Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8,poz.60) po rozpatrzeniu wniosku firmy... - Interpretacja - 1473/WP/436/414/59/06/JK

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 15.02.2006, sygn. 1473/WP/436/414/59/06/JK, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8,poz.60) po rozpatrzeniu wniosku firmy ... z dnia 15 listopada 2005 r.(data wpływu : 21 listopada 2005 r.) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. z 2005r. Nr 41,poz.399) w zakresie dotyczącym opodatkowania umowy pożyczki.Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny :
- Spółka z o.o. zamierza zaciągnąć pożyczkę od zagranicznego podmiotu zarejestrowanego w Szwajcarii.
- Kontrahent szwajcarski posiada100% udziałów w innej spółce polskiej , która to spółka jest 100 procentowym udziałowcem Sp. z o.o.
- Kontrahent szwajcarski nie jest zarejestrowany w Polsce dla celów podatkowych.
- Umowa pożyczki zostanie zawarta w Szwajcarii.
- W momencie zawarcia umowy środki pieniężne będą się znajdowały na terytorium Szwajcarii.
W związku z przedstawionym wyżej stanem faktycznym Spółka postawiła następujące pytanie : Czy w/w umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Zdaniem Wnioskodawcy umowa pożyczki nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych gdyż przedmiotem umowy są pieniądze znajdujące się w chwili zawierania umowy poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art.1 ust. 4 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.
Jak wynika z art. 1 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj. Dz.U. z 2005 r., Nr 41, poz. 399 ze zm.) czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 jeżeli ich przedmiotem są:
1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą ,w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Tak więc jeżeli rzeczy (pieniądze z pożyczki ) znajdują się w czasie dokonania umowy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ,umowa pożyczki będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych tylko wówczas ,gdy zostaną spełnione łącznie dwie przesłanki: nabywca ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski i czynność cywilnoprawna zostanie dokonana na terytorium Polski .
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego czynność cywilnoprawna została dokonana poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przedmiot czynności (pieniądze ) w dniu jej dokonania znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej . Wobec powyższego w/w umowa pożyczki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu