W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym wykonała ona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz innego podmiotu. Strony u... - Interpretacja - 1472/SPC/436/9/2005/BAP

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.03.2005, sygn. 1472/SPC/436/9/2005/BAP, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym wykonała ona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz innego podmiotu. Strony uzgodniły, iż podmiot ten dokona zapłaty za usługi w formie przelewu przysługujących mu wobec jego dłużnika wierzytelności. We wniosku Spółka przedstawiła stanowisko, iż ww. czynność przelewu wierzytelności nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, powołując się na fakt iż przelew wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu nie jest czynnością wymienioną w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Umowa cesji wierzytelności uregulowana jest w art. 509 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jej treścią, wierzyciel może przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Cesja wierzytelności ma charakter niesamoistny i może przyjąć formy określone w art. 710 §1 Kodeksu cywilnego (umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności). Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż przesłanką przedmiotowego przelewu wierzytelności jest zwolnienie się usługobiorcy ze zobowiązań pieniężnych - przelew wierzytelności jest formą zapłaty za wykonane usługi.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne, które zostały wymienione w art.1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ponieważ czynność przelewu wierzytelności w zamian za zwolnienie z długu nie została wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zawarta w niniejszym postanowieniu interpretacja odnosi się jedynie do przedstawionego przez podatnika we wniosku stanu faktycznego i jest ważna w stanie prawnym obowiązującym w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jednakże jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do momentu jej zmiany lub uchylenia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie