Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest przedsiębiorcą, który zgodnie z aktem założycielskim, prowadzi mię... - Interpretacja - 1471/DC/436/1/05/MK

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.03.2005, sygn. 1471/DC/436/1/05/MK, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest przedsiębiorcą, który zgodnie z aktem założycielskim, prowadzi między innymi, działalność w zakresie finansowania podmiotów krajowych i zagranicznych. Działalność ta prowadzona jest zasadniczo przez Oddział Spółki, który ma siedzibą w Luksemburgu.
W chwili obecnej kapitał zakładowy spółki wynosi 31.502.000 zł. Jednakże w celu zapewnienia Spółce dalszych środków na prowadzoną działalność, istnieje konieczność dokapitalizowania Spółki przez jej jedynego wspólnika. Dokapitalizowanie przeprowadzone zostanie w drodze podwyższenia kapitału zakładowego, przy czym udziały w podwyższonym kapitale zakładowym zostana objęte przez wspólnika po cenie wyższej niż nominalna wartość nowych udziałów (lub też wartość, o którą zostanie podwyższona wartość nominalna obecnych udziałów).
Podwyższenie kapitału zakładowego zostanie dokonane nominalnie o kwotę stanowiącą 1% dokonywanego przez wspólnika wkładu, natomiast pozostałe 99 % wnoszonego wkładu stanowić będzie nadwyżkę ponad wartość nominalną dokonanego podwyższenia (tzw. agio). Nadwyżka ta, zgodnie z przepisami, zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki.
Dokonywane obecnie podwyższenie kapitału Spółki (będące przedmiotem złożonego wniosku) jest kolejnym etapem procesu związanego z zapewnieniem Spółce przez udziałowca niezbędnych środków dla prowadzenia działalności.
Podobnie jak to ma miejsce w przedmiotowej sprawie, również w ramach poprzedniego podwyższenia kapitału, wkład wspólnika został częściowo przekazany na kapitał zakładowy, a częściowo na kapitał zapasowy jako agio.

Według Strony w przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie ma art. 6 ust.1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 86, poz. 959 z póź.zm/, który w przypadku zmiany umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nakazuje naliczanie podatku od czynności cywilnoprawnych na wartości, o którą podwyższono kapitał zakładowy.
Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o pcc opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz jej zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem. Za zmianę umowy spółki w przypadku spółki z ograniczona odpowiedzialnością lub akcyjną uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie kapitału zakładowego (art. 1 ust. 3 pkt 3 tej ustawy).W takim przypadku podstawę opodatkowania określa art. 6 ust. 1 pkt 8 lit.b) ustawy, który stanowi, iż przy zmianie umowy spółki podstawą tą jest wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość podwyższonego kapitału zakładowego. Należny podatek oblicza się przy zastosowaniu stawki określonej w art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o pcc.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega tylko podniesienie kapitału zakładowego, natomiast nie jest opodatkowane podniesienie kapitału zapasowego.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie