Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z... - Interpretacja - IS.I/2-415/185/04

shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.09.2004, sygn. IS.I/2-415/185/04, Izba Skarbowa w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Leżajsku, pismem z dnia 9.07.2004 r. (znak: US.PM/4321/7/04), informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, stwierdza, iż udzielona informacja w kwestii dotyczącej wyłączenia od podatku na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 9.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) wymaga zmiany w następujący sposób:

Pytanie dotyczy opodatkowania nabycia w drodze umowy sprzedaży używanych samochodów w celu ich dalszej odsprzedaży. W zajętym stanowisku podatnik podaje, iż jako podatnik podatku VAT jest zwolniony z płacenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 8 ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie odrębnych przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowego. Stosownie do art. 10 ust. 2 powołanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, płatnikami tego podatku od umów sprzedaży są m.in. nabywcy rzeczy, jeżeli kupują te rzeczy do przerobu lub sprzedaży. Podmioty te prowadzą działalność gospodarczą w zakresie skupu rzeczy (w tym pojazdów lub ich pojedynczych zespołów) do dalszej odsprzedaży oraz dokonują ich sprzedaży. W takim przypadku należy wymienić i odróżnić dwie czynności cywilnoprawne.

W pierwszej mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdzie nabywca rzeczy do dalszej odsprzedaży z chwilą jej zawarcia (nabycia pojazdu) jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych. Sytuacja taka następuje, gdy nabywca dokonuje zakupu używanych samochodów od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej na umowę kupna-sprzedaży w celu ich dalszej odsprzedaży. Wówczas w momencie zawarcia takiej umowy nabywca staje się płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych zobowiązanym do obliczenia, pobrania i odprowadzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego podatku oraz złożenia deklaracji o należnościach wpłaconych przez płatnika w terminie określonym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 5.12.2000 r. w sprawie szczegółowych zasad poboru podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 108, poz. 1153 ze zm.). Czynność taka nie jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż w momencie zakupu samochodu na umowę kupna-sprzedaży żadna ze stron z tytułu dokonania tej czynności nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług lub od niego zwolniona. Natomiast w sytuacji zakupu samochodów używanych od osób, które z tytułu zawarcia tej umowy są opodatkowane podatkiem od towarów i usług lub są od niego zwolnione, czynność taka będzie korzystała z wyłączenia od opodatkowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W drugiej czynności cywilnoprawnej mamy do czynienia z umową sprzedaży, gdzie nabywca rzeczy do dalszej odsprzedaży jest stroną sprzedającą rzecz (pojazd). Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (z wyjątkiem zwolnień określonych w ustawie). W konsekwencji sprzedaż rzeczy przez płatnika podatku od czynności cywilnoprawnych, na gruncie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlega temu podatkowi. Na podstawie bowiem art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają temu podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.

Izba Skarbowa w Rzeszowie