POSTANOWIENIE - Interpretacja - ZM/436-1/2/05/MK

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.08.2005, sygn. ZM/436-1/2/05/MK, Urząd Skarbowy w Pucku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pucku, działając na podstawie: art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pan/i----------------, z dnia 28 czerwca 2005r., uzupełnionego w dniu 08.07.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej sprawie:

czy egzekwowana sukcesywnie przez komornika w procesie egzekucji zasądzona wyrokiem sądu należność z tytułu zwrotu pożyczki gotówkowej podlega opodatkowaniu jakimkolwiek podatkom lub innym obciążeniom na rzecz Skarbu Państwa

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, wyegzekwowanej przez komornika kwoty z tytułu udzielonej pożyczki przez podatnika jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2005r., do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Pana z dnia 28 czerwca 2005 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii, czy egzekwowana sukcesywnie przez komornika w procesie egzekucji należność zasądzona wyrokiem sądu podlega opodatkowaniu jakimkolwiek podatkom lub innym obciążeniom na rzecz Skarbu Państwa.

Jakkolwiek z pytania nie wynika o jaki podatek bądź inne obciążenia na rzecz Skarbu Państwa Podatnik pyta, tutejszy organ podatkowy uznał, iż pytając ogólnie o podatek bądź inne obciążenia na rzecz Skarbu Państwa, miał Pan na myśli również podatek od czynności cywilnoprawnych od wyegzekwowanych przez komornika należności, z tytułu niespłaconej przez pożyczkobiorcę pożyczki udzielonej przez Pana, a zatem udzielając niniejszej interpretacji tutejszy organ podatkowy odniósł się do tego podatku.

Wezwaniem z dnia 06 lipca 2005r. sygn. DW/410-18/19/05/MDK tut. organ podatkowy wezwał Pana do usunięcia braków we wniosku, w związku z brakiem opłaty skarbowej oraz własnego stanowiska w sprawie a także niewyczerpującym przedstawieniem stanu faktycznego sprawy. W dniu 07 lipca 2005r. uiścił Pan opłatę skarbową w znakach, natomiast pismem z dnia 08 lipca 2005r. uzupełnił Pan pozostałe braki, nadal nie precyzując o jakie podatki Pan pyta.

W piśmie uzupełniającym braki w przedmiotowym wniosku wskazał Pan, iż zasądzona wyrokiem sądu należność to pożyczka gotówkowa udzielona przez Pana osobie fizycznej w dniu 06 lutego 2001r. Nadto poinformował Pan, iż egzekucja komornicza w/w należności toczy się od grudnia 2004r., zaś dopiero w styczniu 2005r. pożyczkobiorca - na wezwanie komornika prowadzącego egzekucję wyroku - spłacił część przedmiotowej należności w wysokości -----------W złożonym wniosku wyraził Pan swoje stanowisko w sprawie, stwierdzając, iż od egzekwowanej sukcesywnie przez komornika zasądzonej wyrokiem sądu należności z tytułu zwrotu pożyczki gotówkowej nie ma Pan obowiązku zapłaty żadnego podatku, ani ponoszenia innych obciążeń na rzecz Skarbu Państwa, a zatem podatku od czynności cywilnoprawnych również nie.

W myśl art. 720 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) - dalej: kodeks cywilny, przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Na tle cytowanego wyżej przepisu należy zauważyć, że umowa pożyczki nie musi mieć obowiązkowo charakteru odpłatnego, choć z reguły udzielający pożyczkę zastrzega sobie określone wynagrodzenie, które najczęściej przybiera postać odsetek. Strony mają zatem pełną swobodę w tym zakresie i mogą uczynić pożyczkę odpłatną albo też nieodpłatną.

Ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych ( j. t. Dz. U. z 2005r. nr 41 poz.399.)- dalej ustawa - w art.1 ust. 1 zawiera zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych, podlegających opodatkowaniu, a tym samym skutkujących powstaniem obowiązku podatkowego, wymieniając między innymi w punkcie 1 lit. b jako podlegające podatkowi od czynności cywilnoprawnych

  • umowy pożyczki

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki- podstawę opodatkowania zgodnie z art.6 ust.1 pkt.7 ustawy, stanowi kwota udzielonej pożyczki, natomiast stawka podatku wynosi 2% zgodnie z art.7 ust.1 pkt.4 ustawy. Obowiązek podatkowy powstaje z dniem dokonania czynności podlegającej opodatkowaniu tj. z dniem zawarcia umowy , w niniejszej sprawie z dniem -----------------r.

Oznacza to, że umowa pożyczki jako czynność cywilnoprawna podlega opodatkowaniu wymienionym wyżej podatkiem. Inne czynności, w tym spłata ( zwrot) pożyczki również z odsetkami, które nie zostały wymienione w sposób wyraźny w art.1 ust.1 ustawy nie podlegają opodatkowaniu omawianym podatkiem.

Zatem czynność polegająca na sukcesywnym przekazywaniu kolejno egzekwowanych przez komornika kwot, w trakcie prowadzonego procesu egzekucji należności zasądzonej przez sąd ,stanowiących de facto zwrot pożyczki z odsetkami, jako nie wymienione w art. 1 ust.1 ustawy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Urząd Skarbowy w Pucku