Skoro wydzielona część przedsiębiorstwa tj. Dział Nieruchomości i Inwestycji, który zostanie przeniesiony do Spółki B., jak i działalność pozostała sp... - Interpretacja - 0114-KDIP2-2.4010.646.2023.4.KW

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.646.2023.4.KW

Temat interpretacji

Skoro wydzielona część przedsiębiorstwa tj. Dział Nieruchomości i Inwestycji, który zostanie przeniesiony do Spółki B., jak i działalność pozostała spełniać będą wszystkie przesłanki niezbędne do uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, po Państwa stronie nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem CIT stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który skutków podatkowych podziału przez wydzielenie spółki.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 19 stycznia 2024 r. (wpływ 19 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” bądź „Spółka A”) prowadząca działalność gospodarczą w zakresie gospodarki odpadami, tj. ich odbioru, przetwarzania i zagospodarowania. Spółka A. świadczy powyższe usługi dla jednostek samorządowych oraz podmiotów gospodarczych i osób indywidualnych. Wnioskodawca posiada szereg nieruchomości niezabudowanych i zabudowanych w dwóch miejscowościach N i M, a swoją działalność prowadzi głównie w lokalizacji N oraz wykorzystuje nieznaczną część placu w lokalizacji M. Część nieruchomości w lokalizacji N jest wynajmowana dla podmiotu zewnętrznego. Spółka A. jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

W strukturze organizacyjnej Spółki A. funkcjonuje wyodrębniony Dział Obsługi Nieruchomości i Inwestycji dedykowany w pełni do obsługi posiadanych nieruchomości i nadzoru prowadzonych inwestycji, w tym: utrzymanie nieruchomości w należytym stanie, dbanie o porządek i bezpieczeństwo, wykonywanie remontów i napraw oraz koordynacja obsługi technicznej zlecanej podmiotom zewnętrznym.

Dział Obsługi Nieruchomości i Inwestycji prowadzi obsługę wszystkich nieruchomości Spółki A., tj. działek niezabudowanych i zabudowanych znajdujących się w lokalizacji N i M. W zakresie obowiązków Działu Obsługi Nieruchomości i Inwestycji jest również proces pozyskania ofert zakupowych na potrzeby zadań związanych z nieruchomościami, doprowadzenie do zawarcia umów i zamówień, nadzorowanie wykonania zlecanych prac i dostaw, dokumentowanie tych czynności i potwierdzanie dokumentów, w tym dokumentów do płatności i rozliczeń finansowych.

Obecnie Spółka A. planuje reorganizację prowadzonej działalności mającą na celu wydzielenie nieruchomości wraz z Działem Obsługi Nieruchomości i Inwestycji i przeniesienie ich do nowo założonej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka B”).

Spółka A. będzie kontynuowała działalność w dotychczasowym zakresie, a korzystanie z dotychczas wykorzystywanych nieruchomości odbywać się będzie na podstawie stosownej umowy zawartej ze Spółką B. Spółka B. będzie koncentrować się na zarządzaniu nieruchomościami z ukierunkowaniem na ich szersze wykorzystanie, nie tylko na potrzeby Spółki A. Rozważane są nowe inwestycje lub oddanie do użytkowania nieruchomości również innym podmiotom na podstawie stosownych umów.

Spółka B. nie została jeszcze utworzona, jej założenie planowane jest wraz z zatwierdzeniem i zarejestrowaniem planu podziału Spółki A. Spółka B. będzie od moment utworzenia zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Na skutek planowanych działań wydzielone zostaną wszystkie nieruchomości znajdujące się obecnie w posiadaniu Spółki A, Dział Nieruchomości i Inwestycji wykonujący samodzielnie zadania i obowiązki wynikające z posiadanych nieruchomości, a także wszelkie prawa, umowy i zobowiązania wynikające z posiadanych nieruchomości.

W skład wydzielonej części przedsiębiorstwa wejdą, w szczególności:

1.ogrodzone nieruchomości gruntowe zabudowane budynkami: budynek konfekcjonowania odpadów i magazyn paliw alternatywnego RDF oraz budynek konfekcjonowania surowców wtórnych z częścią biurowo-socjalną oraz nieruchomości gruntowe niezabudowane,

2.ogrodzone nieruchomości gruntowe niezabudowane, na których znajdują się kontenery, boksy na odpady, place utwardzone,

3.nieogrodzone nieruchomości gruntowe,

4.maszyny zamontowane w budynkach, w skład których wchodzą m.in. przesiewacz mobilny bębnowy, owijarka, odpylacz filiracyjny, linia sortownicza, przesiewacz bębnowy, instalacja p.poż tryskaczowa, linia do recyklingu odpadów, belownica kanałowa, ściana nadmuchująca do rękawów, rozdrabniacz,

5.systemy wagowe, w skład których wchodzą m.in. wysepka rozdzielająca wagi, system ważenia pojazdów waga samochodowa, waga samochodowa, wagi samochodowe typu, agregat benzynowy prądotwórczy awaryjnego zasilania wag, waga turystyczna, waga samochodowa,

6.system ochronny i monitoringowy, w skład którego wchodzą m.in.: system telewizji, system monitoringowy, bramka obrotowa.

7.inwestycje rozpoczęte na nieruchomościach w lokalizacji N i M,

8.umowy o pracę w ramach porozumienia z pracownikami Działu Nieruchomości i Inwestycji zajmującymi się obsługą nieruchomości, tj. nadzorem, utrzymywaniem porządku, koszeniem trawy, bieżącymi naprawami technicznymi, prowadzeniem nadzoru wykonania umów i dokumentacji,

9.umowa leasingu operacyjnego dwóch maszyn: Linia sortownicza i Rozdrabniacz,

10.umowa najmu części działki w Nadarzynie dla podmiotu zewnętrznego,

11.środki pieniężne.

Wyżej wymienione elementy są ze sobą ściśle powiązane i są wystarczające do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych na rynku w ramach niezależnego podmiotu. Zespół składników materialnych i niematerialnych, które zostaną wydzielone ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział - Dział Nieruchomości i Inwestycji. Jest on niezależny od pozostałej części działalności Spółki A. i jest w stanie samodzielnie funkcjonować jako odrębny podmiot gospodarczy. Pracownicy, których umowy o pracę również będą składnikiem aportu, nie wykonują żadnych innych obowiązków wykraczających poza sferę związaną z w/w działem, w ramach którego zostały powierzone im obowiązki obsługą nieruchomości i inwestycji.

Budżet Działu Nieruchomości i Inwestycji jest wyodrębniony w budżecie Spółki A. i przeznaczany wyłącznie na potrzeby tego działu, a dla rozpoczętych inwestycji, które będą kontynuowane po dokonaniu wydzielenia, prowadzona jest odrębna ewidencja ponoszonych nakładów. Możliwe jest również przyporządkowanie przychodów i kosztów (osobowych, materiałowych, amortyzacji, podatków, opłat i ubezpieczeń) oraz należności i zobowiązań powstałych w ramach funkcjonowania Działu Nieruchomości i Inwestycji.

Spółka B. przyjmie dla celów podatkowych wyżej wskazane składniki wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki A.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną jest ustalenie skutków podatkowych w podatku VAT i podatku CIT podziału przedsiębiorstwa poprzez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH zespołu składników materialnych i niematerialnych związanego z Działem Obsługi Nieruchomości i Inwestycji.

Spółka A. oraz Spółka B. ma swoje siedziby na terytorium Unii Europejskiej.

Udziały (akcje) w podmiocie dzielonym nie zostały nigdy nabyte/objęte przez wspólnika spółki dzielonej w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.

Planowany podział będzie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Przyjęta przez wspólników spółki A. dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę B. w wyniku podziału nie będzie wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce A., jaka byłaby przyjęta dla tych wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

Wyodrębnienie Działu Obsługi Nieruchomości i Inwestycji zostało dokonane na bazie zarządzenia Prezesa Zarządu.

Nabywca wydzielonej części Przedsiębiorstwa Usługowego tj. Spółka „B” będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania działalności wyłącznie w oparciu o składniki będące przedmiotem przeniesienia poprzez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH.

Spółka „B” ma zamiar kontynuować działalność prowadzoną przez Dział Obsługi Inwestycji i Nieruchomości funkcjonujący w Spółce „A” w takim samym (i szerszym) zakresie w jakim Spółka A. prowadzi działalność dotychczas w ramach Działu Obsługi Nieruchomości i Inwestycji.

Przejęcie przez Spółkę „B” pracowników zatrudnionych w zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie nastąpi w trybie przewidzianym w art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465). Zastosowanie art. 231 Kodeksu pracy może skutkować tym, że pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy, Spółka nie chce tracić wartościowych pracowników i woli dokonać stosunku pracy w porozumieniu z pracownikiem.

Wniesienie wydzielonej części Przedsiębiorstwa Usługowego nastąpi z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych - Spółka B. będzie mogła w sposób szerszy zarządzać nieruchomościami, niezależnie od potrzeb Spółki A. Oczekuje się, że wydzielone składniki majątku po wniesieniu do Spółki B. zostaną wykorzystane w szerszym zakresie i przyczynią się do zwiększenia przychodów z tej formy działalności.

Pytania (przeformułowane w uzupełnieniu)

1.Czy opisany powyżej zespół składników materialnych i niematerialnych związany z Działem Nieruchomości i Inwestycji jest na tyle wyodrębniony organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo, by mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i w związku z tym jego przeniesienie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?

2.Czy opisany powyżej zespół składników materialnych i niematerialnych związany z Działem Nieruchomości i Inwestycji jest na tyle wyodrębniony organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo, by mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT i tym samym, przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z ustawy o CIT, podział Spółki A. będzie neutralny podatkowo?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska w zakresie pytania nr 2 dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych. Natomiast w zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku od towarów i usług, wniosek zostanie rozpatrzony odrębnie.

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 2

W ocenie Wnioskodawcy, opisany powyżej zespół składników materialnych i niematerialnych związany z Działem Obsługi Inwestycji i Nieruchomości jest na tyle wyodrębniony organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo, by mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT i tym samym, przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z ustawy o CIT, podział Spółki A. będzie neutralny podatkowo.

Definicja legalna zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie przepisów ustawy o CIT jest analogiczna do tej ustanowionej ustawą o VAT. Oznacza to, że na tle przepisów ustawy o CIT przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa również, jak w przypadku podatku VAT, rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Stanowisko sądów administracyjnych nie mogła się zatem różnić i również w przypadku podatku dochodowego wskazuje na potencjalną zdolność funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy jako warunek konieczny do rozpoznania zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. akt IIFSK 79/17: „Aby część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, powinna ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania na rynku jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne, wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa, powinny zatem umożliwić podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego samodzielnego przedsiębiorstwa. Przy ocenie wyodrębnienia określonych składników majątkowych pod uwagę należy brać sytuację istniejącą w podmiocie wnoszącym wkład, w którym winny one stanowić pewną całość.”

Ważne zatem, aby na moment wydzielenia składniki będące przedmiotem wydzielenia były na tyle ze sobą powiązane i wzajemnie dla siebie wystarczające, by bez innych składników nieprzenoszonych do Spółki B, mogły funkcjonować i realizować samodzielnie zadania gospodarcze. Jest to możliwe jedynie gdy składniki te są wyodrębnione pod względem organizacyjnym, funkcjonalnym oraz finansowym.

W okolicznościach niniejszej sprawy nie ma wątpliwości, że składniki majątku będące przedmiotem wydzielenia i przeniesienia są na tych trzech płaszczyznach oddzielone od pozostałej części przedsiębiorstwa, bowiem:

1.wszystkie składniki materialne i niematerialne są ze sobą powiązane i są w stanie razem funkcjonować jako niezależny podmiot - wyodrębnienie pod względem funkcjonalnym,

2.wyodrębnione składniki materialne i niematerialne są w stanie niezależnie od istniejącego przedsiębiorstwa działać i realizować powierzone mu zadania gospodarcze - wyodrębnienie pod względem organizacyjnym,

3.prowadzona ewidencja umożliwia przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do składników stanowiących przedmiot wydzielenia - wyodrębnienie pod względem finansowym.

Na co zwrócił uwagę Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 18 września 2023 r. „zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników. Przy tym punktem odniesienia jest tutaj rola jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim, w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”.

Z takim zespołem powiązanych ze sobą składników mamy do czynienia w niniejszej sprawie.

Analizując aktualną linię interpretacyjną organów podatkowych stwierdzić należy, że o ile wydzielone z przedsiębiorstwa składniki są w stanie samodzielnie funkcjonować jako niezależny podmiot i realizować zadania gospodarcze, mamy do czynienia ze zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca znajduje przykładowo w interpretacji z dnia 30 października 2023 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.317.2023.4.KK, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że wyodrębnione z przedsiębiorstwa składniki majątkowe i osobowe związane z realizacją przedsięwzięcia deweloperskiego z uwagi, że przez spółkę do której je wniesiono, będą wykorzystywane do kontynuacji zadania inwestycyjnego w ramach działalności deweloperskiej, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Za przesądzające organ podatkowy uznał bowiem samodzielną zdolność do realizowania określonych zadań gospodarczych, w tym wypadku inwestycji deweloperskiej.

Podział spółek przez wydzielenie jest neutralny podatkowo, jeżeli łącznie są spełnione następujące warunki:

1)każda wydzielona część spółki dzielonej (w przypadku podziału przez wydzielenie zarówno część przejmowana oraz część pozostająca w spółce dzielonej) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (art. 12 ust. 1 pkt 8b i 9 oraz art. 4a pkt 4 ustawy o CIT),

2)podmioty biorące udział w podziale mają swoje siedziby na terytorium Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (art. 12 ust. 15 i 16 ustawy o CIT),

3)nastąpi kontynuacja wyceny podatkowej składników majątkowych (art. 12 ust. 1 pkt 8c, ust. 4 pkt 3e oraz 3g ustawy o CIT),

4)podział został przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów restrukturyzacji nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania (art. 12 ust. 13 i 14 ustawy o CIT),

5)udziały (akcje) w podmiocie dzielonym nie zostały nigdy nabyte lub objęte przez wspólnika spółki dzielonej w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów (art. 12 ust. 1 pkt 8ba i ust. 4 pkt 12 lit. a ustawy o CIT),

6)przyjęta przez wspólnika spółki dzielonej dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w wyniku podziału nie będzie wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta dla tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału (art. 12 ust. 1 pkt 8ba oraz ust. 4 pkt 12 lit. b ustawy o CIT).

W niniejszej sprawie warunki z pkt 2-6 są spełnione, co zostało wskazane w treści opisu zdarzenia przyszłego. Natomiast warunek z pkt 1 dotyczący ustalenia czy wydzielony zespół składników majątkowych i niemajątkowych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest przedmiotem niniejszego wniosku i w ocenie Spółki, również jest przez nią spełniony, co zostało wykazane powyżej.

Przy założeniu więc, że przedmiotem wydzielenia jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, wartość wydzielonego majątku nie będzie stanowić dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT.

Mając powyższe na względzie, opisany powyżej zespół składników materialnych i niematerialnych związany z Działem Nieruchomości i Inwestycji jest na tyle wyodrębniony organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo, by mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT i tym samym, przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z ustawy o CIT, podział Spółki A. będzie neutralny podatkowo.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznaczyć należy, że pytanie przedstawione przez Wnioskodawcę we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznacza zakres przedmiotowy tego wniosku.

Jednocześnie nadmienić należy, że stosownie do informacji wskazanych przez Wnioskodawcę w uzupełnieniu wniosku, przedmiotem niniejszej interpretacji są skutki podatkowe podziału Spółki A. przez wydzielenie.

Zgodnie z art. 4a ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805, dalej: „ustawa o CIT”, „updop”):

ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W rozumieniu powyższych regulacji prawnych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, spełniać powinien następujące warunki:

  • musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten powinien być organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki przedsiębiorstwa przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące wskazane zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla badanej kwestii jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Zorganizowana część przedsiębiorstwa, w rozumieniu powyższego przepisu, powinna więc łączyć mienie w funkcjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie gospodarcze, a nie tylko stanowić zgromadzone niematerialne i materialne składniki stanowiące sobą przedsiębiorstwo w przedstawionym znaczeniu przedmiotowym. Organizacyjna i funkcjonalna istota zorganizowanej części przedsiębiorstwa kreuje powstanie samodzielnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia. Ponadto, przepis art. 551 Kodeksu cywilnego wskazuje, że przedsiębiorstwo jest „zespołem składników”. Pojęcie zespół (a nie zbiór) zakłada istnienie pewnego poziomu powiązań organizacyjnych pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa.

Zatem nie wystarczy zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi ona odznaczać się odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiącymi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem, samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności „widocznym z zewnątrz”. Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu wspomnianych już art. 551 i 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.)

Podsumowując, aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.).

W myśl art. 528 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych:

Spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych. Nie jest dopuszczalny podział spółki akcyjnej, jeżeli kapitał zakładowy nie został pokryty w całości.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ww. ustawy podział może być dokonany:

przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę albo spółki za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które obejmują wspólnicy spółki dzielonej (podział przez wydzielenie)

Zgodnie z art. 530 § 1 i § 2 Kodeksu Spółek Handlowych jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej.

Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki dzielonej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o CIT:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ww. ustawy:

Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o CIT:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  • przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
  • przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
  • przychody spółki dzielonej.

W rozumieniu art. 7b ust. 1a ww. ustawy:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Powołany powyżej przepis art. 7b nie stanowi podstawy powstania przychodu podatkowego. Jest on jedynie wskazówką, do jakiej grupy przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaliczone. Natomiast art. 12 ustawy o CIT reguluje samo powstanie ewentualnego przychodu.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 16 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks Spółek Handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1705):

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT:

Do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia;

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ww. ustawy:

Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W rozumieniu art. 12 ust. 14 ustawy o CIT:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Na podstawie art. 12 ust. 15 ustawy o CIT:

Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:

1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo

2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo

3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.

Jak wynika z powyższych przepisów, w sytuacji gdy zarówno majątek przejmowany na skutek podziału przez wydzielenie jak i pozostający po wydzieleniu stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, spółka dzielona nie uzyskuje przychodu.

Należy zauważyć, iż zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a ust. 4 ustawy o CIT ma miejsce wtedy gdy nabywca kontynuuje działalność gospodarczą przy użyciu nabytego przedsiębiorstwa (zorganizowanej części przedsiębiorstwa). Jak bowiem wskazano wyżej jednym z warunków uznania zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest samodzielna realizacja przez ten zespół składników majątku zadań gospodarczych, których realizacji służą one w istniejącym przedsiębiorstwie.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy oraz jego uzupełnienia wynika, że prowadzą Państwo działalność gospodarczą w zakresie gospodarki odpadami, tj. ich odbioru, przetwarzania i zagospodarowania.

Spółka A. jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT i świadczy powyższe usługi dla jednostek samorządowych oraz podmiotów gospodarczych i osób indywidualnych.

Posiadają Państwo nieruchomości niezabudowane i zabudowane w dwóch miejscowościach N i M, a swoją działalność prowadzą Państwo głównie w lokalizacji N oraz wykorzystują Państwo nieznaczną część placu w lokalizacji M.

W strukturze organizacyjnej Spółki A. funkcjonuje wyodrębniony Dział Obsługi Nieruchomości i Inwestycji dedykowany w pełni do obsługi posiadanych nieruchomości i nadzoru prowadzonych inwestycji. Dział Obsługi Nieruchomości i Inwestycji prowadzi obsługę wszystkich nieruchomości Spółki A, tj. działek niezabudowanych i zabudowanych znajdujących się w lokalizacji N i M.

Obecnie Spółka A. planuje reorganizację prowadzonej działalności mającą na celu wydzielenie nieruchomości wraz z Działem Obsługi Nieruchomości i Inwestycji i przeniesienie ich do nowo założonej spółki B. z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka A. będzie kontynuowała działalność w dotychczasowym zakresie. Spółka B. będzie koncentrować się na zarządzaniu nieruchomościami z ukierunkowaniem na ich szersze wykorzystanie, nie tylko na potrzeby Spółki A. Rozważane są nowe inwestycje lub oddanie do użytkowania nieruchomości również innym podmiotom na podstawie stosownych umów.

Przedmiotem wydzielonej części przedsiębiorstwa będą wszystkie nieruchomości znajdujące się obecnie w posiadaniu Spółki A., Dział Nieruchomości i Inwestycji wykonujący samodzielnie zadania i obowiązki wynikające z posiadanych nieruchomości, a także wszelkie prawa, umowy i zobowiązania wynikające z posiadanych nieruchomości. Przedmiotem wydzielonej części przedsiębiorstwa będą również umowy o pracę (w ramach porozumienia z pracownikami Działu Nieruchomości i Inwestycji) zajmującymi się obsługą nieruchomości oraz środki pieniężne.

Powyższe elementy są ze sobą ściśle powiązane i są wystarczające do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych na rynku w ramach niezależnego podmiotu. Zespół składników materialnych i niematerialnych stanowiących przedmiot przeniesienia przez wydzielenie ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział - Dział Nieruchomości i Inwestycji. Jest on niezależny od pozostałej części działalności Spółki A. i jest w stanie samodzielnie funkcjonować jako odrębny podmiot gospodarczy.

Budżet Działu Nieruchomości i Inwestycji jest wyodrębniony w budżecie Spółki A. i przeznaczany wyłącznie na potrzeby tego działu, a dla rozpoczętych inwestycji, które będą kontynuowane po dokonaniu wydzielenia, prowadzona jest odrębna ewidencja ponoszonych nakładów. Możliwe jest również przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań powstałych w ramach funkcjonowania Działu Nieruchomości i Inwestycji.

Udziały (akcje) w podmiocie dzielonym nie zostały nigdy nabyte/objęte przez wspólnika spółki dzielonej w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Planowany podział będzie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego celem nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Spółka B. przyjmie dla celów podatkowych wyżej wskazane składniki wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki A. Przyjęta przez wspólników spółki A. dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez spółkę B. w wyniku podziału nie będzie wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce A., jaka byłaby przyjęta dla tych wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia czy opisany zespół składników materialnych i niematerialnych stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4 pkt 4a ustawy CIT.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości, wskazać należy, że jak już wyjaśniono zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy CIT. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa jego zorganizowanej części i ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tym przedsiębiorstwem do tej jego części.

Przy ocenie czy zbywane składniki należy traktować jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, należy także uwzględnić m.in. faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Mając na uwadze powyższe, składniki majątkowe składające się na opisany we wniosku Działu Nieruchomości i Inwestycji będą stanowić na dzień podziału przez wydzielenie zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, albowiem w opisie sprawy oraz jego uzupełnieniu wskazali Państwo, że:

  • Działu Nieruchomości i Inwestycji będzie wyodrębniony organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo.
  • Do wydzielanego Działu będzie przypisany zespół składników materialnych i niematerialnych oraz osobowych, obejmujący również zobowiązania i należności.
  • Do Spółki B. zostaną przeniesieni pracownicy zgodnie z ich wolą w ramach porozumienia z nimi. Pracownicy, których umowy o pracę również będą przeniesione, nie wykonują żadnych innych obowiązków wykraczających poza sferę związaną z ww. działem, w ramach którego zostały powierzone im obowiązki obsługą nieruchomości i inwestycji.
  • Spółka B. będzie kontynuowała działalność w takim zakresie w jakim prowadziła ją wydzielona organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo cześć przedsiębiorstwa stanowiąca ZCP.
  • Zorganizowana część przedsiębiorstwa (Działu Nieruchomości i Inwestycji) na dzień przeniesienia poprzez wydzielenie stanowić będzie potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie i będzie się odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

W związku z powyższym, Państwa stanowisko, zgodnie z którym przedmiot przeniesienia poprzez wydzielenie w postaci Działu Nieruchomości i Inwestycji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4 pkt 4a ustawy CIT, należało uznać za prawidłowe.

Kolejną Państwa wątpliwość budzi kwestia czy przeniesienie Działu Nieruchomości i Inwestycji w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT do Spółki B. z ograniczoną odpowiedzialnością skutkuje brakiem przychodu podatkowego po Państwa stronie i tym samym dokonanie tego przeniesienia poprzez wydzielenie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Z opisu sprawy wynika, przyjęta przez wspólników Spółki A. dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę B. w wyniku podziału nie będzie wyższa niż wartość udziałów (akcji) w Spółce A., jaka byłaby przyjęta dla tych wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

W związku z powyższym, skoro wydzielona część przedsiębiorstwa tj. Dział Nieruchomości i Inwestycji, który zostanie przeniesiony do Spółki B., jak i działalność pozostała spełniać będą wszystkie przesłanki niezbędne do uznania ich za zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, po Państwa stronie nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT. Tym samym przy spełnieniu pozostałych warunków wynikających z ustawy o CIT, podział Spółki A. będzie neutralny podatkowo.

Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Końcowo wskazać należy, że niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na zadane przez Państwa pytanie, które wyznacza zakres rozpatrywanego wniosku. Tym samym nie były przedmiotem interpretacji pozostałe kwestie poruszone przez Państwa we wniosku.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych i wyroków sądów należy stwierdzić, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje i wyroki sądów nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tutejszy organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego.

Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).