W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy dożywocia. - Interpretacja - 0111-KDIB2-2.4014.68.2023.2.DR

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 17 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.68.2023.2.DR

Temat interpretacji

W zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy dożywocia.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 16 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy dożywocia. Uzupełnił go Pan pismami z 25 kwietnia 2023 r. oraz 26 kwietnia 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

14 września 2018 r. aktem notarialnym nr (…) nabył Pan nieruchomość położoną w miejscowości (…), na którą składa się działka gruntu nr (…) o powierzchni 0,0793 ha z zabudową, tj. budynek mieszkalny jednorodzinny o powierzchni 120 m2.

Dodatkowo 15 kwietnia 2021 r. aktem notarialnym nr (…) nabył Pan działkę gruntu (…) w udziale ½ co stanowi 0,10 ha (z powierzchni 0,20 ha), która przylega do działki nr (…) zakupionej w 2018 r.

Wraz z małżonką mieszka Pan w ww. nieruchomości, tj. (…) i przylegających gruntów (…) i (…). Posiadają Państwo rozdzielność majątkową i ww. nieruchomości stanowią Pana odrębny majątek osobisty.

W 2023 r. chciałby Pan sporządzić umowę dożywocia na pełnoletniego syna Pana żony i przekazać mu dom wraz z zakupionymi gruntami w ramach dożywotniego utrzymania, które miałoby zapewnić Panu i Pana żonie wyżywienie, ubranie, odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w okresie choroby, pochówek.

Pytanie

Czy umowa dożywocia zawarta przed upływem 5 lat od zakupu ww. nieruchomości  obciążona jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, powinien Pan zapłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych od zawartej umowy dożywocia od wartości rynkowej nieruchomości. Nie ma znaczenia czy zostanie ona sporządzona przed czy po upływie 5 lat od zakupu nieruchomości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. e) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

 Podatkowi podlegają: umowy dożywocia.

Instytucję umowy dożywocia regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny  (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.).

Zgodnie z art. 908 § 1 Kodeksu:

Jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Stosownie do treści art. 4 pkt 4 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży przy umowie dożywocia - na nabywcy własności nieruchomości.

W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa dożywocia podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na nabywcy własności nieruchomości.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że 14 września 2018 r. nabył Pan nieruchomość, na którą składa się działka gruntu nr (…) o powierzchni 0,0793 ha z zabudową, tj. budynek mieszkalny jednorodzinny o powierzchni 120 m2. 15 kwietnia 2021 r. nabył Pan działkę gruntu (…) w udziale ½ co stanowi 0,10 ha (z powierzchni 0,20 ha), która przylega do działki nr (…) zakupionej w 2018 r. Nieruchomości stanowią Pana odrębny majątek osobisty. Chciałby Pan sporządzić umowę dożywocia na pełnoletniego syna Pana żony i przekazać mu dom wraz z zakupionymi gruntami w ramach dożywotniego utrzymania Pana i Pana żony.

Pana wątpliwości budzi, czy umowa dożywocia zawarta przed upływem 5 lat od zakupu nieruchomości  obciążona jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2%. Przedstawiając własne stanowisko stwierdził Pan, że powinien Pan zapłacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych od zawartej umowy dożywocia od wartości rynkowej nieruchomości.

Z takim stanowiskiem nie można się zgodzić, bowiem z powołanego wyżej art. 4 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jasno wynika, że w przypadku umowy dożywocia obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności nieruchomości. Zatem Pan – jako zbywca nieruchomości – nie będzie zobowiązany z tytułu dokonania opisanej we wniosku czynności – umowy dożywocia – do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wobec tego, Pana stanowisko – w kontekście sformułowanego we wniosku pytania – należało uznać za nieprawidłowe, gdyż Pan jako zbywca nieruchomości w opisanej we wniosku umowie dożywocia nie będzie zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).