P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1437/ZI/436/67/KO/06

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.04.2006, sygn. 1437/ZI/436/67/KO/06, Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 15 lutego 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Zgodnie z definicją zawartą w Encyklopedii PWN ugoda - to umowa, na mocy której strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między mini stosunku prawnego, w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać. Ugoda może być zawarta także przed sądem (ugoda sądowa).

Ugoda sądowa pozostaje ugodą w rozumieniu prawa materialnego. Jest czynnością prawną zaliczaną do zdarzeń cywilnoprawnych.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 41 poz. 399 z późn. zm./. Czynności te zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ww. ustawy podatkowi podlegają:

1) następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki,

c) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

d) umowy dożywocia oraz ustanowienia odpłatnej renty,

e) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,

f) umowy majątkowe małżeńskie,

g) ustanowienie hipoteki,

h) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

i) umowy depozytu nieprawidłowego,

j) umowy spółki (akty założycielskie);

2) zmiana umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.Czynności cywilnoprawne, które nie zostały wymienione w sposób wyraźny w katalogu ustawowym, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przedmiotem zawartej przez Pana ugody przed Sądem Arbitrażowym jest spłata zadłużenia, jakie Sp. X posiada wobec Pana firmy.

Zatem powołany przepis art. 1 ust. 3 nie dotyczy sytuacji przedstawionej we wniosku, gdyż czynność cywilnoprawna, jaką jest zawarcie przez Pana ugody w sprawie spłaty zadłużenia nie mieści się w katalogu czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

W świetle powyższego uznać należy, iż zawarta przez Pana ugoda przed Sądem Arbitrażowym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 z późn. zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.

Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek