Skutki podatkowe sprzedaży Lokali wraz z prawem do wyłącznego korzystania ze stanowiących część wspólną Budynku i związanymi z danym lokalem Miejscami... - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4014.96.2022.3.MZ

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.96.2022.3.MZ

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży Lokali wraz z prawem do wyłącznego korzystania ze stanowiących część wspólną Budynku i związanymi z danym lokalem Miejscami Parkingowymi i/lub Boksami Lokatorskimi oraz z udziałem w prawie własności gruntu.

Interpretacja indywidualna  

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

30 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 29 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Lokali wraz z prawem do wyłącznego korzystania ze stanowiących część wspólną Budynku i związanymi z danym lokalem Miejscami Parkingowymi i/lub Boksami Lokatorskimi oraz z udziałem w prawie własności gruntu.  Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 czerwca 2022 r. (wpływ 1 czerwca 2022 r.).

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa;

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Opis zdarzenia przyszłego

1.Opis Nieruchomości

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej: „Wnioskodawca” lub „Sprzedający”) jest użytkownikiem wieczystym działek o numerach:

·(…) oraz (…), dla których prowadzona jest księga wieczysta (dalej łącznie: „Działka 1”);

·(…) oraz (…), dla których prowadzona jest księga wieczysta (dalej łącznie: „Działka 2”)

-wraz ze znajdującymi się na nich zabudowaniami.

Dodatkowo Wnioskodawca jest w posiadaniu prawa własności działki (także wraz z zabudowaniami) o numerze ewidencyjnym (…), dla której prowadzona jest księga wieczysta (dalej: „Działka 3”).

Na moment opisanej w dalszej części wniosku Transakcji ww. prawo użytkowania wieczystego Działki 1 oraz Działki 2 może zostać przekształcone w prawo własności.

Działki 1,2,3 będą dalej określane łącznie jako „Działki”.

Działki zlokalizowane są w (...)

Na przedmiotowych Działkach jest obecnie realizowana inwestycja budowlana (dalej: „Inwestycja”) polegająca na budowie dwóch budynków mieszkalnych (dalej: „Budynki”), w których znajdować się będą lokale mieszkalne, każdy o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 150 m2 (dalej: „Lokale”), lokale użytkowe (które będą stanowić mniejszość powierzchni Budynków), boksy lokatorskie i komórki lokatorskie (dalej boksy lokatorskie i komórki lokatorskie łącznie jako: „Boksy Lokatorskie”), parking podziemny (dalej: „Miejsce lub Miejsca Parkingowe”) oraz parking dla rowerów. Miejsca Parkingowe oraz Boksy Lokatorskie stanowić będą część wspólną danego Budynku.

Realizacja Inwestycji została zlecona generalnemu wykonawcy na podstawie umowy o wykonanie projektu wykonawczego i robót budowlanych w systemie generalnego wykonawstwa. Z tytułu realizacji umowy generalny wykonawca wystawia na rzecz Sprzedającego faktury VAT, a Sprzedający odlicza VAT naliczony z tytułu usług nabywanych od generalnego wykonawcy.

Aktualnie Inwestycja nie została jeszcze ukończona (Budynki znajdują się w stanie surowym otwartym), jednak na moment Transakcji prace zostaną ukończone – do stanu deweloperskiego, bez wykończenia i bez wyposażenia – i zostanie wydane pozwolenie na użytkowanie Budynków.

Transakcja planowana jest najpóźniej na (...) (...) 2024 r. W opinii Zainteresowanych Budynki na moment dokonania Transakcji (czyli po ich ukończeniu) będą spełniać definicję budynku w rozumieniu ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.), ponieważ będą trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz będą posiadać fundamenty i dach, a jednocześnie zostaną wzniesione z użyciem wyrobów budowlanych.

Na moment Transakcji w Budynkach będą wyodrębnione lokale, które stanowić będą samodzielny przedmiot własności (odrębna własność lokali).

Dla terenów obejmujących Działki obowiązują decyzje o warunkach zabudowy, które wydane zostały:

- Dla Działki 1 i 2 – inwestycja polegająca na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w części parteru, niezbędną infrastrukturą techniczną, parkingami lub garażem w części parteru lub garażem podziemnym;

- Dla Działki 3 – inwestycja polegająca na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w części parteru, niezbędną infrastrukturą techniczną.

W stosunku do Budynków zostało wydane pozwolenie na budowę, które określa Budynki jako budynki mieszkalne wielorodzinne, z usługami w części parteru i niezbędną infrastrukturą techniczną.

2.Zakres Transakcji

Po ukończeniu Inwestycji i otrzymaniu niezbędnych pozwoleń, planowane jest zbycie części Inwestycji przez Sprzedającego na rzecz Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej: „Kupujący”). Przedmiotem planowanej Transakcji będzie:

- część znajdujących się w Inwestycji Lokali wraz z Boksami Lokatorskimi i Miejscami Parkingowymi (dalej określane łącznie jako „Przenoszone Aktywa”);

- udział w prawie własności gruntu oraz częściach wspólnych związany ze sprzedawanymi w ramach Transakcji Przenoszonymi Aktywami (dalej: „Udział”).

W Budynkach znajdować się będzie (...) Lokali, natomiast w ramach Transakcji dojdzie do dostawy (...) Lokali. Część ze sprzedawanych Lokali, Kupujący nabędzie wraz z prawem do wyłącznego korzystania ze stanowiących część wspólną Budynku i związanymi z danym lokalem Miejscami Parkingowymi i/lub Boksami Lokatorskimi.

Powyższe wynika z faktu, że ogólna liczba sprzedawanych Boksów Lokatorskich i Miejsc Parkingowych w Budynkach będzie mniejsza niż liczba Lokali przenoszonych w ramach Transakcji.

Oznacza to, że kupując dany Lokal, oprócz przypisanego do niego Udziału Kupujący nabędzie:

- Miejsce Parkingowe albo

- Boks Lokatorski albo

- Miejsce Parkingowe i Boks Lokatorski albo

- żadne z powyższych aktywów.

Jeżeli chodzi o Udział, to zostanie on obliczony na podstawie art. 3 ust. 3 Ustawy o Własności Lokali (Dz.U. 2021 poz. 1048), zgodnie z którym udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej (Nieruchomości) odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi. Udział właściciela samodzielnych lokali niewyodrębnionych w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej tych lokali wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

Dodatkowo w ramach Transakcji Sprzedawca udzieli Kupującemu gwarancji jakości na określone w umowie wady Lokali, a także przeniesienie na Kupującego gwarancję ubezpieczeniową lub bankową otrzymaną od Generalnego Wykonawcy.

Składniki majątkowe, które zostaną przeniesione przez Sprzedającego na Kupującego będą dalej łącznie nazywane „Przedmiotem Transakcji”. Jednocześnie planowanej Transakcji nie będzie towarzyszyło przeniesienie jakichkolwiek innych niż wyżej wymienione składników majątkowych związanych z działalnością prowadzoną przez Sprzedającego.

Lista składników majątku Sprzedającego niepodlegających przeniesieniu na rzecz Kupującego obejmuje w szczególności:

- oznaczenie indywidualizujące Sprzedającego (czyli „firma” Sprzedającego w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego);

- jakiekolwiek należności lub zobowiązania Sprzedającego;

- umowy zawierane przez Sprzedającego (w szczególności na zarządzanie nieruchomością, umowy serwisowe);

- prawa i obowiązku z umów rachunków bankowych Sprzedającego;

- prawa i obowiązki wynikające z umów o pracę oraz innych umów takich jak umowy o współpracę zawartych ze spółkami celowymi;

- finansowanie posiadane przez Sprzedającego (m.in. pożyczki od podmiotów powiązanych);

- środki pieniężne Sprzedającego zgromadzone na rachunkach bankowych;

- księgi rachunkowe Sprzedającego i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez Sprzedającego działalności gospodarczej;

Cena nabycia za Przedmiot Transakcji zostanie ustalona jako suma:

- ceny bazowej za wszystkie Lokale, przy czym cena bazowa stanowi iloczyn określonej kwoty oraz metra kwadratowego ostatecznej powierzchni użytkowej Lokalu; plus

- ceny za każde sprzedawane Miejsce Parkingowe; plus

- iloczynu stałej kwoty i metra kwadratowego ostatecznej powierzchni użytkowej sprzedawanych Boksów Lokatorskich.

Ww. cena nabycia powiększona o należny podatek VAT była i będzie płacona w formie zaliczek według harmonogramu ustalonego przez Zainteresowanych.

Przedmiotem Transakcji nie będą lokale użytkowe znajdujące się w Budynkach.

3.Historia nabycia przedmiotu Transakcji

Prawo użytkowania wieczystego Działek 1 i 2 oraz prawo własności do Działki 3 zostało nabyte przez Sprzedającego od osób fizycznych, niepowiązanych ze Sprzedającym odpowiednio w dniach (...) 2019 r. i (...) 2020 r. Nabycie (przeniesienie prawa użytkowania wieczystego) Działek podlegało opodatkowaniu VAT i Sprzedający odliczył VAT naliczony.

W momencie ww. transakcji z osobami fizycznymi, Działki były terenem niezabudowanym. Sprzedający uzyskał pozwolenie na budowę Inwestycji, a następnie rozpoczął jej budowę. Sprzedający odlicza VAT od wydatków na budowę Inwestycji.

Na moment złożenia niniejszego wniosku Budynki znajdują się nadal w budowie, jednak Inwestycja zostanie ukończona przed dniem Transakcji.

W ramach Transakcji dojdzie do oddania Przenoszonych Aktywów do użytkowania pierwszemu nabywcy (Kupującemu) po ich wybudowaniu – Przenoszone Aktywa nie będą wcześniej przedmiotem czynności opodatkowanych VAT np. wynajmu.

Sprzedający nie wykorzystywał i do dnia Transakcji nie będzie wykorzystywał Inwestycji (w tym przede wszystkim Lokali) wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT.

4.Charakterystyka Kupującego i Sprzedającego

Na dzień Transakcji zarówno Kupujący jak i Wnioskodawca będą zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT.

Sprzedający pełni funkcję spółki celowej w Grupie Kapitałowej A specjalizującej się w obrocie nieruchomościami (głównie o charakterze mieszkaniowym) na terenie m.in. Francji, Włoch oraz Polski. Przedmiotem działalności Sprzedającego jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków i sprzedaż gotowych nieruchomości lub ich części.

Kupujący jest natomiast spółką operacyjną, powołaną w celu świadczenia usług związanych z najmem oraz kupnem i sprzedażą nieruchomości w Polsce. Kupujący należy do Grupy Kapitałowej B, której głównym obszarem działalności są inwestycje polegające na pozyskiwaniu, a także budowaniu i zarządzaniu centrami handlowo-usługowymi oraz obiektami o charakterze mieszkalnym, a także oferowanie lokali w budynkach mieszkalnych najemcom w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych.

Po nabyciu opisanych we wniosku Przenoszonych Aktywów Kupujący zamierza prowadzić działalność gospodarczą, polegającą na ich wynajmie osobom fizycznym i prawnym na cele długoterminowego najmu mieszkalnego. Nabywca nie będzie prowadzić w lokalach działalności hotelowej, hostelowej ani innej powiązanej ze świadczeniem usług turystycznych, a Lokale wykorzystywane będą w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych najemców.

Przedmiot Transakcji (w tym przede wszystkim Lokale) opisany w niniejszym wniosku nie stanowi i na moment Transakcji nie będzie stanowić odrębnego działu, wydziału czy też oddziału wydzielonego w ramach działalności prowadzonej przez Sprzedającego (brak wyodrębnienia organizacyjnego). Sprzedający nie prowadzi również w stosunku do nich odrębnych ksiąg rachunkowych, kalkulacji podatkowych ani sprawozdawczości. Dodatkowo Sprzedający nie prowadzi odrębnej analityki w stosunku do Przedmiotu Transakcji. Dla celów zarządczych Sprzedający posiada osobny rachunek bankowy dla wpłat klientów Inwestycji oraz Inwestycja posiada osobny budżet i finansowanie, jednak co istotne rachunek bankowy ani finansowanie nie zostaną przeniesione na rzecz Kupującego w ramach Transakcji. Należy podkreślić, iż Inwestycja ma szerszy charakter niż Przedmiot Transakcji (obejmuje m.in. lokale użytkowe w Budynkach oraz inne Lokale niebędące przedmiotem Transakcji).

Zainteresowani nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Pomiędzy Zainteresowanymi nie zachodzą również powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy, o których mowa w ustawie o VAT.

Pytanie (oznaczone we wniosku nr 3)

Czy planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, planowana Transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.

Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany w zakresie, w jakim są opodatkowane VAT.

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że sprzedaż Przedmiotu Transakcji będzie podlegała przepisom ustawy o VAT oraz będzie opodatkowana VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, Transakcja obejmująca sprzedaż Przedmiotu Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Z uwagi na zakres niniejszej interpretacji przywołano powyżej tylko tę część uzasadnienia Państwa stanowiska, która odnosi się do podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe. 

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Zainteresowanych wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z (...) 2022 r. Znak: (...).

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 111 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:

Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego: 

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,

b)innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

-umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika m.in., że przedmiotem sprzedaży będzie 130 lokali wraz z udziałem w 5 działkach, które Kupujący – Zainteresowany niebędący stroną postępowania nabędzie na podstawie umowy sprzedaży od Sprzedającego – Zainteresowanego będącego stroną postępowania. Część ze sprzedawanych Lokali, Kupujący nabędzie wraz z prawem do wyłącznego korzystania ze stanowiących część wspólną Budynku i związanymi z danym lokalem Miejscami Parkingowymi i/lub Boksami Lokatorskimi.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Zainteresowanych dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak   w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy planowana transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z (...) 2022 r. Znak: (...), wydanej dla Zainteresowanych w zakresie podatku od towarów i usług, Organ wskazał, że „(…) planowana Transakcja sprzedaży lokali wraz z prawem do wyłącznego korzystania ze stanowiących część wspólną Budynku i związanymi z danym lokalem Miejscami Parkingowymi i/lub Boksami Lokatorskimi nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. (…) dostawa opisanego wyżej „Przedmiotu transakcji” nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. (…) nie zostaną spełnione warunki umożliwiające zwolnienie sprzedaży ww. „Przedmiotu transakcji” podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a. (…) dostawa „Przedmiotu transakcji” nie będzie mogła również korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Tym samym sprzedaż opisanych Lokali, wraz z prawem do wyłącznego korzystania ze stanowiących część wspólną Budynku i związanymi z danym lokalem Miejscami Parkingowymi i/lub Boksami Lokatorskimi („Przedmiot transakcji”) opodatkowana będzie właściwą stawką podatku VAT dla przedmiotu dostawy. Analogicznie jak dostawa ww. obiektów będzie również opodatkowana dostawa gruntu na którym posadowione są te obiekty zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy. (…).”

A zatem, skoro opisana we wniosku Transakcja będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, gdyż – jak wskazano we wniosku – nastąpi rezygnacja z prawa do zwolnienia, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego na Kupującym – Zainteresowanym niebędącym stroną postępowania nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia ww. umowy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).