Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do dnia 31.05.2005r. była Pani wspólniczką w spółce cywilnej, której przedmiotem działalności był hand... - Interpretacja - US IV-434/2/2005/JK

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.09.2005, sygn. US IV-434/2/2005/JK, Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że do dnia 31.05.2005r. była Pani wspólniczką w spółce cywilnej, której przedmiotem działalności był handel częściami samochodowymi.

Z tytułu działalności w tej spółce wspólnicy opodatkowani byli na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, według 3% stawki. Na dzień likwidacji działalności spółki został sporządzony remanent obejmujący towary oraz wyposażenie. Wątpliwości z Pani strony budzi zagadnienie opodatkowania podatkiem PCC sprzedaży towarów z remanentu likwidacyjnego. Według Pani oceny każda jednorazowa sprzedaż towarów z remanentu likwidacyjnego jednemu odbiorcy powyżej 1000 zł spowoduje obowiązek złożenia w terminie 14 dni deklaracji PCC-1 i zapłatę podatku w wysokości 2% wartości umowy.

Mając na uwadze stan faktyczny w przedmiotowej sprawie Organ podatkowy stwierdza co następuje:

W przypadku podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, która opodatkowana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, zakończenie działalności wiąże się z koniecznością dokonania spisu likwidacyjnego (remanentu). Sprzedając towary ujęte w spisie likwidacyjnym podatnik, który opodatkowany był zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zobowiązany jest do zapłacenia należnego podatku według takiej stawki jaką opłacał przed likwidacją. Przy sprzedaży podatnik może posłużyć się pieczęcią zakładu z dopiskiem "w likwidacji", a na sprzedaż wystawić takie same dokumenty, jakby dochodziło do niej w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej (podatnik jest obowiązany na żądanie kupującego wystawić rachunek potwierdzający dokonanie sprzedaży).

Jednocześnie w myśl art.14 ust.1 pkt 2 ustawy z 11.03.2004r.o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Ust. 2 cytowanego art. 14 stanowi, że powyższego przepisu nie stosuje się do podatników zwolnionych od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 41, poz. 399) wynika, że nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego, zatem dokonywana przez Panią sprzedaż rzeczy objętych spisem likwidacyjnym będzie w każdym przypadku zaliczona do kategorii czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub zwolnionych z tego podatku.

W związku z powyższym, sprzedaż rzeczy objętych spisem (remanentem) likwidacyjnym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Górna