Sklasyfikowanie źródła przychodów z umowy zlecenia. - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.313.2023.3.MG

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.313.2023.3.MG

Temat interpretacji

Sklasyfikowanie źródła przychodów z umowy zlecenia.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 16 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan radcą prawnym, prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG polegającą na świadczeniu pomocy prawnej (69.10.Z Działalność prawnicza). Złożył Pan wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej z dniem 18 marca 2023 r. i od tego dnia nie będzie prowadził Pan aktywnie działalności gospodarczej. Jednocześnie jest Pan pełnomocnikiem w co najmniej kilkunastu sprawach sądowych, których czas rozpoznania to średnio 2-3 lata, a często dłużej. Pana klientami są zarówno osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, jak i przedsiębiorcy oraz spółki prawa handlowego. W sprawach tych, podczas zawieszenia działalności, będzie występował drugi pełnomocnik lub pełnomocnik substytucyjny. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 ustawy o radcach prawnych radca prawny może udzielić dalszego pełnomocnictwa (substytucji) innemu radcy prawnemu, adwokatowi. Pomimo tego dalej pozostanie Pan stroną umów zlecenia usług prawnych zawartymi z klientami. Część Pana wynagrodzenia, zgodnie z zawartymi umowami, będzie wymagalna dopiero po wykonaniu usługi, tj. po zakończeniu postępowania sądowego na podstawie wystawionej przez Pana faktury lub paragonu w przypadku wpłaty wynagrodzenia od osób fizycznych. W przypadku części spraw klienci nie uregulowali zaległych płatności, które już są wymagalne. Ponadto, w kilku postępowaniach sądowych, jest Pan pełnomocnikiem z urzędu lub kuratorem wyznaczonym przez Sąd. Także w tym wypadku jest Pan zobowiązany do wystawienia faktury na rzecz Sądu po prawomocnym zakończeniu postępowania.

Dodatkowo w okresie zawieszenia działalności gospodarczej zamierza Pan zawrzeć umowę zlecenia z Kancelarią Adwokacką, poza zawieszoną działalnością gospodarczą. W ramach tej umowy będzie Pan sporządzał pisma procesowe i wykonywał inne czynności związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz klientów Kancelarii. Umowa zostanie zawarta na czas określony 12 miesięcy w wymiarze ok. 10 godzin miesięcznie, z wynagrodzeniem płatnym godzinowo. To zleceniodawca będzie określał jakie czynności ma Pan wykonywać, w jakim miejscu i terminie.

W umowie zlecenia znajdować się będą następujące warunki: odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności, prace będą wykonywane pod kierownictwem zlecającego oraz będą określone ramy czasowe na wykonanie określonego zlecenia, umowa zawarta jest poza działalnością gospodarczą, a wykonujący zlecenie nie będzie ponosić ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Pytania

1.Czy w okresie zawieszenia działalności, tj. po 18 marca 2023 r. może Pan wystawiać faktury i paragony?

2.Czy w przypadku zawarcia przez Pana umowy zlecenia z Kancelarią Adwokacką w okresie zawieszenia działalności, tj. po 18 marca 2023 r. (umowa zlecenia nie będzie zawarta w ramach działalności) dochody z tej umowy należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście?

3.Czy w przypadku zawarcia umowy zlecenia z Kancelarią Adwokacką w okresie zawieszenia działalności, tj. po 18 marca 2023 r. będzie Pan zobowiązany do wystawiania faktury zleceniodawcy i naliczania podatku VAT?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 2 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 3 odnoszących się do podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 2

Stoi Pan na stanowisku, iż uzyskane przez Pana dochody z umowy zlecenia zawartej w okresie zawieszenia działalności należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, a nie przychodów z działalności gospodarczej. Przepisy podatkowe nie wprowadzają ograniczenia (czy też zakazu) wykonywania w ramach działalności wykonywanej osobiście tych samych czynności, które są przedmiotem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1.odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2.są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3.wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W tym przypadku zostaną spełnione wszystkie ww. warunki. To zleceniodawca będzie miał zawartą umowę o świadczenie usług prawnych z klientem i będzie odpowiedzialny zarówno za rezultat czynności, jak i ponosił ryzyko gospodarcze. Takiego ryzyka Pan nie będzie ponosił. Będzie Pan miał wynagrodzenie płatne w stawce godzinowej, niezależnie od płatności klienta i wyniku sprawy. Jednocześnie to zleceniodawca będzie określał czynności do wykonania i termin i miejsce ich wykonania. Pomimo zatem, że zakres wynikających z tej umowy czynności pokrywa się z przedmiotem działalności (w obu przypadkach jest to świadczenie pomocy prawnej) to ma Pan prawo zawrzeć umowę cywilnoprawną poza zawieszoną działalnością gospodarczą.

Tym samym świadczenie usług w warunkach spełniających łącznie przesłanki z art. 5b ust. 1 ustawy o PIT, jeśli umowa zlecenia zawarta jest poza działalnością gospodarczą, a wykonujący zlecenie nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością, należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Powołał Pan się na:

interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24 maja 2016 r., sygn. ILPB1/4511-1-183/16-3/AA,

interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 listopada 2013 r., sygn. IPPB1/415-984/13-2/KS,

interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 czerwca 2016 r., sygn. ITPB4/4511-353/16/MP).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.W myśl art. 22 ust. 9b pkt 8 ww. ustawy:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są:

-działalność wykonywana osobiście (art. 10 ust. 1 pkt 2),

-pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3).

Podział ten ma istotny wpływ nie tylko na sposób prowadzenia dokumentacji finansowej, ustalenie podstawy opodatkowania, ale także na sposób opodatkowania i jego wysokość.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje działalności wykonywanej osobiście przez określenie jej cech, lecz wskazuje w art. 13 jakiego rodzaju przychody kwalifikują się do tej działalności.

Przepis art. 13 pkt 8 ww. ustawy stanowi, że:

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

1.osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

2.właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością,

3.  przedsiębiorstwa w spadku.

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Definicję działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego zawiera natomiast art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do tego przepisu:

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9;

Uzupełnieniem definicji działalności gospodarczej są przesłanki negatywne, których łączne spełnienie wyklucza możliwość zaliczenia przychodów z działalności podatnika do źródła przychodów – działalność gospodarcza. Zgodnie z art. 5b ust. 1 ww. ustawy :

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Z treści wyżej cytowanego przepisu wynika, że wyłączenie określonych czynności z pozarolniczej działalności gospodarczej może nastąpić tylko w przypadku, gdy spełnione są wszystkie trzy przesłanki w nim wymienione.

W konsekwencji, co do zasady, do przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie można zaliczyć przychodów uzyskanych przez podatnika na podstawie umów zlecenia w warunkach określonych w art. 5a pkt 6 ww. ustawy, których zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku, w którym zakres czynności wykonywanych w ramach umowy zlecenia jest identyczny z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej przychód uzyskany z tytułu tej umowy stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Ostateczne przesądzenie do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychody podatnika ze świadczenia usług na podstawie umowy zlecenia, które pokrywają się z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej, możliwe jest tylko w konkretnym stanie faktycznym z uwzględnieniem przesłanek wskazanych w art. 5a pkt 6 oraz w art. 5b ust. 1 powoływanej ustawy. Każdy przypadek podlega w tym względzie odrębnej ocenie, albowiem nawet niewielkie różnice w przedstawionym zdarzeniu przyszłym mogą powodować odmienność skutków podatkowych jakie wywierają one na gruncie prawa podatkowego.

Przepisy prawa podatkowego, co do zasady, nie zabraniają, czy też nie ograniczają podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą możliwości równoczesnego uzyskiwania przychodów z tytułu umów zlecenia, kwalifikowanych jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy.

Jak wskazano we wniosku, jest Pan radcą prawnym, prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu pomocy prawnej. Złożył Pan wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej z dniem 18 marca 2023 r. i od tego dnia nie będzie prowadził Pan aktywnie działalności gospodarczej.

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej zamierza Pan zawrzeć umowę zlecenia z Kancelarią Adwokacką, poza zawieszoną działalnością gospodarczą. W ramach tej umowy będzie Pan sporządzał pisma procesowe i wykonywał inne czynności związane ze świadczeniem pomocy prawnej na rzecz klientów Kancelarii. To zleceniodawca będzie określał jakie czynności ma Pan wykonywać, w jakim miejscu i terminie. W umowie zlecenia znajdować się będą następujące warunki:

      odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat wykonywanych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

prace będą wykonywane pod kierownictwem zlecającego oraz będą określone ramy czasowe na wykonanie określonego zlecenia,

umowa zawarta jest poza działalnością gospodarczą, a wykonujący zlecenie nie będzie ponosić ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące uregulowania prawne stwierdzić należy, że skoro przedmiotowa umowa zlecenia nie będzie zawarta w ramach działalności gospodarczej, to przychody osiągane z tego tytułu należy zakwalifikować do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem Pana Stanowisko w zakresie pytania Nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-       w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).