W odpowiedzi na zapytanie skierowane dnia 25.05.2004 r. w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 9... - Interpretacja - VI/40-1/04

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 19.06.2004, sygn. VI/40-1/04, Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na zapytanie skierowane dnia 25.05.2004 r. w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie Odrzańskim wyjaśnia co następuje:

Zgłoszona wątpliwość dotyczy sukcesji praw i obowiązków podatkowych w sytuacji nabycia przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przedsiębiorstwa państwowego w trybie przepisu art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 30.08.1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (tekst jednolity Dz.U. 2002 r. Nr 171 poz. 1397 ze zm.), a następnie wniesienia tego przedsiębiorstwa w formie aportu do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Postawione pytanie brzmi: "Czy w opisanym stanie faktycznym następuje przejście praw i obowiązków podatkowych związanych z przedsiębiorstwem państwowym na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, do której przedsiębiorstwo państwowe zostało wniesione przez nabywcę w formie aportu na podwyższenie kapitału zakładowego?" Według stanowiska Pytającego w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art. 93 §1 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa, ponieważ wniesienie przedsiębiorstwa do istniejącej spółki można zdaniem Pytającego uznać za połączenie osób prawnych.

Kwestia sukcesji praw i obowiązków następców prawnych oraz podmiotów przekształconych uregulowana została w rozdziale 14 Ordynacji podatkowej. Wstąpienie przez osobę prawną w przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki innych podmiotów zgodnie z treścią art. 93 Ordynacji podatkowej może dotyczyć wyłącznie:

a) osób prawnych zawiązanych (powstałych) w wyniku łączenia się osób prawnych, osobowych spółek handlowych lub osobowych i kapitałowych spółek handlowych,

b) osoby prawnej łączącej się przez przejęcie innej osoby prawnej lub osobowej spółki handlowej.

Art. 94 Ordynacji podatkowej stanowi, że z zastrzeżeniem art. 95, nabywca przedsiębiorstwa państwowego, który na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych nabył to przedsiębiorstwo, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki nabywanego przedsiębiorstwa.

Analizując przedstawiony stan faktyczny i prawny stwierdzić należy, że:

1. "B" Spółka z o.o. nabywając przedsiębiorstwo państwowe "A" w trybie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji stała się sukcesorem praw i obowiązków podatkowych tego przedsiębiorstwa (art. 94 Ordynacji podatkowej),

2. wniesienie przez "B" Spółka z o.o. nabytego przedsiębiorstwa państwowego jako aportu do innej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie powoduje dalszej sukcesji praw i obowiązków podatkowych, bowiem nie spełnia przesłanek zawartych w art. 93 Ordynacji podatkowej:

- nie nastąpiło zawiązanie (powstanie) osoby prawnej, o którym mowa w art. 93 §1 Ordynacji podatkowej,

- nie nastąpiło łączenie osoby prawnej poprzez przejęcie innej osoby prawnej lub osobowej spółki handlowej, o którym mowa w art. 93 § 2 Ordynacji podatkowej.

Urząd Skarbowy w Krośnie Odrzańskim