Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000r., poz. 959 ze zm.), podatkowi podlegają m.in. sprze... - Interpretacja - US72/SPC/436/30/2004/KMP

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 14.10.2004, sygn. US72/SPC/436/30/2004/KMP, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000r., poz. 959 ze zm.), podatkowi podlegają m.in. sprzedaż rzeczy i praw majątkowych. Jednakże stosownie do treści art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi od czynności cywilnoprawnych nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług za wynagrodzeniem na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 pkt. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę dokonania tej czynności. Czynności te opodatkowane są podatkiem VAT jedynie wówczas, gdy wykonywane są przez podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Definicja działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, gdy czynność jest wykonywana częstotliwie lub gdy została dokonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w taki sposób.

Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż była ona leasingobiorcą nieruchomości na której prowadziła określone inwestycje budowlane. Firma zbyła wierzytelność powstałą w wyniku prowadzenia w/w inwestycji na tej nieruchomości na rzecz spółki trzeciej. Transakcja dokonana została poza zakresem wykonywanej działalności gospodarczej, zarówno sprzedającego jak i kupującego (żadna z firm nie zajmuje się obrotem wierzytelnościami), jak również żadna ze stron umowy sprzedaży nie działała w sposób wskazujący na zamiar dokonywania tego rodzaju czynności w sposób częstotliwy.

Reasumując, czynność dokonana przez strony nie mieści się w zakresie normy określonej w art. 5 ust. 1 w związku z art. 8 ust. 1 pkt. 1 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o VAT i żadna ze stron nie występuje w przedmiotowej transakcji w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. W związku z tym przedmiotowa czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie