czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w świetle przepisów art. 93c § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, w wyniku Podziału Sp... - Interpretacja - 0111-KDIB2-1.4017.4.2022.1.AP

fot.Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 10 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4017.4.2022.1.AP

Temat interpretacji

czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w świetle przepisów art. 93c § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, w wyniku Podziału Spółki Dzielonej polegającego na przeniesieniu Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą, po Dniu Podziału Spółka Dzielona będzie ponosić odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe związane z Częścią Przedsiębiorstwa Pozostającą w Spółce Dzielonej, stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, za które to zobowiązania odpowiedzialności nie będzie ponosić Spółka Przejmująca;

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w ordynacji podatkowej od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

10 marca 2022 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP, wpłynął Państwa wniosek wspólny z 10 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:

·czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w świetle przepisów art. 93c § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, w wyniku Podziału Spółki Dzielonej polegającego na przeniesieniu Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą, po Dniu Podziału Spółka Dzielona będzie ponosić odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe związane z Częścią Przedsiębiorstwa Pozostającą w Spółce Dzielonej, stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, za które to zobowiązania odpowiedzialności nie będzie ponosić Spółka Przejmująca;

·czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w świetle przepisów art. 93c § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, w wyniku Podziału Spółki Dzielonej polegającego na przeniesieniu Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą, od Dnia Podziału:

a.Spółka Przejmująca będzie ponosić odpowiedzialność tylko za zobowiązania podatkowe związane z Wydzielaną Częścią Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (to jest związane ze składnikami majątku Spółki Dzielonej wchodzącymi w skład Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej), które powstały od Dnia Podziału, za które to zobowiązania od Dniu Podziału odpowiedzialności nie będzie ponosić Spółka Dzielona oraz

b.Spółka Przejmująca nie będzie ponosić odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe związane z Wydzielaną Częścią Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, które powstały przed Dniem Podziału, za które to zobowiązania odpowiedzialność będzie ponosić Spółka Dzielona.

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

·Zainteresowany będący stroną postępowania, (dalej: „A”):

·Zainteresowany niebędący stroną postępowania, (dalej „B”):

Opis zdarzenia przyszłego

Informacje o Spółce Dzielonej i Spółce Przejmującej

B. S.A. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, zwana dalej „Spółką Dzieloną”) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka Dzielona prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski i nie ma zagranicznych zakładów. Spółka Dzielona jest (i będzie na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku) zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”) w Polsce.

Spółka Dzielona prowadzi działalność w zakresie produkcji i rozwoju oprogramowania, m.in. dla sektora leasingowego oraz samorządów, dostarcza produkty i usługi, bazujące na oprogramowaniu własnym oraz firm trzecich, a także rozwiązania infrastruktury teleinformatycznej, rozwiązania dla inteligentnych miast i budynków, szkolenia i systemy zarządzania kapitałem ludzkim, specjalizuje się także w usługach bezpieczeństwa i zaufania danych oraz komunikacji masowej. Działalność Spółki Dzielonej skoncentrowana jest na obsłudze przedsiębiorstw oraz instytucji administracji samorządowej na rynku krajowym. Spółka ze swoimi produktami wchodzi również na rynki zagraniczne, m.in.: europejski, afrykański, a także azjatycki.

A. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania, zwana dalej „Spółką Przejmującą”) ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka Przejmująca prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski i nie ma zagranicznych zakładów.

Planowane jest, że na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku Spółka Przejmująca będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce, przy czym wniosek o zarejestrowanie Spółki Przejmującej jako czynnego podatnika VAT zostanie złożony najpóźniej w dniu poprzedzającym zaistnienie zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku.

W dalszej części wniosku Spółka Dzielona oraz Spółka Przejmująca będą określani łącznie jako „Zainteresowani”.

Spółka Dzielona nie posiada i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku nie będzie posiadać żadnych udziałów w kapitale zakładowym Spółki Przejmującej.

Spółka Przejmująca nie posiada i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku nie będzie posiadać żadnych akcji w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej.

Zainteresowani są członkami Grupy Kapitałowej C., a jedynym akcjonariuszem Spółki Dzielonej i jedynym wspólnikiem Spółki Przejmującej jest D. S.A. z siedzibą w R. (dalej zwana „Jedynym Udziałowcem”).

Informacje o planowanym Podziale

Planowane jest dokonanie podziału Spółki Dzielonej w trybie art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.; dalej jako „KSH”), tj. podział Spółki Dzielonej przez wydzielenie z przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej i przeniesienie na Spółkę Przejmującą części majątku Spółki Dzielonej (dalej: jako „Podział”) w postaci Pionu A., w ramach którego Spółka Dzielona oferuje kompleksowe rozwiązania pozwalające bezpiecznie i efektywnie przetwarzać oraz zarządzać informacjami w postaci dokumentów, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, a także zapewnia kompleksową obsługę masowej korespondencji i komunikacji zewnętrznej (dalej jako „Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej”).

W wyniku planowanego Podziału w Spółce Dzielonej pozostanie część majątku tej Spółki związana z prowadzoną przez Spółkę Dzieloną działalnością w zakresie dostarczania usług bezpieczeństwa i zaufania (tj. usług potwierdzających tożsamość osób i firm w Internecie oraz usług zapewniających wiarygodność i bezpieczeństwo dokumentów, plików oraz urządzeń komputerowych) oraz usług szkoleniowych. Ponadto w Spółce Dzielonej pozostanie część majątku tej Spółki związana z prowadzoną przez Spółkę Dzieloną działalnością w zakresie produkcji, rozwoju i wdrożeń rozwiązań dla sektora leasingowego, administracji centralnej i samorządowej oraz przedsiębiorstw komunalnych, produkcji, rozwoju i wdrożeń systemów zarządzania kapitałem ludzkim a także w zakresie dostaw infrastruktury (dalej jako „Część Przedsiębiorstwa Pozostająca w Spółce Dzielonej”).

Po podziale Spółka Dzielona będzie kontynuować działalność gospodarczą w zakresie związanym z Częścią Przedsiębiorstwa Pozostającą w Spółce Dzielonej.

Zgodnie z przepisem art. 530 § 2 zdanie trzecie KSH, w przypadku przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę, wydzielenie następuje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki przejmującej (dzień wydzielenia). W przypadku planowanego Podziału będzie to dzień wpisu do rejestru przedsiębiorców podwyższenia kapitału zakładowego Spółki Przejmującej (dalej jako „Dzień Podziału”).

Stosownie do art. 541 § 1 KSH, nie później niż do 1 lutego 2023 r., Podział zostanie dokonany na podstawie uchwał Walnego Zgromadzenia Spółki Dzielonej oraz Zgromadzenia Wspólników Spółki Przejmującej. Obecnie zakłada się, że stosowne uchwały zostaną podjęte do końca czerwca 2022 r., a Dniem Podziału będzie 1 lipca 2022 r.

Wartość majątku Spółki Dzielonej na dzień 1 stycznia 2022 r. wynosi 438 466 000 zł, zaś wartość Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej na ten sam dzień (1 stycznia 2022 r.) wynosi 5 769 878,04 zł. Podstawą ustalenia wartości majątku Spółki Dzielonej oraz wartości Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej jest wartość księgowa ustalona zgodnie z art. 534 § 2 pkt 3) KSH.

W dniu 15 lutego 2022 r., w celu dokonania Podziału, Zarządy Spółki Dzielonej i Spółki Przejmującej podpisały plan podziału Spółki Dzielonej, przygotowany i uzgodniony na podstawie art. 533 i 534 KSH, zwany dalej „Planem Podziału”.

Zgodnie z Planem Podziału podział Spółki Dzielonej nastąpi w sposób opisany w art. 529 § 1 pkt 4 KSH (podział przez wydzielenie), tj. w drodze przeniesienia na Spółkę Przejmującą — na warunkach określonych w Planie Podziału - części majątku Spółki Dzielonej stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w zamian za udziały w Spółce Przejmującej, które w całości obejmie Jedyny Udziałowiec.

Zgodnie z Planem Podziału kapitał zakładowy Spółki Przejmującej zostanie podwyższony o kwotę 1 579 100,00zł, z kwoty 15 000 zł do kwoty 1 594 100 zł poprzez utworzenie 15 791 nowych udziałów o wartości nominalnej 100 zł każdy, przeznaczonych dla Jedynego Udziałowca.

Różnica pomiędzy wartością Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej a łączną wartością nominalną nowoutworzonych udziałów w Spółce Przejmującej zostanie przeniesiona na kapitał zapasowy Spółki Przejmującej. W konsekwencji, łączna wartość kapitałów własnych Spółki Przejmującej po podwyższeniu kapitału zakładowego odpowiadać będzie sumie wartości kapitału własnego Spółki Przejmującej i wartości Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

Kapitał własny Spółki Dzielonej zostanie obniżony o kwotę 5 769 878,04 zł, będącą wartością Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, przy czym obniżenie to nastąpi wyłącznie poprzez wykorzystanie kapitału zapasowego Spółki Dzielonej.

Z uwagi na to, że podział Spółki Dzielonej nastąpi bez obniżenia kapitału zakładowego Spółki Dzielonej, w wyniku podziału nie dojdzie do wymiany udziałów w sensie ścisłym, gdyż Jedynemu Udziałowcowi przyznane zostaną wszystkie 51 512 nowe udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej z jednoczesnym zachowaniem wszystkich dotychczasowych akcji w Spółce Dzielonej (100%) oraz zachowaniem dotychczasowego udziału w jej kapitale zakładowym (100%).

Powyższe oznacza, że zgodnie z Planem Podziału ustalona na dzień poprzedzający Dzień Podziału wartość rynkowa Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (majątku otrzymanego przez Spółkę Przejmującą w wyniku Podziału) nie będzie wyższa od wartości emisyjnej udziałów Spółki Przejmującej (w rozumieniu art. 4a pkt 16a ustawy o CIT) przydzielonych Jedynemu Udziałowcowi.

Nie przewiduje się obowiązku dokonywania dopłat, o których mowa w art. 529 § 3 i 4 KSH.

W wyniku Podziału nie przewiduje się przyznania Jedynemu Udziałowcowi jakichkolwiek szczególnych praw w związku z jej podziałem.

Ekonomiczne przyczyny Podziału

Podział zostanie dokonany z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania nie jest celem Podziału (ani głównym, ani jednym z  głównych jego celów).

Planowany Podział jest jednym z etapów procesu uporządkowania centrów kompetencyjnych w ramach Grupy Kapitałowej Jedynego Udziałowca i optymalizacji wykorzystania zasobów tej Grupy. Celem tego procesu jest dostosowania struktury organizacyjnej oraz poziomu kosztów działalności Grupy Kapitałowej Jedynego Udziałowca do zachodzących zmian otoczenia konkurencyjnego.

W związku z procesem porządkowania centrów kompetencyjnych w ramach Grupy Kapitałowej Jedynego Udziałowca Podział będzie miał pozytywny wpływ na efektywność procesów podejmowanych przez Spółkę Dzieloną oraz umożliwi Spółce Przejmującej wyjście ze swoją ofertą na rynek usług korespondencji masowej. Spółka Przejmująca stanie się samodzielnym podmiotem mogącym funkcjonować na rynku w ramach Grupy Kapitałowej Jedynego Udziałowca z określonymi kompetencjami, lecz również może stać się interesującym celem inwestycyjnym dla branżowych podmiotów zewnętrznych.

Podział wpłynie na wartość aktywów Spółki Dzielonej, ale będzie miał neutralny charakter z punktu widzenia akcjonariuszy Jedynego Udziałowca, ponieważ w wyniku Podziału Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej nadal będzie znajdować się w strukturze Grupy Kapitałowej Jedynego Udziałowca, tj. w Spółce Przejmującej w pełni kontrolowanej przez Jedynego Udziałowca będącej jednocześnie jedynym akcjonariuszem Spółki Dzielonej oraz jedynym udziałowcem Spółki Przejmującej.

Informacje o Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej

Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej obejmuje Pion A., w ramach którego Spółka Dzielona oferuje kompleksowe rozwiązania pozwalające bezpiecznie i efektywnie przetwarzać oraz zarządzać informacjami w postaci dokumentów, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, a także zapewnia kompleksową obsługę korespondencji i komunikacji zewnętrznej w każdej organizacji.

W ramach Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej Spółka Dzielona oferuje i sprzedaje usługi opisane poniżej w punktach od 1 do 11.

1.System Obsługi Dokumentów Elektronicznych (SODE) - platforma umożliwiająca skuteczne tworzenie, dystrybuowanie, przechowywanie oraz udostępnianie wszelkiego rodzaju e- Dokumentów. Rozwiązanie przyspiesza i automatyzuje cały proces, a także zwiększa efektywność oraz płynność procedur rozliczeniowych. Równocześnie ogranicza koszty związane z obsługą dokumentów, przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa danych. Główne cechy:

·przesyłanie do odbiorców dowolnych dokumentów w formie elektronicznej,

·przechowywanie e-Dokumentów w okresie wymaganym przez prawo i klienta,

·szybki wgląd do plików i danych poprzez dedykowany portal www,

·sprawna integracja systemu z innymi rozwiązaniami dzięki API,

·cykliczne raporty ze statusem wiadomości e-mail/SMS,

·poziomy uprawnień (np. administrator, pracownik, odbiorca),

·zapobieganie dodawaniu powiadomień e-mail do SPAM-u, dzięki zaufanej infrastrukturze.

2.Elektroniczny Nośnik Trwały - pozwala na przesyłanie i przechowywanie informacji oraz e-Dokumentów, równocześnie zapewniając odbiorcy stały dostęp do nich. Zapewnia zgodność z regulacjami i gwarantuje integralność, najwyższy poziom bezpieczeństwa danych, a także niezaprzeczalność zapisanych informacji. Dzięki temu wyklucza możliwość ingerencji w treści oraz usunięcia e-Dokumentu przez wystawcę. Usługa jest zgodna z polskimi i europejskimi aktami prawnymi.

3.Bezpieczne Repozytorium Danych (BRD) pozwala na przechowywanie wielu różnorodnych dokumentów elektronicznych i danych. Umożliwia również przechowywanie zdigitallizowanej dokumentacji dotychczas gromadzonej w formie tradycyjnej. Zapewnia gwarancję bezpieczeństwa i poufności przekazanych danych. Zwiększa efektywność biznesową i przyspiesza procesy paperless. Jest także zgodne z wewnętrznymi procedurami użytkowników. Główne cechy:

·szybkie i sprawne wyszukiwanie potrzebnych e-Dokumentów,

·katalogowanie i sortowanie zgodnie z potrzebami,

·zabezpieczenie e-Dokumentów pieczęcią kwalifikowaną i znacznikiem czasu,

·różny poziom uprawnień (np. klient, pracownik),

·przechowywanie plików i danych w dowolnym formacie.

4.Elektroniczna Teczka Kadrowa to rozwiązanie pozwalające na bezpieczne archiwizowanie elektronicznych dokumentów kadrowych, jak również cyfryzację dokumentacji dotychczas przechowywanej w formie tradycyjnej. W ramach usługi jest ona przygotowywana do skanowania, a następnie indeksowana oraz przechowywana w Bezpiecznym Repozytorium Danych, do którego dostęp mają tylko upoważnione osoby. Pozwala też na zastosowanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, dzięki czemu zapewnia ochronę e-Dokumentów i zgodność z przepisami prawa. Główne cechy:

·porządkowanie, skanowanie oraz weryfikacja dokumentów papierowych,

·przechowywanie i udostępnianie e-Dokumentów w bezpiecznym repozytorium,

·udostępnianie e-Dokumentów HR-owych w systemie klienta (integracja poprzez API),

5.Komunikacja eMail i SMS to usługa masowej wysyłki korespondencji elektronicznej. Obejmuje przygotowywanie spersonalizowanych wiadomości email oraz SMS, ich dystrybucję oraz raportowanie. Rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i koszty dotarcia do precyzyjnie określonej grupy odbiorców. Zaufana infrastruktura pocztowa Asseco zapobiega zakwalifikowaniu widomości jako SPAM. Główne cechy:

·wysyłka wiadomości marketingowych oraz transakcyjnych,

·realizacja kampanii mailingowych z załącznikami bez ograniczeń,

·wysyłka dwukierunkowych wiadomości marketingowych SMS,

·dystrybucja wielokanałowych komunikatów do klientów.

6.Faktura Ustrukturyzowana pozwala na przygotowanie faktury elektronicznej w ustrukturyzowanym formacie XML, według określonego standardu. Powstały w ten sposób e-Dokument jest dostosowany do elektronicznego przesyłania między systemami, bez potrzeby jego wizualizowania, np. w postaci pliku PDF. Zawiera standardowy zestaw informacji m.in.: dane sprzedawcy i nabywcy, kwoty, przedmiot sprzedaży oraz daty. Usługa kierowana jest do firm współpracujących z podmiotami sektora publicznego. Faktura Ustrukturyzowana jest oferowana jako dodatkowa funkcjonalność Systemu Obsługi Dokumentów Elektronicznych (SODE) i może stanowić uzupełnienie standardowej e-Faktury.

7.System Zdalnego Druku to usługa, która pozwala na zdalny wydruk różnego rodzaju dokumentów. Sprawdza się w organizacji z wieloma oddziałami, jak również w zdalnej pracy z domu, gdzie pracownik zleca drukowanie i wysyłkę materiałów do wskazanego odbiorcy. Dedykowana jest w szczególności dla klientów realizujących wydruki masowe.

8.Korespondencja Masowa to usługa umożliwiająca drukowanie różnego rodzaju dokumentów na dużą skalę, realizowana w technologii cyfrowej. Została stworzona z myślą o korporacjach, firmach oraz instytucjach, które masowo komunikują się ze swoimi klientami. Umożliwia automatyczne składanie i kopertowanie oraz wysyłkę korespondencji do odbiorcy końcowego za pośrednictwem operatora pocztowego lub firmy kurierskiej. Pozwala też na zwiększenie wydajności i skrócenie czasu realizacji procesu, nawet przy bardzo dużych wolumenach.

9.Usługa Przetwarzania Danych to usługa, która pozwala na przekształcenie danych z dowolnego formatu np. z XML w PDF. Obejmuje przygotowanie e-Dokumentów w wybranym przez klienta layoucie oraz rodzaju, jak np. faktura, pismo windykacyjne, oferta handlowa, itp. Umożliwia również ich personalizację oraz dynamiczną zmianę zawartości, tj. rozmieszczanie danych tekstowych, liczbowych i graficznych, w zależności od przyjętych kryteriów dla określonej grupy docelowej.

10.Archiwum Dokumentów Papierowych to usługa, która umożliwia cyfryzację dokumentów papierowych. Główne cechy:

·digitalizacja dokumentów papierowych,

·porządkowanie i katalogowanie (np. opis w postaci metadanych),

·zwrotne przekazanie dokumentów w formie elektronicznej.

11.Obsługa Zwrotów Pocztowych to usługa, która pozwala na odbiór przesyłek zwróconych przez operatora pocztowego. Umożliwia ich identyfikację w oparciu o kody kreskowe i bazę wysyłek. Pozwala na wprowadzenie do systemu informacji o przyczynie zwrotu korespondencji oraz raportowanie dotyczące realizowanych działań. Zapewnia także archiwizację lub utylizację dokumentów.

Podział składników majątku Spółki Dzielonej na Wydzielaną Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej i składniki pozostające w Spółce Dzielonej został dokonany według stanu bilansu sporządzonego na dzień 1 stycznia 2022 r., a Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej została szczegółowo opisana w Planie Podziału.

W szczególności, w skład Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej wchodzą wskazane w Planie Podziału:

·środki trwałe (majątek rzeczowy),

·wartości niematerialne i prawne,

·prawa i obowiązki wynikające z określonych umów zawartych z klientami przez Spółkę Dzieloną,

·środki pieniężne,

·należności,

·zobowiązania związane z aktywami przypisanymi do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (w tym zobowiązania pracownicze związane z pracownikami alokowanymi do tej Części),

·wszystkie inne zobowiązania i roszczenia pozostające w związku z Wydzielaną Częścią Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej obejmuje organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej zespół składników materialnych, jak i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Wyodrębnienie organizacyjne Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej wynika z wewnętrznych regulacji przyjętych stosownymi uchwałami dotyczącymi struktury organizacyjnej Spółki Dzielonej podjętymi przez Zarząd Spółki Dzielonej lub przez poszczególnych Członków Zarządu odpowiedzialnych za nadzór nad danymi jednostkami organizacyjnymi. Aktualna - na dzień uzgodnienia Planu Podziału - struktura organizacyjna Spółki Dzielonej stanowi załącznik do uchwały nr 2/2022 Zarządu Spółki Dzielonej z 12 stycznia 2022 r. w sprawie zmian w strukturze organizacyjnej tej Spółki.

Powyższe wyodrębnienie organizacyjne Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej ma również charakter faktyczny, ponieważ znajduje swoje odzwierciedlenie nie tylko w przyjętym przez Spółkę Dzieloną schemacie organizacyjnym, lecz również w procesach wewnętrznych określających zasady funkcjonowania Spółki Dzielonej i  prowadzenia przez nią działalności gospodarczej.

Wyodrębnienie finansowe Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej wynika z prowadzonej przez Spółkę Dzieloną wewnętrznej ewidencji zdarzeń gospodarczych umożliwiającej przyporządkowanie aktywów i pasywów, tj. przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do poszczególnych jednostek organizacyjnych (pionów lub działów) Spółki Dzielonej, w tym również do wydzielanego Pionu A.

Wyodrębnienie funkcjonalne Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych) polega na tym, iż Pion A. jest wyposażony w odpowiednie zaplecze techniczne oraz składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia aktywności gospodarczej (wykonywania dedykowanych zadań i funkcji) przypisanej poszczególnym jednostkom organizacyjnym, co dotyczy również zasobów osobowych (pracowników) dysponujących adekwatną do przedmiotu działalności prowadzonej przez poszczególne jednostki organizacyjne, wiedzę i doświadczenie.

Do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej zostali przypisani pracownicy Spółki Dzielonej zatrudnieni w w/w pionie i działach. W ramach Podziału - na podstawie art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tj. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), tj. w trybie przejścia części zakładu pracy - ze Spółki Dzielonej do Spółki Przejmującej nastąpi „transfer pracowników” przypisanych do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

Do Części Przedsiębiorstwa Pozostającej w Spółce Dzielonej zostaną natomiast przypisani pracownicy Spółki Dzielonej zatrudnieni w pozostałych jednostkach i komórkach organizacyjnych.

Do Dnia Podziału część pracowników przypisanych do Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej może świadczyć wybrane czynności na rzecz Części Przedsiębiorstwa Pozostającej w Spółce Dzielonej i odpowiednio część pracowników przypisanych do Części Przedsiębiorstwa Pozostającej w Spółce Dzielonej może świadczyć wybrane czynności na rzecz Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej.

Wydzielana Część Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej umożliwia samodzielne prowadzenie działalności w zakresie produktów oferowanych dotychczas przez Pion A. w ramach Spółki Dzielonej.

Wszystkie składniki majątku wchodzące w skład Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej zostaną przyjęte przez Spółkę Przejmującą dla celów podatkowych w wartościach wynikających z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej i przypisane do działalności prowadzonej przez Spółkę Przejmującą w Polsce.

Informacje o Części Przedsiębiorstwa Pozostającej w Spółce Dzielonej

W Spółce Dzielonej pozostanie majątek obejmujący inne piony biznesowe, stanowiący organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębniony zespół (zespoły) składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), w tym zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej przez aktualne obszary działalności, w ramach poszczególnych jednostek organizacyjnych Spółki Dzielonej wchodzących w skład Części Przedsiębiorstwa Pozostającej w Spółce Dzielonej.

W szczególności, w skład Części Przedsiębiorstwa Pozostającej w Spółce Dzielonej wchodzić będą pozostałe, inne niż wskazane w Planie Podziału:

·środki trwałe (majątek rzeczowy),

·wartości niematerialne i prawne,

·prawa i obowiązki wynikające z określonych umów zawartych z klientami przez Spółkę Dzieloną,

·środki pieniężne,

·należności,

·zobowiązania związane z aktywami przypisanymi do Części Przedsiębiorstwa Pozostającej w Spółce Dzielonej (w tym zobowiązania pracownicze związane z pracownikami alokowanymi do tej Części),

·wszystkie inne zobowiązania i roszczenia pozostające w związku z Części Przedsiębiorstwa Pozostającej w Spółce Dzielonej.

Część Przedsiębiorstwa Pozostająca w Spółce Dzielonej umożliwia samodzielne prowadzenie działalności w zakresie dostarczania usług bezpieczeństwa i zaufania (tj. usług potwierdzających tożsamość osób i firm w Internecie oraz usług zapewniających wiarygodność i bezpieczeństwo dokumentów, plików oraz urządzeń komputerowych) oraz usług szkoleniowych. Ponadto w Spółce Dzielonej pozostanie część majątku tej Spółki związana z prowadzoną przez Spółkę Dzieloną działalnością w zakresie w produkcji, rozwoju i wdrożeń rozwiązań dla sektora leasingowego, administracji centralnej i samorządowej oraz przedsiębiorstw komunalnych, produkcji, rozwoju i wdrożeń systemów zarządzania kapitałem ludzkim a także w zakresie dostaw infrastruktury.

Pytania

1.Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w świetle przepisów art. 93c § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, w wyniku Podziału Spółki Dzielonej polegającego na przeniesieniu Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą, po Dniu Podziału Spółka Dzielona będzie ponosić odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe związane z Częścią Przedsiębiorstwa Pozostającą w Spółce Dzielonej, stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, za które to zobowiązania odpowiedzialności nie będzie ponosić Spółka Przejmująca;

2.Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w świetle przepisów art. 93c § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, w wyniku Podziału Spółki Dzielonej polegającego na przeniesieniu Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą, od Dnia Podziału:

a.Spółka Przejmująca będzie ponosić odpowiedzialność tylko za zobowiązania podatkowe związane z Wydzielaną Częścią Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (to jest związane ze składnikami majątku Spółki Dzielonej wchodzącymi w skład Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej), które powstały od Dnia Podziału, za które to zobowiązania od Dniu Podziału odpowiedzialności nie będzie ponosić Spółka Dzielona oraz

b.Spółka Przejmująca nie będzie ponosić odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe związane z Wydzielaną Częścią Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, które powstały przed Dniem Podziału, za które to zobowiązania odpowiedzialność będzie ponosić Spółka Dzielona.

Stanowisko Zainteresowanych w sprawie

W ocenie Zainteresowanych, w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego w świetle przepisów art. 93c § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej:

Ad.1.  W wyniku Podziału Spółki Dzielonej polegającego na przeniesieniu Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą, po Dniu Podziału Spółka Dzielona będzie ponosić odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe związane z Częścią Przedsiębiorstwa Pozostającą w Spółce Dzielonej, stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, za które to zobowiązania odpowiedzialności nie będzie ponosić Spółka Przejmująca.

Ad. 2. W wyniku Podziału Spółki Dzielonej polegającego na przeniesieniu Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej na Spółkę Przejmującą, od Dnia Podziału:

a.Spółka Przejmująca będzie ponosić odpowiedzialność tylko za zobowiązania podatkowe związane z Wydzielaną Częścią Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej (to jest związane ze składnikami majątku Spółki Dzielonej wchodzącymi w skład Wydzielanej Części Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej), które powstały od Dnia Podziału, za które to zobowiązania od Dniu Podziału odpowiedzialności nie będzie ponosić Spółka Dzielona, oraz

b.Spółka Przejmująca nie będzie ponosić odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe związane z Wydzielaną Częścią Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, stanowiącą zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej, które powstały przed Dniem Podziału, za które to zobowiązania odpowiedzialność będzie ponosić Spółka Dzielona.

Wynika to z poniższej argumentacji.

Zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm., dalej: „KSH”), podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie). Cechą szczególną tego trybu podziału spółki jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje tylko przeniesienie części majątku tej spółki na inną spółkę już istniejącą lub nowo zawiązaną.

W myśl art. 531 § 1 KSH, spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane powstałe w związku z podziałem wstępują z dniem podziału bądź z dniem wydzielenia w prawa i obowiązki spółki dzielonej, określone w planie podziału.

W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa (art. 531 § 1 KSH), tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału).

Punktem wyjścia dla podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie, jak w każdym przypadku podziału, jest sporządzany przez zarząd spółki dzielonej plan podziału. Zgodnie z art. 534 KSH, plan podziału powinien zawierać m.in. dokładny opis i podział składników (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadających spółkom przejmującym lub spółkom nowo zawiązanym. Wskazane powyżej przepisy regulują problematykę związaną z sukcesją spółek kapitałowych wyłącznie na gruncie prawa cywilnego.

Przejście praw i obowiązków podatkowych w sytuacji podziału przez wydzielenie reguluje natomiast art. 93c Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują z dniem wydzielenia we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi im w planie podziału składnikami majątku. Opisane w przepisie zasady przejścia praw i obowiązków noszą nazwę sukcesji generalnej.

Jednocześnie - jak wynika z § 2 art. 93c Ordynacji podatkowej - przepis § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający osoby prawnej dzielonej, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przypadku podziału przez wydzielenie sukcesja ta nabiera szczególnego charakteru, sukcesji generalnej częściowej. Oznacza to, że podmiot wydzielany przejmuje tylko te prawa i obowiązki, które zostały mu przypisane w planie podziału.

Z uwagi na fakt, że ustawodawca nie definiuje pojęcia „praw i obowiązków podatkowych związanych ze składnikami majątku”, będących przedmiotem sukcesji na podstawie art. 93c Ordynacji podatkowej, należy przyjąć, że sukcesji nie podlegają te prawa i obowiązki, które na mocy obowiązujących przepisów podatkowych zostały przypisane do osoby dzielonego podatnika. Sukcesji zaś podlegają prawa i obowiązki, które choć wynikają ze zdarzeń mających miejsce przed podziałem, to na gruncie rozliczeń podatkowych nie uległy konkretyzacji do tej daty.

W przypadku podziału przez wydzielenie decydujące znaczenie ma okoliczność, czy dane prawo lub obowiązek powstało i istniało przed dniem wydzielenia. Wniosek taki wynika z językowej wykładni art. 93c Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym sukcesji podlegają prawa i obowiązki „pozostające” w związku z przydzielonymi spółce przejmującej lub spółce nowopowstałej w wyniku podziału składnikami majątku. W tym przepisie ustawodawca posłużył się czasem teraźniejszym. Stąd, przedmiotem sukcesji mogą być wyłącznie „stany otwarte”, tj. prawa i obowiązki, które na dzień wydzielenia „pozostają” jeszcze w związku z przydzielonymi spółce przejmującej składnikami majątku i nie zostały rozliczone przez spółkę dzieloną, tj. które nie uległy konkretyzacji na gruncie rozliczeń podatkowych.

W konsekwencji, jeżeli dane prawo bądź obowiązek, powstało przed dniem wydzielenia lub dotyczy okresu poprzedzającego podział (powinno być rozliczone w tym właśnie czasie), skutki podatkowe z nim związane ściśle wiążą się z rozliczeniami podatkowymi spółki dzielonej. W tym kontekście następstwo prawne (sukcesję generalną częściową), zgodnie z art. 93c Ordynacji podatkowej, należy rozumieć jako kontynuację - od dnia wydzielenia - rozliczeń podatkowych prowadzonych dotychczas przez spółkę dzieloną, a nie jako przejęcie przez spółki nowo zawiązane lub przejmujące całości rozliczeń podatkowych wydzielanych części przedsiębiorstwa z okresu przed podziałem [por. wyrok WSA w Gdańsku z 22 października 2014 r. (sygn. akt I Sa/Gd 898/14)].

Przy wykładni art. 93c Ordynacji podatkowej, istotne jest zastrzeżenie, że chodzi o prawa i obowiązki „pozostające w związku z przydzielonymi, m.in. w planie podziału, składnikami majątku”. Wraz z jego konkretyzacją podatek odnosi się do osoby podatnika (a nie jego majątku) i co do zasady nie jest możliwe przypisanie zobowiązania podatkowego do określonych składników majątku. Tym samym nawet przeniesienie w związku z podziałem przez wydzielenie określonych składników majątkowych na spółkę przejmującą nie będzie skutkować przejściem praw i obowiązków podatkowych związanych z tym majątkiem w sytuacji, gdy w sposób ostateczny zostały już one przypisane do spółki dzielonej (uległy skonkretyzowaniu przed dniem podziału).

Podsumowując powyższe, należy przyjąć, że:

·sukcesji nie będą podlegały te prawa i obowiązki, które na mocy obowiązujących przepisów podatkowych zostały przypisane do dnia wydzielenia do osoby dzielonego podatnika, oraz

·sukcesji będą podlegały prawa i obowiązki, które choć mogą wynikać z pewnych zdarzeń mających miejsce przed dniem wydzielenia - to do dnia wydzielenia nie uległy konkretyzacji dla celów rozliczeń podatkowych (tj. przed dniem wydzielenia, zgodnie z normami przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie nastąpił moment powstania przychodu podatkowego oraz moment poniesienia kosztu podatkowego).

W przypadku podziału przez wydzielenie, decydujące znaczenie ma zatem:

·moment powstania danego prawa lub obowiązku przed czy po wydzieleniu oraz

·czy dane prawo lub obowiązek istniało przed dniem wydzielenia, tj. czy zostało skonkretyzowane przed czy po dokonaniu wydzielenia.

W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że w wyniku podziału przez wydzielenie, sukcesji podatkowej podlegać będą te prawa i obowiązki związane z wydzielanymi składnikami majątkowymi przydzielonymi Spółce Przejmującej w Planie Podziału, które nie uległy konkretyzacji do Dnia Podziału. W konsekwencji Spółka Przejmująca nie będzie ponosić odpowiedzialności za zobowiązania Spółki Dzielonej, które uległy konkretyzacji do tego dnia.

Natomiast, Spółka Przejmująca będzie ponosić odpowiedzialność tylko za zobowiązania podatkowe związane z Wydzielaną Częścią Przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej powstałe od Dnia Podziału, za które to zobowiązania odpowiedzialności nie będzie ponosić Spółka Dzielona.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie ordynacji podatkowej jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Jednocześnie zaznaczyć należy, że przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, o ile w istocie zarówno wydzielana część przedsiębiorstwa, jak zęść pozostająca stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 zm.), którą to informację przyjęto jako niepodlegający weryfikacji przez organ interpretacyjny element opisu zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.