W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym zawiera ona poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej umowę sprzedaży gazu, znajdującego się poza grani... - Interpretacja - 1472/SPC/436/8/2005/BAP

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.04.2005, sygn. 1472/SPC/436/8/2005/BAP, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym zawiera ona poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej umowę sprzedaży gazu, znajdującego się poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej. Nabywcą jest podmiot polski, umowa sprzedaży zawarta została poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej. We wniosku Spółka przedstawiła stanowisko, iż ww. czynność sprzedaży nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, powołując się na przepis art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do treści art. 1 ust.1 pkt1 lit. "a" oraz ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000r., poz.959 ze zm.) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży, jeżeli ich przedmiotem są:

- rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, przedmiot sprzedaży znajduje się poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej i sama umowa sprzedaży również zostaje zawarta poza granicami RP. Przedstawiona czynność nie spełnia więc warunku określonego w art. 1 ust. 1 pkt1 lit. "a" oraz ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie