Skutki podatkowe podziału przez wydzielenie. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.393.2022.5.JKU

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.393.2022.5.JKU

Temat interpretacji

Skutki podatkowe podziału przez wydzielenie.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 23 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Wniosek został uzupełniony 25 października 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania:O. Sp. z o.o.

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:Pan K.Z.

3) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:Pan M.Z.

Opis zdarzenia przyszłego

Udziałowcami spółki O. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako „Spółka”) są wyłącznie osoby fizyczne: K.Z. oraz M.Z. (Zainteresowani 2 i 3), którzy posiadają po 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Jednocześnie ww. wspólnicy pełnią funkcję odpowiednio prezesa zarządu oraz wiceprezesa zarządu Spółki.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych w Polsce i za granicą, ponadto Spółka świadczy usługi wynajmu i dzierżawy nieruchomości będących własnością Spółki (najem i dzierżawa powierzchni biurowych, magazynowych, hal i/lub nieruchomości niezabudowanych).

Spółka specjalizuje się w szeroko rozumianym budownictwie kubaturowym, zaczynając od generalnego wykonawstwa hal przemysłowych, poprzez budownictwo obiektów biurowych oraz usługowych, na remontach i renowacjach zabytków kończąc. Spółka realizuje inwestycje zarówno dla inwestorów prywatnych jak i publicznych.

Zgodnie z przyjętymi założeniami oraz wewnętrzną strategią biznesową wspólnicy oraz Spółka planują dokonać podziału Spółki dokonując rozdzielenia działalności podstawowej (działalność budowlana oraz działalność poboczna) i działalności w zakresie świadczenia usług najmu i dzierżawy na wyodrębnionych składnikach majątkowych (nieruchomości zabudowanych oraz niezabudowanych) poprzez przeniesienie pozostałej części działalności do nowoutworzonej spółki, która powstanie w wyniku podziału Spółki przez wydzielenie stosownie do przepisów art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, tj. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie) tj. Spółkę Wydzieloną.

Zgodnie z obowiązującym w Spółce regulaminem organizacyjnym, funkcje operacyjne realizowane są przy pomocy wewnętrznych jednostek organizacyjnych, w tym działów. Dział stanowi wyodrębnioną funkcjonalnie grupę komórek organizacyjnych lub samodzielnych stanowisk realizujący przypisane mu zadania przedsiębiorstwa. Działem kieruje wskazany członek Zarządu, Kierownik Działu lub pracownik zajmujący organizacyjnie wyodrębnione stanowisko (specjalista pełniący funkcję kierowniczą).

Przedsiębiorstwo Spółki składa się z następujących Działów: Dział Administracji, Dział Logistyki, Dział Produkcji, Dział Handlowy oraz Dział Rental. Działy Administracji, Logistyki, Produkcji oraz Dział Handlowy powiązane są z podstawową działalności gospodarczą Spółki tj. działalnością budowlaną. Z kolei Dział Rental obejmuje operacyjnie działalność Spółki w zakresie świadczenia usług najmu i dzierżawy dla wyodrębnionych składników majątkowych (nieruchomości zabudowanych oraz niezabudowanych).

Działem Rental kieruje członek zarządu (kierownik tego działu), którego zadaniem jest w szczególności: organizacja pracy działu, identyfikowanie i inicjowanie projektów rozwojowych dotyczących najmu i dzierżawy, nadzór nad realizacją umów dotyczących najmu i dzierżawy oraz rozwiązywanie problemów dotyczących ich realizacji, analizowanie i ocena efektywności realizacji umów dotyczących najmu i dzierżawy, określanie budżetu działu i kontrola realizacji jego założeń, prowadzenie dokumentacji realizowanych zadań, opracowywanie wewnętrznych aktów normatywnych, współpraca z dostawcami i odbiorcami. W ramach Działu Rental zatrudniony jest jeden pracownik (w wymiarze 1/2 etatu, który jest delegowany do realizacji zadań gospodarczych związanych z obsługą tej działalności).

W celu zapewnienia dalszego efektywnego rozwoju Spółki, podjęto decyzję o rozpoczęciu działań reorganizacyjnych mających na celu rozdzielenie działalności w zakresie świadczenia usług budowlanych (oraz usług pobocznych) działalności w zakresie świadczenia usług najmu i dzierżawy w ramach Działu Rental i przeniesienie tego działu do Spółki Wydzielonej, przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce podstawowego obszaru działalności związanej z usługami budowlanymi, w skład którego wchodzą pozostałe działy (Administracyjny, Logistyki, Produkcji oraz Handlowy) oraz działalności pobocznej.

W wyniku działań reorganizacyjnych Spółka Wydzielona będzie podmiotem desygnowanym do świadczenia usług najmu i dzierżawy w oparciu o wyodrębnione składniki majątkowe (nieruchomości zabudowanych oraz niezabudowanych) przydzielone do Działu Rental.

Czynności reorganizacyjne mają polegać na przejęciu przez Spółkę Wydzieloną Działu Rental stanowiącego zorganizowaną część składników materialnych i niematerialnych (m.in. aktywów, zobowiązań, praw i obowiązków) służących Spółce do prowadzenia działalności w zakresie świadczenia usług najmu i dzierżawy na wyodrębnionych składnikach majątkowych (nieruchomościach zabudowanych oraz niezabudowanych), z wyłączeniem tych nieruchomości posiadanych przez Spółkę, które będą wykorzystane do działalności inwestycyjnej Spółki oraz nieruchomości zabudowanej budynkiem biurowym, która stanowi zarazem fizyczną siedzibę Spółki.

Poza realizacją wskazanych powyżej założeń biznesowych przeprowadzenie opisanych czynności restrukturyzacyjnych może skutkować wystąpieniem w szczególności następujących uzasadnionych przyczyn ekonomicznych:

i. obniżeniem kosztów pozyskiwania i korzystania z finansowania bankowego na skutek większej wiarygodności wyników, przejrzystości zabezpieczeń i uporządkowanym wykorzystywaniem finansowania w obrębie poszczególnych spółek;

ii. zwiększeniem możliwości rozwoju obszarów biznesowych w poszczególnych spółkach, w tym możliwości finansowania z innych od sektora bankowego źródeł,  np. funduszy strukturalnych, funduszy branżowych, obligacji;

iii. optymalizacją kosztów operacyjnych poprzez przypisanie wszystkich kosztów operacyjnego prowadzenia obszarów biznesowych do poszczególnych spółek (obecnie utrudniona jest ocena zasadności poziomu kosztów operacyjnych obsługujących łącznie kilka obszarów biznesowych), eliminacja kosztów niegenerujących wartości dla tych obszarów, przekazanie dla spółek decyzyjności co do formy nabywania kosztów usług (umowa o pracę, działalność, dostawca zewnętrzny);

iv. zapewnieniem transparentności modelu zarządzania – jednolitość komunikacji i jej dostępności dla wszystkich obszarów biznesowych;

v. elastycznymi możliwościami pozyskania partnera/inwestora do wydzielonych obszarów biznesowych, z których każdy może być adresatem innego scenariusza udziałowego  (w tym docelowego, który może być inny od początkowego), o innych ramach czasowych i o innym poziomie nakładów – możliwość prowadzenia wielu scenariuszy dla poszczególnych obszarów biznesowych równolegle; łatwość przeprowadzenia inwestycji bądź dezinwestycji w zależności od potrzeb, szans rynkowych lub okazji biznesowych.

Ponadto, wydzielenie majątku w postaci Działu Rental do Spółki Wydzielonej pozwoli na minimalizację ryzyk występujących w ramach obecnej struktury własnościowej. W tym kontekście należy wskazać na następujące ryzyka:

i. ryzyko związane z finansowaniem działalności ze źródeł obcych – obszary biznesowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej korzystają z różnych form finansowania kapitałem obcym, w tym głównie kredytów bankowych. Dostępność kapitału obrotowego jest niezbędna do sfinansowania kapitału obrotowego koniecznego dla realizacji obrotów. Wysokość kapitału obrotowego jest uzależniona od poziomu cen na rynkach. Istotna jest także możliwość przedłużenia posiadanych kredytów obrotowych na kolejne okresy. Nieuzyskanie finansowania z przyczyn leżących poza kontrolą Spółki, dla danego obszaru nie wpływa na inne obszary biznesowe Spółki Wydzielonej;

ii. ryzyko związane z cenami materiałów budowlanych i pozyskiwanych usług obcych w tym obszarze – model biznesowy Spółki w przeważającej części opiera się na zakupie materiałów budowlanych i usług w Polsce. Prowadząc tego typu działalność, Spółka zakłada uzyskanie dodatniej marży, która stanowi jej zysk. Obecny brak stabilności cenowej w kraju i za granicą ma istotny wpływ na osiągane marże  i w konsekwencji na uzyskane przez Spółkę wyniki. Dodatkowo gwałtowny wzrost cen materiałów i usług może skutkować spadkiem zamówień na usługi budowlane, co może przełożyć się na pogorszenie sytuacji finansowej Spółki. Przy długotrwałej realizacji usług na rynku budowlanym prawie niemożliwe jest przełożenie wzrostu cen materiałów budowlanych i usług na inwestora/odbiorcę. Zmiana cen na rynkach krajowym i zagranicznym, może więc wygenerować stratę przy sprzedaży usług odbiorcom;

iii. ryzyko zmian cen materiałów Spółka zabezpiecza odpowiednimi zapisami umownymi, wykorzystując w tym celu krótkie terminy realizacji swoich usług budowlanych. Nie wyklucza to jednak występowania niepełnego dopasowania realizowanej umowy do rzeczywistej pod względem cenowym, ilościowym sytuacji rynkowej, czego efektem może być pogorszenie wyników finansowych. Dlatego po powstaniu Spółki Wydzielonej ryzyko związane z cenami materiałów i usług w tym segmencie nie będzie oddziaływać na Spółkę Wydzieloną;

iv. ryzyko braku stabilności polskiego systemu prawnego i podatkowego – Spółka narażona jest na częste zmiany przepisów prawa regulujących działalność na rynku budowlanym, jak również zmian prawa podatkowego, w tym w obszarze podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług. Zmiany przepisów mogą wpłynąć na utrudnienia w prowadzonej działalności, związane z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów, co może mieć negatywny wpływ na wyniki finansowe Spółki, która minimalizuje ryzyko w swojej działalności, monitorując istotne dla jej działalności zmiany w przepisach prawa. Tym niemniej po powstaniu Spółki Wydzielonej ryzyko braku stabilności polskiego systemu prawnego i podatkowego w tym segmencie nie będzie oddziaływać na Spółkę Wydzieloną.

v. ryzyko wynikające z dużej konkurencji – działalność inwestycyjno-budowlana podlega prawnym regulacjom i jest w praktyce koncesjonowana, co sprawia, iż dostępne produkty cechuje pewien stopień standaryzacji. Z tego powodu głównymi przewagami konkurencyjnymi na rynku jest cena, jakość, a także terminowość i możliwość zapewnienia ciągłości dostaw materiałów budowlanych. Istniejąca konkurencja i możliwość dalszego jej rozwoju mogą wymusić na Spółce obniżenie cen oferowanych usług, co w konsekwencji znajdzie odzwierciedlenie w pogorszeniu się wyników finansowych. Po wydzieleniu Spółki Wydzielonej ryzyko wynikające z dużej konkurencji w segmencie usług budowlanych nie będzie oddziaływać na Spółkę Wydzieloną.

Poprzez wydzielenie Spółka Wydzielona otrzyma następujące składniki majątkowe:

 1) prawa do oznaczonych nieruchomości,

 2) wszystkie prawa wynikające z umów z kontrahentami, służące działalności realizowanej w zakresie świadczenia usług najmu i dzierżawy związanych z pkt 1,

 3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości związanych z pkt 1,

 4) dokumentację (oryginalną lub kopię) związaną z prowadzeniem działalności w zakresie usług najmu i dzierżawy związanych z pkt 1,

 5) decyzje i postanowienia administracyjne, pozwolenia, zezwolenia oraz wszelkie inne indywidualne akty administracyjne związane z nieruchomościami Spółki Wydzielonej, których prawo przeniesienia w ramach podziału przez wydzielenie dopuszczają przepisy prawa oraz których przeniesienie będzie konieczne do zapewnienia Spółce Wydzielonej możliwości prowadzenia działalności w zakresie najmu i dzierżawy,

 6) prawa i obowiązki wynikające z polis ubezpieczeniowych obejmujące ubezpieczenie składników majątkowych Spółki Wydzielonej,

 7) prawa i obowiązki wobec pracowników dedykowanych do wykonywania obowiązków związanych z działalnością gospodarczą Spółki Wydzielonej,

 8) inne składniki związane z działalnością gospodarczą Spółki Wydzielonej:

a) należności przypadające od kontrahentów,

b) zobowiązania, w szczególności:

- zobowiązania wobec kontrahentów, związane z działalnością Spółki Wydzielonej,

- zobowiązania wobec pracowników, związane z działalnością Spółki Wydzielonej,

- inne zobowiązania związane z działalnością Spółki Wydzielonej.

Spółka Wydzielona przyjmie dla celów podatkowych składniki majątkowe według wartości wynikających z ksiąg rachunkowych Spółki.

W ramach podziału przez wydzielenie na Spółkę Wydzieloną przejdą również „prawa i obowiązki wobec pracowników dedykowanych do wykonywania obowiązków związanych z działalnością gospodarczą Spółki Wydzielonej”. W konsekwencji, będzie się to wiązało z przejściem zakładu pracy w rozumieniu art. 231 § 1 ustawy Kodeks Pracy.

Jednocześnie, w majątku Spółki Wydzielonej nie znajdą się nieruchomości, które Spółka przeznacza na cele inwestycyjne oraz nieruchomość, na której posadowiony jest budynek biurowy stanowiący faktyczną siedzibę Spółki oraz prawa i obowiązki wynikające z umów najmu lub dzierżawy lokali użytkowych znajdujących się w ww. budynku biurowym. Nieruchomość ta nie jest w żaden sposób związana z biznesem podlegającym wyodrębnieniu do Spółki Wydzielonej.

Ponadto, Spółka Wydzielona będzie w niezbędnym zakresie korzystać z zaplecza administracyjnego (powierzchnia biurowa) zlokalizowanego w budynku biurowym stanowiącym faktyczną siedzibę Spółki na podstawie umowy najmu.

Jak wskazano wcześniej, składniki majątkowe Działu Rental nie stanowią szeregu przypadkowych elementów, lecz są ściśle związane ze świadczeniem usług najmu i dzierżawy. Składniki te są ściśle ze sobą zespolone i wraz z przyporządkowanym do nich zespołem ludzkim, zobowiązaniami i należnościami służą realizacji określonych celów gospodarczych a zatem są wystarczające do realizacji określonych funkcji gospodarczych.

Również pozostałe w Spółce składniki majątkowe (materialne i niematerialne) służące realizacji podstawowej działalności gospodarczej (świadczenie usług budowlanych) są ściśle związane z obszarem działalności budowlanej. Składniki te również są ściśle ze sobą zespolone i wraz z przyporządkowanym do nich zespołem ludzkim, zobowiązaniami i należnościami służą realizacji określonych celów gospodarczych a zatem wystarczą do realizacji określonych funkcji gospodarczych. Z działalnością podstawową związany jest również szereg zobowiązań, w szczególności zobowiązań pracowniczych, z tytułu świadczenia usług przez podwykonawców etc.

Z uwagi na płynny charakter zobowiązań zarówno związanych z działalnością podstawową (działalnością budowlaną) oraz działalnością w zakresie świadczenia usług najmu i dzierżawy za pośrednictwem Działu Rental, Spółka nie jest aktualnie w stanie wskazać jakiego rodzaju zobowiązania wystąpią na moment dokonania wpisu podziału przez wydzielenie przez sąd rejestrowy. Z uwagi na skalę prowadzonej działalności gospodarczej w obydwu obszarach niewątpliwym jest, iż zobowiązania takie wystąpią.

W oparciu o prowadzoną ewidencję rachunkową (księgi rachunkowe) oraz obowiązującą w spółce politykę rachunkowości, a także przyjęty plan kont, Spółka może:

a)  sporządzić odrębne analizy przychodów i kosztów związanych z daną działalnością  tj. działalnością podstawową oraz działalnością prowadzoną za pośrednictwem Działu Rental,

b)  sporządzić odrębne bilanse oraz rachunki zysków i strat związanych z daną działalnością tj. działalnością podstawową oraz działalnością prowadzoną za pośrednictwem Działu Rental, jak również bilans oraz rachunek zysków i strat połączony (wspólny),

c)  sporządzić odrębne plany finansowe i budżety dla poszczególnych ww. działalności.

Analogicznie Spółka jest w stanie ustalić należności jak i zobowiązania związane z prowadzoną działalnością budowlaną oraz działalnością prowadzoną za pośrednictwem Działu Rental.

Spółka ponadto planuje stosować odrębne rachunki bankowe do działalności podstawowej (działalności budowlanej) oraz działalności prowadzonej w ramach Działu Rental.

Wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego, tj. Spółki w postaci Działu Rental, który zostanie przekazany Spółce Wydzielonej, nie będzie przekraczać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom Spółki (Spółki Dzielonej).

Z uzupełnienia wniosku wynika, że udziałowcami spółki nowo zawiązanej (Spółki Wydzielonej) będą dotychczasowi Udziałowcy Spółki Dzielonej, będące osobami fizycznymi (Zainteresowani niebędący stroną postępowania).

Jednocześnie Zainteresowani wskazują, iż udziały w Spółce nie były nigdy przedmiotem czynności restrukturyzacyjnych, w tym nie były przedmiotem transakcji wymiany udziałów. Z kolei Spółka nie była dotychczas przedmiotem przekształceń.

Ze względu na zakres tej interpretacji powyżej nie przywołano tej części uzupełnienia wniosku, która odnosi się tylko do zagadnień w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy podział Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 7)

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie, podział Spółki przez wydzielenie w trybie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Państwa zdaniem podział spółki nie został wymieniony w katalogu zdarzeń uznawanych za zmianę umowy spółki (art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych). Zważywszy, że katalog ten ma charakter zamknięty, należy uznać, że podział spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wątpliwości w tym zakresie rozwiewa wykładnia historyczna przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do końca 2008 r. przepis art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowił, że za zmianę umowy spółki uważa się „przekształcenie, podział lub łączenie spółek…”.

Jednakże, nowelizacja, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2009 r., nadała temu fragmentowi przepisu obecne brzmienie poprzez usunięcie z niego słowa „podział”. Ponadto, uzasadnienie projektu nowelizacji wskazuje, że podział jako działanie restrukturyzacyjne w świetle dyrektywy 2008/7/WE nie może podlegać opodatkowaniu podatkiem od gromadzenia kapitału (druk sejmowy nr 748, VI kadencja Sejmu).

Tym samym należy jednoznacznie stwierdzić, iż podział Spółki przez wydzielenie w trybie  art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ze względu na zakres niniejszej interpretacji powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnień w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi temu podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi temu podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych,  z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

  1) przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

  2) przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

  3) przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;

  4) przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a) rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b) siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529  § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.):

Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że udziałowcami Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są wyłącznie osoby fizyczne: K.Z. oraz M.P. (Zainteresowani 2 i 3), którzy posiadają po 50% udziałów w kapitale zakładowym Spółki. Jednocześnie ww. wspólnicy pełnią funkcję odpowiednio prezesa zarządu oraz wiceprezesa zarządu Spółki.  Zgodnie z przyjętymi założeniami oraz wewnętrzną strategią biznesową wspólnicy oraz Spółka planują dokonać podziału Spółki dokonując rozdzielenia działalności podstawowej (działalność budowlana oraz działalność poboczna) i działalności w zakresie świadczenia usług najmu i dzierżawy na wyodrębnionych składnikach majątkowych (nieruchomości zabudowanych oraz niezabudowanych) poprzez przeniesienie pozostałej części działalności do nowoutworzonej spółki, która powstanie w wyniku podziału Spółki przez wydzielenie stosownie do przepisów art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych  tj. przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie), tj. Spółkę Wydzieloną. Udziałowcami spółki wydzielonej będą Zainteresowani niebędący stroną postępowania.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, w związku z planowanym ww. podziałem, po Państwa stronie nie powstanie obowiązek podatkowy  w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

W pozostałej części wniosku, tj. w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy   z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

O. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej  (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.