Ocena skutków podatkowych planowego podziału przez wydzielenie. - Interpretacja - 0111-KDIB1-1.4010.507.2023.3.AW

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.507.2023.3.AW

Temat interpretacji

Ocena skutków podatkowych planowego podziału przez wydzielenie.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-3 jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 września 2023 r. wpłynął za pośrednictwem platformy ePUAP Państwa wniosek z tego samego dnia  o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia m.in. czy:

-    prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym opisane we wniosku składniki majątkowe będące przedmiotem wydzielenia i wniesienia do innej spółki będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1);

-    pozostający w Spółce zespół składników majątku służący realizacji działalności inwestycyjnej na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2);

-    w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z Podziałem po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).

Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 17 listopada 2023 r. (data wpływu tego samego dania za pośrednictwem platformy ePUAP) oraz pismem z 30 listopada 2023 r. (data wpływu tego samego dania za pośrednictwem platformy ePUAP).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

  1. OGÓLNE INFORMACJE O WNIOSKODAWCY

Wnioskodawca („Spółka”, „Spółka Dzielona”) jest spółką prawa polskiego, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest działalność związana z  oprogramowaniem (PKD 62.01.Z) oraz doradztwo w zakresie informatyki, działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych, komputerowych i przetwarzania danych. Działalność Spółki prowadzona w segmencie technologii informatycznych i komputerowych koncentruje się na branży fitness.

Zainteresowanymi w sprawie są również akcjonariusze Wnioskodawcy:

(…) (dalej: „Zainteresowani”).

W ramach swojej działalności operacyjnej, Spółka dostarcza oprogramowanie wytworzone przez Wnioskodawcę oraz świadczy usługi powiązane z ww. rozwiązaniami. W ofercie Spółki znajduje się przede wszystkim kompleksowe oprogramowanie (…) (dalej: Oprogramowanie) dla (…).

Funkcje oprogramowania to:

Pozyskiwanie nowych członków według zaplanowanej strategii,

Zarządzanie przyszłymi członkami i ich konwersja na płacących członków (CRM),

Zarządzanie rezerwacjami,

Uproszczenie i przyspieszenie codziennych czynności przez samoobsługę,

Analiza i utrzymanie poprzez dostarczanie danych i raportów wspierających decyzje biznesowe klienta,

Automatyzacja komunikacji w celu zwiększenia utrzymania klientów,

Skrócenie czasu obsługi w miejscu sprzedaży,

Bezpieczna kontrola dostępu. Spółka posiada podmioty powiązane z siedzibą w Australii, Polsce oraz Rosji.

Oprócz wyżej opisanej działalności operacyjnej Spółka prowadzi też działalność inwestycyjną, zakładając spółki w branżach lub na rynkach charakteryzujących się zwiększonym stopniem ryzyka biznesowego.

  1. SEGMENTY DZIAŁALNOŚCI

Spółka prowadzi dwa odrębne segmenty działalności i zamierza dokonać podziału przez wydzielenie, poprzez przeniesienie części majątku związanego z Segmentem Operacyjnym na spółkę nowo zawiązaną, która działać będzie w formie spółki akcyjnej („Spółka Nowo Zawiązana”).

1)SEGMENT OPERACYJNY

W ramach Segmentu Operacyjnego Spółka Dzielona prowadzi działalność (…). Spółka Dzielona dostarcza wytworzone przez siebie oprogramowanie oraz świadczy usługi powiązane z ww. rozwiązaniami. W ramach segmentu, w ofercie Spółki Dzielonej znajduje się przede wszystkim kompleksowe oprogramowanie (…) dla (…) wraz z aplikacją mobilną (…). Platforma SaaS (SaaS - Software as a Service) usprawnia codzienne operacje i czynności związane z marketingiem i zarządzaniem (…), jednocześnie unowocześniając zaangażowanie członków centrów rekreacyjnych.

W ramach działalności segmentu Spółka Dzielona utrzymuje udziały w pomiotach (…) z siedzibą w Australii oraz (…) z siedzibą w Polsce. Podmiot (…) prowadzi sprzedaż subskrypcji systemu (…) oraz wsparcie klienta na terenie Australii oraz Nowej Zelandii. Z kolei podmiot (…) sp. z o.o. rozwija aplikację mobilną, która stanowi element kompleksowego oprogramowania oferowanego przez Wnioskodawcę.

2)SEGMENT INWESTYCYJNY

Działalność drugiego z segmentów jest działalnością w zakresie informatyki, tworzenia biznes planu nowych przedsięwzięć za granicą oraz rozwoju rozwiązań informatycznych VR (Virtual Reality), która w dużej mierze ma charakter działalności inwestycyjnej, zorientowanej na lokowanie środków w branżach lub na rynkach charakteryzujących się zwiększonym stopniem ryzyka biznesowego.

Realizując strategię inwestycyjną w tym obszarze, Spółka Dzielona m. in. utrzymuje udziały w podmiocie (…) z siedzibą w Federacji Rosyjskiej, jak również udziały w podmiocie (…) z siedzibą w Polsce.

Spółka Dzielona aż do wybuchu wojny pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą utrzymywała relacje biznesowe ze spółką (…) z siedzibą w Federacji Rosyjskiej, od 2016 r. udzielając jej pożyczek na rozwój działalności dotyczącej dystrybucji oprogramowania (…) na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Wspólnoty Niepodległych Państw.

Spółka Dzielona zawierała również z ww. spółką umowy dotyczące dystrybucji Oprogramowania na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Wspólnoty Niepodległych Państw, jak też zapewniała dostęp do Oprogramowania, aktualizacje oraz wgrywanie nowych funkcjonalności (tzw. releases) i wsparcie techniczne, osiągając z tego tytułu określony poziom przychodów. Na skutek wybuchu wojny pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą, utrzymywanie relacji biznesowych z ww. spółką przez Spółkę Dzieloną, wskutek sytuacji polityczno-gospodarczej i uregulowań prawnych (sankcji), stało się niemożliwe.

Wobec powyższego, Spółka Dzielona posiadać będzie ww. aktywa w celu przywrócenia ich pierwotnej wartości, co umożliwić może ewentualny powrót działalności Spółki Dzielonej na teren Federacji Rosyjskiej po zakończeniu wojny pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą oraz unormowaniu sytuacji gospodarczo-politycznej w regionie. W drugim z segmentów działalności, Spółka Dzielona koncentruje się również m.in. na rozwoju rozwiązań informatycznych (…); realizując strategię inwestycyjną w tym obszarze, jak wspomniano, Spółka Dzielona utrzymuje udziały w podmiocie (…) sp. z o.o. z siedzibą w Polsce.

Strategia Spółki Dzielonej w tym aspekcie koncentruje się obecnie na wypracowywaniu nowych modelów biznesowych do rozwiązań typu (…). Do każdego z ww. segmentów działalności Spółki Dzielonej przypisane są zasoby finansowe, kadrowe i organizacyjne, a także określone środki majątkowe i niemajątkowe; w przypadku segmentu pierwszego - w postaci majątku wydzielanego do Spółki Nowo Zawiązanej, w przypadku segmentu drugiego - w postaci pozostającej w Spółce Dzielonej części majątku, niezbędnej do prowadzenia działalności w tym obszarze. Po dokonaniu podziału Spółki Dzielonej, Spółka Dzielona nie przestanie istnieć, lecz będzie prowadzić dalszą działalność gospodarczą w zakreślonym wymiarze, w oparciu o pozostały w niej majątek. Granica rozdzielająca oba segmenty działalności Spółki Dzielonej zarysowana jest w sposób wyraźny. Prowadzenie działalności Spółki Dzielonej w opisanym, hybrydowym modelu, było do pewnego stopnia optymalne z punktu widzenia rozwoju jej działalności i dbałości o interes akcjonariuszy.

Niemniej, głównie z uwagi na toczącą się wojnę pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą oraz przedłużający się stan niepewności prawno-gospodarczej, Spółka Dzielona pragnie dokonać podziału ryzyka, który wiąże się z utrzymywaniem i odbudową w przyszłości działalności na terytorium Federacji Rosyjskiej, od wszelkich pozostałych ryzyk, dotyczących działalności operacyjnej w obsłudze podmiotów z branży fitness. Również z punktu widzenia potencjalnych akwizycji i poszukiwania możliwości inwestycyjnych utrzymywanie Spółki Dzielonej w dotychczasowej formule działalności jest niecelowe i może działać zniechęcająco w stosunku do potencjalnych nabywców (inwestorów) oraz utrudniać procesy formalno-prawne w tym zakresie.

Co więcej, kolejna gałąź drugiego z segmentów działalności Spółki Dzielonej, tj. działalność w obszarze rozwoju VR, znajduje się w fazie rozwojowej. Eksploracja tego obszaru rynku wymagać może od Spółki Dzielonej dokonywania odważnych przedsięwzięć, które - choć uzasadnione biznesowo - mogą nie spotkać się z pozytywnym odbiorem rynku w sytuacji, w której Spółka Dzielona posiada już ugruntowaną pozycję w innym segmencie.

Zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółka Nowo Zawiązana, na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku, będą podlegać w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka Dzielona nie prowadzi działalności za pomocą zagranicznych zakładów - w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy o CIT. Spółka Dzielona oraz Spółka Nowo Zawiązana będą również posiadały status czynnych podatników VAT w rozumieniu podatku od towarów i usług.

  1. PLANOWANY PODZIAŁ

Podział zostanie dokonany w następujący sposób:

1.  Podział nastąpi w trybie określonym w art. 529 § 1 pkt 4) KSH, tj. w drodze przeniesienia części majątku Spółki Dzielonej obejmującej określony w planie podziału wydzielany majątek na Spółkę Nowo Zawiązaną, w zamian za akcje Spółki Nowo Zawiązanej, które zostaną wydane dotychczasowym akcjonariuszom Spółki Dzielonej na zasadach określonych w planie podziału (podział przez wydzielenie).

2.  Po dokonaniu podziału Spółka Dzielona nie zostanie wykreślona z rejestru przedsiębiorców i będzie kontynuować swoją działalność w oparciu o pozostałą część majątku.

3.  Na Spółkę Nowo Zawiązaną w ramach podziału zostanie przeniesiona część majątku Spółki Dzielonej, dedykowana do określonych zadań gospodarczych związanych z działalnością w segmencie operacyjnym. Spółka Nowo Zawiązana przejmie jednocześnie wszystkie prawa i obowiązki związane z działalnością w segmencie operacyjnym, zgodnie ze szczegółowym zestawieniem składników majątkowych podlegających wydzieleniu w ramach planu podziału.

4.  Kapitały własne Spółki Dzielonej zostaną obniżone o wartość wydzielanego na Spółkę Nowo Zawiązaną majątku, przy czym obniżenie to nastąpi bez obniżenia kapitału zakładowego Spółki Dzielonej, tj. wyłącznie z kapitału zapasowego. Różnica pomiędzy wartością wydzielanego majątku a wartością nominalną nowo utworzonych akcji w Spółce Nowo Zawiązanej zostanie przeniesiona na kapitał zapasowy Spółki Nowo Zawiązanej (agio). W konsekwencji, łączna wartość kapitałów własnych Spółki Nowo Zawiązanej będzie odpowiadać wartości wydzielanego majątku. Nie przewiduje się dodatkowych dopłat, o których mowa w art. 529 § 3 i 4 k.s.h.

5.   W zamian za majątek przeniesiony do Spółki Nowo Zawiązanej w ramach wydzielenia Działalności Operacyjnej, akcjonariusze Spółki Dzielonej otrzymają akcje w kapitale zakładowym Spółki Nowo Zawiązanej, według tej samej proporcji co do posiadanych przez nich akcji w Spółce Dzielonej (tj. akcjonariusze Spółki Dzielonej zachowają udział posiadany w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej w kapitale zakładowym Spółki Nowo Zawiązanej).

6.  W Spółce Dzielonej pozostaną prawa i obowiązki związane z Działalnością inwestycyjną.

7.  Wydzielenie nastąpi, zgodnie z art. 530 § 2 k.s.h., w dniu wpisu Spółki Nowo Zawiązanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: „Dzień Wydzielenia”).

8.  Po Dniu Wydzielenia Spółka Dzielona będzie kontynuowała działalność związaną z Segmentem Inwestycyjnym, wykorzystując pozostałą część majątku, który będzie stanowił organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych.

9.  Spółka Nowo Zawiązana zgodnie z zasadą sukcesji przewidzianą w Ordynacji Podatkowej każdorazowo przyjmie dla celów podatkowych wartości wszystkich przydzielonych jej składników majątku Spółki Dzielonej w wartości wynikającej z ksiąg Spółki Dzielonej, kierując się w tym zakresie również art. 16g ust. 9 ustawy o CIT.

10.Jednocześnie Spółka Nowo Zawiązana będzie spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zatem składniki majątkowe należące do Spółki Dzielonej (w ramach Segmentu Operacyjnego), przejęte przez Spółkę Nowo Zawiązaną w wyniku podziału, zostaną przypisane do prowadzonej działalności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Ponadto należy wskazać, że:

a)  akcje w Spółce Dzielonej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów, ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów,

b)  przyjęta przez akcjonariuszy dla celów podatkowych wartość akcji przydzielonych przez Spółkę Nowo Zawiązaną będzie taka, jaka byłaby przyjęta przez akcjonariuszy dla celów podatkowych wartość akcji w Spółce Dzielonej, gdyby nie doszło do podziału. Akcjonariusze Spółki Dzielonej zachowają udział posiadany w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej w kapitale zakładowym Spółki Nowo Zawiązanej,

c)  planowane jest, że Spółka Nowo Zawiązana przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej oraz przypisze je do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

d)  podział nie jest motywowany osiągnięciem korzyści podatkowych i jednocześnie żadna korzyść podatkowa nie zostanie osiągnięta na skutek podziału przez wydzielenie.

W ocenie Wnioskodawcy, Podział opisany w niniejszym wniosku odbędzie się z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Celem przeprowadzenia podziału przez wydzielenie jest organizacyjne oddzielenie dwóch różniących się od siebie części działalności Spółki Dzielonej - Segmentu Operacyjnego, związanego z dedykowanym oprogramowaniem komputerowym, oraz Segmentu Inwestycyjnego związanego z inwestycjami prowadzonymi przez Spółkę Dzieloną m. in. w obszarze (…). Części te powstały w efekcie realizowanych przez Spółkę Dzieloną inwestycji i strategii rozwoju działalności.

Spółka Dzielona zdecydowała, że te dwa Segmenty powinny funkcjonować jako odrębne podmioty, kierując się przede wszystkim względami ryzyka i bezpieczeństwa gospodarczego, a także marketingowymi i wizerunkowymi. W Segmencie Inwestycyjnym znajdują się bowiem aktywa o podniesionym stopniu ryzyka oraz, z uwagi na aktualną sytuację społeczną i polityczną, mogące negatywnie wpływać na odbiór Spółki na rynku.

W ocenie Wnioskodawcy, przeprowadzenie podziału w sposób przedstawiony w Planie Podziału pozwoli zatem na rozdzielenie ryzyk, związanych z oboma segmentami działalności Spółki Dzielonej, a tym samym osiągnięcie wielu pozytywnych rezultatów, które doprowadzą do równoczesnego maksymalnego rozwoju zarówno Spółki Dzielonej, jak i Spółki Nowo Zawiązanej.

Przede wszystkim podział:

1)udostępni możliwość rozłącznego zaangażowania kapitałowego inwestorom w część działalności zbieżną z ich strategią inwestycyjną;

2)ułatwi analitykom wycenę każdej ze Spółek poprzez brak konieczności stosowania różnych modeli wycen do poszczególnych segmentów działalności;

3)pozwoli na przyciągnięcie do Spółek nowych, wyspecjalizowanych pracowników i zmotywowanie obecnych poprzez skierowanie do nich programów motywacyjnych;

4)umożliwi realizację różnych strategii, uwzględniających specyfikę danego rodzaju działalności:

-    w zakresie rozwoju z uwzględnieniem aspektów kapitałowo-korporacyjnych;

-    w zakresie polityki dywidendowej;

-    w zakresie potencjalnych akwizycji, dzięki łatwiejszemu dostępowi do zewnętrznego finansowania. Jednocześnie, nie bez znaczenia jest pozostawienie w obu Spółkach analogicznej struktury akcjonariatu, co pozwoli akcjonariuszom na partycypację w zyskach wiążących się z rozwojem określonych segmentów przy akceptowalnym dla nich poziomie ryzyka.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku z 17 listopada 2023 r. wskazali Państwo, że planowany Podział Spółki Dzielonej poprzez wniesienie do Spółki Nowo zawiązanej segmentu Operacyjnego zostanie przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych oraz głównym lub jednym z głównych celów wniesienia przez Wnioskodawcę do Spółki Nowo Zawiązanej segmentu Operacyjnego nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Celem przeprowadzenia podziału przez wydzielenie jest organizacyjne oddzielenie dwóch różniących się od siebie części działalności Spółki Dzielonej - Segmentu Operacyjnego, związanego z dedykowanym oprogramowaniem komputerowym, oraz Segmentu Inwestycyjnego związanego z inwestycjami prowadzonymi przez Spółkę Dzieloną m.in. W obszarze (…). Części te powstały w efekcie realizowanych przez Spółkę Dzieloną inwestycji i strategii rozwoju działalności. Spółka Dzielona zdecydowała, że te dwa Segmenty powinny funkcjonować jako odrębne podmioty, kierując się przede wszystkim względami ryzyka i bezpieczeństwa gospodarczego, a także marketingowymi i wizerunkowymi. W Segmencie Inwestycyjnym znajdują się bowiem aktywa o podniesionym stopniu ryzyka oraz, z uwagi na aktualną sytuację społeczną i polityczną, mogące negatywnie wpływać na odbiór Spółki na rynku.

W ocenie Wnioskodawcy, przeprowadzenie podziału w sposób przedstawiony w Planie Podziału pozwoli zatem na rozdzielenie ryzyk, związanych z oboma segmentami działalności Spółki Dzielonej, a tym samym osiągnięcie wielu pozytywnych rezultatów, które doprowadzą do równoczesnego maksymalnego rozwoju zarówno Spółki Dzielonej, jak i Spółki Nowo Zawiązanej. Przede wszystkim podział:

  1. udostępni możliwość rozłącznego zaangażowania kapitałowego inwestorom w część działalności zbieżną z ich strategią inwestycyjną;
  2. ułatwi analitykom wycenę każdej ze Spółek poprzez brak konieczności stosowania różnych modeli wycen do poszczególnych segmentów działalności;
  3. pozwoli na przyciągnięcie do Spółek nowych, wyspecjalizowanych pracowników i zmotywowanie obecnych poprzez skierowanie do nich programów motywacyjnych;
  4. umożliwi realizację różnych strategii, uwzględniających specyfikę danego rodzaju działalności:

w zakresie rozwoju z uwzględnieniem aspektów kapitałowo-korporacyjnych;

w zakresie polityki dywidendowej;

w zakresie potencjalnych akwizycji, dzięki łatwiejszemu dostępowi do zewnętrznego finansowania.

Jednocześnie, nie bez znaczenia jest pozostawienie w obu Spółkach analogicznej struktury akcjonariatu, co pozwoli akcjonariuszom na partycypację w zyskach wiążących się z rozwojem określonych segmentów przy akceptowalnym dla nich poziomie ryzyka.

Ponadto, w uzupełnieniu wniosku z 30 listopada 2023 r. wskazali Państwo, że zarówno będący przedmiotem wydzielenia ze Spółki Dzielonej Segment Operacyjny, jak i pozostający w Spółce Dzielonej Segment Inwestycyjny będą (każdy z tych Segmentów) na dzień wydzielenia będą wyodrębnione na płaszczyźnie organizacyjnej, funkcjonalnej i finansowej.

a)Wydzielenie organizacyjne Segmentu Operacyjnego

W ramach tego segmentu, Spółka dostarcza oprogramowanie wytworzone przez (…) S.A. oraz świadczy usługi powiązane z ww. rozwiązaniami. W ramach Segmentu w ofercie Spółki znajduje się przede wszystkim kompleksowe Oprogramowanie dla (…) wraz z aplikacją mobilną (…). Platforma (…) usprawnia codzienne operacje i czynności związane z marketingiem i zarządzaniem (…), jednocześnie unowocześniając zaangażowanie członków centrów rekreacyjnych. W ramach działalności segmentu Spółka utrzymuje udziały w pomiotach (…) z siedzibą w Australii oraz (…) z siedzibą w Polsce. Podmiot (…) Ltd prowadzi sprzedaż subskrypcji systemu (…) oraz wsparcie klienta na terenie Australii oraz Nowej Zelandii. Podmiot (…) Sp. z o.o. rozwija aplikację mobilną, która stanowi element kompleksowego oprogramowania oferowanego przez (…).

W ramach Spółki wydzielone zostały konkretne aktywa przypisane i wykorzystywane przez Segment Operacyjny związane z tworzeniem oprogramowania oraz doradztwem z zakresie informatyki, takie jak sprzęt komputerowy oraz serwery wykorzystywane przez przypisanych pracowników i współpracowników zatrudnionych w ramach działalności segmentu. Dodatkowo w ramach Spółki przydzielone do segmentu są również wartości niematerialne i prawne, znaki towarowe (…) oraz wiedza (know-how) z zakresu IT, m.in. narzędzia i systemy IT łącznie z konfiguracją, procedury IT, dokumentacja zarządzania bezpieczeństwem informacji ISO, prawa i obowiązki z umów handlowych pozostających w zakresie działalności segmentu.

Jednostka organizacyjna związana z tworzeniem oprogramowania oraz doradztwem w zakresie informatyki w sposób konsekwentny traktowana jest w Spółce jako odrębna działalność, niezależna od działalności innych jednostek organizacyjnych działających w ramach Spółki.

Zatem Segment Operacyjny będzie stanowił wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania.

Segment Operacyjny stanowi wewnętrzny dział Spółki Dzielonej, a czynnością i dokumentami potwierdzającymi jego wyodrębnienie organizacyjne będą uchwały o podziale Spółki Dzielonej oraz plan podziału.

b)Wydzielenie finansowe Segmentu Operacyjnego

Segment Operacyjny posiada swój własny, odrębny budżet.

Faktury wystawiane przez Spółkę, związane z działalnością realizowaną w ramach Segmentu Operacyjnego opisywane są w sposób, który pozwala na ich jednoznaczne przypisywanie do tego Segmentu. Umożliwia to ustalenie przychodów związanych z działalnością Segmentu. Generowane są też raporty prezentujące należności, dzięki czemu możliwe jest ich wyodrębnienie.

W księgach rachunkowych Spółki możliwe jest wydzielenie przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością Segmentu Operacyjnego. Stosowane jest bowiem szczególne oznaczenie, które pozwala na wyodrębnienie informacji wskazujących na przychody i koszty. W ten sposób uzyskiwane są na przykład dane dotyczące kosztów sprzedaży, marketingu, kosztów produkcji, itp., dotyczących jednostki organizacyjnej. Można też ustalić wartość sprzedaży zrealizowanej przez segment sprzedaży subskrypcji systemy (…) oraz pozostałej działalności usługowej w zakresie technologii informatycznych i komputerowych.

Dla Segmentu Operacyjnego w systemie księgowym przypisywane są również zobowiązania, w tym zobowiązania związane z zapłatą wynagrodzeń.

Do kosztów Segmentu przypisywane są również koszty ogólne ponoszone przez Spółkę w postaci kosztów najmu powierzchni biurowej oraz utrzymania jej w czystości. Ponoszone z tego tytułu koszty Spółka dzieli stosując odpowiedni klucz alokacji. Dokonując alokacji tego rodzaju kosztów Spółka bierze pod uwagę liczbę osób zatrudnionych ogółem w Spółce. Analogicznie przypisywane są koszty ponoszone z tytułu usług back office. Dzięki tym danym Spółka zna koszty związane z funkcjonowaniem jednostki organizacyjnej.

Zatem Segment Operacyjny będzie posiadał samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym oraz na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie nie tylko przychodów i kosztów, ale również należności i zobowiązań do wyodrębnionych działalności, przez co możliwe jest określenie wyniku finansowego.

c)Wydzielenie funkcjonalne Segmentu Operacyjnego

W ramach Spółki sprzedawane są produkty oraz świadczone kompleksowe usługi, które są samodzielnym przedmiotem kontraktów i umów sprzedaży. Składniki materialne i niematerialne związane z funkcjonowaniem Segmentu Operacyjnego, w tym substrat ludzki, są na tyle wewnętrznie powiązane, spójne oraz kompletne, że segment ten może pełnić samodzielnie funkcje, do których jest powołany.

Segment Operacyjny oraz jego pracownicy wyposażeni są w zespół środków trwałych oraz składników niematerialnych pozwalających im na pełne świadczenie działalności operacyjnej. Ponadto, pracownicy Segmentu wypracowali w ramach jednostki operacyjnej szereg autorskich rozwiązań programistycznych, stanowiących trzon świadczonych przez jednostkę operacyjną usług. Prawa te pozostają niepowiązane z innymi prawami intelektualnymi Spółki oraz są w pełni wyodrębnione od innych utworów wytworzonych przez Spółkę i jej pracowników lub na jej zamówienie, również tych działających w ramach innych jednostek organizacyjnych Spółki.

Po wyodrębnieniu Segment Operacyjny będzie stanowił niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

d)Wyodrębnienie organizacyjne Segmentu Inwestycyjnego

Głównym przedmiotem działalności Segmentu Inwestycyjnego jest utrzymywanie i zarządzanie udziałami w podmiotach prowadzących działalność podniesionego ryzyka. Głównym aktywem Segmentu są udziały w podmiocie (…) z siedzibą w Federacji Rosyjskiej utrzymywane w celu przywrócenia ich wartości, co umożliwi ewentualny powrót działalności (…) na teren Rosji po zakończeniu wojny pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą oraz unormowaniu sytuacji gospodarczo-politycznej w regionie. Spółka utrzymuje udziały w podmiocie (…) Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce w celu przywrócenia ich wartości poprzez wypracowanie nowego modelu biznesowego do rozwiązań informatycznych (…).

W ramach Spółki wydzielone zostały konkretne aktywa przypisane i wykorzystywane przez Segment Inwestycyjny, takie jak sprzęt komputerowy wykorzystywany przez przypisanych (współ)pracowników zatrudnionych w ramach działalności Segmentu.

Powyższe wyodrębnienie w zakresie (współ)pracowników, jak również wyodrębnienie składników materialnych przypisanych do Segmentu Inwestycyjnego pozwala jednostce na samodzielne działanie - zarówno względem samej Spółki, jak i pozostałych jednostek organizacyjnych funkcjonujących w ramach jej struktury.

Segment Inwestycyjny w sposób konsekwentny traktowany jest w Spółce jako odrębna działalność, niezależna od działalności innych jednostek organizacyjnych działających w ramach Spółki.

Segment Inwestycyjny stanowi wewnętrzny dział Spółki Dzielonej, a czynnością i dokumentami potwierdzającymi jego wyodrębnienie organizacyjne będą uchwały o podziale Spółki Dzielonej oraz plan podziału.

e)Wyodrębnienie finansowe Segmentu Inwestycyjnego

Obsługa księgowa i kadrowa segmentu jest zapewniona przez zewnętrzne biuro księgowe. Spółka posiada środki pieniężne na rachunku bankowym.

Faktury wystawiane przez Spółkę, związane z działalnością realizowaną w ramach obsługi podmiotu (…) LLC, z siedzibą w Federacji Rosyjskiej, opisywane są w sposób, który pozwala na ich jednoznaczne przypisywanie do działalności Segmentu Inwestycyjnego. Umożliwia to ustalenie przychodów związanych z działalnością tego Segmentu. Generowane są też raporty prezentujące należności/zobowiązania od/wobec (…) LLC oraz (…) sp. z o.o., dzięki czemu możliwe jest ich wyodrębnienie.

f)Wyodrębnienie funkcjonalne Segmentu Inwestycyjnego

Składniki materialne i niematerialne związane z funkcjonowaniem Spółki, w tym substrat ludzki, są na tyle wewnętrznie powiązane, spójne oraz kompletne, że Segment Inwestycyjny może pełnić samodzielnie funkcje, do których jest powołany.

Projekty realizowane w ramach zarządzania działalnością podmiotów, których udziały są posiadane przez Spółkę, są realizowane w ramach Segmentu Inwestycyjnego. W związku z powyższym, z prawnego i formalnego punktu widzenia stroną wszystkich kontraktów jest Spółka, jednak potrafi ona przypisać konkretne umowy do Segmentu Inwestycyjnego.

W Segmencie Inwestycyjnym zatrudnione/współpracujące na dzień podziału są łącznie dwie osoby. Do wskazanej liczby osób zatrudnionych/świadczących usługi w ramach jednostki organizacyjnej nie wliczają się pracownicy zajmujący się obsługą administracyjną Spółki. Pracownikami dedykowanymi do jednostki organizacyjnej są więc wyłącznie osoby merytoryczne (managerowie, specjaliści w zakresie marketingu dedykowanego). Zadania z zakresu księgowości, finansów, kadr i płac, zasobów ludzkich, pełni na rzecz Segmentu zewnętrzne biuro księgowe.

Po wyodrębnieniu Segment Inwestycyjny będzie stanowił niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze.

Zatem Segment Inwestycyjny będzie posiadał samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym oraz na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej możliwe jest przyporządkowanie nie tylko przychodów i kosztów, ale również należności i zobowiązań do wyodrębnionych działalności, przez co możliwe jest określenie wyniku finansowego.

Spółka Nowo Zawiązana która nabędzie zespół składników Państwa przedsiębiorstwa w postaci Segmentu Operacyjnego będzie kontynuowała dotychczasową działalności Spółki Dzielonej w zakresie Segmentu Operacyjnego wyłącznie w oparciu o nabyte składniki bez konieczności angażowania innych składników lub podejmowania dodatkowych działań.

Pytania

1.  Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym opisane we wniosku składniki majątkowe będące przedmiotem wydzielenia i wniesienia do innej spółki będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1);

2.  Czy pozostający w Spółce zespół składników majątku służący realizacji działalności inwestycyjnej na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2);

3.  Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z Podziałem po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3).

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisane we wniosku składniki majątkowe będące przedmiotem wydzielenia i wniesienia do innej spółki będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawy o CIT”).

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest więc to, aby zbycie obejmowało zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie.

Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach:

organizacyjnej,

finansowej oraz

funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa występuje w strukturze organizacyjnej podatnika. Ocena ta musi być dokonana według podstawowego kryterium, tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zarówno w orzecznictwie, jak i indywidualnych interpretacjach podatkowych podkreśla się również, że warunkiem wyodrębnienia finansowego nie jest samodzielne sporządzanie bilansu przez daną jednostkę wewnętrzną.

Wyodrębnienie funkcjonalne definiowane jest natomiast przez wymóg, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność zorganizowanej części przedsiębiorstwa do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Reasumując, na gruncie ustawy o CIT mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1)istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2)zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3)składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych; oraz

4)zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Należy wskazać, że zdaniem Wnioskodawcy, majątek przenoszony oraz majątek pozostający w Spółce Dzielonej, będą spełniały wyżej wymienione cechy zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.

I.Struktura organizacyjna

Działalność Spółki prowadzona w Segmencie Operacyjnym dotyczy technologii informatycznych i komputerowych i koncentruje się na branży fitness. Głównym przedmiotem działalności Segmentu jest działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych, komputerowych i przetwarzania danych.

W ramach tego segmentu, Spółka dostarcza oprogramowanie wytworzone przez (…) S.A, oraz świadczy usługi powiązane z ww. rozwiązaniami.

W ramach Segmentu w ofercie Spółki znajduje się przede wszystkim kompleksowe oprogramowanie (…). Platforma (…) usprawnia codzienne operacje i czynności związane z (…), jednocześnie unowocześniając zaangażowanie członków centrów rekreacyjnych.

W ramach działalności segmentu Spółka utrzymuje udziały w pomiotach (…) z siedzibą w Australii oraz (…) sp. z o.o. z siedzibą w Polsce. Podmiot (…) Ltd prowadzi sprzedaż subskrypcji systemu (…) oraz wsparcie klienta na terenie Australii oraz Nowej Zelandii. Podmiot (…) Sp. z o.o. rozwija aplikację mobilną, która stanowi element kompleksowego oprogramowania oferowanego przez (…) S.A.

W ramach Spółki wydzielone zostały konkretne aktywa przypisane i wykorzystywane przez Segment Operacyjny związane z tworzeniem oprogramowania oraz doradztwem z zakresie informatyki, takie jak sprzęt komputerowy oraz serwery wykorzystywane przez przypisanych pracowników i współpracowników zatrudnionych w ramach działalności segmentu.

Dodatkowo w ramach Spółki przydzielone do segmentu są również wartości niematerialne i prawne, znaki towarowe (…) oraz wiedza (know-how) z zakresu IT, m.in. narzędzia i systemy IT łącznie z konfiguracją, procedury IT, dokumentacja zarządzania bezpieczeństwem informacji ISO, prawa i obowiązki z umów handlowych pozostających w zakresie działalności segmentu.

Powyższe wyodrębnienie w zakresie pracowników, jak również wyodrębnienie składników materialnych i niematerialnych przypisanych do Segmentu Operacyjnego pozwala jednostce na samodzielne działanie - zarówno względem samej Spółki, jak i pozostałych jednostek organizacyjnych funkcjonujących w ramach jej struktury. Jednostka organizacyjna związana z tworzeniem oprogramowania oraz doradztwem w zakresie informatyki w sposób konsekwentny traktowana jest w Spółce jako odrębna działalność, niezależna od działalności innych jednostek organizacyjnych działających w ramach Spółki.

II.Struktura funkcjonalna

Jak zaznaczano wyżej, w ramach Spółki sprzedawane są produkty oraz świadczone kompleksowe usługi, które są samodzielnym przedmiotem kontraktów i umów sprzedaży. Składniki materialne i niematerialne związane z funkcjonowaniem Segmentu Operacyjnego, w tym substrat ludzki, są na tyle wewnętrznie powiązane, spójne oraz kompletne, że segment ten może pełnić samodzielnie funkcje, do których jest powołany. Projekty realizowane w ramach tworzenia Oprogramowania, sprzedaży subskrypcji systemu (…) oraz pozostałej działalności usługowej w zakresie technologii informatycznych i komputerowych są realizowane w ramach Spółki.

W związku z powyższym, z prawnego i formalnego punktu widzenia stroną wszystkich kontraktów, dotyczących realizacji i wdrażania produktów, jest Spółka. To Spółka jest również stroną wszystkich umów zawartych z pracownikami i współpracownikami realizującymi zadania na rzecz jednostki organizacyjnej. W Spółce w ramach Segmentu Operacyjnego zatrudnionych/współpracujących na dzień podziału jest łącznie (...) osób. Do wskazanej liczby osób zatrudnionych/świadczących usługi w ramach Segmentu wliczają się pracownicy zajmujący się obsługą administracyjną Spółki (z zakresu administracji, zasobów ludzkich, finansów). Pracownikami dedykowanymi do Segmentu są więc osoby merytoryczne (m.in. managerowie, sprzedawcy, specjaliści w zakresie marketingu dedykowanego, programiści) oraz pracownicy z działów wspierających. Zadania z zakresu księgowości, finansów, kadr i płac, pełni na rzecz poszczególnych segmentów Spółki zewnętrzne biuro księgowe. Spółka nie jest właścicielem nieruchomości, w których prowadzi swoją działalność.

Powierzchnie biurowe są najmowane przez Spółkę, nie zaś przez poszczególne jej segmenty. Spółka najmuje biuro w (...). W biurze wynajmowanym przez Spółkę, Segment Operacyjny nie posiada odrębnych pomieszczeń, a jedynie wyodrębnione, dedykowane powierzchnie. Segment Operacyjny oraz jego pracownicy wyposażeni są w zespół środków trwałych oraz składników niematerialnych pozwalających im na pełne świadczenie działalności operacyjnej.

Ponadto, pracownicy Segmentu wypracowali w ramach jednostki operacyjnej szereg autorskich rozwiązań programistycznych, stanowiących trzon świadczonych przez jednostkę operacyjną usług. Prawa te pozostają niepowiązane z innymi prawami intelektualnymi Spółki oraz są w pełni wyodrębnione od innych utworów wytworzonych przez Spółkę i jej pracowników lub na jej zamówienie, również tych działających w ramach innych jednostek organizacyjnych Spółki.

W ramach umowy dystrybucyjnej zawartej 30 czerwca 2017 r. na czas nieokreślony Spółka współpracuje z podmiotem zależnym (…) Ltd, który jest wyłącznym dystrybutorem oprogramowania (…) na terenie Australii oraz Nowej Zelandii. Spółka otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie zależne od osiągniętego przez podmiot australijski przychodu, (….).

W ramach umowy o współpracy zawartej 1 września 2021 r. na czas nieoznaczony podmiot zależny (…) sp. z o.o. udostępnia Spółce aplikację mobilną (…) oraz świadczy usługi, m.in. wsparcia technicznego, wsparcia rozwoju aplikacji, wsparcia sprzedaży produktu. (…).

III.Struktura finansowa

Segment Operacyjny posiada swój własny, odrębny budżet. Faktury wystawiane przez Spółkę, związane z działalnością realizowaną w ramach Segmentu Operacyjnego opisywane są w sposób, który pozwala na ich jednoznaczne przypisywanie do tego Segmentu. Umożliwia to ustalenie przychodów związanych z działalnością Segmentu. Generowane są też raporty prezentujące należności, dzięki czemu możliwe jest ich wyodrębnienie. W księgach rachunkowych Spółki możliwe jest wydzielenie przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością Segmentu Operacyjnego. Stosowane jest bowiem szczególne oznaczenie, które pozwala na wyodrębnienie informacji wskazujących na przychody i koszty. W ten sposób uzyskiwane są na przykład dane dotyczące kosztów sprzedaży, marketingu, kosztów produkcji, itp., dotyczących jednostki organizacyjnej. Można też ustalić wartość sprzedaży zrealizowanej przez segment sprzedaży subskrypcji systemy (…) oraz pozostałej działalności usługowej w zakresie technologii informatycznych i komputerowych.

Dla Segmentu Operacyjnego w systemie księgowym przypisywane są również zobowiązania, w tym zobowiązania związane z zapłatą wynagrodzeń. Do kosztów Segmentu przypisywane są również koszty ogólne ponoszone przez Spółkę w postaci kosztów najmu powierzchni biurowej oraz utrzymania jej w czystości. Ponoszone z tego tytułu koszty Spółka dzieli stosując odpowiedni klucz alokacji. Dokonując alokacji tego rodzaju kosztów Spółka bierze pod uwagę liczbę osób zatrudnionych ogółem w Spółce.

Analogicznie przypisywane są koszty ponoszone z tytułu usług back office. Dzięki tym danym Spółka zna koszty związane z funkcjonowaniem jednostki organizacyjnej. Źródłem finansowania jednostki organizacyjnej jest bieżąca działalność oraz pożyczki otrzymane w 2023 r. na dalszy rozwój działalności jednostki organizacyjnej, w tym w szczególności zwiększenie sił sprzedażowych. Spółka dnia 30 stycznia 2023 r. zawarła umowę pożyczki z akcjonariuszem Spółki, w ramach której otrzymała finansowanie w wysokości 500.000,00 EUR.

Spółka dnia 9 marca 2023 r. zawarła umowę pożyczki z podmiotem trzecim, w ramach której otrzymała finansowanie w wysokości (…) EUR.

Do jednostki organizacyjnej alokowane są odpowiednie środki trwałe. Zastosowanie odpowiedniego oznaczenia pozwala na takie jednoznaczne przypisanie spośród wszystkich środków trwałych Spółki. Stąd Segmentowi Operacyjnemu przypisane są koszty związane z amortyzacją środków trwałych (sprzęt komputerowy, serwery, macierze) oraz wartości niematerialnych i prawnych (np. licencje) bezpośrednio związanych z działalnością Segmentu.

Ad 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, pozostający w Spółce zespół składników majątku służący realizacji działalności inwestycyjnej na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przesłanki pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa zostały przedstawione w odpowiedzi na pytanie 1.

Tutaj Wnioskodawca wskazuje, że w jego ocenie również majątek i struktura organizacyjna pozostająca w Spółce Dzielonej i składająca się na Segment inwestycyjny stanowią ZCP.

I.Struktura organizacyjna

Głównym przedmiotem działalności Segmentu Inwestycyjnego jest utrzymywanie i zarządzanie udziałami w podmiotach prowadzących działalność podniesionego ryzyka. Głównym aktywem Segmentu są udziały w podmiocie (…) LLC z siedzibą w Federacji Rosyjskiej utrzymywane w celu przywrócenia ich wartości, co umożliwi ewentualny powrót działalności (…) na teren Rosji po zakończeniu wojny pomiędzy Federacją Rosyjską a Ukrainą oraz unormowaniu sytuacji gospodarczo-politycznej w regionie. Spółka utrzymuje udziały w podmiocie (…) Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce w celu przywrócenia ich wartości poprzez wypracowanie nowego modelu biznesowego do rozwiązań informatycznych (…).

W ramach Spółki wydzielone zostały konkretne aktywa przypisane i wykorzystywane przez Segment Inwestycyjny, takie jak sprzęt komputerowy wykorzystywany przez przypisanych (współ)pracowników zatrudnionych w ramach działalności Segmentu. Powyższe wyodrębnienie w zakresie (współ)pracowników, jak również wyodrębnienie składników materialnych przypisanych do Segmentu Inwestycyjnego pozwala jednostce na samodzielne działanie - zarówno względem samej Spółki, jak i pozostałych jednostek organizacyjnych funkcjonujących w ramach jej struktury. Segment Inwestycyjny w sposób konsekwentny traktowany jest w Spółce jako odrębna działalność, niezależna od działalności innych jednostek organizacyjnych działających w ramach Spółki.

II.Struktura funkcjonalna

Składniki materialne i niematerialne związane z funkcjonowaniem Spółki, w tym substrat ludzki, są na tyle wewnętrznie powiązane, spójne oraz kompletne, że Segment Inwestycyjny może pełnić samodzielnie funkcje, do których jest powołany. Projekty realizowane w ramach zarządzania działalnością podmiotów, których udziały są posiadane przez Spółkę, są realizowane w ramach Segmentu Inwestycyjnego.

W związku z powyższym, z prawnego i formalnego punktu widzenia stroną wszystkich kontraktów jest Spółka, jednak potrafi ona przypisać konkretne umowy do Segmentu Inwestycyjnego. W Segmencie Inwestycyjnym zatrudnione/współpracujące na dzień podziału są łącznie dwie osoby. Do wskazanej liczby osób zatrudnionych/świadczących usługi w ramach jednostki organizacyjnej nie wliczają się pracownicy zajmujący się obsługą administracyjną Spółki. Pracownikami dedykowanymi do jednostki organizacyjnej są więc wyłącznie osoby merytoryczne (managerowie, specjaliści w zakresie marketingu dedykowanego). Zadania z zakresu księgowości, finansów, kadr i płac, zasobów ludzkich, pełni na rzecz Segmentu zewnętrzne biuro księgowe. Spółka nie jest właścicielem nieruchomości, w których prowadzi swoją działalność.

Powierzchnie biurowe są najmowane przez Spółkę, nie zaś przez poszczególne jej segmenty. Spółka najmuje biuro w (...). W biurze wynajmowanym przez Spółkę, Segment Inwestycyjny posiada wyodrębnione, dedykowane powierzchnie. Segment Inwestycyjny oraz jego pracownicy wyposażeni są w zespół środków, w postaci zestawów komputerowych, pozwalających im na pełne świadczenie działalności operacyjnej.

III.Struktura finansowa

Obsługa księgowa i kadrowa segmentu jest zapewniona przez zewnętrzne biuro księgowe. Spółka posiada środki pieniężne na rachunku bankowym. Faktury wystawiane przez Spółkę, związane z działalnością realizowaną w ramach obsługi podmiotu (…) LLC, z siedzibą w Federacji Rosyjskiej, opisywane są w sposób, który pozwala na ich jednoznaczne przypisywanie do działalności Segmentu Inwestycyjnego. Umożliwia to ustalenie przychodów związanych z działalnością tego Segmentu. Generowane są też raporty prezentujące należności/zobowiązania od/wobec (…) LLC oraz (…) sp. z o.o., dzięki czemu możliwe jest ich wyodrębnienie.

Podmiot (…) LLC z siedzibą w Federacji Rosyjskiej został zarejestrowany 22 sierpnia 2016 r. Spółka (…) S.A. udzieliła pożyczek podmiotowi (…) LCC w 2016, 2017 oraz w 2018 r. w wysokości odpowiednio (…) na rozwój działalności dotyczącej dystrybucji oprogramowania (…) na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Wspólnoty Niepodległych Państw (CIS - Common Wealth of Independent States).

Terminy spłat pożyczek zostały początkowo ustalone odpowiednio na 31 grudnia 2018 r., 31 grudnia 2019 r., 31 grudnia 2020 r. Następnie umowy pożyczek zostały aneksowane jednocześnie wydłużając termin ich spłaty do 31 grudnia 2022 r.

W trakcie 2022 r. pożyczki udzielone (…) LLC zostały spłacone do Spółki. W okresie od 30 czerwca 2017 r. do 30 września 2021 r. podmiot (…) LLC zawierał ze Spółką (…) S.A. umowy dotyczące dystrybucji oprogramowania (…) na terenie Federacji Rosyjskiej oraz Wspólnoty Niepodległych Państw. Spółka zapewniała dostęp do oprogramowania (…), aktualizacje oraz wgrywanie nowych funkcjonalności (tzw. releases) oraz wsparcie techniczne.

Przychody Spółki z tytułu zawartej umowy dystrybucyjnej za okres (…).

Dnia 30 grudnia 2022 r. oraz 17 kwietnia 2023 r. Spółka zawarła umowy z podmiotem (…) LLC dotyczące dystrybucji Oprogramowania w okresie 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. Spółka w ww. okresie zapewniała dostęp do Oprogramowania, wyłączone zostały natomiast aktualizacje, wgrywanie nowych funkcjonalności (tzw. releases) oraz wsparcie techniczne. Obsługa podmiotu (…) LLC, z siedzibą w Federacji Rosyjskiej obowiązywała do 30 czerwca 2023 r. poprzez umowy dystrybucyjne.

W ramach utrzymania udziałów w (…) LLC, Spółka będzie egzekwować spłatę zaległych wierzytelności. Wartość niezafakturowanych usług świadczonych przez (…) S.A. na rzecz (…) LLC wynosi (…). Następnie podejmie próby przywrócenie umów dystrybucyjnych z (…) LLC po zakończeniu wojny pomiędzy Federacją Rosyjską, a Ukrainą, poprawie sytuacji gospodarczo-politycznej regionu oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie obowiązujących sankcji nałożonych na Federację Rosyjską.

Ad 3.

Zdaniem Wnioskodawcy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z Podziałem po stronie Spółki Dzielonej nie powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT przychodami, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 3 i 4 oraz art. 14 tej ustawy, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Przepisy art. 12 ust. 1 ustawy o CIT nie definiują pojęcia przychodu, jednak zawarty w nich otwarty katalog przykładowych rodzajów przysporzeń stanowiących przychody pozwala na przyjęcie, że za przychody uznaje się przysporzenia o charakterze definitywnym (trwałe i bezzwrotne), które skutkują zwiększeniem aktywów lub zmniejszeniem pasywów podatnika, a nie zostały wyłączone na mocy przepisów art. 12 ust. 4.

Z kolei zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT przychodami, z zastrzeżeniem przypadków irrelewantnych w niniejszej sprawie, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Jednocześnie w art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT ustawodawca zastrzegł, że w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - do przychodów nie zalicza się wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia.

Z przywołanych przepisów a contrario wynika, że w przypadku gdy wydzielany ze spółki majątek jak i majątek pozostający w spółce stanowią niezależne ZCP, nie powstanie przychód podatkowy po stronie spółki podlegającej podziałowi.

W konsekwencji, skoro zespoły składników majątkowych i niemajątkowych służące realizacji działalności operacyjnej i inwestycyjnej będą stanowić dwa odrębne ZCP, podział Spółki poprzez wydzielenie działalności operacyjnej i przeniesienie jej do spółki przejmującej nie spowoduje po stronie Spółki powstania przychodu podatkowego.

Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, należy stwierdzić, że ww. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się do dwóch podobnych lecz odrębnych sytuacji.

Pierwszy z przywołanych przepisów (art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT), reguluje zasadnicze skutki podatkowe po stronie spółki podlegającej podziałowi lub łączeniu. W jego świetle w takiej sytuacji przychód nie występuje bowiem majątek spółki przejmowanej stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Drugi ze wskazanych przepisów (art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT), stanowi przepis szczególny (lex specialis) w stosunku do przywołanej wcześniej konstrukcji bowiem odnosi się do jednego rodzaju podziału spółek, tj. podziału przez wydzielenie. Jednocześnie w zakresie objętym hipotezą tego przepisu wyłącza on zastosowanie zasady ogólnej - zgodnie z zasadą lex specialis derogat legi generali (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 17 marcu 2023 r. Znak: 0111-KDIB1-3.4010.866.2022.2.PC).

Dla rozstrzygnięcia zatem czy w związku z opisanym podziałem Wnioskodawcy powstanie po jego stronie przychód konieczne jest ustalenie czy zarówno majątek z niej wydzielony, jak i majątek w niej pozostawiony stanowią niezależne od siebie zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

W świetle przedstawionego uzasadnienia dotyczącego pytań 1 i 2, nie ulega wątpliwości, że zarówno wydzielany ZCP operacyjny, jak i pozostawiona w strukturze Wnioskodawcy część przeznaczona do prowadzenia działalności inwestycyjnej, powyższy warunek spełniają, tj. każde z nich jest niezależnym ZCP.

Powyższe stwierdzenie jest zatem wystarczające do uznania, że planowana transakcja nie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy jakiegokolwiek przychodu. Na marginesie zaznaczyć należy, że na gruncie ustawy o CIT brak jest innego przepisu, który stanowiłby podstawę do określenia przychodu po stronie Wnioskodawcy w związku z planowaną transakcją.

Powyższe stanowisko jest powszechnie akceptowane w licznych interpretacjach podatkowych.

W tym kontekście przytoczyć można przykładowo indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 21 lutego 2023 r. (Znak: 0111-KDIB1-2.4010.743.2022.4. AW), w której Dyrektor KIS stwierdził, że „w świetle art. 12 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.p. a contrario podział Spółki przez wydzielenie Działalności Wydzielanej do Spółki Majątkowej przy jednoczesnym pozostawieniu w Spółce Działalności Operacyjnej nie będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych”.

Tożsame stanowisko Dyrektor KIS zajął m.in. w następujących interpretacjach indywidualnych:

a)z dnia 22 grudnia 2022 r. (Znak: 0114-KDIP2-2.4010.159.2022.4.KW),

b)z dnia 28 listopada 2022 r. (Znak: 0111-KDIB1-1.4010.410.2022.2.BS),

c)z dnia 8 września 2022 r. (Znak: 0111-KDIB1-1.4010.387.2022.1.AND).

Jednocześnie podkreślenia wymaga, że podział Wnioskodawcy poprzez wydzielenie do spółki przejmującej składników majątkowych i niemajątkowych związanych z działalnością produkcyjną ma na celu dywersyfikację działalności Spółki ze względu na ryzyko i względy wizerunkowe.

Zatem zdaniem Wnioskodawcy zastosowania nie znajdą przepis art. 12 ust. 13 i 14 ustawy o CIT, zgodnie z którymi przepis art. 12 ust. 4 pkt 3h nie ma zastosowania w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania (art. 12 ust. 13 ustawy o CIT). Jeżeli natomiast połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania (art. 12 ust. 14 ustawy o CIT).

Jak zostało wykazane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy majątek przejmowany przez spółkę przejmującą na skutek podziału, jak i majątek pozostający w Spółce dzielonej po jej podziale będą stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa.

W konsekwencji, w związku z planowanym podziałem, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż nie będzie zobowiązany do rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm.).

Natomiast, zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm.).

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

-przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

-przychody spółki dzielonej.

W myśl art. 7b ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.

Powołane przepisy nie stanowią jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Na postawie art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:

do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

W świetle art. 12 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9  oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, że ww. przepisy  ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie. W pierwszym przypadku wskazanych przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku  zawartym w tych przepisach prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.

Z kolei zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),

jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,

jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,

mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.

Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.

Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).

Z opisu sprawy wynika m.in., że zarówno Segment Operacyjny przenoszony do Spółki Nowo Zawiązanej, jak i Segment Inwestycyjny pozostający w Spółce Dzielonej na moment podziału będzie wyodrębniony na płaszczyźnie organizacyjnej, funkcjonalnej oraz finansowej w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej. Spółka Nowo Zawiązana przejmie wszystkie prawa i obowiązki związane z działalnością w Segmencie Operacyjnym, zgodnie ze szczegółowym zestawieniem składników majątkowych podlegających wydzieleniu w ramach planu podziału. Natomiast, Spółka Dzielona po dniu wydzielania będzie kontynuowała działalność gospodarczą w oparciu o pozostałą cześć majątku, tj. Segment Inwestycyjny.

Wobec powyższego z opisu sprawy wynika, że zarówno Segment Operacyjny przenoszony do Spółki Nowo Zawiązanej, jak i pozostający w Spółce Dzielonej Segment Inwestycyjny będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, w oparciu o które Spółka Dzielona będzie mogła jako samodzielny podmioty prowadzić działalność gospodarczą w zakresie Segmentu Inwestycyjnego, natomiast Spółka Nowo Zawiązana jako samodzielny podmiot w zakresie Segmentu Operacyjnego.

Zatem, skoro wydzielany ze Spółki Dzielonej Segment Operacyjny, jak i pozostający w Spółce Dzielonej Segment Inwestycyjny na dzień wydzielenia będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa, to po stronie Spółki Dzielonej (Wnioskodawcy) nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9  ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie ustalenia czy:

-    opisane we wniosku składniki majątkowe będące przedmiotem wydzielenia i wniesienia do innej spółki będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

-    pozostający w Spółce zespół składników majątku służący realizacji działalności inwestycyjnej na moment podziału przez wydzielenie będzie stanowić zorganizowaną części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe;

-    w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z Podziałem po stronie Spółki Dzielonej powstanie przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest prawidłowe.

Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Organ nie odniósł do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych, albowiem zostały one wydane w sprawach innych podatników i nie wiążą Organu w niniejszej sprawie.

W pozostałym zakresie objętym wnioskiem, tj. w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 4-9 zostały (zostaną) wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383) Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

-   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-   Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska  5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383).