Pismem z 5.03.2007 r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatk... - Interpretacja - PO-II/436/EW/07

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.04.2007, sygn. PO-II/436/EW/07, Podlaski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z 5.03.2007 r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie dystrybucji i logistyki artykułów spożywczych i chemii gospodarczej. 99,96% wszystkich udziałów w kapitale zakładowym Spółki stanowi własność M.

Jednocześnie Spółka jest właścicielem 99% udziałów w kapitale zakładowym spółki kapitałowej, której siedziba znajduje się na Białorusi. Do dnia 31.12.2006 r. obie spółki zawierały między sobą umowy pożyczki, na podstawie których (pożyczkodawca) udzielał spółce z siedzibą na Białorusi (pożyczkobiorcy) oprocentowanych pożyczek. Na podstawie art. 9 pkt 10 ppkt h ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowy te korzystały ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych, jako pożyczki udzielane spółce kapitałowej przez wspólnika i dodatkowo na prowadzenie działalności gospodarczej przez spółkę z Białorusi a kwota pożyczki znajdowała pokrycie w wydatkach spółki z Białorusi na prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia pożyczki.

Spółka zamierza w dalszym ciągu udzielać takiego wsparcia swojej spółce zależnej, której jest głównym wspólnikiem.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółka wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

Czy umowa pożyczki zawarta po dniu 1.01.2007 r. pomiędzy Spółką (pożyczkodawcą) i spółką białoruską (pożyczkobiorcą) będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych w Polsce?

Według stanowiska Spółki, umowy pożyczki zawierane po dniu 1.01.2007 r. pomiędzy Spółką (pożyczkodawcą) i spółką białoruską (pożyczkobiorcą) nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych w Polsce. Na podstawie art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o PCC zmiana umowy spółki, za którą prawodawca uznał m.in. pożyczkę udzieloną spółce kapitałowej przez wspólnika, podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba spółki (w przypadku spółki kapitałowej).

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450), w brzmieniu obowiązującym od dnia 1.01.2007 r., podatkowi temu podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W przypadku umowy spółki kapitałowej, stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o PCC, za jej zmianę uważa się:
1) wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje podwyższenie kapitału zakładowego,
2) pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika (akcjonariusza) oraz 3) dopłaty.

Umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:
a) rzeczywisty ośrodek zarządzania albo
b) siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie (art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o PCC)

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 9 ustawy o PCC przy umowie spółki (jej zmianie) obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży na spółce, czyli podatnikiem tego podatku jest spółka a nie wspólnik.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jako wspólnik udziela pożyczki spółce mającej siedzibę na Białorusi. Skoro w przypadku umowy spółki (jej zmiany) podatnikiem jest spółka, której siedziba a także rzeczywisty ośrodek zarządzania znajdują się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to pożyczka udzielona przez Spółkę jako wspólnika tej spółce kapitałowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce (art. 1 ust. 5 pkt 2 ustawy o PCC).

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.

Podlaski Urząd Skarbowy