Stanowisko Spółki jest prawidłowe w zakresie rozliczeń podatku przed i po dacie podziału Spółki przez wydzielenie - Interpretacja - IPPP2/443-763/12-2/BH

Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2012, sygn. IPPP2/443-763/12-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Stanowisko Spółki jest prawidłowe w zakresie rozliczeń podatku przed i po dacie podziału Spółki przez wydzielenie

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 07.08.2012 r. (data wpływu 10.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz obowiązku wykazania podatku należnego w sytuacji podziału Spółki przez wydzielenie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.08.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz obowiązku wykazania podatku należnego w sytuacji podziału Spółki przez wydzielenie.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne:

Sp. z o.o. (dalej: Spółka albo Spółka dzielona) jest niezależnym operatorem telekomunikacyjnym, zajmującym się komercyjnym hurtowym oferowaniem mobilnych audiowizualnych usług medialnych.

W wyniku podziału I Sp. z o.o. na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r.- Kodeks spółek handlowych (Dz. U z 2000 r., Nr 37, poz. 1094, z późn. zm.) tj. podziału przez wydzielenie, nastąpiło przeniesienie części jej majątku na spółkę nowo zawiązaną I - Sp. z o.o. (dalej: Spółka przejmująca) w zamian za udziały w I Sp. z o.o. przyznane wspólnikom I Sp. z o.o. Procedurę podziału przez wydzielenie, która miała miejsce w dniu 20.01.2012 r. formalnie zainicjowało sporządzenie planu podziału I Sp. z o.o. z dnia 28.10.2011 r. sporządzonego na podstawie art. 533 § 2 k.s.h.

Na podstawie tego dokumentu Spółka I Sp. z o.o. objęła majątkowe składniki (pasywa i aktywa) niezbędne dla prowadzenia przez nią działalności polegającej na: emisji programów radiowych i telewizyjnych, projektowaniu, budowie masztów i wież antenowych oraz konstrukcji wsporczych pod anteny nadawcze na terenie całego kraju, instalacji anten nadawczych, odbiorczych i innych urządzeń radiowych, projektowaniu, doborze, dostawie nadawczych systemów antenowych, nadajników radiowych i telewizyjnych, oraz innych urządzeń radiowych, kompleksowej realizacji procesu budowlanego obiektu nadawczego, konserwacji, serwisie, napraw wysokościowych obiektów budowlanych i urządzeń radiowych, dystrybucji i wydzierżawianiu urządzeń nadawczo - odbiorczych. Składniki majątkowe podlegające przeniesieniu na nowo powstałą Spółkę stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Na Spółkę nowo zawiązaną przeszły również wszystkie roszczenia i wierzytelności wynikające z umów najmu powierzchni na obiektach wysokościowych w celu świadczenia usług telewizji cyfrowej DVB oraz innych umów związanych z technologią DVB.

W dzielonej Spółce I Sp. z o.o. pozostały składniki majątkowe (pasywa i aktywa), jak również prawa i obowiązki wynikające z ulg, koncesji i zwolnień wskazanych w planie podziału. Spółce dzielonej przysługują głównie uprawnienia wynikające z decyzji Prezesa Komunikacji Elektronicznej dotyczących rezerwacji częstotliwości obejmującej kanały o szerokości 8 MHz z zakresu 470-790 MHz, umów licencji na emisję programów radiowych i telewizyjnych w technologii DVB-H. Po dniu wydzielenia I Sp. z o.o. nadał prowadzi działalność gospodarczą w oparciu o opisane składniki majątkowe, które stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W styczniu 2012 r. I Sp. z o.o. (przed podziałem do 20.01.2012 r.), jak też I Sp. z o.o.(po podziale od 20.01.2012 r.) świadczyły usługi polegające na emisji programów radiowych i telewizyjnych.

W styczniu w dniach od 1.01. do 19.01.2012 r., tj. przed dniem wydzielenia Spółki przejmującej, Spółka dzielona, w związku z najmem powierzchni wysokościowych za styczeń otrzymała faktury VAT dokumentujące zakup tych usług. Spółka dzielona w ww. okresie otrzymała również inne faktury dokumentujące zakup usług (np. za media) niezbędnych do wykonywania działalności. W tym czasie generowane były również koszty dotyczące wynagrodzenia pracowników, którzy ostatecznie w związku z wydzieleniem I Sp. z o.o., zgodnie z postanowieniami umowy przeszli do tej spółki. Wskazane koszty, co należy podkreślić odnosiły się do sprzedaży dokonanej po dniu wydzielenia przez I Sp. z o.o.

Ponadto wnioskodawca pragnie zauważyć, iż wskazany podział przez wydzielenie nastąpił zgodnie z uregulowaniem art. 44 c ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości. W przedmiotowej sprawie była stosowana metoda łączenia udziałów bez zamykania ksiąg rachunkowych na dzień wydzielenia w I sp. z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Spółka jest uprawniona do wykonania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupowych, w odniesieniu do których prawo do odliczenia powstało przed 20 stycznia...

  • Czy Spółka jest uprawniona do wykonania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupowych, w odniesieniu do których prawo do odliczenia powstało 20 stycznia i po 20 stycznia, w sytuacji gdy nie są one powiązanie ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa wydzieloną do Spółki przejmującej...
  • Czy Spółka jest uprawniona do wykonania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupowych, w odniesieniu do których prawo do odliczenia powstało 20 stycznia i po 20 stycznia, w sytuacji gdy są one powiązanie ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa wydzieloną do Spółki przejmującej...
  • Czy Spółka jest zobowiązana do wykazania w deklaracji VAT-7 podatku należnego wynikającego z faktur sprzedażowych dokumentujących transakcje w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstał przed dniem 20 stycznia...
  • Czy Spółka jest zobowiązana do wykazania w deklaracji VAT-7 podatku należnego wynikającego z faktur sprzedażowych dokumentujących transakcje w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstał 20 stycznia i po dniu 20 stycznia, w sytuacji gdy są one powiązanie ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa wydzieloną do Spółki przejmującej...
  • Czy Spółka będzie zobowiązana do złożenia deklaracji VAT-7 za okres przed dniem wydzielenia, również w odniesieniu do transakcji dających się powiązać z wydzieloną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa za ten okres...

    Zdaniem Wnioskodawcy:

    1. Zdaniem Spółki jest uprawniona do wykonania prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupowych, w odniesieniu do których prawo do odliczenia powstało przed 20 stycznia.
    2. Zdaniem Spółki jest Ona uprawniona do wykonania prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupowych, w odniesieniu do których prawo do odliczenia powstało 20 stycznia i po 20 stycznia, w sytuacji gdy nie jest możliwe ich powiązanie ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa wydzieloną do Spółki przejmującej.
    3. Zdaniem Spółki nie jest Ona uprawniona do wykonania prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupowych w odniesieniu do których prawo do odliczenia powstało 20 stycznia i po 20 stycznia, w sytuacji gdy jest możliwe ich powiązanie ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa wydzieloną do Spółki przejmującej.
    4. Zdaniem Spółki jest Ona zobowiązana do wykazania w deklaracji VAT-7 podatku należnego wynikającego z faktur sprzedażowych dokumentujących transakcje, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstał przed dniem 20 stycznia.
    5. Zdaniem Spółki nie jest Ona zobowiązana do wykazania w deklaracji VAT-7 podatku należnego wynikającego z faktur sprzedażowych dokumentujących transakcje, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstał 20 stycznia i po dniu 20 stycznia, w sytuacji gdy jest możliwe ich powiązanie ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa wydzieloną do Spółki przejmującej.
    6. Zdaniem Spółki jest Ona zobowiązana do złożenia deklaracji VAT-7 za okres przed dniem wydzielenia, również w odniesieniu do transakcji dających się powiązać z wydzieloną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa za ten okres.

    Ad. 1

    Podział Spółki Dzielonej nastąpił przez wydzielenie w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki przejmującej, na mocy art. 529 § 1 pkt 4 ustawy KSH. Zgodnie z tym przepisem, podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną.

    W myśl art. 530 § 2 ustawy KSH, dzień wydzielenia przypada na dzień, w którym dokonano wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej. W przedmiotowej sprawie, za dzień wydzielenia należy uznać 20.01.2012 r.

    Zgodnie z art. 531 § 1 ustawy KSH, spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału, bądź z dniem wydzielenia, w prawa i obowiązki spółki dzielonej określone w planie podziału. Powołany przepis dotyczy w szczególności sukcesji praw i obowiązków cywilnoprawnych oraz administracyjnych.

