Planowana Transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki tego podatku (bo zrezygnują Państwo z prawa do... - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.32.2022.4.MD

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 2 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.32.2022.4.MD

Temat interpretacji

Planowana Transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki tego podatku (bo zrezygnują Państwo z prawa do zwolnienia), zatem do tej Transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym na Nabywcy – Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty tego podatku.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

27 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 26 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 31 marca 2022 r. (wpływ 31 marca 2022 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

Sp. z o.o. (Nabywca, Kupujący)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Pan P.M. (Sprzedający)

Opis zdarzenia przyszłego

1.Opis Nieruchomości będącej przedmiotem Transakcji.

Zainteresowanym będącym stroną postępowania jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Kupujący” lub „Nabywca”).

Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania jest P. M. (dalej: „Sprzedający”).

Sprzedający jest osobą fizyczną prowadzącą rolniczą działalność gospodarczą.

Sprzedający nie posiada statusu rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „Status rolnika ryczałtowego”), a jego działalność rolnicza jest rozliczana od 8 stycznia 2018 r. na gruncie podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych. Przed dniem 8 stycznia 2018 r. Sprzedający posiadał status rolnika ryczałtowego.

Sprzedający jest wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym przeważający rodzaj działalność gospodarczej wykonywanej przez Sprzedającego to działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną.

Kupujący jest zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Kupujący będzie zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług jako czynny podatnik podatku od towarów i usług również na datę Transakcji (zdefiniowanej poniżej).

Sprzedający jest (i na datę planowanej Transakcji będzie) zarejestrowany na potrzeby podatku od towarów i usług jako czynny podatnik podatku od towarów i usług.

W dalszej części wniosku Kupujący wraz ze Sprzedającym będą łącznie zwani „Zainteresowanymi” lub „Stronami”.

W dniu 8 października 2021 r. pomiędzy Sprzedającym a Kupującym zawarta została umowa przedwstępna sprzedaży (dalej: „umowa przedwstępna”), mocą której Sprzedający i Kupujący zobowiązali się zawrzeć umowę sprzedaży (dalej: „Transakcja” lub „umowa sprzedaży”), na podstawie której Sprzedający sprzeda Kupującemu prawo własności nieruchomości, składającej się z działki o numerze ewidencyjnym: (…), położonej w miejscowości G., dla której Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą, wraz z prawem własności posadowionych na ww. działce obiektów budowlanych (dalej łącznie: „Nieruchomość”).

W Umowie przedwstępnej Strony postanowiły, że Umowa sprzedaży zostanie zawarta pod warunkiem łącznego wystąpienia określonych zdarzeń, tj. w szczególności:

1)uchwalenia przez Gminę zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu obejmującego Nieruchomość (dalej: „Zmiana MPZP”), umożliwiającej zabudowę budynkami magazynowymi wraz z częścią biurowo-socjalną oraz towarzyszącą im infrastrukturą zgodnie z planowaną przez Kupującego inwestycją polegającą na budowie budynków magazynowych wraz z częścią biurowo-socjalną o powierzchni około 110.000,00 m2 oraz towarzyszącą im infrastrukturą i drogą dojazdową (dalej: „Inwestycja”),

2)przeprowadzenia przez Kupującego w określonym terminie badań geologicznych i geotechnicznych Nieruchomości i uznania przez Kupującego na podstawie tych badań, że realizacja Inwestycji jest dla niego akceptowalna i uzasadniona pod względem ekonomicznym,

3)przeprowadzenia przez Kupującego badania prawnego Nieruchomości,

4)uzyskania przez Kupującego dokumentacji niezbędnej do realizacji Inwestycji, w szczególności:

a)ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz ostatecznego pozwolenia wodnoprawnego (o ile uzyskanie takich decyzji będzie wymagane dla Inwestycji),

b)ostatecznego pozwolenia na budowę zatwierdzającego projekt Inwestycji oraz zezwalającego na budowę Inwestycji i umożlwiającego rozpoczęcie jej budowy,

c)wszelkich innych decyzji niezbędnych do wybudowania infrastruktury umożliwiającej wybudowanie w zakresie, w jakim ta infrastruktura nie będzie objęta pozwoleniem na budowę, w tym zezwolenia na lokalizację zjazdu z drogi publicznej, decyzji zezwalającej na zajęcie pasa drogi publicznej, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (o ile będzie wymagana).

Na potrzeby wniosku ww. zdarzenia będą zwane łącznie „warunkami zawarcia umowy sprzedaży”.

Warunki zawarcia umowy sprzedaży zostały przy tym zastrzeżone na korzyść Kupującego.

Informacje w przedmiocie usytuowania poszczególnych obiektów budowlanych, które znajdują się (i będą znajdowały się na datę Transakcji) na Nieruchomości zostały przedstawione w Tabeli nr 1.

Tabela nr 1

Nr działki

Opis naniesień znajdujących się na Nieruchomości

Informacja w przedmiocie tytułu własności do poszczególnych naniesień znajdujących się na Nieruchomości

płyta obornikowa

Sprzedający

podziemny zbiornik na gnojowicę

Sprzedający

Obiekty budowlane posadowione na Nieruchomości w dalszej części wniosku zwane będą łącznie „Obiektami budowlanymi”.

Nieruchomość nie jest (i nie będzie na datę Transakcji) ogrodzona.

Na datę złożenia wniosku Nieruchomość objęta jest miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy drogą wojewódzką i stadionem w G. zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej z dnia 28 września 2020 r. (dalej: „MPZP”).

Zgodnie z MPZP Nieruchomość przeznaczona jest w części pod tereny obiektów produkcyjnych, składów i magazynów z terenami zabudowy usługowej, oznaczone na rysunku planu symbolem 1P/U, a w części pod tereny dróg wewnętrznych, oznaczone na rysunku planu symbolem 1KDW.

Jak wskazano powyżej, zmiana MPZP jest jednym z warunków zawarcia umowy sprzedaży (zastrzeżonym na korzyść Kupującego). Jednocześnie, mając na uwadze, że zmiana MPZP ma umożliwić realizację Inwestycji, Strony wskazują, że również w przypadku zmiany MPZP, Nieruchomość pozostanie gruntem przeznaczonym pod zabudowę.

2.Historia oraz dalsze informacje o Nieruchomości.

Sprzedający nabył Nieruchomość od (…) na podstawie umowy sprzedaży udokumentowanej aktem notarialnym sporządzonym 6 stycznia 1993 r.

Umowa sprzedaży, w oparciu o którą Sprzedający nabył Nieruchomość, nie podlegała opodatkowaniu podatkiem podatku od towarów i usług.

Sprzedający nabył Nieruchomość do majątku prywatnego.

Przed dniem 8 stycznia 2018 r. Sprzedający prowadził z wykorzystaniem Nieruchomości działalność korzystającą ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedający od dnia 8 stycznia 2018 r. wykorzystywał Nieruchomość na cele działalności rolniczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z uwagi na rezygnację ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przewidzianego dla rolników ryczałtowych oraz rejestrację dla celów podatku od towarów i usług. Nieruchomość od dnia 20 sierpnia 2018 r. jest przedmiotem dzierżawy na cele rolnicze.

Nieruchomość nie była wykorzystywana przez Sprzedającego do pozarolniczej działalności gospodarczej.

Obiekty budowlane zostały wybudowane przez Sprzedającego (w okresie, kiedy Sprzedający miał status rolnika ryczałtowego). Sprzedający użytkował Obiekty budowlane na potrzeby własne jeszcze przed oddaniem Nieruchomości w dzierżawę na cele rolnicze. Tym samym, pomiędzy rozpoczęciem użytkowania Obiektów budowlanych przez Sprzedającego na potrzeby własne a datą Transakcji upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

Sprzedający nie poniósł i nie zamierza ponieść wydatków na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, Obiektów budowlanych, które na datę Transakcji byłyby równe lub przekroczyłyby 30% ich wartości początkowej.

Zamiarem Sprzedającego jest sprzedaż Nieruchomości, w sposób, który umożliwi mu osiągnięcie jak najwyższego zysku. W celu maksymalizacji zysku ze sprzedaży Nieruchomości, Sprzedający podejmował szereg aktywnych działań mających na celu uatrakcyjnienie Nieruchomości dla potencjalnych nabywców, a w rezultacie zwiększenie ceny Nieruchomości możliwej do uzyskania przez Sprzedającego, w tym w szczególności:

a)wraz z właścicielami nieruchomości sąsiadujących z Nieruchomością wystawił w sieci Internet ofertę sprzedaży Nieruchomości i nieruchomości sąsiadujących z Nieruchomością,

b)wraz z właścicielami nieruchomości sąsiadujących z Nieruchomością zamieścił ogłoszenie o sprzedaży Nieruchomości i nieruchomości sąsiadujących z Nieruchomością na banerze reklamowym umieszczonym poza granicami Nieruchomości.

Mając na uwadze planowane przez Kupującego działania związane z realizacją Inwestycji, Sprzedający wyraził w umowie przedwstępnej zgodę na dysponowanie przez Kupującego Nieruchomością na cele budowlane dla celów koniecznych do:

1)przygotowania planowanej przez Kupującego Inwestycji w zakresie przewidzianym przez prawo budowlane,

2)uzyskania pozwolenia (pozwoleń) na budowę dotyczących realizacji Inwestycji planowanej przez Kupującego lub pozwolenia zamiennego do tego pozwolenia, oraz wszelkich innych decyzji niezbędnych do uzyskania tego pozwolenia, w szczególności decyzji zezwalającej na wyłączenie Nieruchomości z produkcji rolniczej,

3)podpisywania umów lub porozumień z organami administracji,

4)przeprowadzenia badań Nieruchomości niezbędnych do ustalenia przydatności Nieruchomości do realizacji Inwestycji oraz wszelkich badań w kierunku ustalenia stanu zanieczyszczenia gleby.

Ponadto Sprzedający w umowie przedwstępnej wyraził również zgodę na:

1)prowadzenie przez Kupującego prac przygotowawczych w rozumieniu art. 41 ustawy Prawo budowlane na Nieruchomości związanych z rozpoczęciem Inwestycji,

2)przeprowadzenie w określonym terminie badań na terenie Nieruchomości ze względu na potrzebę wykonania prac geologicznych koniecznych do uzyskania dokumentacji niezbędnej do realizacji Inwestycji,

3)wykonanie przez Kupującego badań geotechnicznych gruntu i w tym celu zezwolił na wejście przedstawicieli Kupującego i odpowiednich służb na teren Nieruchomości celem wykonania tych badań.

Sprzedający zobowiązał się również w umowie przedwstępnej udzielić osobom każdorazowo wskazanym przez Kupującego pełnomocnictwa do wystąpienia w jego imieniu do właściwego dostawcy lub dystrybutora energii elektrycznej i gazowej oraz innych niezbędnych mediów, celem uzyskania technicznych warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i gazowej i innych niezbędnych mediów, w tym składania i podpisywania wniosków i innych dokumentów, ich zmiany, cofania oraz odbioru jak również do wystąpienia do właściwego organu z wnioskiem o zmianę klasyfikacji bonitacyjnej gleby.

Jednocześnie Sprzedający zobowiązał się na żądanie Kupującego do udzielenia w zakresie wskazanym powyżej, Kupującemu lub osobom wskazanym przez Kupującego zgód, pełnomocnictw czy upoważnień, w osobnych dokumentach.

W szczególności, tego samego dnia, w którym zawarta została umowa przedwstępna, tj. 8 października 2021 r. Sprzedający przekazał Kupującemu oświadczenie o prawie dysponowania Nieruchomością na cele budowlane w formie odrębnego dokumentu, w którym wyraził zgodę na dysponowanie przez Kupującego na cele budowlane Nieruchomością.

W szczególności, Sprzedający wyraził zgodę Kupującemu, jak też osobom działającym w imieniu Kupującego, do podejmowania bezpośrednio w imieniu i na rzecz Kupującego jako podmiotu uprawnionego do dysponowania Nieruchomością wszelkich czynności dotyczących Inwestycji (procesu inwestycyjnego), w tym:

a)występowania do właściwego dostawcy lub dystrybutora mediów (w tym energii elektrycznej i gazowej), celem uzyskania technicznych warunków przyłączenia do sieci (w tym elektroenergetycznej i gazowej) oraz zawarcia umowy przyłączeniowej Nieruchomości na potrzeby Inwestycji;

b)składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania decyzji i pozwoleń, uzgodnień, opinii, ekspertyz w zakresie przewidzianym przez prawo budowlane dotyczących realizacji Inwestycji planowanej przez Kupującego na Nieruchomości, w tym pozwolenia (pozwoleń) na rozbiórkę oraz na budowę jak również innych decyzji i pozwoleń, uzgodnień, opinii, ekspertyz niezbędnych do uzyskania tego pozwolenia (tych pozwoleń) na budowę;

c)składania oświadczeń o posiadanym prawie do dysponowania Nieruchomością na cele budowlane.

Ponadto, 8 października 2021 r. Sprzedający przekazał Kupującemu oświadczenie, w którym wyraził zgodę na wykonanie odwiertów badawczych przez geologa działającego na zlecenie Kupującego na Nieruchomości. Wyraził także zgodę, aby badania geologiczne rozpoczęły się po dniu 8 października 2021 r. i zakończyły do dnia 31 grudnia 2021 r.

Sprzedający ma również zamiar zbyć na rzecz Kupującego udział w innej nieruchomości, której jest współwłaścicielem w ramach odrębnej transakcji sprzedaży nieobjętej wnioskiem.

3.Zakres Transakcji.

W Umowie Przedwstępnej Sprzedający zobowiązał się sprzedać Kupującemu w ramach Umowy sprzedaży wyłącznie Nieruchomość.

Przedmiotem Transakcji nie będą inne od Nieruchomości składniki majątku Sprzedającego.

4.Sposób wykorzystania Nieruchomości po Transakcji.

Kupujący zamierza wykorzystywać Nieruchomość w ramach działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem podatku od towarów i usług. Kupujący nie planuje wykorzystywania Nieruchomości do działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

5.Inne okoliczności Transakcji.

W zakresie w jakim dostawa obiektów budowlanych będzie podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, Sprzedający i Kupujący (będąc zarejestrowani jako podatnicy podatku od towarów i usług czynni) zrezygnują z tego zwolnienia od podatku od towarów i usług i dokonają wyboru opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy obiektów budowlanych, poprzez złożenie przed dniem Transakcji (ewentualnie w akcie notarialnym, do zawarcia którego dojdzie w związku z dostawą obiektów budowlanych) zgodnego oświadczenia Sprzedającego i Kupującego na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług w zw. z art. 43 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, że wybierają opodatkowanie podatkiem podatku od towarów i usług dostawy obiektów budowlanych (dalej: „Rezygnacja Sprzedającego i Kupującego ze Zwolnienia”).

Transakcja zostanie udokumentowana fakturą wystawioną przez Sprzedającego.

Z uwagi na fakt, że treść uzupełnienia z 31 marca 2022 r. dotyczy wyłącznie kwestii wpływających na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jego treść została przywołana tylko w interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze rezygnację Sprzedającego i Kupującego ze zwolnienia, Strony stoją na stanowisku, że sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji będzie podlegać opodatkowaniu podatku od towarów i usług przy zastosowaniu właściwej stawki podatku od towarów i usług.

W rezultacie, w takim wypadku sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji będzie wyłączona w całości z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przepis art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje, że czynności cywilnoprawne (inne niż umowa spółki i jej zmiany), w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że norma przewidziana w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych znajdzie zastosowanie w przypadku Transakcji i w rezultacie, sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Powyżej przywołano tylko tę część stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 111):

podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy

obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

b) innych praw majątkowych – 1%.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)  w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułudokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm. ) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

Ze zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, zgodnie z którą Sprzedający przeniesie na Kupującego (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) prawo własności nieruchomości – działki zabudowanej obiektami budowlanymi.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.56.2022.3.AB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził Państwa stanowisko i stwierdził, że będą mieli Państwo prawo do zastosowania do planowanej dostawy nieruchomości zabudowanej płytą obornikową i podziemnym zbiornikiem na gnojowicę zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, z opcją jej (dostawy) opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług.

W opisie zdarzenia przyszłego wskazali Państwo, że złożą Państwo oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Skoro zatem planowana Transakcja będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według właściwej stawki tego podatku (bo zrezygnują Państwo z prawa do zwolnienia), to do tej Transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym na Nabywcy – Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty tego podatku.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie – interpretację znak: 0111-KDIB3-1.4012.56.2022.3.AB.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowany będący stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w  ... . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy  Ordynacja podatkowa.