Obowiązki syndyka w związku ze zbyciem nieruchomości w toku postępowania upadłościowego. - Interpretacja - 0113-KDIPT2-3.4011.237.2023.1.GG

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 26 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.237.2023.1.GG

Temat interpretacji

Obowiązki syndyka w związku ze zbyciem nieruchomości w toku postępowania upadłościowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 21 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku obliczenia i odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu osiągnięcia dochodu powstałego w wyniku działania syndyka.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest wspólnikiem w ... sp. j. w upadłości z siedzibą w ... (dalej w skrócie: Spółka), wpisanej w KRS pod nr … . Zgodnie z umową spółki, Wnioskodawca ma prawo do … % udziału w zyskach Spółki a drugi wspólnik – … %.

Głównym przedmiotem działalności Spółki wg PKD jest produkcja pozostałych wyrobów z drewna. 

Sąd Rejonowy w … Wydział Gospodarczy ogłosił upadłość Spółki w dniu … 2020 r., sygn. akt … . Na syndyka masy upadłości Spółki wyznaczono Pana ...  (nr licencji …).

Postępowanie upadłościowe jest w toku. Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej.

Tym niemniej zgodnie z bilansem księgowym Spółki za okres od …. 2022 r. do …. 2022 r. osiągnęła ona we wskazanym okresie przychody w łącznej kwocie ….zł … gr. oraz poniosła wydatki w kwocie …  zł …  gr, osiągając dochód w wysokości …..zł … gr. Syndyk przystąpił bowiem do likwidacji majątku Spółki, dokonując jego sprzedaży. W dniu …. 2022 r. syndyk zbył nieruchomość należącą do Spółki (halę produkcyjną), dla której Sąd Rejonowy w ... Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczysta KW nr O…. , za cenę …..zł.

W związku z powyższym Spółka osiągnęła zysk podlegający opodatkowaniu.

Wnioskodawca oraz drugi wspólnik Spółki podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych zgodne z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z przepisami ustawy prawo upadłościowe, z momentem ogłoszenia upadłości Spółki cały majątek Spółki wszedł do masy upadłości a zarządza nim syndyk. Wspólnicy Spółki, zostali pozbawieni prawa zarządu, korzystania i rozporządzania majątkiem Spółki. Majątek oraz księgi Spółki zostały wydane syndykowi. Syndyk, w wyniku zbycia majątku Spółki uzyskał środki finansowe, którymi całkowicie dysponuje i rozporządzą. Wskazane środki służą pokryciu kosztów postępowania upadłościowego oraz zaspokojeniu wierzycieli spółki. Wspólnicy Spółki nie otrzymują jakiegokolwiek wynagrodzenia od syndyka, bądź innych świadczeń, w tym pieniężnych, związanych z prowadzonym postępowaniem upadłościowym oraz z tytułu wcześniejszej działalności Spółki. Wspólnicy Spółki nie otrzymali środków ze sprzedaży majątku Spółki, a wiec nie uzyskali dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Jedynym źródłem dochodu Wnioskodawcy jest emerytura.

W trakcie roku podatkowego 2022 syndyk nie uiścił zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych każdego ze wspólników. Gdyby Spółka nie znajdowała się w upadłości, to wspólnicy mogliby, posiadając prawo zarządu mieniem Spółki, samodzielnie uiszczać podatki od dochodów powstałych w przypadku zbywania składników majątkowych, w tym zaliczki na podatek dochodowy każdego ze wspólników.

Syndyk zamierza zbyć pozostałe składniki majątku Spółki wchodzące w skład masy upadłości (w tym nieruchomości). W związku z powyższym, Spółka może w przyszłości ponownie uzyskać zysk w toku postępowania upadłościowego w związku ze sprzedażą majątku przez syndyka. W związku z tym mogą powstać przychody (dochody) podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Pytanie

Czy w związku ze zbyciem przez syndyka w 2022 r. składnika majątku Spółki wchodzącego w skład masy upadłości wspólnicy Spółki mają obowiązek obliczyć i wpłacić zaliczkę na podatek dochodowy z tytułu osiągnięcia dochodów powstałych w wyniku tej sprzedaży, czy też obowiązek ten ciąży na syndyku masy upadłości? Ponadto, czy będą mieli taki obowiązek w przyszłości w przypadku zbycia przez syndyka kolejnych składników majątku Spółki wchodzących w skład masy upadłości i osiągnięcia z tego tytułu dochodu, czy też obowiązek ten będzie ciążył na syndyku.

Pana stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, wspólnicy Spółki nie mieli obowiązku obliczania i wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w związku ze zbyciem przez syndyka składników majątku wchodzących w skład masy upadłości Spółki. Obowiązek związany z rozliczeniem podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 r. sprowadza się do rozliczenia dochodów uzyskanych w rozliczeniu rocznym. Zdaniem zainteresowanych, obowiązek obliczenia i wpłaty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych spoczywał na syndyku.

Zgodnie z art. 61 ustawy z 28 lutego 2003 r. prawo upadłościowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 1520) z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego.

W myśl art. 62 ww. ustawy, w skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego, z wyjątkami określonymi w art. 63-67a.

Stosownie do treści art. 75 ust. 1 ww. ustawy, z dniem ogłoszenia upadłości upadły traci prawo Zarządu oraz możliwość korzystania z mienia wchodzącego do masy upadłości i rozporządzania nim.

Zgodnie z art. 156 ust. 1 ww. ustawy, w przypadku ogłoszenia upadłości powołuje się syndyka.

Przepis art. 173 ww. ustawy stanowi, że syndyk niezwłocznie obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, zabezpiecza go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem go przez osoby postronne oraz przystępuje do jego likwidacji. Syndyk sprawujący zarząd nad majątkiem upadłego, w celu jego likwidacji poprzez sprzedaż składników majątku dokonuje szeregu czynności prawnych i faktycznych, które powodują powstanie określonych zobowiązań.

Jeżeli ogłoszono upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego, upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także wydać dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencje – wykonanie tego obowiązku upadły potwierdza w formie oświadczenia na piśmie, które składa sędziemu-komisarzowi.

W myśl art. 160 ust. 1 ww. ustawy, w sprawach dotyczących masy upadłości syndyk dokonuje czynności w imieniu własnym na rachunek upadłego.

Jak wynika z powyższych przepisów ustawy - prawo upadłościowe, syndyk obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, zabezpiecza go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem przez osoby postronne oraz przystępuje do jego likwidacji, mimo że upadły z mocy prawa traci zarząd oraz możliwość korzystania i rozporządzania majątkiem należącym do niego, to nie zostaje pozbawiony statusu podatnika. We wszelkich postępowaniach strona w znaczeniu materialnym pozostaje upadły, to on jest podmiotem praw i obowiązków, natomiast syndykowi przysługuje legitymacja formalna do występowania w tych postępowaniach, jest on stroną w znaczeniu formalnym. W zakresie prawnopodatkowym działanie syndyka należy potraktować, jako działanie przez pełnomocnika z wszystkimi konsekwencjami prawnymi tego stanu rzeczy. Oznacza to, że wspólnik Spółki po ogłoszeniu upadłości Spółki pozostaje podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu prowadzonej działalności. Syndyk ponosi odpowiedzialność za rzetelność i niewadliwość prowadzonych ksiąg podatkowych.

Upadłość Spółki nie pozbawia wspólnika Spółki statusu podatnika, do którego to stosuje się prawa i obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących ustaw podatkowych. Syndyk sprawujący zarząd nad majątkiem upadłego, w celu jego likwidacji poprzez sprzedaż, dokonuje szeregu czynności prawnych i faktycznych, które powodują powstanie określonych zobowiązań.

Zgodnie z art. 230 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe, do kosztów postępowania upadłościowego zalicza sie wydatki bezpośrednio związane z ustaleniem, zabezpieczeniem, zarządem i likwidacją masy upadłości oraz ustaleniem wierzytelności, w szczególności wynagrodzenie syndyka oraz jego zastępcy, wynagrodzenie osób zatrudnionych przez syndyka oraz należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzenia tych osób, wynagrodzenie i wydatki członków rady wierzycieli, wydatki związane ze zgromadzeniem wierzycieli, koszty archiwizacji dokumentów, korespondencji, ogłoszeń, eksploatacji koniecznych pomieszczeń, podatki i inne daniny publiczne związane  z likwidacją masy upadłości.

Koszty postępowania upadłościowego co do zasady pokrywane są z masy upadłości. Podmiotowość prawnopodatkowa w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu działalności prowadzonej przez wspólnika Spółki jawnej po ogłoszeniu upadłości Spółki jawnej nie ustaje, a syndyk masy upadłości jest osobą odpowiedzialną w czasie trwania postępowania upadłościowego za realizację obowiązków podatnika i płatnika. Syndyk masy upadłości ponosi również odpowiedzialność za rzetelność i niewadliwość prowadzonych ksiąg podatkowych.

Mając na uwadze powyższe oraz stan faktyczny w niniejszej sprawie należy odnieść się do właściwych przepisów prawa podatkowego mającego zastosowanie w sprawie.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647), podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W myśl art. 44 ust. 6 ww. ustawy, zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „podatnik” należy posiłkować się definicją zawartą w art. 7 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), w myśl którego podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Z powyższych przepisów wynika, że na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnikami tego podatku są osoby fizyczne, tj. w przedmiotowej sprawie wspólnicy Spółki.

Zatem, mając na uwadze treść ww. powołanych przepisów należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy syndyk w toku likwidacji masy upadłości uzyska dochód do opodatkowania, jako zarządzający majątkiem masy upadłości, zobligowany jest do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy i wpłacenia go do właściwego urzędu skarbowego.

Ten obowiązek wynika z faktu, że:

-    syndyk prowadzi księgi rachunkowe;

-    syndyk opowiada za rzetelność i niewadliwość ksiąg;

-    wszelkie zdarzenia gospodarcze, w tym sprzedaż majątku Spółki powinny zostać w sposób prawidłowy i zgodny z przepisami prawa podatkowego ujęty w księgach podatkowych.

Z uwagi na fakt, że wspólnicy spółki jawnej w upadłości, nie mają dostępu do ksiąg rachunkowych, a tym samym kontroli prawidłowego ujęcia w księgach sprzedaży majątku, to na syndyku spoczywa obowiązek prawidłowego wywiązania się z obowiązków publicznoprawnych. Obowiązek ten nie ogranicza się tylko do odprowadzenia należnego podatku VAT, ale wszelkich innych podatków.

W ocenie Wnioskodawcy, syndyk, jako profesjonalny podmiot powinien mieć świadomość, że prawnopodatkowa konstrukcja spółki jawnej zakłada jej transparentność, tj. okoliczność, że obowiązek podatkowy z tytułu działalności spółki jawnej, jako podmiotu gospodarczego spoczywa na wspólnikach. Skoro wspólnicy spółki jawnej w upadłości nie mają dostępu do ksiąg podatkowych i nie mają z mocy samego prawa faktycznej możliwości sprawowania nadzoru nad rozliczeniami podatkowymi, gdyż ten obowiązek spoczywa na syndyku, bezwzględnie należy uznać, że nie spoczywał na nich obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy, gdyż wspólnicy ci nie wiedzieli w jakiej dacie powstał obowiązek podatkowy oraz w jakiej wysokości.

W świetle powyższego, syndyk, jako zarządzający majątkiem masy upadłości i jednocześnie osoba dysponująca środkami finansowymi uzyskanymi w toku postępowania upadłościowego ze sprzedaży majątku spółki jawnej był zobowiązany obliczyć i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach podatkowych wydawanych w identycznych stanach faktycznych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 września 2020 r., nr 0114  -KDIP3-1.4011.392.2020.2.EC, wydanej w sprawie odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przez syndyka. Interpretacja ta została wydana w następstwie pytania syndyka masy upadłości spółki jawnej w upadłości, o to, czy syndyk masy upadłości spółki osobowej w upadłości - nie jest zobowiązany do zapłaty zaliczki na podatek dochodowy należnej od wspólnika spółki osobowej w upadłości, wynikającej z miesięcznych zestawień o przychodach i kosztach spółki osobowej w upadłości (w tym z tytułu zbycia przedsiębiorstwa spółki osobowej w upadłości dokonanego w toku postępowania upadłościowego przez syndyka). Organ podatkowy stanął na stanowisku, że stanowisko syndyka przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe: „Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego organ stanął na stanowisku, że syndyk jako zarządzający majątkiem masy upadłości i jednocześnie osoba dysponująca środkami finansowymi uzyskanymi w toku postępowania upadłościowego ze sprzedaży majątku spółki jawnej jest zobowiązany obliczyć i odprowadzić w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych”. Również wcześniejsze rozstrzygnięcia organów podatkowych były analogiczne (interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 kwietnia 2014 r., nr ILPB1/415 -20/14-2/AA).

Podobnie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z 1 września 2022 r., znak 0113-KDIPT2-1.4011.476.2022.2.MGR.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że na zainteresowanych nie ciążył obowiązek obliczenia i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdyż do tego zobowiązany był, na mocy wskazanych przepisów, syndyk.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 156 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1520 ze zm.):

W przypadku ogłoszenia upadłości powołuje się syndyka.

Stosownie do art. 75 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe:

Natomiast jak stanowi art. 62 ustawy Prawo upadłościowe:

W skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego,

z wyjątkami określonymi art. 63-67a.

Art. 57 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe stanowi, że:

Upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także wydać dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencję. Wykonanie tego obowiązku upadły potwierdza w formie oświadczenia na piśmie, które składa sędziemu-komisarzowi.

W myśl art. 160 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe:

W sprawach dotyczących masy upadłości syndyk dokonuje czynności w imieniu własnym na rachunek upadłego.

Przepis art. 173 ustawy Prawo upadłościowe stanowi, że:

Syndyk niezwłocznie obejmuje majątek upadłego, zarządza nim, zabezpiecza go przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub zabraniem go przez osoby postronne oraz przystępuje do jego likwidacji.

Syndyk sprawujący zarząd nad majątkiem upadłego, w celu jego likwidacji przez sprzedaż składników majątku, dokonuje szeregu czynności prawnych i faktycznych, które powodują powstanie określonych zobowiązań.

Zgodnie z art. 230 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe:

Z kolei stosownie do art. 230 ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe:

Odnosząc powyższe na grunt obowiązków określonych przez przepisy materialnego prawa podatkowego, wskazuję, że zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2647 ze zm.):

Podatnicy osiągający dochody z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14, są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy według zasad określonych w ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 3f-3h.

W myśl art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zaliczki miesięczne od dochodów wymienionych w ust. 1, wpłaca się w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczki kwartalne podatnicy wpłacają w terminie do 20 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczkę za ostatni miesiąc lub ostatni kwartał roku podatkowego podatnik wpłaca w terminie do 20 stycznia następnego roku podatkowego.

Z kolei zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Zeznania złożone przed początkiem terminu uznaje się za złożone w dniu 15 lutego roku następującego po roku podatkowym.

Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia „podatnik”, należy posiłkować się definicją zawartą w art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.), w myśl którego:

Podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.

Z przepisów tych wynika, że na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnikami tego podatku są osoby fizyczne, tj. w niniejszej sprawie wspólnicy spółki jawnej.

Zatem mając na uwadze treść powołanych przepisów stwierdzam, że mimo tego, że zarząd nad majątkiem upadłego w toku postępowania upadłościowego sprawuje syndyk, to podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są wspólnicy spółki jawnej, a nie syndyk.

Zatem upadły z mocy prawa traci zarząd oraz możliwość korzystania i rozporządzania majątkiem należącym do niego, jednak ta okoliczność nie pozbawia upadłego statusu podatnika, do którego stosuje się prawa i obowiązki wynikające z przepisów obowiązujących ustaw podatkowych. We wszelkich postępowaniach stroną w znaczeniu materialnym pozostaje upadły – to on jest podmiotem praw i obowiązków, natomiast syndykowi przysługuje legitymacja formalna do występowania w tych postępowaniach, jest on stroną w znaczeniu formalnym. W zakresie prawnopodatkowym działanie syndyka należy potraktować, jako działanie przez pełnomocnika z wszystkimi prawnymi tego stanu rzeczy konsekwencjami.

Podmiotowość prawnopodatkowa w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu działalności gospodarczej po ogłoszeniu upadłości nie ustaje, a syndyk masy upadłości jest osobą odpowiedzialną w czasie trwania postępowania upadłościowego za realizację obowiązków podatnika i płatnika.

Zatem w sytuacji, gdy syndyk w toku likwidacji masy upadłości uzyska dochód do opodatkowania, jako zarządzający majątkiem masy upadłości zobligowany jest do obliczenia zaliczki na podatek dochodowy. Ma on również obowiązek niezwłocznego regulowania należności podatkowych z tego tytułu, z tym, że obowiązek ten aktualizuje się jedynie wtedy, gdy syndyk posiada środki potrzebne do zapłaty podatku.

Wobec tego syndyk, jako zarządzający majątkiem masy upadłości i jednocześnie osoba dysponująca środkami finansowymi uzyskanymi w toku postępowania upadłościowego ze sprzedaży majątku spółki jawnej, jest zobowiązany obliczyć i odprowadzić zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Reasumując, w związku ze zbyciem przez syndyka w 2022 r. w toku postępowania upadłościowego składnika majątku Spółki wchodzącego w skład masy upadłości na syndyku, nie zaś na wspólnikach Spółki, spoczywa obowiązek obliczenia i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy z tytułu osiągnięcia dochodów powstałych w wyniku tej sprzedaży.

Ponadto, w przypadku zbycia w przyszłości przez syndyka kolejnych składników majątku Spółki wchodzących w skład masy upadłości i osiągnięcia z tego tytułu dochodu, obowiązek obliczenia i wpłaty zaliczki na podatek dochodowy będzie spoczywał na syndyku, nie na wspólnikach Spółki.

Dodatkowe informacje

Końcowo, wskazać należy, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem mając na uwadze powyższe interpretacja indywidualna skierowana jest wyłącznie do Pana i skutki prawne wywołuje tylko w stosunku do Pana, nie dotyczy zaś pozostałych wspólników spółki jawnej.

Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. Pełna weryfikacja prawidłowości Pana stanowiska może być dokonana jedynie w toku ewentualnego postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego organu kontroli celno-skarbowej, będącego poza zakresem instytucji interpretacji indywidualnej, do której zastosowanie mają przepisy określone w art. 14h (w zamkniętym katalogu) ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, które przedstawił Pan we wniosku i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j . Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).