    Kwestię sukcesji praw i obowiązków podatkowych w sytuacji podziału przez wydzielenie reguluje natomiast art. 93c Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują z dniem wydzielenia we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku. Powyższy przepis należy także stosować, jeżeli przy podziale przez wydzielenie majątek spółki dzielonej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Przyjmuje się, że opisane w tym przepisie zasady przejścia praw i obowiązków noszą nazwę sukcesji generalnej. Zauważyć należy, że ustawodawca nie zdefiniował pojęcia praw i obowiązków podatkowych związanych ze składnikami majątku, będących zarazem przedmiotem sukcesji na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej. Stąd można przyjąć, że sukcesji nie powinny podlegać te prawa i obowiązki, które na mocy obowiązujących przepisów podatkowych zostały przypisane do dnia wydzielenia do dzielonego podatnika. Z drugiej strony, sukcesji zaś powinny podlegać te prawa I obowiązki, które choć mogą wynikać ze zdarzeń mających miejsce przed podziałem, to nie uległy konkretyzacji do tej daty na gruncie rozliczeń podatkowych, w szczególności na gruncie podatku VAT - w postaci powstania obowiązku podatkowego lub prawa do odliczenia podatku naliczonego. W przypadku podziału przez wydzielenie decydujące znaczenie ma okoliczność, czy dane prawo lub obowiązek powstało i istniało przed dniem wydzielenia. Wniosek taki nasuwa językowa wykładnia art. 93c Ordynacji podatkowej, zgodnie z którą sukcesji podlegają prawa i obowiązki pozostające w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że w analizowanym przepisie ustawodawca posłużył się czasem teraźniejszym. W konsekwencji, uzasadnione jest przyjęcie stanowiska, że w przypadku podziału przez wydzielenie sukcesji będą podlegały wyłącznie nieskonkretyzowane prawa i obowiązki, które na dzień wydzielenia pozostają w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku. Jak stanowi natomiast art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i transakcje są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ww. ustawy, prawo to powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Wyjątek stanowią przypadki nabycia towarów i usług, gdy prawo do odliczenia podatku naliczonego określonego w fakturze powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności.

    W rezultacie, jeżeli faktura została otrzymana przez Spółkę dzieloną przed dniem wydzielenia lub termin płatności przypadał przed dniem wydzielenia (w sytuacjach, gdy prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności), wówczas ten podmiot ma prawo do odliczenia VAT. W odniesieniu do takich sytuacji kwestia możliwości powiązania faktury zakupowej ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa wydzieloną do Spółki przejmującej nie wpływa na podmiot uprawniony do wykonania prawa do odliczenia, gdyż owo prawo zostało skonkretyzowane przed dniem wydzielenia.

    Należy zaznaczyć, że takie stanowisko jest prezentowane w pismach organów podatkowych, np.: w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 19 lipca 2011r., sygn. ILPP1/443-656/11-4/MS czytamy m.in.: W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że jeżeli prawo do odliczenia podatku naliczonego powstanie przed dniem wydzielenia, uprawnioną do odliczenia podatku naliczonego będzie Spółka Dzielona.

    Ad. 2

    Skoro, jak wskazano powyżej, w myśl brzmienia art. 93c Ordynacji podatkowej sukcesji podlegają wyłącznie prawa i obowiązki związane ze składnikami majątku wydzielanego do spółki powstającej wskutek podziału (tu: Spółka przejmująca) to prawo do odliczenia wynikające z faktur zakupowych, których przyporządkowanie do zorganizowanej części przedsiębiorstwa wydzielonej do Spółki przejmującej nie jest możliwe, nie może podlegać sukcesji. W konsekwencji, prawo do odliczenia z faktur zakupowych nie dających się przyporządkować do wydzielanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie mogło być wykonane wyłącznie przez Spółkę dzieloną nawet jeśli obowiązek podatkowy w odniesieniu do takich faktur powstał 20 stycznia albo po 20 stycznia. Należy podkreślić, że takie stanowisko jest również prezentowane przez organy podatkowe, np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17.09.2011 r., sygn. ILPPI/443-656/11-2/MS, czytamy m.in. W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że Spółka Dzielona ma prawo odliczyć w całości podatek VAT naliczony związany z towarem lub usługą nabytą przed dniem wydzielenia, w stosunku do których prawo do odliczenia powstało po dniu wydzielenia w przypadku, gdy nabyty towar lub usługa nie może być jednoznacznie przypisana do czynności związanych z działalnością dystrybucyjną przejmowaną przez Spółkę Przejmującą.

    Ad. 3

    Skoro stosownie do art. 93c Ordynacji podatkowej przedmiotem sukcesji prawno-podatkowej są wszystkie prawa i obowiązki podatkowe które związane są z tą częścią majątku, która jest przejmowana, to faktury zakupowe, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstał 20 stycznia albo po 20 stycznia i możliwe jest ich powiązanie ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa wydzielaną do Spółki przejmującej, nie dają Spółce dzielonej prawa do odliczenia podatku naliczonego z nich wynikającego.

    Podobnie czytamy również np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 04.01.2011 r., sygn. ILPP1/443-1082/10-5/AW:

    () w przypadku, gdy faktury VAT zakupu (gdzie zgodnie z fakturą nabywcą jest Spółka Dzielona) wystawiono po dniu podziału a dotyczą okresu sprzed podziału i prawo do odliczenia powstaje po dniu podziału to wówczas uprawnionym do odliczenia jest Spółka Przejmująca, o ile w wyniku podziału przez wydzielenie pozostaje ono w związku z przydzielonymi składnikami Spółce Przejmującej.

    Ad. 4

    Jak już wskazywano powyżej, kluczowe dla ustalenia czy dane prawo/obowiązek podlega sukcesji jest ustalenie czy:

    1. prawo/obowiązek uległy konkretyzacji przed dniem wydzielenia;
    2. a jeśli prawo i obowiązek nie uległo konkretyzacji przed dniem wydzielenia należy ustalić czy prawo/obowiązek daje się powiązać z wydzieloną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa.

    Obowiązek wykazania podatku należnego wynikającego z faktur sprzedażowych dokumentujących transakcje w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstał przed dniem 20 stycznia (dniem wydzielenia) niewątpliwie należy uznać za obowiązek skonkretyzowany przed dniem wydzielenia, a co za tym idzie to Spółka dzielona będzie zobowiązana do wykazania podatku należnego wynikającego z takich faktur w deklaracji VAT-7.

    Ad. 5

    W odniesieniu do kwot podatku należnego wynikającego z faktur sprzedażowych dokumentujących transakcje, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstał 20 stycznia i po dniu 20 stycznia niewątpliwie nie można stwierdzić, że obowiązek wykazania podatku należnego w deklaracji VAT-7 uległ konkretyzacji przed dniem wydzielenia, tj. 20 stycznia. W konsekwencji konieczne jest ustalenie czy jest możliwe ich powiązanie z wydzieloną do Spółki przejmującej zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa. Przedmiotem pytania jest sytuacja, w której takie przyporządkowanie faktury sprzedażowej do wydzielonej zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest możliwe.

    Należy stwierdzić, że w takiej sytuacji jest spełniona przesłanka sukcesji wynikająca z art. 93c Ordynacji podatkowej, a co za tym idzie to Spółka przejmująca będzie zobowiązana do wykazania podatku należnego wynikającego z faktur sprzedażowych dokumentujących transakcje w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstał 20 stycznia albo po 20 stycznia, które mogą zostać przyporządkowane do wydzielonej do Spółki przejmującej zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

    Należy zaznaczyć, że takie stanowisko znajduje również potwierdzenie w stanowiskach organów podatkowych np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25.01.2011 r., sygn. ILPP1/443-1157/10-2/BD, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14.12.2010 r., sygn. IPPP1-443-1020/10-2/PR, w której czytamy m.in. W konsekwencji, jeżeli obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu czynności dokonanych przez Spółkę Dzieloną nie powstał (nie uległ konkretyzacji) przed dniem wydzielenia części przedsiębiorstwa, w ramach której transakcja ta została zawarta, oznacza to, że zobowiązanym do rozliczenia VAT należnego będzie podatnik, który tę część przedsiębiorstwa przejął, a więc Spółka.

    Z powyższego wynika, iż Spółka dzielona nie będzie zobowiązana do wykazania podatku należnego wynikającego z faktur sprzedażowych dokumentujących transakcje dające się powiązać z wydzieloną do Spółki przejmującej zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstał 20 stycznia albo po 20 stycznia, gdyż ten obowiązek będzie przedmiotem sukcesji prawno-podatkowej i do wykazania tego podatku będzie zobowiązana Spółka przejmująca.

    Ad. 6

    Skoro jak zostało wskazane powyżej Spółka dzielona będzie uprawniona i zobowiązana do rozliczenia podatku w zakresie w jakim prawo do odliczenia/obowiązek podatkowy powstał przed dniem wydzielenia również w odniesieniu do transakcji dających się powiązać z wydzieloną zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, to Spółka dzielona będzie również zobowiązana do złożenia deklaracji VAT-7 dotyczącej takich transakcji.

    Należy podkreślić, że takie stanowisko znajduje również potwierdzenie w pismach organów podatkowych, np.: w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 25.01.2011 r., sygn. ILPP1/443-1157/10-7/BD w której czytamy m.in. W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, iż Spółka Przejmująca nie przejmie obowiązku złożenia deklaracji podatkowej za okres poprzedzający okres, w którym nastąpiło wydzielenie, w zakresie rozliczeń związanych z działalnością wydzielanej zorganizowanej części przedsiębiorstwa, gdyż to Spółka Dzielona jest nadal zobowiązana do złożenia deklaracji za okres przed podziałem, tj. za grudzień 2010r. Nie ulega wątpliwości, iż jedynie Spółka Dzielona jest podmiotem uprawnionym do złożenia deklaracji podatkowej.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanych stanów faktycznych uznaje się za prawidłowe.

    Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

    Interpretacja dotyczy przedstawionych przez Wnioskodawcę stanów faktycznych oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń w opisanych stanach faktycznych.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

    Wniosek ORD-IN

    Treść w pliku PDF 706 kB

    Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie