- Interpretacja - ZM/436-13/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.12.2004, sygn. ZM/436-13/04, Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych

Przepis art. 2 pkt. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, iż nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Zatem udzielenie odpowiedzi , czy notariusz powinien pobrać przy umowie przenoszącej własność podatek od czynności cywilnoprawnych wymaga wcześniejszego rozstrzygnięcia, czy dana umowa jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub czy jest z niego zwolniona.

W związku z powyższym strona dokonująca transakcji powinna złożyć notariuszowi oświadczenie, czy jest podatnikiem podatku od towarów i usług oraz czy dostawa towarów będących przedmiotem umowy jest opodatkowana, czy też zwolniona od podatku od towarów i usług.

Na podstawie złożonego oświadczenia notariusz dokona poboru podatku od czynności cywilnoprawnych w sytuacji gdy przedmiotem umowy sprzedaży będą zwolnione z podatku od towarów i usług nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście