Skutki podatkowe sprzedaży Nieruchomości. - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4014.204.2022.4.MZ

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.204.2022.4.MZ

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży Nieruchomości.

Interpretacja indywidualna  

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

12 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 12 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 września 2022 r. (wpływ 15 września 2022 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania: X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: Y Spółka jawna.

Opis zdarzenia przyszłego

a. „Y” Spółka jawna (Zainteresowany niebędący stroną postępowania; dalej: „Sprzedający”) jest spółką osobową utworzoną zgodnie z prawem polskim, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Sprzedający jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).

 b. Część działalności Sprzedającego obecnie prowadzona jest w ramach sieci sklepów spożywczych (dalej łącznie: „Sklepy” lub osobno: „Sklep”) w czternastu lokalizacjach:

       i. 12 nieruchomości zabudowanych budynkami, w których zlokalizowane są Sklepy, jest własnością Sprzedającego (dalej: „Nieruchomości”);

       ii. 2 nieruchomości, w których zlokalizowane są Sklepy, są przez Sprzedającego wynajmowane (Sprzedający jest najemcą) lub dzierżawione (Sprzedający   jest dzierżawcą).

 c. W każdej z powyższych nieruchomości zlokalizowany jest jeden Sklep.

 d. Oprócz Sklepów, Sprzedający jest właścicielem 2 innych nieruchomości, dzierżawcą 2 gruntów oraz najemcą 2 budynków, w których prowadzi działalność 6 innych sklepów spożywczych.

 e. Sprzedający poza działalnością główną jaką jest sprzedaż detaliczna, prowadzi również działalność, na którą składają się:

       i. Działalność budowlana (świadczenie usług z wykorzystaniem koparki i maszyn budowlanych);

      ii. Wynajem pomieszczeń i lokali w posiadanych budynkach własnych;

     iii. Montaż zestawów fotowoltaicznych.

  f. X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania; dalej: „Nabywca”; dalej łącznie ze Sprzedającym: „Wnioskodawcy”) jest spółką kapitałową utworzoną zgodnie z prawem polskim, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Spółka prowadzi działalność w zakresie nabywania, budowania/inwestowania, zarządzania i wynajmu nieruchomości komercyjnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności handlowej i detalicznej. Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, prowadzącej działalność gospodarczą w branży (…), skupiającej się na handlu detalicznym (dalej: „Grupa”). Nabywca jest zarejestrowany jako podatnik czynny VAT.

 g. Aktualnie Grupa posiada w Polsce 9 spółek nieruchomościowych będących właścicielami 157 nieruchomości, którymi te spółki zarządzają. Nabywca na moment złożenia niniejszego wniosku jest już właścicielem 1 nieruchomości.

 h. Grupa zamierza nabyć Sklepy od Sprzedającego, wraz z prawami do Nieruchomości i prawami z umów, o których mowa w punkcie b. ii) powyżej.

  i. W związku z koniecznością dostosowania struktury planowanej transakcji do struktury organizacyjnej Grupy, planowane jest, że transakcja zostanie dokonana pomiędzy Sprzedającym oraz dwoma podmiotami z Grupy – tj. Nabywcą oraz A Sp. z o.o. (dalej: „A”). A jest wyodrębniona w Grupie jako podmiot prowadzący działalność w zakresie handlu detalicznego i zarządzania siecią sklepów, skupiający w sobie większość aktywów związanych z prowadzoną przez Grupę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej działalnością. Co do zasady, A nie jest jednak właścicielem nieruchomości, w których prowadzone są sklepy w ramach Grupy (korzysta z nich na podstawie umów najmu). Zasadniczo, takie nieruchomości są własnością spółek spoza Grupy. Alternatywnie, nieruchomości właściwe dla poszczególnych lokalizacji (lub grup lokalizacji) są własnością innych spółek z Grupy: w tym zakresie, po sfinalizowaniu transakcji będącej przedmiotem niniejszego wniosku Nabywca stanie się właścicielem Nieruchomości opisanych we wniosku.

  j. Sprzedający rozważa sprzedaż Sklepów wraz z niektórymi składnikami majątkowymi i niemajątkowymi składającymi się na działalność gospodarczą prowadzoną przez Sprzedającego w tym zakresie. Sklepy wraz z tymi składnikami nie są w żaden sposób wyodrębnione w wewnętrznej strukturze Sprzedającego funkcjonalnie, finansowo i organizacyjnie.

  k. Uwzględniając powyższe okoliczności, uzgodnione zostało, że A przejmie (zakupi) od Sprzedającego (dalej: „Transakcja z A”):

        i. prawa własności wyposażenia i urządzeń znajdujących się w Sklepach, wraz ze związanymi z nimi roszczeniami (tj. roszczeniami, które mogą przysługiwać Sprzedającemu w stosunku do osób trzecich w związku z przenoszonymi składnikami, w tym wszelkimi roszczeniami z tytułu gwarancji i rękojmi, w zakresie w jakim ich przeniesienie jest dopuszczalne przez powszechnie obowiązujące przepisy prawa);

       ii. prawa własności wybranych produktów, towarów i opakowań znajdujących się w Sklepach, które spełniają określone wymogi A, wraz ze związanymi z nimi roszczeniami (w rozumieniu przedstawionym w pkt. i powyżej);

      iii. wyłącznie pracowników Sklepów, co oznacza że A nie przejmie wszystkich pracowników zatrudnionych przez Sprzedającego – w szczególności nie przejmie pracowników działów takich jak księgowość, kadry i płace, zakupy i promocje, kontrola i audyt, pracowników (w tym kierowców) magazynu, oraz kadry zarządzającej siecią Sklepów (przy czym zostaną przejęci kierownicy zmian w poszczególnych Sklepach i asystenci kierowników); A nie przejmie też zobowiązań wobec pracowników, za wyjątkiem powstałych przed dniem transakcji zobowiązań z tytułu zapłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz świadczeń z tytułu niewykorzystanych urlopów (nie wyłącza to odpowiedzialności solidarnej A wobec pracowników na podstawie przepisów Kodeksu pracy). Z uwagi na wymogi Kodeksu pracy, przejęcie przez A wskazanych pracowników Sprzedającego zatrudnionych w Sklepach nastąpi w trybie przejęcia zakładu pracy lub jego części w rozumieniu Kodeksu pracy;

      iv. prawa i obowiązki z umów, o których mowa w punkcie b. ii) powyżej, to jest prawa i obowiązki z umowy dzierżawy za zgodą wydzierżawiającego w odniesieniu do nieruchomości, w której działa jeden Sklep oraz prawa i obowiązki z umowy najmu w odniesieniu do nieruchomości, w której działa jeden Sklep – w tym zakresie zostaną podpisane odrębne umowy przeniesienia praw i obowiązków z umowy dzierżawy oraz umowy najmu najpóźniej w dacie transakcji, do której podpisania A i Sprzedający zobowiązali się na podstawie umowy przedwstępnej (prawa i obowiązki w zakresie pozostałych 12 nieruchomości, w których działają Sklepy nie zostaną przeniesione na A w ramach transakcji); prawa i obowiązki z ww. umowy dzierżawy i/lub umowy najmu mogą także pod pewnymi warunkami określonymi w umowie przedwstępnej zostać wyłączone z zakresu transakcji.

  l. Dodatkowo, w ramach Transakcji z A, Sprzedający zobowiąże się do zaprzestania działalności w lokalizacjach Sklepów, które zostaną przejęte przez A, i umożliwienia A podjęcia działalności w przejętych lokalizacjach.

m. Intencją A nie jest przejęcie od Sprzedającego umów dostaw mediów (rozumianych jako umowy w zakresie dostawy wody i odprowadzania ścieków, dostawy energii elektrycznej, gazu, wywozu nieczystości stałych i odpadów) związanych z nieruchomościami wynajmowanymi lub dzierżawionymi, dalej: „Umowy Dostawy Mediów”). Sprzedający zobowiąże się rozwiązać Umowy Dostawy Mediów (po dacie Transakcji z A) i umożliwić zawarcie w ich miejsce przez A odpowiednich umów. Do momentu zawarcia niezbędnych umów przez A, Sprzedający zobowiąże się do zapewnienia Nabywcy po dacie Transakcji z A możliwości wykonywania uprawnień z obowiązujących Umów Dostaw Mediów w niezbędnym dla A zakresie. Przedmiot transakcji pomiędzy A i Sprzedającym nie obejmuje nabycia lub przejęcia przez A jakichkolwiek innych aktywów, praw lub obowiązków Sprzedającego niż wskazane powyżej w pkt. k;

 n. Wnioskodawcy wskazują, że transakcja pomiędzy Sprzedającym a A nie jest przedmiotem niniejszego wniosku i jest objęta odrębnym wnioskiem o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej.

 o. Sprzedający oraz Nabywca zawarli dnia 23 czerwca 2022 r. przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości (dalej: „Umowa Przedwstępna”). Zgodnie z postanowieniami Umowy Przedwstępnej, po spełnieniu warunków zawieszających określonych w Umowie Przedwstępnej, dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej (dalej: „Umowa Przyrzeczona”), na podstawie której Nabywca kupi od Sprzedającego prawa do Nieruchomości (opisanych w dalszej części Wniosku poniżej; dalej: „Transakcja”).

 p. Cena za Nieruchomości zostanie zapłacona przez Nabywcę na rzecz Sprzedającego zgodnie z postanowieniami Umowy Przyrzeczonej.

 q. Transakcji nie będzie towarzyszyć przeniesienie na Nabywcę innych niż Nieruchomości składników majątkowych Sprzedającego, w tym jakichkolwiek umów, należności i zobowiązań Sprzedającego związanych z siecią sklepów spożywczych Sprzedającego, czy też prowadzoną przez niego działalnością dodatkową. Nabywca nie zostanie stroną żadnych umów z pracownikami zgodnie z art. 231 Kodeksu Pracy.

  r. Strony planują dokonać Transakcji w terminie 9 miesięcy od dnia podpisania Umowy Przedwstępnej.

  s. W skład Nieruchomości będących przedmiotem planowanej Transakcji wchodzić będą:

   t. zabudowana nieruchomość położona w (…), opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:

             i. nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze (…) o powierzchni 3390 m2 (dalej: „Grunt 1”) oraz

            ii. budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 1259,06 m2, położony na Gruncie 1 (dalej: „Budynek 1”).

           iii. Oprócz Budynku 1 na Gruncie 1 znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku 1, stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm. dalej: „Prawo budowlane”), stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle 1”; dalej łącznie z Gruntami 1 i Budynkiem 1: „Nieruchomość 1”).

           iv. Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle 1), które oprócz Budynku 1 mają wchodzić w skład Nieruchomości 1 i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle 1:

- teren utwardzony,

- rampa ładunkowa,

- tablica reklamowa,

- częściowe ogrodzenie,

- słupy oświetleniowe

- zbiornik retencyjny.

           v. Rozpoczęcie użytkowania Gruntu 1 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 12 czerwca 2013 r.

          vi. Rozpoczęcie użytkowania Budynku 1 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 31 grudnia 2014 r.

         vii. Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli 1 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:

- w odniesieniu do terenu utwardzonego – w dniu 31 grudnia 2014 r.

- w odniesieniu do rampy ładunkowej – w dniu 31 grudnia 2014 r.

- w odniesieniu do tablicy reklamowej – w dniu 31 grudnia 2014 r.

- w odniesieniu do częściowego ogrodzenia – w dniu 31 grudnia 2014 r.

- w odniesieniu do słupów oświetleniowych – w dniu 31 grudnia 2014 r.

- w odniesieniu do zbiornika retencyjnego – w dniu 31 grudnia 2014 r.

            v. Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość 1.

          vi. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek 1.

         vii. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle 1.

          viii. Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości 1 na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.

u. zabudowana nieruchomość położona w (…), opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:

             i. nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze (…) o łącznej powierzchni 1132 m2 (dalej: „Grunt 2”) oraz

            ii. budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 574,5 m2, położony na Gruncie 2 (dalej: „Budynek 2”).

           iii. Oprócz Budynku 2 na Gruncie 2 znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku 2, stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle 2”; dalej łącznie z Gruntami 2 i Budynkiem 2: „Nieruchomość 2”).

           iv. Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle 2), które oprócz Budynku 2 mają wchodzić w skład Nieruchomości 2 i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle 2:

- teren utwardzony,

- słupy oświetleniowe,

- częściowe ogrodzenie.

       v. Rozpoczęcie użytkowania Gruntu 2 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 7 lutego 2008 r.

      vi. Rozpoczęcie użytkowania Budynku 2 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 31 lipca 2010 r.

     vii. Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli 2 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:

- w odniesieniu do terenu utwardzonego – 31 lipca 2010 r.

- w odniesieniu do słupów oświetleniowych – 31 lipca 2010 r.

- w odniesieniu do częściowego ogrodzenia – 31 lipca 2010

viii. Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość 2.

             ix. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek 2.

              x. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle 2.

           xi. Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości 2 na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.

            v. zabudowana nieruchomość położona w (…), opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:

             i. nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze (…) o łącznej powierzchni 2604 m2 (dalej: „Grunt 3”) oraz

            ii. budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 876,9 m2, położony na Gruncie 3 (dalej: „Budynek 3”).

           iii. Oprócz Budynku 3 na Gruncie 3 znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku 3, stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle 3”; dalej łącznie z Gruntami 3 i Budynkiem 3: „Nieruchomość 3”).

           iv. Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle 3), które oprócz Budynku 3 mają wchodzić w skład Nieruchomości 3 i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle 3:

- teren utwardzony,

- słupy oświetleniowe,

- częściowe ogrodzenie.

               v. Rozpoczęcie użytkowania Gruntu 3 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 24 lutego 2016 r.

             vi. Rozpoczęcie użytkowania Budynku 3 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 31 grudnia 2017 r.

            vii. Rozpoczęcie użytkowania Budowli 3 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:

- w odniesieniu do terenu utwardzonego – 31 grudnia 2017 r.,

- w odniesieniu do słupów oświetleniowych – 31 grudnia 2017 r.

- w odniesieniu do częściowego ogrodzenia – 31 grudnia 2017 r.

          viii. Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość 3.

           ix. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek 3.

            x. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle 3.

           xi. Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości 3 na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.

w. zabudowana nieruchomość położona w (…), opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:

             i. nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze (…) oraz (…) o łącznej powierzchni 1930 m2 (dalej: „Grunt 4”) oraz

            ii. budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 595 m2, położony na Gruncie 4 (dalej: „Budynek 4”).

           iii. Oprócz Budynku 4 na Gruncie 4 znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku 4, stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle 4”; dalej łącznie z Gruntami 4 i Budynkiem 4: „Nieruchomość 4”).

           iv. Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle 4), które oprócz Budynku 4 mają wchodzić w skład Nieruchomości 4 i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle 4:

- teren utwardzony,

- ogrodzenie,

- słupy oświetleniowe.

             v. Budynek 4 jest zlokalizowany na działkach (…).

            vi. Teren utwardzony, ogrodzenie i słupy oświetleniowe są zlokalizowane na działkach (…).

            vii. Rozpoczęcie użytkowania Gruntu 4 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 26 kwietnia 2018 r.

           viii. Rozpoczęcie użytkowania Budynku 4 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 31 grudnia 2019 r.

             ix. Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli 4 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:

- w odniesieniu do terenu utwardzonego – 31 grudnia 2019 r.,

- w odniesieniu do ogrodzenia – 31 grudnia 2019 r.,

- w odniesieniu do słupów oświetleniowych – 31 grudnia 2019 r.

            x. Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość 4.

            xi. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek 4.

           xii. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle 4.

          xiii. Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości 4 na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.

       x. zabudowana nieruchomość położona w (…), opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:

             i. nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego (na podstawie decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z dnia 1 sierpnia 2014 r. wydanej przez Wójta Gminy, nr (…)), składająca się z działki ewidencyjnej o numerze (…) o powierzchni 2010 m2 (dalej: „Grunt 5”) oraz

             ii. budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 502,12 m2, położony na Gruncie 5 (dalej: „Budynek 5”).

            iii. Oprócz Budynku 5 na Gruncie 5 znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku 5, stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle 5”; dalej łącznie z Gruntami 5 i Budynkiem 5: „Nieruchomość 5”).

            iv. Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle 5), które oprócz Budynku 5 mają wchodzić w skład Nieruchomości 5 i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle 5:

- teren utwardzony,

- częściowe ogrodzenie,

- słupy oświetleniowe.

         v. Rozpoczęcie użytkowania Gruntu 5 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 30 kwietnia 2008 r.

        vi. Rozpoczęcie użytkowania Budynku 5 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 31 grudnia 2010 r.

       vii. Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli 5 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:

- w odniesieniu do terenu utwardzonego – 31 grudnia 2010 r.,

- w odniesieniu do częściowego ogrodzenia – 31 grudnia 2010 r.

- w odniesieniu do słupów oświetleniowych – 31 grudnia 2010 r.

          viii. Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość 5.

          ix. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek 5.

          x. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle 5.

            xi.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości 5 na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.

y. zabudowana nieruchomość położona w (…), opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:

              i. nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze (…) o powierzchni 754 m2 oraz nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze (…) o powierzchni 733 m2 (dalej: „Grunt 6”) oraz

            ii. budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 600 m2, położony na Gruncie 6 (dalej: „Budynek 6”).

           iii. Oprócz Budynku 6 na Gruncie 6 znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku 6, stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle 6”; dalej łącznie z Gruntami 6 i Budynkiem 6: „Nieruchomość 6”).

           iv. Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle 6), które oprócz Budynku 6 mają wchodzić w skład Nieruchomości 6 i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle 6:

- teren utwardzony,

- słupy oświetleniowe,

- częściowe ogrodzenie.

            v. Budynek 6 oraz Budowle 6 znajdują się na obydwu ww. działkach.

           vi. Rozpoczęcie użytkowania Gruntu 6 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 4 października 2005 r. oraz 29 marca 2006 r. (odpowiednio w odniesieniu do poszczególnych ww. działek).

           vii. Rozpoczęcie użytkowania Budynku 6 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 31 grudnia 2007 r.

          viii. Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli 6 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:

- w odniesieniu do terenu utwardzonego – 31 grudnia 2007 r.

- w odniesieniu do słupów oświetleniowych – 31 grudnia 2007 r.

- w odniesieniu do częściowego ogrodzenia – 31 grudnia 2007 r.

           ix. Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość 6.

            x. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek 6.

           xi. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle 6.

          xii. Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości 6 na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.

z. zabudowana nieruchomość położona w (…), opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:

             i. nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze (…) oraz (…) o łącznej powierzchni 7050 m2 (dalej: „Grunt 7”) oraz

            ii. budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 818,64 m2, położony na Gruncie 7 (dalej: „Budynek 7”).

           iii. Oprócz Budynku 7, na Gruncie 7 znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku 7, stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle 7”; dalej łącznie z Gruntami 7 i Budynkiem 7: „Nieruchomość 7”).

           iv. Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle 7), które oprócz Budynku 7 mają wchodzić w skład Nieruchomości 7 i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle 7:

- teren utwardzony,

- ogrodzenie,

- tablica reklamowa,

- słupy oświetleniowe.

       v. Budynek 7 jest zlokalizowany na działkach (…).

      vi. Teren utwardzony i ogrodzenie są zlokalizowane na działkach (…).

     vii. Tablica reklamowa znajduje się na działce (…).

     viii. Rozpoczęcie użytkowania Gruntu 7 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 23 marca 2016 r.

      ix. Rozpoczęcie użytkowania Budynku 7 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 31 października 2018 r.

       x. Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli 7 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:

- w odniesieniu do terenu utwardzonego – 31 października 2018 r.,

- w odniesieniu do ogrodzenia – 31 października 2018 r.,

- w odniesieniu do tablicy reklamowej – 31 października 2018 r.

- w odniesieniu do słupów oświetleniowych – 31 października 2018 r.

           xi. Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość 7.

           xii. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek 7.

          xiii. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle 7.

          xiv. Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości 7 na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.

aa. zabudowana nieruchomość położona w (…), opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:

             i. nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze (…) o powierzchni 1100 m2 (dalej: „Grunt 8”) oraz

            ii. budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 715 m2, położony na Gruncie 8 (dalej: „Budynek 8”).

           iii. Oprócz Budynku 8 na Gruncie 8 znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku 8, stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle 8”; dalej łącznie z Gruntami 8 i Budynkiem 8: „Nieruchomość 8”).

            iv. Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle 8), które oprócz Budynku 8 mają wchodzić w skład Nieruchomości 8 i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle 8:

- ogrodzenie z bramą z tyłu budynku,

- teren utwardzony.

               v. Rozpoczęcie użytkowania Gruntu 8 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 17 lipca 2012 r.

              vi. Rozpoczęcie użytkowania Budynku 8 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 31 stycznia 2014 r.

             vii. Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli 8 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:

- w odniesieniu do ogrodzenia z bramą z tyłu budynku – 31 stycznia 2014 r,

- w odniesieniu do terenu utwardzonego – 31 stycznia 2014 r..

          viii. Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość 8.

          ix. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek 8.

           x. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle 8.

           xi. Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości 8 na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.

bb. zabudowana nieruchomość położona w (…), opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:

             i. nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działek ewidencyjnych o numerze (…) o łącznej powierzchni 475 m2 oraz nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze (…) o powierzchni 649 m2 (dalej: „Grunt 9”) oraz

            ii. budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 401,84 m2, położony na Gruncie 9 (dalej: „Budynek 9”).

           iii. Oprócz Budynku 9 na Gruncie 9 znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku 9, stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle 9”; dalej łącznie z Gruntami 9 i Budynkiem 9: „Nieruchomość 9”).

            iv. Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle 9), które oprócz Budynku 9 mają wchodzić w skład Nieruchomości 9 i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle 9:

- tereny utwardzone.

            v. Budynek 9 znajduje się na działce (…).

          vi. Tereny utwardzone znajdują się na działkach (…).

          vii. Rozpoczęcie użytkowania Gruntu 9 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 2 października 2003 r. w stosunku do działki nr (…) oraz w dniu 26 kwietnia 2017 r. w stosunku do działek (…).

          viii. Rozpoczęcie użytkowania Budynku 9 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 1 grudnia 2004 r.

            ix. Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli 9 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:

- w odniesieniu do terenu utwardzonego (parkingu dodatkowego znajdującego się na działkach (…)) – 31 grudnia 2017 r.

-  w odniesieniu to terenu utwardzonego znajdującego się na działce (…) – w dniu 1 grudnia 2004 r.

            x. Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość 9.

           xi. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek 9.

          xii. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle 9.

          xiii. Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości 9 na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.

cc. zabudowana nieruchomość położona w (…), opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:

             i. nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze (…) o powierzchni 5800 m2 (dalej: „Grunt 10”) oraz

            ii. budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 969,1 m2, położony na Gruncie 10 (dalej: „Budynek 10”).

           iii. Oprócz Budynku 10 na Gruncie 10 znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku 10, stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle 10”; dalej łącznie z Gruntami 10 i Budynkiem 10: „Nieruchomość 10”).

            iv. Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle 10), które oprócz Budynku 10 mają wchodzić w skład Nieruchomości 10 i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle 10:

- teren utwardzony,

- ogrodzenie z bramą wjazdową,

- słupy oświetleniowe.

         v. Rozpoczęcie użytkowania Gruntu 10 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 22 marca 2011 r.

        vi. Rozpoczęcie użytkowania Budynku 10 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w 31 stycznia 2014 r.

       vii. Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli 10 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:

- w odniesieniu do terenu utwardzonego – 31 stycznia 2014 r.,

- w odniesieniu do ogrodzenia z bramą wjazdową – 31 stycznia 2014 r.,

- w odniesieniu do słupów oświetleniowych – 31 stycznia 2014 r.

          viii. Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość 10.

           ix. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek 10.

            x. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle 10.

           xi. Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości 10 na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.

dd. zabudowana nieruchomość położona w (…), opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:

             i. nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działek ewidencyjnych o numerach (…) o łącznej powierzchni 3964 m2 oraz nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działek ewidencyjnych o numerach (…), o łącznej powierzchni 253 m2 (dalej: „Grunt 11”) oraz

            ii. budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 845,25 m2, położony na Gruncie 11 (dalej: „Budynek 11”).

           iii. Oprócz Budynku 11 na Gruncie 11 znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku 11, stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle 11”; dalej łącznie z Gruntami 11 i Budynkiem 11: „Nieruchomość 11”).

            iv. Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle 11), które oprócz Budynku 11 mają wchodzić w skład Nieruchomości 11 i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle 11:

- teren utwardzony,

- ogrodzenie i brama,

- zbiornik retencyjny,

- wiata dla strefy załadunku.

- słupy oświetleniowe.

              v. Budynek 11 jest zlokalizowany na działkach (…).

             vi. Ogrodzenie i brama są zlokalizowane na działkach (…).

            vii. Zbiornik retencyjny znajduje się na działce (…).

           viii. Wiata przy strefie załadunku znajduje się na działce (…).

             ix. Teren utwardzony znajduje się na działkach (…).

               x. Rozpoczęcie użytkowania Gruntu 11 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 12 sierpnia 2016 r.

             xi. Rozpoczęcie użytkowania Budynku 11 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 31 grudnia 2016 r.

             xii. Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli 11 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:

- w odniesieniu do terenu utwardzonego – 31 grudnia 2016 r.,

- w odniesieniu do ogrodzenia i bram – 31 grudnia 2016 r.,

- w odniesieniu do zbiornika retencyjnego – 31 grudnia 2016 r.,

- w odniesieniu do wiaty dla strefy załadunku – 31 grudnia 2016 r.

- w odniesieniu do słupów oświetleniowych – 31 grudnia 2016 r.

          xiii. Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość 11.

          xiv. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek 11.

           xv. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle 11.

          xvi. Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości 11 na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.

ee. zabudowana nieruchomość położona w (…), opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:

             i. nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze (…), stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerach (…) o powierzchni 2279 m2 (dalej: „Grunt 12”) oraz

            ii. budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy 480 m2, położony na Gruncie 12 (dalej: „Budynek 12”).

           iii. Oprócz Budynku 12 na Gruncie 12 znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku 12, stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle 12”; dalej łącznie z Gruntami 12 i Budynkiem 12: „Nieruchomość 12”).

            iv. Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle 12), które oprócz Budynku 12 mają wchodzić w skład Nieruchomości 12 i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle 12:

- teren utwardzony,

- ogrodzenie z bramą,

- rampa ładunkowa,

- słupy oświetleniowe.

               v. Rozpoczęcie użytkowania Gruntu 12 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu 17 października 2012 r.

              vi. Rozpoczęcie użytkowania Budynku 12 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w czerwcu 2013 r.

             vii. Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli 12 na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:

- w odniesieniu do terenu utwardzonego – czerwiec 2013 r.

- w odniesieniu do ogrodzenia z bramą – czerwiec 2013 r.

- w odniesieniu do rampy ładunkowej – czerwiec 2013 r.

- w odniesieniu do słupów oświetleniowych – czerwiec 2013 r.

          viii. Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość 12.

           ix. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek 12.

            x. Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle 12.

           xi. Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym  zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości 12 na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.

 ff. Wszystkie opisane powyżej budynki lub ich części (zdefiniowane odpowiednio jako Budynek 1, Budynek 2, Budynek 3, Budynek 4, Budynek 5, Budynek 6, Budynek 7, Budynek 8, Budynek 9, Budynek 10, Budynek 11, Budynek 12) zwane są łącznie Budynkami.

gg. Wszystkie opisane powyżej budowle (zdefiniowane odpowiednio jako Budowle: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12) zwane są łącznie: Budowlami. Wszystkie Budowle, które w momencie przeprowadzenia Transakcji na rzecz Nabywcy stanowić będą części składowe poszczególnych Nieruchomości w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.; dalej: „Kodeks cywilny”) są trwale z nimi związane.

hh. Żaden z Budynków, Budowli lub ich części nie stanowi obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, w rozumieniu art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.

  ii. Wszystkie Nieruchomości są podłączone do następujących przyłączy – wody użytkowej, elektrycznych, kanalizacyjnych.

  jj. Na niektórych Nieruchomościach znajdują się są hydranty zewnętrzne, które są podłączone do sieci po stronie dostawcy/przed licznikiem. W każdym przypadku, w którym takie hydranty zewnętrzne były wykonane przez Sprzedającego, były one przekazywane na rzecz właściciela sieci przesyłowej. Sprzedający nie jest właścicielem żadnych hydrantów zewnętrznych.

kk. Nieruchomości 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10, 11 są podłączone do przyłączy gazowych.

  ll. Ponadto, każda z Nieruchomości (oprócz Nieruchomości 7) jest podłączona do przyłączy kablowych teletechnicznych. Co do zasady, infrastruktura zewnętrzna do puszki przyłączeniowej jest własnością przedsiębiorstwa przesyłowego.

W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo m.in., iż w przypadku uznania, że:

   - planowana dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji, będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej, stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, tj. jako dostawa niestanowiąca sprzedaży przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, oraz że

   - planowana dostawa Budynków, Budowli lub ich części wchodzących w skład Nieruchomości, dokonana w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej nie będzie podlegała zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, a także że

   - planowana dostawa Budynków, Budowli lub ich części wchodzących w skład Nieruchomości, dokonana w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a co za tym idzie, strony Transakcji będą mogły zrezygnować z tego zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT i wybrać opodatkowanie dostawy podatkiem VAT

- Sprzedający i Kupujący złożą zgodne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego lub w akcie notarialnym, o którym to oświadczeniu mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 oraz art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, tj. oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia VAT i wyborze opodatkowania VAT dostawy Budynków, Budowli lub ich części, wchodzących w skład Nieruchomości.

Pozostały opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Państwa w treści uzupełnienia wniosku, nie został przytoczony ponieważ nie jest istotny dla celów podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pytanie (oznaczone we wniosku nr 5)

Czy przedmiotowa Transakcja będąca przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC, o ile będzie stanowić sprzedaż opodatkowaną VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, Transakcja będąca przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC, o ile będzie stanowić sprzedaż opodatkowaną VAT.

Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych

Brak opodatkowania PCC

 a. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

 b. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o PCC).

 c. Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

        i. opodatkowana podatkiem od towarów i usług;

       ii. zwolniona od podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

   - umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

   - umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

  d. Z kolei zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o PCC, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

  e. Zaznaczyć należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika VAT, lecz fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana VAT.

   f. Jak wskazano w stanowisku Wnioskodawców odnośnie do pytań nr 1-3, w ocenie Wnioskodawców dopełnienie przez strony Transakcji warunków rezygnacji ze zwolnienia z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 10, art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, będzie prowadziło do opodatkowania transakcji sprzedaży Nieruchomości podatkiem VAT.

  g. W konsekwencji, należy uznać, że w przypadku gdy strony dopełnią warunków rezygnacji ze zwolnienia z VAT transakcji sprzedaży Nieruchomości, zgodnie z art. 43 ust. 10, art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, spełniona zostanie przesłanka wskazana w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC w odniesieniu do Nieruchomości. Co za tym idzie, Transakcja będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania PCC.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część uzasadnienia Państwa stanowiska, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe. 

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 17 października 2022 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.498.2022.3.MD.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:

Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży – na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży – wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego: 

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

  a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,

 b) innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

   - umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

   - umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika m.in., że przedmiotem sprzedaży jest 12 zabudowanych Nieruchomości, które Kupujący – Zainteresowany będący stroną postępowania nabędzie na podstawie umowy sprzedaży od Sprzedającego – Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania. W skład Nieruchomości będących przedmiotem planowanej transakcji wchodzić będą:

 1) Nieruchomość 1 składająca się z działki nr (…) zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym, budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, rampą ładunkową, tablicą reklamową, częściowym ogrodzeniem, słupami oświetleniowymi, zbiornikiem retencyjnym), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;

 2) Nieruchomość 2 składająca się z działki nr (…) zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym, budowlami i ich częściami (tj. terenem utwardzonym, słupami oświetleniowymi, częściowym ogrodzeniem), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;

 3) Nieruchomość 3 składająca się z działki nr (…) zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym, budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, słupami oświetleniowymi, częściowym ogrodzeniem) oraz urządzeniami budowlanymi;

 4) Nieruchomość 4 składająca się z działek nr (…) zabudowanych budynkiem handlowo-usługowym, budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, ogrodzeniem, słupami oświetleniowymi), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;

  5) Nieruchomość 5 składająca się z działki nr (…) zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym, budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, częściowym ogrodzeniem, słupami oświetleniowymi), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;

 6) Nieruchomość 6 składająca się z działek nr (…) zabudowanych budynkiem handlowo-usługowym oraz budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, słupami oświetleniowymi, częściowym ogrodzeniem), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;

 7) Nieruchomość 7 składająca się z działek nr (…). Na działce nr (…) znajdują się: Budynek handlowo-usługowy oraz budowle i ich części w postaci terenu utwardzonego, ogrodzenia i słupów oświetleniowych; natomiast na działce nr (…) znajduje się budowla w postaci tablicy reklamowej. Na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;

 8) Nieruchomość 8 składająca się z działki nr (…) zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym oraz budowlami i ich częściami (ogrodzeniem z bramą z tyłu budynku, terenem utwardzonym), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;

 9) Nieruchomość 9 składająca się z działek nr (…). Budynek handlowo-usługowy znajduje się na działce nr (…), natomiast budowla w postaci terenu utwardzonego znajduje się na działkach nr (…), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;

10) Nieruchomość 10 składająca się z działki nr (…) zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym oraz budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, ogrodzeniem z bramą wjazdową, słupami oświetleniowymi), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;

11) Nieruchomość 11 składająca się z działek nr (…). Budynek handlowo-usługowy znajduje się na działkach nr (…), natomiast budowla w postaci terenu utwardzonego znajduje się na działkach nr (…), ogrodzenie i brama są zlokalizowane na działkach (…), zbiornik retencyjny znajduje się na działce (…), wiata przy strefie załadunku znajduje się na działce (…), słupy oświetleniowe zlokalizowane są na działce nr (…), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;

12) Nieruchomość 12 składająca się z działki nr (…) zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym oraz budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, ogrodzeniem z bramą, rampą ładunkową i słupami oświetleniowymi), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane.

Sprzedający oraz Nabywca zawarli 23 czerwca 2022 r. przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości. Zgodnie z postanowieniami Umowy Przedwstępnej, po spełnieniu warunków zawieszających określonych w Umowie Przedwstępnej, dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej, na podstawie której Nabywca kupi od Sprzedającego prawa do Nieruchomości. Strony planują dokonać transakcji w terminie 9 miesięcy od dnia podpisania Umowy Przedwstępnej. W przypadku uznania, że:

   - planowana dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji, będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej, stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, tj. jako dostawa niestanowiąca sprzedaży przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, oraz że

   - planowana dostawa Budynków, Budowli lub ich części wchodzących w skład Nieruchomości, dokonana w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej nie będzie podlegała zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, a także że

   - planowana dostawa Budynków, Budowli lub ich części wchodzących w skład Nieruchomości, dokonana w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a co za tym idzie, strony Transakcji będą mogły zrezygnować z tego zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT i wybrać opodatkowanie dostawy podatkiem VAT

- Sprzedający i Kupujący złożą zgodne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego lub w akcie notarialnym, o którym to oświadczeniu mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 oraz art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, tj. oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia VAT i wyborze opodatkowania VAT dostawy Budynków, Budowli lub ich części, wchodzących w skład Nieruchomości.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak  w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja  – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 października 2022 r. Znak: 0111-KDIB3-2.4012.498.2022.3.MD, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „(…) opisane we wniosku Nieruchomości będące przedmiotem transakcji, nie będą stanowić przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny, jak również zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym ich sprzedaż nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. Sprzedaż ww. Nieruchomości będzie stanowiła w myśl art. 7 ust. 1 ustawy dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. (…) zostaną spełnione warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W tej sytuacji – uwzględniając zapis art. 29a ust. 8 ustawy – dostawa gruntu, na którym są posadowione budynki, budowle i ich części trwale związane z gruntem, również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT. W związku z tym, że planowana Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, to nie będzie ona korzystać ze zwolnienia wynikającego z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, bowiem przepis ten dotyczy zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętych zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10. Jednocześnie mogą Państwo zrezygnować ze zwolnienia z opodatkowania VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie transakcji według właściwej stawki podatku, w przypadku, gdy zostaną spełnione warunki określone w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT. (…).”

A zatem, skoro opisana we wniosku Transakcja będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, gdyż – jak wskazano w uzupełnieniu wniosku – nastąpi rezygnacja z prawa do zwolnienia, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na Kupującym – Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).