Skoro zawarta umowa sprzedaży nieruchomości dokonana została na prowadzenie działalności naukowo-dydaktycznej Uczelni, powyższa czynność korzysta z ... - Interpretacja - IPPB2/436-611/13-4/MZ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17.12.2013, sygn. IPPB2/436-611/13-4/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Skoro zawarta umowa sprzedaży nieruchomości dokonana została na prowadzenie działalności naukowo-dydaktycznej Uczelni, powyższa czynność korzysta z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07.11.2013 r. (data wpływu 13.11.2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 03.12.2013 r. (data nadania 09.12.2013 r., data wpływu 11.12.2013 r.) na wezwanie z dnia 28.11.2013 r. Nr IPPB2/436-611/13-2/MZ (data nadania 29.11.2013 r., data doręczenia 02.12.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.11.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 6 listopada 2013 r. w Kancelarii Notarialnej O. B. Notariusza, Ł. K. Notariusza Spółka Cywilna w W.. przy ul. T. przed notariuszem O. B. doszło do zawarcia umowy sprzedaży (Rep. A ../2013. Na podstawie powyższej umowy Uczelnia. W. im. M. S.- C. nabyła od osób fizycznych praw użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 3006 m2 stanowiącego działkę gruntu oraz prawo własności budynku mieszkalnego dwukondygnacyjnego o powierzchni użytkowej 115,52 m2 oraz budynku niemieszkalnego jednokondygnacyjnego o powierzchni użytkowej 22,18 m2 stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, dla których Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą nr ./../. za cenę w kwocie . zł (słownie: .. złotych).

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego opisana powyżej nieruchomość stanowi teren zabudowy usługowej, w tym pod usługi nauki i szkolnictwa wyższego. Z uwagi na położenie działki przy jednej z głównych ulic L.. Uczelnia zamierza wyburzyć istniejące budynki i zagospodarować nieruchomość zgodnie z funkcją przewidzianą w planie zagospodarowania przestrzennego tj. zbudować budynek naukowo -dydaktyczny do kształcenia na prowadzonych kierunkach medycznych. Uczelnia W im. M S.- C. to jedną z najstarszych uczelni niepublicznych w W położoną w północno-wschodniej części W. na terenie dzielnicy T.. Uczelnia posiada wielu studentów z powiatu L.. i samego Miasta. Wychodząc na przeciw potrzebom społeczności lokalnej oraz rozwijając bazę naukowo-dydaktyczną Uczelnia zakupiła przedmiotową nieruchomość do wykonywania podstawowych zadań statutowych, tj. działalności naukowo-dydaktycznej. Zgodnie z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym uczelnia może prowadzić kształcenie w obiektach położonych w tym samym co siedziba uczelni obszarze metropolitalnym, o którym mowa w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, bez potrzeby tworzenia zamiejscowych jednostek organizacyjnych. Obszar metropolitalny W. obejmuje między innymi gminę miejską.

Notariusz na podstawie oświadczenia Uczelni o nabyciu nieruchomości w celu prowadzenie na niej działalności dydaktyczno-naukowej tj. o dokonaniu czynności w sprawach szkolnictwa na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych nie pobrała od umowy sprzedaży podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pismem z dnia 28.11.2013 r. Nr IPPB2/436-611/13-2/MZ wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

  • przesłanie dokumentu (oryginału lub urzędowo poświadczonej kopii za zgodność z oryginałem), z którego wynika umocowanie dla P. M. C..- Rektora, który w imieniu Wnioskodawcy wystąpił z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie, dodatkowo przesyłając pełnomocnictwo udzielone na rzecz adw. J Z.. .

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedmiotowej sprawie Uczelnia W im. M.. S.-C w W.., jako uczelnia niepubliczna winna uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych, zważywszy na treść art. 2 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz faktu, iż nabycie nieruchomości zostało dokonane na cele prowadzenia na niej działalności naukowo-dydaktycznej...

Zdaniem Wnioskodawcy, w ocenie Uczelni W.. im. M S..-C.. umowa sprzedaży co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednakże w określonych przypadkach niektóre czynności cywilnoprawne zostały wyłączone spod opodatkowania. Wyłączeniem takim zostały objęte między innymi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia - art. 2 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ użyte w ww. przepisie pojęcie w sprawach nauki, szkolnictwa ma charakter ogólny należy przyjąć, że dotyczy on czynności cywilnoprawnych z zakresu spraw regulowanych w odrębnych przepisach, a odnoszących się do kwestii wymienionych w art. 2 pkt 1 lit. f) powołanej ustawy, w tym m.in. z zakresu nauki, szkolnictwa. Przepisy takie znajdują się m.in. w ustawie z dnia 27 lipca 2005 Prawo o szkolnictwie wyższym. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy uczelnią jest szkoła prowadząca studia wyższe. Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, na podstawie której funkcjonuje Uczelnia podstawowymi zadaniami uczelni są:

  1. kształcenie studentów w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy oraz umiejętności niezbędnych w pracy zawodowej;
  2. wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;
  3. prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych;
  4. kształcenie i promowanie kadr naukowych;
  5. upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych;
  6. prowadzenie studiów podyplomowych, kursów i szkoleń w celu kształcenia nowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy w systemie uczenia się przez całe życie;
  7. stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;
  8. działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych;
  9. stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia i w badaniach naukowych.

Z powyższego wynika więc, że za czynność w sprawie nauki, szkolnictwa, której dokonanie korzysta z wyłączenia przewidzianego w art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, uznać można czynność będącą wykonywaniem podstawowych zadań uczelni wykonywaną przez podmiot do tego uprawniony, w tym mającą na celu umożliwienie mu realizację powierzonych zadań z zakresu nauki, szkolnictwa. Pamiętać jednak należy, mając na uwadze fakt, że wszelkie przepisy dotyczące wyłączeń i zwolnień podatkowych, stanowiące odstępstwa od zasady powszechności opodatkowania, należy interpretować ściśle, że z omawianej preferencji podatkowej korzystać mogą wyłącznie czynności dokonywane bezpośrednio w sprawach nauki, szkolnictwa, a więc takie, których związek z prowadzeniem studiów wyższych jest bezpośredni. W piśmiennictwie wskazuje się, iż taki bezpośredni związek występuje przy czynnościach będących podstawowymi zadaniami uczelni.

Zadania wskazane w art. 13 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym są podstawowymi zadaniami Uczelni W.. im. M. S..-C, co stwierdza par. 5 ust. 1 statutu Uczelni. Zgodnie z ust. 2 par. 5 statutu Uczelni zadaniami Uczelni są również:

  1. ochrona zdrowia i promocja zdrowego stylu życia;
  2. ochrona praw człowieka i praworządności;
  3. ochrona dóbr dziedzictwa narodowego;
  4. dobroczynność publiczna;
  5. świadczenie usług w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego lub pośrednictwa zawodowego.

W ocenie Uczelni W.. im. M.. S.-C okoliczność, iż nabycie nieruchomości przy ul. W w L.. zostało dokonane do wykonywania podstawowych zadań uczelni tj. do prowadzenia działalności naukowo-dydaktycznej, powinna skutkować wyłączeniem spod opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przedmiotowej czynności na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży, przy umowie sprzedaży, na kupującym.

Jak z powyższego wynika umowa sprzedaży, co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne w sprawach nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej oraz zdrowia.

Jako, że pojęcie sprawa ma charakter ogólny, to należy przyjąć, że powyższe uregulowanie będzie dotyczyło tych wszystkich spraw, dla których materialnoprawna podstawa rozstrzygnięcia zawarta jest w przepisach regulujących kwestie wymienione w art. 2 pkt 1 lit. f) powołanej ustawy.

Przepisy dotyczące spraw podlegających wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zakresie dotyczącym nauki, szkolnictwa i oświaty pozaszkolnej znajdują się w następujących aktach prawnych:

  1. ustawie z dnia 07 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.),
  2. ustawie z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365 z późn. zm.; od dnia 23 maja 2012 r. Dz. U. z 2012 r., poz. 572 z późn. zm.),
  3. ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619 z późn. zm.).

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że W dniu 6 listopada 2013 r. w Kancelarii Notarialnej O B.. Notariusza, Ł. K. Notariusza Spółka Cywilna w W przy ul. T.. przed notariuszem O. B. doszło do zawarcia umowy sprzedaży (Rep. A ../2013. Na podstawie powyższej umowy Uczelnia W im. M S-C.. nabyła od osób fizycznych praw użytkowania wieczystego gruntu o powierzchni 3006 m2 stanowiącego działkę gruntu nr /.. z obrębu . położonej w L.. przy ul. W oraz prawo własności budynku mieszkalnego dwukondygnacyjnego o powierzchni użytkowej 115,52 m2 oraz budynku niemieszkalnego jednokondygnacyjnego o powierzchni użytkowej 22,18 m2 stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, dla których Sąd Rejonowy w L prowadzi księgę wieczystą nr ././.. za cenę w kwocie 1.200.000,00 zł (słownie: jeden milion dwieście tysięcy złotych). Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego opisana powyżej nieruchomość stanowi teren zabudowy usługowej, w tym pod usługi nauki i szkolnictwa wyższego. Z uwagi na położenie działki przy jednej z głównych ulic L Uczelnia zamierza wyburzyć istniejące budynki i zagospodarować nieruchomość zgodnie z funkcją przewidzianą w planie zagospodarowania przestrzennego tj. zbudować budynek naukowo-dydaktyczny do kształcenia na prowadzonych kierunkach medycznych. Uczelnia W.. im. M.. S-C.. to jedną z najstarszych uczelni niepublicznych w W.. położoną w północno-wschodniej części W na terenie dzielnicy T. Uczelnia posiada wielu studentów z powiatu L i samego Miasta L.. . Wychodząc na przeciw potrzebom społeczności lokalnej oraz rozwijając bazę naukowo-dydaktyczną Uczelnia zakupiła przedmiotową nieruchomość do wykonywania podstawowych zadań statutowych, tj. działalności naukowo-dydaktycznej. Zgodnie z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym uczelnia może prowadzić kształcenie w obiektach położonych w tym samym co siedziba uczelni obszarze metropolitalnym, o którym mowa w ustawie z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, bez potrzeby tworzenia zamiejscowych jednostek organizacyjnych. Obszar metropolitalny W obejmuje między innymi gminę miejską L . Notariusz na podstawie oświadczenia Uczelni W.. im. M. S-C.. o nabyciu nieruchomości w celu prowadzenie na niej działalności dydaktyczno-naukowej tj. o dokonaniu czynności w sprawach szkolnictwa na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych nie pobrała od umowy sprzedaży podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z treści wniosku wynika zatem, iż zawarta przez Wnioskodawcę w dniu 06 listopada 2013 r. umowa sprzedaży nieruchomości została zawarta, z zamiarem docelowego przeznaczenia nieruchomości na cele statutowe Uczelni, tj. na prowadzenie działalności naukowo -dydaktycznej.

A zatem, skoro zawarta umowa sprzedaży nieruchomości dokonana została na prowadzenie działalności naukowo-dydaktycznej Uczelni, powyższa czynność korzysta z wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 1 lit. f) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistniałego zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 323 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie