W zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4014.27.2023.4.PB

shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.27.2023.4.PB

Temat interpretacji

W zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

6 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 6 lutego 2023 r.  o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Uzupełnili go Państwo pismami z 6 lutego 2023 r. (wpływ 6 lutego 2023 r.) oraz  – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 24 kwietnia 2023 r. (wpływ 24 kwietnia  2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)  Zainteresowany będący stroną postępowania:

A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

(...);

2)  Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

        B Spółka Akcyjna

(...);

3)  Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

        C spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

(...);

Opis zdarzenia przyszłego

C spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej jako: C) jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług. Obecnie w ramach C można zatem wyodrębnić następujące projekty:

1.D, w skład którego wchodzą w szczególności zrealizowany projekt elektrowni wiatrowych (dalej jako: D), który składa się w szczególności z elektrowni wiatrowej;

2.E, w skład którego wchodzą w szczególności zrealizowany projekt elektrowni wiatrowych (dalej jako: E), który składa się w szczególności z następujących projektów: (…).

Projekty wskazane w punkcie drugim zostaną wydzielone oraz przeniesione do A Spółka  z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania, dalej  jako: Wnioskodawca lub A). A jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podatku od towarów i usług. Tryb, w którym odbędzie się Podział to tryb wynikający z art. 529 § 1 pkt 4 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. 2019 poz. 505 ze zm. dalej: KSH), czyli podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, tzw. podział przez wydzielenie. Podział zostanie zatwierdzony przez zgromadzenie wspólników w drodze uchwały.

Wnioskodawca wskazał, że wartość emisyjna udziałów w A przyznanych w związku  z Podziałem D będzie odpowiadać wartości rynkowej projektu E, który w związku  z Podziałem zostanie wydzielony do A. Nie zostanie ona jednak określona w statucie, umowie spółki ani w innym dokumencie o podobnym charakterze.

D stanowi kompleks zrealizowanych projektów elektrowni wiatrowych. Aktywa przyporządkowane do D to w szczególności środki trwałe związane z elektrowniami wiatrowymi oraz stacją GPZ, wyposażenie w tym części zamienne, umowy dzierżawy gruntów i najmu, na których posadowione są elektrownie wiatrowe, umowy warunkowej sprzedaży nieruchomości, upoważnienie do rozporządzania nieruchomością na cele budowlane, służebności przesyłu, dokumentacja techniczna i prawa do niej, prawa podmiotowe wynikające z decyzji administracyjnych (lub innych aktów), wydanych  w odniesieniu do zrealizowanych elektrowni wiatrowych, koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej, umowy na sprzedaż energii elektrycznej i praw majątkowych do świadectw pochodzenia energii, tzw. zielonych certyfikatów, przyznane świadectwa pochodzenia energii wytworzonej z odnawialnych źródeł energii, w tym prawa z wniosków w toku rozpoznania, umowa przyłączeniowa, prawa i obowiązki z umów ubezpieczeń dotyczące elektrowni wiatrowej D, prawa z gwarancji (o ile będą istniały), a także umowa dotycząca świadczenia usług wsparcia przez B Spółka Akcyjna (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej jako: B), w tym w szczególności w zakresie obsługi i zarządzania elektrowni wiatrowych (O&M), wsparcia księgowego, finansowego, doradztwa, zakupów, strategii, kontrolingu, itp. (dalej: Umowa o Zarządzanie), wiedza i doświadczenie w zakresie wytwarzania energii z odnawialnych źródeł energii (know-how).

W skład majątku związanego z D wchodzą także wierzytelności i zobowiązania, gotówka na rachunkach bankowych, a także dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana  z elektrowniami wiatrowymi D. Powyższe aktywa są wykorzystywane wyłącznie  w działalności gospodarczej związanej z D – poza Umową o Zarządzanie, która dotyczy całej spółki (dalej: Majątek D). Prowadzona ewidencja dla celów zarządczych pozwala na przygotowanie odrębnego bilansu obejmującego działalność D, uwzględniającego  w szczególności wymienione powyżej aktywa, a także należności, gotówkę na rachunku bankowym oraz pasywa, w tym w szczególności zobowiązania. C jest także w stanie sporządzić odrębny rachunek zysków i strat dla działalności związanej z D, przedstawiający przychody ze sprzedaży energii elektrycznej i zielonych certyfikatów, a także koszty takie jak w szczególności: koszty amortyzacji środków trwałych, koszty związane z Umową  o Zarządzanie D, koszty dzierżawy gruntów, koszty podatku od nieruchomości, itp. Spółka jest w stanie także przygotować inne zestawienia finansowe przedstawiające obraz finansowy D takie jak np. rachunek przepływów pieniężnych. C posiada odrębne rachunki bankowe związane z działalnością D. Majątek przyporządkowany do D pozwala na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z wiatru.

Na moment Podziału, projekt E będzie zakończony i będzie stanowił działającą elektrownię wiatrową, tj. elektrownia będzie w fazie operacyjnej, będzie wytwarzać i sprzedawać energię elektryczną. Do E będą przydzielone w szczególności aktywa w postaci środków trwałych związanych z elektrownią wiatrową E, wyposażenie elektrowni, w tym części zamienne, umowy dzierżawy gruntów, służebności przesyłu, pozwolenie na budowę, umowa przyłączeniowa, decyzja środowiskowa, wyciąg z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja lokalizacyjna, decyzja o warunkach zabudowy, projekt budowlany, wyniki przeprowadzonego monitoringu ptactwa i wietrzności, modele biznesowe, prawa wynikające z wygranej przez D aukcji OZE. Do E, przyporządkowana jest także stacja GPZ na gruntach będących w dzierżawie. Dodatkowo, elementy, które będą na moment Podziału przyporządkowane do E i które zostaną wydzielone do A to także prawa i obowiązki wynikające z umowy na budowę elektrowni wiatrowej E „pod klucz”, w tym  w szczególności wynikające z tej umowy prawa do gwarancji, naprawy usterek, itp. (dalej: „Umowa Turnkey”), pełna dokumentacja techniczna dotycząca elektrowni E i prawa do tej dokumentacji, umowa ubezpieczeniowa.

D zawrze umowę dotyczące obsługi i zarządzania elektrownią wiatrową E z B (O&M).

Umowa będzie dotyczyła wsparcia w tym zakresie przez spółkę z Grupy (dalej: „Wewnątrzgrupowy O&M”). Po Podziale, dojdzie do cesji umowy dotyczącej obsługi  i zarządzania D zawartej przez B z dostawcą turbin na A. W skład majątku związanego  z E mogą wchodzić także wierzytelności i zobowiązania, gotówka na rachunku bankowym,  a także dokumentacja księgowa, podatkowa oraz prawna związana z E. A zawarł także umowę dystrybucyjną z operatorem systemu dystrybucyjnego (dalej: „Umowa Dystrybucyjna”). Powyższe aktywa są i będą wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej związanej z E (dalej: „Majątek E”). Wnioskodawca pragnie także wskazać, że umowa dotycząca świadczenia usług wsparcia przez B, w tym w szczególności w zakresie wsparcia księgowego, finansowego, doradztwa, zakupów, strategii, kontrolingu,  itp., tj. Umowa o Zarządzanie obejmuje działalność C zarówno w zakresie D oraz w zakresie E.

Jednocześnie, koszty wynikające z Umowy o Zarządzanie są w odpowiedniej proporcji alokowane dla celów sprawozdawczych do działalności D związanej z E.

Wnioskodawca podkreślił, że A już zawarło stosowną umowę o zarządzanie z B, tym samym Umowa o Zarządzanie nie będzie naturalnie przedmiotem wydzielenia w ramach Podziału do A. Niemniej, z uwagi na to, że warunki (w tym w szczególności zakres i parametry finansowe) Umowy o Zarządzanie jak i analogicznej umowy, którą zawarła A są podobne, sposób zarządzania i obsługi przedsiębiorstwa E nie ulegnie w istocie zmianie po Podziale. Prowadzona ewidencja dla celów zarządczych pozwala na sporządzenie bilansu przedstawiającego przyporządkowane do E aktywa i na moment Podziału będą to  w szczególności aktywa wskazane powyżej, środki trwałe, gotówka, należności (jeżeli takie występują), a także zobowiązania. C jest także w stanie sporządzić odrębny rachunek zysków i strat dla działalności związanej z E, przedstawiający na moment Podziału przychody ze sprzedaży energii elektrycznej, a także koszty takie jak w szczególności: koszty amortyzacji środków trwałych, koszty związane z Umową o Zarządzanie, koszty dzierżawy gruntów, koszty podatku od nieruchomości, itp. C jest w stanie także przygotować inne zestawienia finansowe przedstawiające obraz finansowy E, takie jak np. rachunek przepływów pieniężnych. C posiada odrębny rachunek bankowy związany z działalnością E. Majątek przyporządkowany do E będzie pozwalał na moment Podziału na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu energii elektrycznej z wiatru.  C otrzymała pożyczkę na realizację tzw. fazy developmentu elektrowni wiatrowej w ramach E (co pozwoliło w części pokryć koszty tej fazy realizacji inwestycji), która została następnie spłacona ze środków własnych C. Następnie C otrzymała pożyczkę na dalszą realizację projektu E (w tym na realizację fazy budowy elektrowni wiatrowej), co pozwoliło częściowo pokryć tą część fazy realizacji inwestycji. Pożyczka E zostanie również przeniesiona do A  w ramach Podziału. Na moment Podziału, elektrownia wiatrowa E, składająca się z Majątku E będzie wytwarzała energię elektryczną i generowała przychody z tytułu jej sprzedaży. Wydzielany Majątek E umożliwi A kontynuację prowadzonej przez C działalności gospodarczej w zakresie E. Dla celów działalności związanej z E, został utworzony wydział, działający w ramach struktury C, który prowadzi działalność gospodarczą dedykowaną wyłącznie do farmy wiatrowej E (dalej: Wydział E). Zarząd C mianował także dyrektora Wydziału E. W ramach Podziału, do A zostanie w szczególności wydzielony Majątek E, Pożyczki E, a także rachunek bankowy związany z E. Koncesja, o którą wystąpi C po zakończeniu budowy E nie będzie mogła zostać wydzielona do A, stąd A wystąpi o udzielenie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej we własnym zakresie.

Pozostały opis zdarzenia przyszłego, który został przedstawiony przez Państwa w treści uzupełnienia wniosku jako, że dotyczy zagadnienia objętego podatkiem dochodowym od osób prawnych oraz podatkiem od towarów i usług, przedstawiony został w interpretacjach obejmujących swym zakresem ocenę Państwa stanowiska w zakresie ww. podatków. 

Pytanie

Czy Podział będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych po stronie A? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Zainteresowanych, Podział nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych po stronie A.

Zainteresowani wskazali, że katalog enumeratywnie wymienionych czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych został wskazany w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie  z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki. Stosownie natomiast do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, opodatkowaniu podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy, w przypadku zmiany umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej ‒ podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Natomiast, zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, za zmianę umowy uważa się przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Mając na uwadze powyższy, zamknięty katalog czynności, Zainteresowani wskazali, że podwyższenie kapitału zakładowego A w związku z Podziałem nie mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej podlega bowiem opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych wyłącznie w przypadku gdy odbywa się ono z wkładów lub ze środków spółki albo

w przypadku przekształcenia lub łączenia spółek. W związku z powyższym planowany Podział oraz będące jego skutkiem podwyższenie kapitału zakładowego A nie będzie stanowił czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe. 

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od towarów i usług zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają: umowy spółki.

Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3  pkt 4.

Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:

W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

1)przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

2)przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

3)przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;

4)przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a)rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b)siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

-także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529  § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467):

Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że w ramach Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania – C spółka z ograniczoną odpowiedzialnością można wyodrębnić dwa projekty: D i E. Projekt E zostanie wydzielony oraz przeniesiony do Zainteresowanego będącego stroną postępowania – A Spółka  z ograniczoną odpowiedzialnością. Tryb, w którym odbędzie się Podział to tryb wynikający  z art. 529 § 1 pkt 4 Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, czyli podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną, tzw. podział przez wydzielenie.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, w związku z planowanym ww. podziałem, po stronie Zainteresowanego będącego stroną postępowania nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

A Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).