- Interpretacja - US II/432/27/2004

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 09.09.2004, sygn. US II/432/27/2004, Urząd Skarbowy we Wschowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 4 sierpnia 2004r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego możliwości odliczania podatku od towarów i usług od zakupionego oleju napędowego do samochodu ciężarowego rejestrowanego na podstawie dopuszczenia jednostkowego, który nie posiada świadectwa homologacji oraz odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Wschowie, wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W przedmiotowym piśmie, Podatnik nie występuje z wątpliwościami dotyczącymi stosowania przepisów prawa podatkowego, mającymi zastosowanie w indywidualnej sprawie dotyczącej Firmy X, mają je natomiast nabywcy tych samochodów ciężarowych w zakresie odliczania podatku od towarów i usług zawartego w cenie samochodu, jak również czy będą mogli odliczać podatek od towarów i usług od zakupionego paliwa, w przypadku gdy samochody te nie posiadają świadectwa homologacji i są rejestrowane na podstawie dopuszczenia jednostkowego.

Dyspozycja art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej wskazuje, iż pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego może być udzielona tylko w indywidualnej sprawie danego podmiotu. Pytanie prawne ze swej istoty stanowi bowiem pomoc prawną, jakiej mają udzielić organy podatkowe podmiotom, na które nakłada się obowiązek interpretacji i stosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach. Udzielenie informacji podatkowej, ma bardzo daleko idące skutki prawne, dla podmiotu występującego z tym pytaniem. Pisemna informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego nie może być udzielana podmiotom wtedy, gdy nie dotyczy ich indywidualnych spraw. Firma X sp. z o. o. nie jest nabywcą wspomnianych samochodów ciężarowych, z tego tytułu nie będzie odliczała podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupie tych samochodów, jak również nie eksploatuje tych samochodów i w związku z tym nie będzie odliczała podatku od towarów i usług od zakupionego paliwa.

W tym przypadku należy przyjąć, iż krąg podmiotów uprawnionych do uzyskania pisemnej informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego jest tu ograniczony do potencjalnych nabywców ww. samochodów ciężarowych.

Wobec powyższego zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej nabywcy wspomnianych samochodów powinni zwrócić się do właściwego dla nich naczelnika urzędu skarbowego z zapytaniem w którym są obowiązani do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w tej sprawie. Ponadto podkreślenia wymaga fakt, że organy podatkowe zgodnie z art. 15 § 1 Ordynacji podatkowej przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej. Stosownie do wyżej powołanego przepisu, każdy potencjalny nabywca wyżej wymienionych samochodów ciężarowych, jako podatnik winien zwrócić się z zapytaniem do właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego, czy w przypadku zakupu wspomnianych samochodów będzie mógł odliczyć podatek od towarów i usług od zakupu samochodu, jak również od zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu samochodu.

Urząd Skarbowy we Wschowie