W odpowiedzi na pismo z dnia 05.12.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 08.12.2003 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie... - Interpretacja - PD1C/415-40/03

Shutterstock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2003, sygn. PD1C/415-40/03, Urząd Skarbowy w Wadowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 05.12.2003 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 08.12.2003 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (DZ.U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) udziela pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

W dniu 05.12.2003 r. zwróciła się Pani z pisemnym zapytaniem o udzielenie informacji w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenia zasądzonego przez Sąd Pracy i wypłaconego przez komornika.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.

W przypadku opisanym przez Panią przychód ze stosunku pracy, łączącego Panią z spółką, został wypłacony przez komornika sądowego ze środków wyegzekwowanych od spółki. Z przytoczonego wyżej przepisu wynika, że za przychód uzyskany od danego zakładu pracy należy uznać tylko taki przychód, który został przez ten zakład faktycznie wypłacony. W opisanej w pytaniu sytuacji podatnik jest płatnikiem, o którym mowa w art. 31 ustawy. W tym bowiem przypadku mimo, że pracodawca jest związany z pracownikiem stosunkiem pracy, nie dokonał faktycznej wypłaty wynagrodzenia. Czynności tej dokonał komornik sądowy, pobierając z rachunku bankowego firmy kwotę wynagrodzenia wraz z odsetkami, a następnie kwotę tą przekazał pracownikowi. Tak więc w odniesieniu do tych przychodów Spółka nie wystąpi jako płatnik, a skoro tak, to nie wystąpi też obowiązek obliczania i pobierania zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązek poboru zaliczki nie ciąży również na komorniku sądowym. Pomimo, że dokonał on wypłaty należności podlegających opodatkowaniu, to w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma przepisu, który nakładałby na niego obowiązek pobrania zaliczki.

Stosownie do art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest Pani zobowiązana złożyć zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym wg ustalonego wzoru w terminie do dnia 30 kwietnia następnego roku, w którym ma obowiązek wykazania przychodu osiągniętego z przedmiotowego tytułu, łącznie z przychodami uzyskanymi z innych źródeł i od sumy łącznych dochodów obliczyć należny podatek dochodowy, zgodnie ze skalą podatkową określoną w art. 27 ust. 1 powołanej wyżej ustawy.

W myśl art. 36 a ustawy - Ordynacja podatkowa organ podatkowy wydaje zaświadczenie na żądanie osoby ubiegającej się o zaświadczenie między innymi jeżeli osoba ubiegająca się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego. Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania.Jak z powyższego wynika tut. Organ podatkowy wyda Pani zaświadczenie w granicach żądanie po złożeniu stosownego wniosku w organie podatkowym.

Urząd Skarbowy w Wadowicach