- Interpretacja - ZP/436-15/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.11.2005, sygn. ZP/436-15/05, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskująca strona, zamierza finansować swoją działalność za pomocą pożyczek zaciąganych od podmiotu zagranicznego z siedzibą w Szwecji (dalej X). Podmiot ten nie posiada zarządu na terytorium RP, ani nie jest zarejestrowany w Polsce do celów podatkowych.

Jest natomiast zarejestrowany do celów podatkowych w Szwecji.

Zgodnie z umową spółki, przedmiotem działalności X jest m.in. kredytowanie i udzielanie pożyczek spółkom z grupy XX.

Wnioskująca stoi na stanowisku, iż za przedsiębiorcę prowadzącego działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. z 2005r. Nr 41, poz 399 ze zm.), należy uznać podmiot, który zgodnie z umową spółki prowadzi działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Wnioskująca podnosi, iż podstawową działalnością przedsiębiorstwa zagranicznego, które udziela Jej pożyczki jest kredytowanie oraz udzielanie pożyczek. Dodatkowo, w przypadku X nie ma wątpliwości, iż działalność w zakresie kredytowania i udzielania pożyczek spółkom z grupy XX, jest faktycznie prowadzona. Fakt prowadzenia takiej działalności wynika nie tylko z umowy Spółki, ale z faktycznie dokonywanych czynności, co potwierdza sprawozdanie finansowe za lata 2003 i 2004, wskazujące na wysokość uzyskanych przychodów z tytułu odsetek.

Wobec powyższego, Wnioskująca wnosi o potwierdzenie, iż transakcja udzielania Jej pożyczki przez wskazany we wniosku podmiot zagraniczny, jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z faktem, iż jest udzielana przez podmiot, o którym mowa w art. 9 pkt 10 lit. a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do regulacji przepisów art. 9 pkt 10 lit. a ustawy r. o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek.

Przepisy te, nie wskazują dodatkowych przesłanek do skorzystania z przedmiotowego zwolnienia. Wystarczy aby pożyczkodawca nie posiadał siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz prowadził działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Udzielona przez niego pożyczka jest wówczas zwolniona od podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przedstawionym przez Wnioskującą stanie faktycznym Podatnik zaznacza, iż pożyczkodawca nie posiada siedziby i zarządu na terytorium RP, nie jest zarejestrowany w Polsce do celów podatkowych, a jego przedmiotem działalności jest m.in. kredytowanie i udzielanie pożyczek spółkom z grupy XX.

W związku z powyższym, pożyczki udzielone przez X na rzecz Wnioskującej, będą zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu