Zakres skutków podatkowych planowanej sprzedaży akcji. - Interpretacja - IPPB2/436-487/12-5/AF

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2012, sygn. IPPB2/436-487/12-5/AF, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Zakres skutków podatkowych planowanej sprzedaży akcji.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13.09.2012 r. (data wpływu 21.09.2012 r.) uzupełnionym na wniosku ORD-IN z dnia 19.11.2012 r. (data nadania 20.11.2012 r., data wpływu 22.11.2012 r.) na wezwanie z dnia 16.11.2012 r. Nr IPPB2/436-487/12-2/AF o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych planowanej sprzedaży akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.09.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych planowanej sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje utworzenie spółki kapitałowej z siedzibą za granicą prawdopodobnie w Luksemburgu (dalej jako SX.). SX. będzie posiadać osobowość prawną zgodnie z przepisami miejsca swojej siedziby. Utworzenie tego podmiotu jest elementem prowadzonej obecnie restrukturyzacji grupy kapitałowej, do której należy polska spółka akcyjna, T. (dalej jako SP.).

Kolejną czynnością planowaną w ramach tej restrukturyzacji będzie przejęcie przez SX. długu (zobowiązania pieniężnego) osoby fizycznej mającej miejsce zamieszkania w Polsce, wynikającego z umowy pożyczki zawartej przez tę osobę z SP.. W zamian za przejęcie długu osoba ta, jako wynagrodzenie, przeniesie na SX. akcje spółki z siedzibą w Turcji (dalej jako ST.). Innymi słowy, strony dokonają odpłatnego przejęcia długu osoby fizycznej wobec SP. przez SX. w zamian za wynagrodzenie w postaci akcji ST.

W dalszej kolejności SX. kupi od SP. akcje spółki z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej jako SK.). Umowa sprzedaży zostanie zawarta za granicą (tj. w Luksemburgu).

W dniu złożenia niniejszego wniosku o interpretację indywidualną SX. nie została jeszcze utworzona.

Pismem z dnia 16.11.2012 r. Nr IPPB2/436-487/12-2/AF wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania poprzez uzupełnienie niedokończonych zdań zawartych w stanowisku Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca uzupełnił wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy planowana transakcja, polegająca na odpłatnym przejęciu długu osoby fizycznej wobec SP. przez SX. w zamian za wynagrodzenie w postaci akcji ST., będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

  • Czy planowana sprzedaż akcji SK. przez SP. na rzecz SX. będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych...

    Niniejsza interpretacja dotyczy pytania Nr 2. W zakresie pytania Nr 1 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

    Zdaniem Wnioskodawcy, planowana sprzedaż akcji SK. przez SP. na rzecz SX. nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

    Uzasadnienie własnego stanowiska w sprawie

    Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 litera a) ustawy o PCC podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają m.in. umowy sprzedaży praw majątkowych. Stosownie jednak do art. 1 ust. 4 ustawy czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są: (i) prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pkt 1); albo (ii) prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (pkt 2).

    W tym kontekście trzeba wskazać, że udziały lub akcje zagranicznej spółki należy uznać za prawa majątkowe wykonywane za granicą. Teza ta znajduje potwierdzenie w orzecznictwie organów skarbowych (por. pisma Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 10 października 2011 r. (znak ILPB2/436-139/11-3/TR) i 17 marca 2011 r. (znak ILPB2/436-273/10-2/MK) oraz pismo Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 4 kwietnia 2007 r. (znak 1472/SPC/436-14/07/SJ). Oznacza to, że akcje będące przedmiotem planowanej umowy sprzedaży są prawami majątkowymi wykonywanymi za granicą.

    Jak już wspomniano, sprzedaż tego rodzaju praw podlega opodatkowaniu w przypadku, gdy: (i) nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej oraz (ii) czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (przy czym obie muszą być spełnione łącznie).

    Trzeba zauważyć, że w wypadku planowanej transakcji żadna z ww. dwóch przesłanek nie zostanie spełniona. Po pierwsze, nabywcą będzie spółka z siedzibą za granicą (tj. SX.). Po drugie, czynność cywilnoprawna zostanie dokonana za granicą (umowa sprzedaży ma zostać zawarta w Luksemburgu). Oznacza to, że planowana umowa sprzedaży akcji SK. przez SP. na rzecz SX. nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

    Mając powyższe na uwadze, Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości stanowiska przyjętego przez Wnioskodawcę.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

    Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż co do zasady wiążą one w sprawie, w której zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF 402 kB

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie