Spółka zamierza nabyć od spółki posiadającej siedzibę w Wielkiej Brytanii (sprzedający) biznes, będący zgodnie z oświadczeniem sprzedającego zorganiz... - Interpretacja - DPD/436-3/06

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.07.2006, sygn. DPD/436-3/06, Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka zamierza nabyć od spółki posiadającej siedzibę w Wielkiej Brytanii (sprzedający) biznes, będący zgodnie z oświadczeniem sprzedającego zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa sprzedającego, stanowiącą zespół składników materialnych i niematerialnych, (w tym zobowiązania) przeznaczonych do realizacji zadań gospodarczych polegających na projektowaniu i wytwarzaniu produktów filtracyjnych dla motoryzacji oraz na handlu tymi produktami filtracyjnymi, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Spółka i Sprzedający ustalili, iż nabywany przez Spółkę biznes obejmie wszelkie składające się na tę zorganizowaną część przedsiębiorstwa Sprzedającego składniki materialne i niematerialne, a więc:

a) aktywa biznesu, w tym:

- wartości niematerialne i prawne

- środki trwałe

- środki trwałe w budowie i zaliczki na te środki trwałe

- należności długoterminowe

- inwestycje długoterminowe

- zapasy

- należności krótkoterminowe

- krótkoterminowe aktywa finansowe

b) nazwę biznesu

c) tajemnice biznesu, na które składają się m.inn. informacje handlowe, w tym prawa wynikające z umów i ofert, wiedza i doświadczenie w zakresie wytwarzania produktów etc.

d) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne

e) dokumenty związane z prowadzoną działalnością w ramach biznesu

f) etc.

Ponadto Spółka i Sprzedający ustalili, iż Spółka przejmie od Sprzedającego długi związane funkcjonalnie z działalnością biznesu (zobowiązania) oraz, iż wartość przejętych zobowiązań zostanie potrącona z ceny należnej Sprzedającemu za przedsiębiorstwo (zorganizowaną część).

Będący przedmiotem transakcji biznes mimo, iż jest wydzielony organizacyjnie i finansowo z przedsiębiorstwa Sprzedającego nie prowadzi odrębnych ksiąg rachunkowych, a tym samym nie jest oddziałem samodzielnie sporządzającym sprawozdanie finansowe (bilans).

Strony postanowiły, iż umowa sprzedaży biznesu zostanie zawarta na terytorium Wielkiej Brytanii, a następnie biznes zostanie przeniesiony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i włączony do przedsiębiorstwa nabywcy.

Spółka pyta, czy przejęcie od sprzedającego odpłatnie długów związanych funkcjonalnie z działalnością biznesu (zobowiązań) w przypadku, gdy wartość przejętych zobowiązań zostanie potrącona z ceny należnej za przedsiębiorstwo (jego zorganizowaną część) będzie podlegać odrębnemu (od nabycia składników materialnych i niematerialnych) opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Spółki, z uwagi na to, że transakcja nastąpi na terytorium Wielkiej Brytanii, opisana czynność nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych w Polsce.

Analiza przepisów prawa podatkowego w powyższym zakresie wskazuje:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art.1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005r. Nr 41 poz.399 ze zm.). Ustęp 1, pkt 1, lit a) przywołanego wyżej artykułu stanowi, że podatkowi temu podlega sprzedaż rzeczy i praw majątkowych.

Jednakże aby powstał obowiązek podatkowy w przedmiotowym podatku, zbywana rzecz musi znajdować się na terytorium RP lub prawo majątkowe musi być wykonywane na terytorium RP.

Sprzedaż rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega obowiązkowi podatkowemu tylko wtedy, gdy jednocześnie zaistnieją dwie okoliczności, a mianowicie, gdy nabywca ma siedzibę/miejsce zamieszkania na terytorium RP i gdy czynność ta zostanie dokonana na terytorium RP (art.1 ust.4 pkt 2 ustawy).

Sprzedaż przedsiębiorstwa należy traktować jako sprzedaż zbioru jego składników a zbycie to następuje w drodze jednej czynności cywilnoprawnej. Przejęte zobowiązania kształtują cenę nabycia biznesu jednak nie rodzą odrębnego obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Umowa sprzedaży zostanie zawarta w państwie, w którym położona jest zbywana część przedsiębiorstwa, czyli na terytorium Wielkiej Brytanii. W związku z powyższym pomimo że nabywca posiada siedzibę na terytorium RP, przedmiotowa czynność nie będzie podlegała w podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu