Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, usługi finansowe świadczone przez Spółkę nie będą podlegały opod... - Interpretacja - ITPB2/436-84/12/MK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 16.08.2012, sygn. ITPB2/436-84/12/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, usługi finansowe świadczone przez Spółkę nie będą podlegały opodatkowaniu PCC w związku z tym, że korzystają ze zwolnienia od podatku VAT ?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2012 r. (data wpływu 15 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania usług finansowych świadczonych na rzecz spółek zależnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania usług finansowych świadczonych na rzecz spółek zależnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, posiadający status spółki akcyjnej (dalej: Spółka), zamierza świadczyć w ramach grupy kapitałowej usługi wymiany walut polegające na możliwości zawierania przez spółki zależne z grupy kapitałowej natychmiastowych transakcji wymiany walut wymienialnych (FX spot), terminowych transakcji wymiany walut wymienialnych (FX forward) i transakcji na opcjach walutowych bezpośrednio ze Spółką. Transakcje te są traktowane jako instrumenty finansowe w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który stanowi, że instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są niebędące papierami wartościowymi opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne.

Z projektu umowy ramowej, która ma regulować zasady świadczenia wyżej wymienionych usług finansowych przez Spółkę na rzecz spółek z grupy kapitałowej wynika, że jej wynagrodzeniem jest kwota stanowiąca iloczyn kwoty transakcji i określonej marży na poziomie rynkowym za każdą jednostkę waluty będącej przedmiotem transakcji. Niezależnie od wyniku na transakcji, wynagrodzenie Spółki będzie należne w momencie zawarcia transakcji. Wnioskodawca będzie świadczył ww. usługi na rzecz spółek zależnych na zasadach rynkowych. W myśl postanowień ww. umowy, faktura VAT dokumentująca świadczone przez Spółkę usługi będzie wystawiana w ciągu 7 dni kalendarzowych - po zakończeniu danego miesiąca za usługi wykonane w tym miesiącu. Spółka ma świadczyć również wyżej wymienione usługi na rzecz podmiotów zagranicznych będących podatnikami w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz nie posiadającymi w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla którego byłyby świadczone te usługi. Wnioskodawca nie ma możliwości przypisania wartości podatku VAT naliczonego do sprzedaży zwolnionej związanej ze świadczonymi usługami finansowymi. Struktura podatku VAT będzie wynosiła powyżej 99% obrotu opodatkowanego podatkiem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku, usługi finansowe świadczone przez Spółkę nie będą podlegały opodatkowaniu PCC w związku z tym, że korzystają ze zwolnienia od podatku VAT ...

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, iż w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, usługi finansowe świadczone przez Spółkę nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w związku z tym, że korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zatem w opinii Spółki jak wynika z tej regulacji, konsekwencją zwolnienia od podatku VAT usług finansowych świadczonych przez Spółkę, jest ich wyłączenie z opodatkowania podatkiem PCC w myśl art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych
.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1, tj.:

  1. umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
  2. umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
  3. (uchylona),
  4. umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
  5. umowy dożywocia,
  6. umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
  7. (uchylona),
  8. ustanowienie hipoteki,
  9. ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
  10. umowy depozytu nieprawidłowego,
  11. umowy spółki.

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają także zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne (art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy).

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie ustawowe wyliczenie zostało wzmocnione zasadą, zgodnie z którą o kwalifikacji określonej czynności prawnej, a w konsekwencji o jej podleganiu opodatkowaniu tym podatkiem decyduje jej treść (elementy przedmiotowo istotne), a nie nazwa. Tym samym, jeżeli strony zawierają umowę i układają stosunki w jej ramach w określony sposób, to dla oceny czy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, w związku z dokonaniem wskazanej w ustawie czynności, miarodajne będą rzeczywiste prawa i obowiązki stron tej umowy pozwalające na ich kwalifikacje pod względem prawnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka zamierza świadczyć w ramach grupy kapitałowej usługi wymiany walut polegające na możliwości zawierania przez spółki zależne z grupy kapitałowej natychmiastowych transakcji wymiany walut wymienialnych (FX spot), terminowych transakcji wymiany walut wymienialnych (FX forward) i transakcji na opcjach walutowych bezpośrednio ze Spółką. Transakcje te są traktowane jako instrumenty finansowe w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c) ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Z tytułu świadczonych usług finansowych Wnioskodawca będzie otrzymywał wynagrodzenie stanowiące iloczyn kwoty transakcji i określonej marży na poziomie rynkowym za każdą jednostkę waluty będącej przedmiotem transakcji. Niezależnie od wyniku na transakcji, wynagrodzenie Spółki będzie należne w momencie zawarcia transakcji.

Transakcje walutowe rozumiane są jako transakcje kupna-sprzedaży walut postawionych sobie wzajemnie do dyspozycji przez strony w nich uczestniczące. W ich ramach strony mogą zawierać m.in. umowy na zakup/sprzedaż pewnej kwoty waluty zagranicznej z natychmiastową dostawą (natychmiastowa transakcja walutowa FX spot) bądź umowy zakupu/sprzedaży pewnej kwoty obcej waluty, przy czym termin zapadalności transakcji wymiany leży w przyszłości, jednakże w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy (terminowa transakcja walutowa FX forward), albo umowy dające nabywcy prawo, ale nie obowiązek do zakupu lub sprzedaży uzgodnionej kwoty konkretnej waluty po z góry ustalonym kursie wymiany w określonym terminie lub do określonego terminu, przy czym sprzedający (lub wystawca) opcji walutowej jest zobowiązany, jeśli jej nabywca skorzysta ze swojego prawa, do dostarczenia lub nabycia kwoty uzgodnionej waluty po z góry ustalonym kursie wymiany (opcja walutowa FX option).

Biorąc pod uwagę powyższe oraz obowiązujący stan prawny, należy stwierdzić, że planowane usługi finansowe nie należą do katalogu czynności cywilnoprawnych wskazanych w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, jak również nie odpowiadają one elementom przedmiotowo istotnym chociażby jednej z czynności ujętych w tymże katalogu. W szczególności nie można jej zakwalifikować jako umowy sprzedaży (uregulowanej w art. 535602 K.c.), bowiem skutkiem zawarcia tejże umowy jest zobowiązanie się sprzedawcy do przeniesienia własności rzeczy lub prawa na kupującego oraz zobowiązanie się kupującego do zapłacenia sprzedawcy umówionej ceny, a w rozpatrywanej sytuacji Wnioskodawca ma otrzymywać wynagrodzenie stanowiące iloczyn kwoty transakcji i określonej marży na poziomie rynkowym za każdą jednostkę waluty będącej przedmiotem transakcji, czyli w tym wypadku nie może być mowy o cenie odpowiadającej wartości przedmiotu sprzedaży i stanowiącej zarazem element przedmiotowo istotny tego rodzaju umowy cywilnoprawnej.

W konsekwencji planowane świadczenie usług finansowych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wobec czego bezprzedmiotowym była ocena stanowiska Wnioskodawcy w kontekście art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi j.t. Dz. U. z 2012 r., poz. 270).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 3 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy