w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości. - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4014.100.2020.2.MZ

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2020, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.100.2020.2.MZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Zainteresowanych przedstawione we wniosku wspólnym z 4 maja 2020 r. (data wpływu 8 maja 2020 r.), uzupełnionym 19 czerwca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 maja 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości. Wniosek uzupełniono 19 czerwca 2020 r.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania: X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania: Y Spółka Akcyjna

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

X Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: Spółka) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT) prowadzącym działalność deweloperską. Spółka zamierza nabyć prawo użytkowania wieczystego następujących nieruchomości:

  1. zabudowanej nieruchomości położonej w W., składającej się z działki ewidencyjnej nr () o łącznej powierzchni 36 m2, stanowiącej według sposobu korzystania odrębną nieruchomość, dla której to nieruchomości Sąd prowadzi księgę wieczystą (dalej: Nieruchomość 1) wraz z prawem własności jednokondygnacyjnego budynku o przeznaczeniu stacja transformatorowa, wybudowanego w 1970 r. posadowionego na Nieruchomości 1;
  2. zabudowanej nieruchomości położonej w W., składającej się z działki ewidencyjnej nr () o łącznej powierzchni 3.412 m2, stanowiącej według sposobu korzystania inne tereny zabudowane oznaczone symbolem BI, dla której to nieruchomości Sąd prowadzi księgę wieczystą (dalej: Nieruchomość 2) wraz z prawem własności budynku murowanego siedmiokondygnacyjnego o przeznaczeniu budynek biurowy, wybudowanego w 1968 r. posadowionego na Nieruchomości 2;
  3. niezabudowanej nieruchomości położonej w W., składającej się z działki ewidencyjnej nr () o łącznej powierzchni 178 m2, stanowiącej według sposobu korzystania zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy oznaczone symbolem BP, dla której to nieruchomości Sąd prowadzi księgę wieczystą (dalej: Nieruchomość 3).

Dalej wspólnie jako Nieruchomości.

W dniu 31 marca 2020 r. Spółka podpisała umowę przedwstępną sprzedaży prawa użytkowania wieczystego Nieruchomości wraz z prawem własności budynków, budowli i urządzeń znajdujących się na Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 (dalej: Umowa). Użytkownikiem wieczystym Nieruchomości oraz właścicielem budynków, budowli i urządzeń znajdujących się na Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 jest Y S.A. z siedzibą w W. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: Sprzedający).

Sprzedający uzyskał dla Nieruchomości decyzję o warunkach zabudowy wydaną przez Zarząd Dzielnicy w dniu 7 października 2013 r. dotyczącą ustalenia warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami i garażem podziemnym, budowie zjazdu z ulicy i infrastruktury technicznej, na działkach ew. nr ()i nr () oraz części działek ew. nr () i nr () (dalej: Decyzja WZ), która jest ostateczna i prawomocna oraz nie toczy się żadne postępowanie nadzwyczajne w celu jej wzruszenia. A zatem, mając na uwadze powyższe, Nieruchomość 3 należy traktować jako niezabudowany teren budowlany.

Następnie na podstawie Decyzji WZ Y S.A. uzyskała dla Nieruchomości decyzję wydaną przez Prezydenta Miasta w dniu 14 marca 2018 r. zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami i garażem podziemnym na terenie działek ew. nr () wraz ze zjazdem i zagospodarowaniem terenu na dz. ew. nr () (kat. obiektu budowlanego XIII, XVII) oraz rozbiórkę istniejącego budynku biurowego na dz. ew. nr () i budynku trafostacji na dz. ew. nr () (dalej: Pozwolenie na Budowę), która jest ostateczna i prawomocna oraz nie toczy się żadne postępowanie nadzwyczajne w celu jej wzruszenia. Zainteresowani zaznaczyli, że na moment sprzedaży rozbiórka budynków nie rozpocznie się.

Ponadto, Sprzedający uzyskał dla Nieruchomości odpowiednie zgłoszenia i decyzje (dalej: Decyzje Administracyjne) oraz nabył autorskie prawa majątkowe i zależne do projektu koncepcyjnego wstępnego/analizy chłonności, projektów technicznych wykonawczych przyłączy wszystkich mediów dla potrzeb inwestycji oraz małej architektury, dróg, zieleni w granicach Nieruchomości oraz projektu budowalnego wielobranżowego i projektu rozbiórki, będących podstawą Pozwolenia na Budowę oraz pozostałej dokumentacji projektowej (dalej: Dokumentacja Projektowa), a autorzy Dokumentacji Projektowej otrzymali wynagrodzenie za wykonane prace.

Na nabytych Nieruchomościach oraz na podstawie Decyzji WZ i Pozwolenia na Budowę Spółka zamierza wybudować zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych z usługami i garażem podziemnym oraz naziemnymi miejscami postojowymi, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i drogową oraz wjazdem na teren inwestycji od ulicy (dalej: Inwestycja).

Zgodnie z Umową transakcja sprzedaży przenosząca prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości na Spółkę zostanie zawarta po spełnieniu zdefiniowanych w umowie przedwstępnej warunków m.in.:

  1. Prezydent Miasta nie wykona prawa pierwokupu przysługującego Miastu, w stosunku do prawa użytkowania wieczystego niezabudowanej Nieruchomości 3;
  2. Decyzja WZ, Pozwolenie na Budowę oraz inne Decyzje Administracyjne zostaną przeniesione na Kupującego na podstawie prawomocnych i ostatecznych decyzji administracyjnych. Ponadto, Sprzedający udzielili Wnioskodawcy pełnomocnictwa do reprezentowania Y S.A w toku procedur o przeniesienie tych decyzji;
  3. Sprzedający wypowie albo rozwiąże na piśmie wszystkie umowy najmu obciążające Nieruchomość 2. Najemcy opuszczą Nieruchomość 2 wraz z rzeczami do nich należącymi, a Sprzedający zaspokoi wszelkie roszczenia najemców i poniesie koszty związane z rozwiązaniem umów najmu.

Warunki, o których mowa w punktach b) i c) powyżej, zostały zastrzeżone na korzyść Spółki, co oznacza, że może ona samodzielnie uznać, że którykolwiek z tych warunków nie będzie wymagany do zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości, o czym Spółka poinformuje Sprzedającego, przekazując mu stosowne oświadczenie w tym zakresie.

W związku z powyższym, Sprzedający udzielił Spółce prawa do dysponowania Nieruchomościami na cele budowlane, na zasadzie użyczenia. Wynagrodzenie z tego tytułu zawarte jest w cenie sprzedaży.

Ponadto, Sprzedający zezwolił Spółce na wejście na teren Nieruchomości w celu pobrania próbek gruntu i dokonania niezbędnych pomiarów i badań. Co więcej, Sprzedający udzielił Spółce upoważnienia do podejmowania wszelkich czynności, w tym składania i odbierania wszelkich oświadczeń, dokumentów lub uzgodnień w toku ww. postępowań.

Dodatkowo, Sprzedający wyraził zgodę na uzyskanie przez Spółkę zaświadczeń z właściwego Urzędu Skarbowego oraz z właściwego Urzędu Miasta stwierdzających, że Sprzedający nie zalega z zapłatą podatków i innych opłat publicznoprawnych, a także zaświadczeń z ZUS, KRUS oraz PFRON.

Sprzedający jest podatnikiem podatku VAT niebędącym stroną postępowania w sprawie wydania interpretacji indywidualnej zainicjowanego na skutek wniesienia niniejszego wniosku, mającym status zainteresowanego w rozumieniu art. 14r Ordynacji podatkowej, wskazanym w załączniku do wniosku o wydanie interpretacji ORD-WS/B. Przedmiotem działalności Sprzedającego jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi m.in. wynajmem powierzchni biurowych i magazynowych, zlokalizowanych w biurowcu w W.

Sprzedający nabył prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 wraz z własnością budynku stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności na podstawie umowy sprzedaży i oświadczenia o ustanowieniu służebności z 22 listopada 2017 r. Natomiast udział wynoszący 21/22 części we współużytkowaniu wieczystym Nieruchomości 2 wraz z takim samym udziałem we współwłasności budynku stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności Y S.A. nabyła na podstawie umowy przeniesienia własności przedsiębiorstwa z 1 marca 2000 r. Pozostały udział wynoszący 1/22 części we współużytkowaniu wieczystym Nieruchomości wraz z takim samym udziałem we współwłasności budynku stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności Sprzedający nabył na podstawie umowy sprzedaży z 29 stycznia 2013 r. Również prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości 3 Sprzedający nabył na podstawie umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości z 04 grudnia 2017 r. zawartej w wykonaniu warunkowej umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego z 12 października 2017 r.

Lokale znajdujące się w budynku zlokalizowanym na Nieruchomości 2 są wynajmowane. Ponadto, budynek jest również wykorzystywany na siedzibę Sprzedającego od momentu jej nabycia w 2000 r. Nadto, na prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości 2 i własności posadowionego na niej budynku ustanowiona jest nieodpłatna i na czas nieoznaczony służebność przesyłu (na podstawie oświadczenia o ustanowieniu służebności przesyłu z 30 czerwca 2017 r., zmienionego w dniu 31 grudnia 2017 r.). Na Nieruchomości 2 ustanowiona jest także hipoteka umowna na zabezpieczenie wierzytelności wynikających z umowy kredytowej z 6 listopada 2012 r. Natomiast stacja transformatorowa znajdująca się na Nieruchomości 1 została oddana w użytkowanie firmie przesyłowej na podstawie nieodpłatnej i nieograniczonej w czasie służebności przesyłu (na podstawie umowy sprzedaży i oświadczenia o ustanowieniu służebności przesyłu z 22 listopada 2017 r.).

Sprzedający nie ponosił nakładów na ulepszenie budynków znajdujących się na Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 przekraczających 30% ich wartości początkowej. Sprzedający nie ponosił nakładów na ulepszenie budynków, które mogłyby stanowić przebudowę rozumianą jako dokonanie istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany jego wykorzystania lub w celu znaczącej zmiany warunków jego zasiedlenia ani nie nabywał towarów i usług przeznaczonych na ulepszenie budynków, a więc nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego.

Zgodnie z Umową, przedmiotem sprzedaży mają być również autorskie prawa majątkowe i zależne do Dokumentacji Projektowej oraz prawo własności kompletów egzemplarzy Dokumentacji Projektowej, których sprzedaż zostanie opodatkowana przez Sprzedającego podstawową stawką podatku VAT (23%).

W świetle powyższego Zainteresowani powzięli wątpliwości odnośnie do opodatkowania VAT transakcji sprzedaży Nieruchomości.

W uzupełnieniu wniosku Zainteresowani wskazali, że Sprzedający nie ponosił nakładów na ulepszenie budynków znajdujących się na Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2 stanowiących co najmniej 30% ich wartości początkowej.

W związku z powyższym opisem zadano m.in. następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 3):

Czy sprzedaż Nieruchomości 1, 2 i 3 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC)?

Zdaniem Zainteresowanych, dostawa Nieruchomości 1, 2 i 3 nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (z tym, że w przypadku Nieruchomości 1 i 2 pod warunkiem, że w odniesieniu do tych transakcji sprzedaży strony dopełnią warunków rezygnacji ze zwolnienia z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT).

Prawidłowe ustalenie kwestii opodatkowania podatkiem VAT bądź niepodleganie temu podatkowi dotyczyć może prawnopodatkowej sytuacji Spółki, jako przedsiębiorcy i podatnika podatku VAT, jak i Sprzedającego. Ze strony Sprzedającego dotyczyć może wprost jego obowiązków na gruncie VAT jako podatnika, natomiast dla Spółki wiąże się z kwestią ustalenia czy transakcja będzie podlegać PCC, z tytułu czego obowiązek podatkowy ciążyłby ewentualnie na Spółce.

Kwestia ta w przypadku Spółki wpływać będzie również na ewentualne powstanie po jej stronie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że problem opodatkowania VAT sprzedaży Nieruchomości dotyczy bezpośrednio sfery praw i obowiązków podatkowych zarówno Sprzedającego jak i Spółki.

Jak wspomniano powyżej, z perspektywy PCC to czy Sprzedawca ma opodatkować VAT sprzedaż Nieruchomości, ma wpływ na sposób opodatkowania lub też nie tej transakcji na gruncie ustawy o PCC, gdyż w przypadku podlegania opodatkowaniu PCC transakcji nabycia Nieruchomości od Sprzedającego, to na Spółce, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 4 pkt 1 ustawy o PCC, ciążyłby obowiązek uiszczenia PCC według stawki 2%, a Sprzedający pewny byłby swojej prawnopodatkowej sytuacji w ramach tej transakcji

Zasadność opisanej wyżej oceny potwierdza uzasadnienie projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649), którą wprowadzono od 1 stycznia 2016 r. nowy art. 14r Ordynacji podatkowej dotyczący tzw. wspólny wniosek o indywidualną interpretację prawa podatkowego. W uzasadnieniu tym stwierdzono, że tzw. wspólny wniosek (...) może dotyczyć jednego podatku lub różnych podatków, jeżeli interpretacja przepisów różnych ustaw jest wzajemnie sprzężona np. VATPCC (...).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o PCC).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ustawy o PCC nie podlegają PCC czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług;
  2. zwolniona od podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.


Z kolei zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o PCC, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy o VAT lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika VAT, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana VAT.

Jak wskazano w stanowisku odnośnie do pytania nr 1 i nr 2, w ocenie Wnioskodawcy:

  • w przypadku Nieruchomości 1 i 2 dopełnienie przez strony warunków rezygnacji ze zwolnienia z VAT, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, będzie prowadziło do opodatkowania transakcji sprzedaży tych Nieruchomości podatkiem VAT wg podstawowej stawki;
  • natomiast w przypadku Nieruchomości 3 nie zachodzą przesłanki do zastosowania przepisów ustawy o VAT przewidujących zwolnienie. Stąd, transakcja ta będzie opodatkowana podstawową stawką VAT.

W konsekwencji, należy uznać, że w przypadku gdy strony dopełnią warunków rezygnacji ze zwolnienia z VAT transakcji sprzedaży Nieruchomości 1 i 2, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, spełniona zostanie przesłanka wskazana w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC w odniesieniu do tych Nieruchomości. Co za tym idzie, transakcje te będą podlegały wyłączeniu z opodatkowania PCC.

Również w przypadku transakcji sprzedaży Nieruchomości 3 zostanie spełniona przesłanka wskazana w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC, a transakcja ta będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania PCC.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część uzasadnienia stanowiska Zainteresowanych, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Zainteresowanych w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia m.in. interpretacja indywidualna z 20 lipca 2020 r. Znak: 0114-KDIP1-3.4012.274.2020.1.KK.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 815 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

O powstaniu obowiązku podatkowego decyduje w myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych moment dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stawki podatku od umowy sprzedaży wynoszą:

  1. nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym &− 2%,
  2. innych praw majątkowych &− 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  1. w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
  2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. prawo wieczystego użytkowania lub nieruchomość.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 i 568) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika m.in., że Zainteresowany będący stroną postępowania nabędzie na podstawie umowy sprzedaży od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania prawo użytkowania wieczystego następujących nieruchomości:

  1. zabudowanej nieruchomości położonej w W., składającej się z działki ewidencyjnej nr () o łącznej powierzchni 36 m2, stanowiącej według sposobu korzystania odrębną nieruchomość (Nieruchomość 1) wraz z prawem własności jednokondygnacyjnego budynku o przeznaczeniu stacja transformatorowa, wybudowanego w 1970 r. posadowionego na Nieruchomości 1;
  2. zabudowanej nieruchomości położonej w W., składającej się z działki ewidencyjnej nr () o łącznej powierzchni 3.412 m2, stanowiącej według sposobu korzystania inne tereny zabudowane oznaczone symbolem BI (Nieruchomość 2) wraz z prawem własności budynku murowanego siedmiokondygnacyjnego o przeznaczeniu budynek biurowy, wybudowanego w 1968 r. posadowionego na Nieruchomości 2;
  3. niezabudowanej nieruchomości położonej w W., składającej się z działki ewidencyjnej nr () o łącznej powierzchni 178 m2, stanowiącej według sposobu korzystania zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy oznaczone symbolem BP (Nieruchomość 3).

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lipca 2020 r. Znak: 0114-KDIP1-3.4012.274.2020.1.KK, wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że () Zatem skoro sprzedaż budynków znajdujących się na Nieruchomości 1 i 2 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, to dostawa gruntu będącego w użytkowaniu wieczystym, na którym budynki te są posadowione, także będzie zwolniona z podatku VAT stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy. Należy wskazać, że Wnioskodawcy i Sprzedającemu w stosunku do zabudowanych nieruchomości, których zbycie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10, przysługuje możliwość wyboru opodatkowania tych transakcji na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy VAT. Zatem jeśli strony transakcji skorzystają z uprawnienia zawartego w przepisie art. 43 ust 10 i 11 ustawy, to transakcja zbycia zabudowanych nieruchomości nie będzie zwolniona z podatku VAT, lecz na podstawie umowy o służebności przesyłu będzie opodatkowana VAT stawką właściwą. () Sprzedający wykorzystywał Nieruchomość 3 na cele swojej działalności opodatkowanej VAT, tj. działalności nieobjętej zwolnieniem od podatku. W konsekwencji, w związku z powyższymi okolicznościami, sprzedaż Nieruchomości 3 będącej przedmiotem wniosku, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT. ().

A zatem, skoro transakcja sprzedaży opisanych we wniosku Nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona (jeżeli strony w istocie złożą oświadczenie o rezygnacji z prawa do zwolnienia w odniesieniu do Nieruchomości 1 i 2), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na Kupującym Zainteresowanym będącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

Wobec powyższego, stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Zainteresowanych i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Zainteresowanych w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej