W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, podpisała ona umowę dzierżawy nieruchomości stanowiącej grunty rolne wraz z zabudowaniami gospodarcz... - Interpretacja - 1472/SPC/436-40/05/PK

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.11.2005, sygn. 1472/SPC/436-40/05/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, podpisała ona umowę dzierżawy nieruchomości stanowiącej grunty rolne wraz z zabudowaniami gospodarczymi na czas nieokreślony w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Zdaniem Spółki czynność ta podlega opodatkowaniu na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit "i" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jako umowa odpłatnego użytkowania.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia.

Art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Art. 1 ust. 1 pkt 1 lit "i" stanowi, iż podatkowi podlegają m.in. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności. Ponieważ ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera definicji poszczególnych czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu to należy stosować definicje zawarte w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 693 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Kwestie dotyczące odpłatnego użytkowania zostały zawarte w art. 252 i następnych Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tymi przepisami rzecz można obciążyć prawem do jej używania i do pobierania jej pożytków (użytkowanie). W związku z tym jeśli dokonana przez Spółkę czynność nosi cechy umowy dzierżawy wskazane w przepisach Kodeksu cywilnego w części dotyczącej umów dzierżawy to czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie