Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) zmieniam udzieloną... - Interpretacja - PM/E/005-2/17/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.11.2004, sygn. PM/E/005-2/17/04, Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.) zmieniam udzieloną informację przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach, pismem z dnia 26.07.2004 r. Nr US.III 434-77/04 na zapytanie Podatnika z dnia 25.06.2004 r.

Przedmiotem zapytania Strony jest kwestia opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczki udzielonej Samodzielnemu Publicznemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w L. W. przez Powiat L.
Pismo Wnioskodawcy z dnia 25.06.2004 r. Nr ZOZ/DZEiK/242/04 zawiera informację o celu statutowym Firmy, jakim jest udzielanie świadczeń zdrowotnych. Strona wskazała ponadto, że w poprzednich latach podatkowych osiągnęła stratę podatkową.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach, w informacji udzielonej pismem z dnia 26.07.2004 r. Nr US.III 434-77/04 stwierdził, że ZOZ nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 8 pkt 3 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), zwanej dalej ustawą o pcc, ponieważ w roku 2003 Jednostka poniosła stratę, tym samym nie wystąpiły przesłanki dające podstawę do uzyskania zwolnienia podatkowego w myśl wskazanego przepisu ustawy o pcc (dochody Wnioskodawcy w ubiegłym roku nie korzystały z całkowitego zwolnienia od podatku dochodowego).

Organ podatkowy I instancji poinformował ponadto Stronę o treści art. 7 ust. 4 ustawy o pcc, zgodnie z którym jeżeli jedna ze stron czynności cywilnoprawnej jest zwolniona od podatku, stawki podatku określone w ust. 1 pkt 1-8 obniża się o 50%.

Nie zgadzając się z powyższym rozstrzygnięciem organu I instancji ZOZ w L. W. wystapił z odrębnym wnioskiem (pismo z dnia 30.09.2004 r.) do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie o zajęcie stanowiska w sprawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych pożyczki udzielonej ZOZ przez Powiat L. Zdaniem Wnioskodawcy, przedmiotowa pożyczka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 8 pkt 4 ustawy o pcc i art. 8 pkt 3 tej ustawy.

Wniosek Strony został przesłany do tut. organu podatkowego w dniu 13.10.2004 r.

Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie, po przeanalizowaniu dokumentów dostarczonych przez Stronę do organu podatkowego I instancji, a otrzymanych przez tut. organ podatkowy w dniu 4.11.2004 r. oraz 16.11.2004 r., stwierdził, co następuje.

Generalnie umowa pożyczki stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku. Stawka podatku od powyższej czynności cywilnoprawnej wynosi 2% (art. 7 ust. 1 pkt 4 tej ustawy).

W rozpatrywanej sprawie ma zastosowanie art. 8 pkt 3 ww. ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku następujące strony czynności cywilnoprawnych: osoby prawne, z zastrzeżeniem pkt 2a, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, kultu religijnego, dobroczynności, obrony narodowej, ochrony środowiska, ochrony konsumentów, ochrony zdrowia i opieki społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niezdolnych do pracy, jeżeli w całym roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym powstał obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, ich dochody korzystały z całkowitego zwolnienia od podatku dochodowego oraz pod warunkiem, że przedmiotem zbycia nie jest składnik przedsiębiorstwa prowadzonego przez te osoby lub że nabycia dokonano nie dla takiego przedsiębiorstwa: zwolnienie nie dotyczy przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni i ich związków oraz spółek.

Istotne dla wyjaśnienia sprawy obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych od przedmiotowej umowy pożyczki jest wyjaśnienie kwestii, czy dochody Pożyczkobiorcy (w niniejszym przypadku ZOZ w Lidzbarku Warmińskim) w 2003 roku korzystały z całkowitego zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych. Spełnienie tej przesłanki jest niezbędnym warunkiem do zastosowania zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 8 pkt 3 ustawy o pcc.

Jednostka prowadzi działalność, z której dochody, w myśl przepisów art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o p.d.o.p., są przedmiotowo zwolnione od podatku. Są to dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność w zakresie ochrony zdrowia.

Zwolnieniu przedmiotowemu z art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, nie podlegają natomiast dochody, przeznaczone na inne cele, niż statutowe. Będą to np. nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów:

  • wpłaty na PFRON (art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy o p.d.o.p.),
  • odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy (art. 16 ust. 1 pkt 19 lit. b ww. ustawy).

Tak więc dochody mogą pochodzić zarówno z działalności w zakresie ochrony zdrowia (jako nadwyżka przychodów na kosztami ich uzyskania) oraz z innych źródeł, a także wydatków nie uznanych za koszt uzyskania przychodów.

Jeżeli zatem ZOZ na całokształcie swojej działalności osiągnie dochód w rozumieniu przepisów podatkowych, to dochód ten będzie wolny od podatku w części przeznaczonej na ochronę zdrowia lub na inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Natomiast dochody odpowiadające wydatkom nie uznanym za koszty uzyskania przychodów, jako nie związane z ochroną zdrowia, ani innymi celami statutowymi, nie podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., przedmiotem opodatkowania jest dochód, bez względu na rodzaj źródeł przychodu. Dochodem zaś jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (ust. 2 tego artykułu). Tak zdefiniowany dochód nie obejmuje zatem wydatków nie uznanych za koszt uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ustawy o p.d.o.p.

W przypadku, gdy Wnioskodawca ponosi stratę na całokształcie działalności, a jednocześnie ponosiłby wydatki, które stosownie do przepisów ustawy o p.d.o.p., nie stanowią kosztu uzyskania przychodów, kwota odpowiadająca wysokości tych wydatków, stanowiłaby dochód do opodatkowania, jako nie związana z celami statutowymi Strony.

W zeznaniu CIT-8 za 2003 roku Jednostka nie wykazała dochodu odpowiadającego wydatkom nie stanowiącym kosztu uzyskania przychodów (poz. 34 zeznania CIT-8). Należy więc uznać, iż nie uzyskała w 2003 roku dochodu podlegającego opodatkowaniu. Inaczej mówiąc, gdyby nie osiągnęła straty, uzyskałaby dochód korzystający z całkowitego zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych.

Mając powyższe na względzie, organ podatkowy II instancji stwierdza, iż Wnioskodawca spełnia warunki do uzyskania zwolnienia podatkowego z art. 8 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Druga strona umowy pożyczki (Pożyczkodawca), którym jest Powiat L. (jednostka samorządu terytorialnego) jest także zwolniona podmiotowo na podstawie art. 8 pkt 4 tej ustawy.

Reasumując, pożyczka udzielona Zespołowi Opieki Zdrowotnej w L. W. przez Powiat L., a więc przez obie strony podmiotowo zwolnione, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tut. organ dokonał powyższych ustaleń na podstawie analizy zeznania CIT-8 za 2003 rok złożonego przez Wnioskodawcę w siedzibie Urzędu Skarbowego w Bartoszycach oraz stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę z jednoczesnym uwzględnieniem aktualnie obowiązujących przepisów podatkowych.

Izba Skarbowa w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w Elblągu