
Temat interpretacji
Temat interpretacji
Dotacja unijna na sprzęt dydaktyczny dla uczelni a VAT
Uczelnia akademicka, która zwróciła się do KIS z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej była czynnym podatnikiem VAT i prowadziła zarówno działalność nieopodatkowaną np. kształcenie finansowane z dotacji oraz opodatkowaną np. komercyjne badania, wynajem, sprzedaż wydawnictw. Uczelnia podpisała z Urzędem Marszałkowskim umowę na realizację projektu dotyczącego doposażenia kierunków praktycznych: geodezji i kartografii, ekonomii i leśnictwa. Projekt obejmował zakup sprzętu dydaktycznego, który miał być wykorzystywany wyłącznie w działalności edukacyjnej.
Wnioskodawca chciał się dowiedzieć, czy środki otrzymane z dotacji będą podlegały opodatkowaniu VAT oraz czy przysługuje mu prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących zakup sprzętu. W swoim stanowisku wskazał, że dotacja nie stanowi wynagrodzenia za usługę ani nie wpływa na cenę dostarczanych towarów, a więc nie podlega VAT. Twierdził, że skoro zakupiony sprzęt nie będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej, nie ma podstaw do odliczenia podatku naliczonego.
Stanowisko organu podatkowego
Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła prawidłowość stanowiska uczelni. W uzasadnieniu interpretacji wyjaśniła, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT oraz orzecznictwem TSUE, dotacja podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy jest bezpośrednio związana z ceną konkretnej usługi lub towaru. W analizowanym przypadku dofinansowanie nie było powiązane z żadną czynnością opodatkowaną, nie wpływało na cenę i nie stanowiło wynagrodzenia za świadczenie. Środki miały charakter ogólny i służyły jedynie wsparciu infrastruktury dydaktycznej. Tym samym nie zwiększały podstawy opodatkowania i nie podlegały VAT.
W zakresie prawa do odliczenia podatku, organ podatkowy wskazał, że art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunkuje to prawo istnieniem związku między nabyciem a czynnościami opodatkowanymi VAT. Uczelnia nie planowała wykorzystywać zakupionego sprzętu w działalności komercyjnej, dlatego brak było podstaw do odliczenia VAT. Faktury dokumentujące te zakupy były związane wyłącznie z działalnością zwolnioną lub poza VAT, co wykluczało możliwość obniżenia podatku należnego.