W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, zbyła ona prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez nią umów przedwstępnych sprzedaży dotyczący... - Interpretacja - 1472/SPC/436-27/05/PK

Shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.10.2005, sygn. 1472/SPC/436-27/05/PK, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym, zbyła ona prawa i obowiązki wynikające z zawartych przez nią umów przedwstępnych sprzedaży dotyczących własności nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego nieruchomości. Czynność została dokonana w formie aktu notarialnego i notariusz uznał, iż stanowi ona umowę sprzedaży praw majątkowych i pobrał podatek od czynności cywilnoprawnych w stawce 1%. Spółka stoi na stanowisku, iż czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako umowa sprzedaży praw majątkowych i nie podlega podatkowi od towarów i usług, ponieważ jest to sprzedaż wierzytelności własnych przysługujących Spółce na podstawie uprzednio zawartych przez nią umów przedwstępnych. W konsekwencji wnioskodawca uważa, iż notariusz prawidłowo wykonał swoje obowiązki.

W przedmiotowym przypadku, jak Spółka słusznie zauważa, istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego. Zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu nr 1472/RPP1/443-561/05/AM z dnia 12.10.2005r. zbycie przez Spółkę praw majątkowych wynikających z zawartych umów przedwstępnych nie podlegało podatkowi od towarów i usług. W związku z tym zbycie tych praw nie podlegało wyłączeniu z opodatkowania, zawartym w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, będąca przedmiotem wniosku umowa przeniesienia praw oraz przejęcia obowiązków, jako umowa sprzedaży praw majątkowych, podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych na zasadach ogólnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. "a" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży praw majątkowych. Podstawą opodatkowania w przypadku umów sprzedaży praw majątkowych jest wartość rynkowa tych praw, zaś stawka podatku wynosi 1% (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. "c" oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. "b" ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, na notariuszu przed którym zawierane są czynności cywilnoprawne podlegające podatkowi od czynności cywilnoprawnych, ciążą obowiązki płatnika, a więc co do zasady podatek został pobrany słusznie.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie