Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. N... - Interpretacja - ŁUS-IV-436/3/05/DD

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.07.2005, sygn. ŁUS-IV-436/3/05/DD, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowegopostanawia uznać za prawidłowestanowisko Spółki, w zakresie nie podlegania opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, nabycia przez spółkę akcji w celu ich umorzenia.

Informacja dotyczy stanu faktycznego, który został opisany we wniosku z dn. 06.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawionej przez Spółkę. Spółka prowadzi procedurę umarzania akcji własnych poprzez ich nabywanie od drobnych akcjonariuszy w celu umorzenia w trybie art. 362 § 1 pkt 5 Kodeksu spółek handlowych. Nabywa akcje własne przeznaczając je do umorzenia na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

W odniesieniu do opisanego stanu faktycznego, należy stwierdzić, iż zakres zdarzeń, których dokonanie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych został określony w przepisie art. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 41, poz. 399). Ustęp 1 cytowanego przepisu, zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu, który stanowi, iż podatkowi podlegają m.in.: umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych.

Do przedmiotowej czynności nie można jednak zastosować przepisów dotyczących umowy sprzedaży, opisanych w art. 535 ustawy z dnia 23.04.1964 r. - kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Nabycie przez spółkę akcji własnych w celu ich umorzenia jest szczególnym rodzajem umowy nienazwanej, w sposób ścisły związanej ze stosunkiem uczestnictwa w spółce. Zgodnie z art. 359 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe) tylko w przypadku, gdy statut tak stanowi. Ponadto umorzenie akcji wymaga uchwały walnego zgromadzenia, która powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych bądź uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego. Umorzenie przymusowe następuje za wynagrodzeniem, które nie może być niższe od wartości przypadających na akcję aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między akcjonariuszy. Mowa jest tu zatem o wynagrodzeniu, a nie o zapłacie ceny, która jest elementem przedmiotowo istotnym (essentialia negotii) umowy sprzedaży.

W przypadku, gdy nabycie akcji w celu ich umorzenia jest dokonywane z zachowaniem przepisów art. 359 i nast. ksh, należy uznać, iż taka czynność jako nie wymieniona w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega temu podatkowi. Stanowisko podatnika wyrażone we wniosku uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja ta dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy (art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Łódzki Urząd Skarbowy