
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Zwrotne przeniesienie wierzytelności w ramach sekurytyzacji a PCC
Spółka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej prowadziła działalność leasingową. W celu pozyskania finansowania zamierzała przeprowadzić sekurytyzację, polegającą na sprzedaży wierzytelności z umów leasingu operacyjnego do spółki celowej z siedzibą w Irlandii (SPV). Sekurytyzacja przewidywała prawo i obowiązek odkupu wierzytelności przez spółkę m.in. w sytuacjach naruszenia uzgodnionych przez strony warunków kwalifikowalności czy przeterminowania wierzytelności. W takiej sytuacji miało następować zwrotne przeniesienie wierzytelności do spółki.
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć czy zwrotne przeniesienie wierzytelności do spółki, będzie podlegać opodatkowaniu PCC. Zdaniem spółki, omawiana czynność nie będzie podlegała PCC, ponieważ stanowi element usługi podlegającej opodatkowaniu VAT. Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, czynności opodatkowane VAT lub z VAT zwolnione nie podlegają PCC. Spółka uważała, że zwrotne przeniesienie wierzytelności w ramach sekurytyzacji należy traktować jako integralny element usługi finansowej świadczonej przez SPV.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa uznała stanowisko spółki za prawidłowe. Organ podatkowy wskazał, że zwrotne przeniesienie wierzytelności realizowane w ramach kompleksowej usługi sekurytyzacji podlega ustawie o VAT jako element usługi finansowej. Organ wyjaśnił, że umowa sprzedaży co do zasady podlega opodatkowaniu PCC, jednakże zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b ustawy o VAT, czynności które podlegają opodatkowaniu VAT, nawet jeśli są z tego podatku zwolnione podlegają wyłączeniu z PCC.
W omawianym przypadku, z uwagi na fakt, że usługa sekurytyzacji, w tym element polegający na zwrotnym przeniesieniu wierzytelności podlegała VAT i korzystała ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT, czynność ta nie podlegała opodatkowaniu PCC. KIS podkreśliła, że kluczowe znaczenie ma ocena konkretnej czynności, a nie np. sam fakt, że strony są podatnikami VAT. Decydujące jest, czy konkretna czynność podlega VAT lub jest z niego zwolniona. W tym przypadku tak właśnie było.