Skutki podatkowe podziału spółki przez wydzielenie. - Interpretacja - 0111-KDIB2-3.4014.345.2022.2.LM

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 28 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.345.2022.2.LM

Temat interpretacji

Skutki podatkowe podziału spółki przez wydzielenie.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 30 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

A.Podstawowe informacje o Wnioskodawcy.

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Jedynym udziałowcem Wnioskodawcy jest (…) sp. z o.o. (dalej: „X”). X jest spółką   z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). X jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawowy przedmiot działalności X obejmuje świadczenie (…).

Równocześnie, X jest jedynym udziałowcem (…) sp. z o.o. (dalej: „Y”). Y jest spółką   z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).

B.Przedmiot działalności Y.

Przedmiotem działalności Y jest między innymi:

-działalność w zakresie (…),

-działalność w zakresie (…),

-działalność w zakresie (…),

-roboty związane z (…),

-pozostała działalność usługowa w zakresie (…),

-(…),

-pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami,

-pozostała działalność (…),

-pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana,

-badanie (…).

C.Dwa kluczowe obszary działalności Y: Pion A oraz Działalność B.

Działalność Y jest podzielona na dwa obszary, odrębne pod względem gospodarczym, formalnie identyfikowalne dla celów wewnętrznego zarządzania spółką, funkcjonujące równolegle i niezależnie w ramach jej wewnętrznej organizacji, do których przypisane są personel, aktywa i pasywa, zobowiązania i należności oraz prawa i obowiązki:

-działalność związana z (…) przez wyodrębniony w wewnętrznej strukturze Y pion (dalej: „Pion A”), w technologii (…) (dalej: „Infrastruktura A”). Na Infrastrukturę A składa się należąca do Y infrastruktura (…) (dalej: „Usługi A”). Działalność w tym zakresie będzie określana dalej jako: „Działalność A”;

-działalność związana z (…) na potrzeby inne niż świadczenie Usług A (dalej: „Działalność A”).

D.Komercjalizacja Infrastruktury A.

Działalność A prowadzona jest w ramach wyodrębnionego w wewnętrznej strukturze Y pionu o nazwie Pion A. Infrastruktura A jest przystosowana do (…).

W momencie składania wniosku, Pion A generuje przychody z tytułu komercjalizacji Infrastruktury A poprzez świadczenie (…). Do Pionu A zostały alokowane istniejące umowy o (…).

Y zawarła również pierwszą umowę z (…), której przedmiotem jest (…). Z tytułu realizacji tej umowy, Pion A Y spodziewa się osiągnąć pierwsze przychody w drugiej połowie 2022 roku.

Y rozpoczęła rozmowy dotyczące nawiązania współpracy (…) w celu (…).

E.Planowane przeniesienie części majątku Y w postaci Pionu A na Wnioskodawcę jako spółkę przejmującą.

Obecnie, w związku z planowaną reorganizacją w grupie kapitałowej X, mającą na celu wydzielenie jednostki biznesowej zajmującej się komercjalizacją Infrastruktury A obsługiwanej przez Y, do Wnioskodawcy planowane jest przeniesienie Pionu A, jako zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach wspomnianego obszaru działalności (Działalność A). Nastąpi to poprzez podział Y przez wydzielenie – zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks Spółek Handlowych, tj. poprzez przeniesienie części majątku Y w postaci Pionu A na istniejącą spółkę – Wnioskodawcę, jako spółkę przejmującą. Pion A zostanie przeniesiony do Wnioskodawcy,   w konsekwencji czego dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy   i objęcia nowo wyemitowanych udziałów przez X jako udziałowca Y jako spółki dzielonej.   W związku z planowanym podziałem nie jest przewidziane wnoszenie dopłat w gotówce,   o których mowa w art. 529 § 3 i 4 Kodeksu Spółek Handlowych.

F.Wycena oraz stosunek wartości przedsiębiorstw.

Na potrzeby podziału Y przez wydzielenie zostaną przygotowane, przez wyspecjalizowany, niepowiązany z Wnioskodawcą, X oraz Y podmiot zewnętrzny, wyceny majątku Y w celu zapewnienia prawidłowego rozliczenia transakcji podziału przez wydzielenie.

Na gruncie wycen, ustalony zostanie parytet (stosunek) wymiany udziałów, na podstawie którego w zamian za określoną liczbę udziałów Y zostanie przydzielona X odpowiednia liczba nowo utworzonych udziałów Wnioskodawcy, przy czym wartość emisyjna udziałów Wnioskodawcy przyznanych X będzie odpowiadać na moment ustalania tego parytetu wartości rynkowej Pionu A. Tak ustalony stosunek wymiany udziałów oraz wartość wydzielanego majątku, rozumiana jako jego wartość godziwa, zostaną wskazane   w planie podziału.

W dniu podziału:

-kapitał zakładowy Y zostanie obniżony,

-kapitał zakładowy Wnioskodawcy zostanie podwyższony,

-X jako jedyny wspólnik Y i Wnioskodawcy, obejmie nowo utworzone udziały w kapitale zakładowym Wnioskodawcy w zamian za część przysługujących jej udziałów w kapitale zakładowym Y, zgodnie z odpowiednim stosunkiem wymiany udziałów, co zostanie opisane w planie podziału.

G.Cel wydzielania Działalności A.

Wydzielenie z Y istniejącej Działalności A do specjalnie utworzonej spółki – Wnioskodawcy, umożliwi znacznie większą i szerszą (…). Ponadto, umożliwi to również dalszą modernizację (…) w celu zapewnienia najlepszej jakości (…) coraz większej liczbie użytkowników końcowych   w perspektywie długoterminowej.

W dalszej kolejności plany reorganizacji grupy X obejmują (…) w celu m.in. zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania wydatków inwestycyjnych tej spółki, umożliwiającego (…).

Wyodrębnienie Działalności A w ramach Y do wyspecjalizowanego pionu,   a następnie przeniesienie jej do Wnioskodawcy ma na celu jak najefektywniejsze (…). Grupa kapitałowa X zakłada, że (…).

Wnioskodawca wskazuje, że podział Y przez wydzielenie ma zapewnić szybki rozwój działalności przedsiębiorstwa w ramach Wnioskodawcy, osiągającego przychody ze świadczenia usług (…).

H.Podsumowanie stanu faktycznego oraz dodatkowe oświadczenia.

Wnioskodawca wnosi o wydanie interpretacji indywidualnej przy założeniu, że:

1.Podział Y przez wydzielenie Pionu A do Wnioskodawcy zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych;

2.Głównym lub jednym z głównych celów podziału Y przez wydzielenie Pionu A do Wnioskodawcy nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania;

3.Pion A stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (w tym zakresie, w celu potwierdzenia prawidłowości tej kwalifikacji zostały złożone odrębne wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej).

Pytanie

Czy planowane czynności przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, tj. podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy w związku z otrzymaniem majątku w ramach podziału Y przez wydzielenie będą powodowały powstanie obowiązku podatkowego na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem planowane czynności przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego,   tj. podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy w związku z otrzymaniem majątku   w ramach podziału Y przez wydzielenie nie będą powodowały powstania obowiązku podatkowego na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wskazali Państwo, że przepis art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) tejże ustawy podatkowi podlegają umowy spółki, a także stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Jednocześnie art. 1 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się również, przy spółce kapitałowej podwyższenie kapitału zakładowego   z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty, a także przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej (pkt 2 i 3).

W przypadku zmiany umowy spółki podstawą opodatkowania jest wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż co do zasady, wartość podwyższenia kapitału zakładowego w spółce kapitałowej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W wyniku podziału Y przez wydzielenie dojdzie do przeniesienia na Wnioskodawcę zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów podatkowych   (w przedmiocie kwalifikacji zespołu składników niematerialnych i materialnych, które będą wydzielone do Wnioskodawcy jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa na gruncie przepisów dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług, Wnioskodawca pragnie wskazać, że wraz z innymi zainteresowanymi w sprawie, wystąpił do organu podatkowego z osobnym wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego). W konsekwencji, w dniu podziału:

-kapitał zakładowy Y zostanie obniżony,

-kapitał zakładowy Wnioskodawcy zostanie podwyższony,

-X jako jedyny wspólnik Y i Wnioskodawcy, obejmie nowo utworzone udziały w kapitale zakładowym Wnioskodawcy w zamian za część przysługujących jej (X) udziałów w kapitale zakładowym Y, zgodnie z odpowiednim stosunkiem wymiany udziałów, co zostanie opisane w planie podziału.

W myśl art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

W tym kontekście wskazują Państwo, iż implementowanie Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE  (dalej: „Dyrektywa”) skutkuje wyłączeniem z opodatkowania czynności związanych   z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych będących w świetle Dyrektywy działaniami restrukturyzacyjnymi, obligatoryjnie niepodlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a) Dyrektywy uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem, że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.

Państwa zdaniem, z powyżej wymienionych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Ponadto, zgodnie z art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

-przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

-udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie posługuje się swoją własną definicją zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W związku z tym, pojęciu temu należy nadawać takie samo znaczenie, jak czynią to inne ustawy podatkowe. Zgodnie z przepisami ustawy  o podatku dochodowym od osób prawnych, zorganizowana część przedsiębiorstwa definiowana jest jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, podział Y nastąpi w oparciu o treść art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, tj. poprzez przeniesienie części majątku tej spółki (Pionu A) na istniejącą spółkę – Wnioskodawcę (tzw. podział przez wydzielenie).   W Y wyodrębnione zostały składniki materialne i niematerialne na płaszczyźnie organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej w postaci Pionu A i Przedsiębiorstwa (…). Należy równocześnie zaznaczyć, że zgodnie z interpretacją prezentowaną przez organy podatkowe bezzasadnym jest analizowanie wyłączenia określonego w art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w sytuacji uznania za prawidłowe stanowiska, zgodnie z którym podwyższenie kapitału spółki następujące w wyniku przeniesienia na jej rzecz części majątku spółki dzielonej w następstwie dokonywanego podziału przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Podsumowując, w Państwa ocenie, wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, planowane czynności przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, tj. podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy w związku   z otrzymaniem majątku w ramach podziału Y przez wydzielenie nie będą powodowały powstania obowiązku podatkowego na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska wskazali Państwo kilka interpretacji indywidualnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi temu podlegają umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi temu podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych,   z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

1)przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

2)przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

3)przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;

4)przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a)rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b)siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

-także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529  § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1467):

Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione   w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że planowany jest podział spółki Y przez wydzielenie – zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy Kodeks spółek handlowych. Czynność ta będzie obejmowała przeniesienie części majątku spółki Y w postaci Pionu A, jako zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej (zorganizowana część przedsiębiorstwa) na istniejącą spółkę – tj. do Państwa, jako spółki przejmującej. Pion A zostanie przeniesiony do Państwa, w konsekwencji czego dojdzie do podwyższenia kapitału zakładowego Państwa i objęcia nowo wyemitowanych udziałów przez spółkę X jako udziałowca spółki Y – spółki dzielonej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

A zatem podwyższenie kapitału zakładowego Wnioskodawcy, które nastąpi w wyniku omawianego podziału spółki przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle powyższego bezzasadne jest – jak słusznie Państwo wskazali – analizowanie powołanego przez Państwa wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, określonego w art. 2 pkt 6 lit. c) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-      Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-     Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-    Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo   o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329, ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej   (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.