W zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą osobom fizycznym dofinansowania na wymianę pieców. - Interpretacja - 0114-KDIP3-2.4011.643.2023.2.MN

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 12 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.643.2023.2.MN

Temat interpretacji

W zakresie obowiązków płatnika w związku z wypłatą osobom fizycznym dofinansowania na wymianę pieców.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z wypłatą osobom fizycznym dofinansowania na wymianę pieców. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 17 sierpnia 2023 r. (wpływ 17 sierpnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Gmina/Miasto (…) dnia (…) 2017 roku zawarła umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w (…) Nr (…) na dofinansowanie realizacji zadania pn. „(…)”.

W ramach tego programu Gmina/Miasto otrzymała dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie (…) zł. Od otrzymanego dofinansowania Gmina/Miasto odprowadziła podatek VAT.

Otrzymana dotacja została udzielona na dofinansowanie wymiany niskosprawnych i nieekologicznych kotłów i pieców węglowych w budynkach mieszkalnych zlokalizowanych na terenie Miasta (…) na kotły zasilane gazem ziemnym.

Przed przystąpieniem do programu Gmina/Miasto zawarło w październiku 2017 roku 40 trójstronnych umów: między Gminą/Miastem a mieszkańcem występującym w umowie jako inwestor oraz sprzedawcą, który piec dostarczał na adres mieszkańca. Inwestor-mieszkaniec zgodnie z umową zobowiązał się do pokrycia wkładu związanego z zakupem pieca w wysokości 25%, a następnie przekazania wpłaty pokrywającej wkład własny na rachunek bankowy Gminy/Miasta. Sprzedawca zobowiązał się dostarczyć zakupiony piec c.o. pod wskazany w umowach adres mieszkańca-inwestora, natomiast faktury sprzedaży za zakupione piece wystawiane były przez sprzedawcę na Gminę/Miasto (…), ponieważ przez okres trwania projektu – 5 lat – to Gmina/Miasto stała się właścicielem pieców. Gmina/Miasto opłaciła faktury: z części przekazanej przez inwestorów-mieszkańców obejmującej 25% jako wkład własny, a pozostałe 75% (nie więcej niż 5 000,00 zł brutto) Gmina/Miasto pokryła z otrzymanej dotacji z WFOŚiGW.

Na dokonane przez mieszkańców-inwestorów wpłaty w wysokości 25% Gmina/Miasto wystawiła faktury VAT, jako partycypacja w kosztach wymiany pieców. Pozostałą część Gmina/Miasto pokryła z otrzymanego dofinansowania.

Przez okres trwałości projektu trwającym 5 lat właścicielem wymienionych pieców była Gmina/Miasto. Piece zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych na okres trwałości projektu, czyli 5 lat. Obecnie, po upływie 5-ciu lat Gmina/Miasto dokonuje przekazywania środka trwałego – pieców (dokumentacja pt.: „(...)”.

Uzupełnienie stanu faktycznego

Przedmiotem zapytania jest rok 2023. Interesuje Państwa, czy w danym roku podatkowym (2023) Miasto (…) miało obowiązek sporządzenia i przekazania informacji PIT8-C za 2022 rok, w którym zostały przekazane mieszkańcom piece po upływie 5-letniego okresu trwałości projektu.

Wniosek o dofinansowanie do WFOŚiGW złożyło Miasto i na rachunek bankowy Miasta wpłynęła dotacja. Z otrzymanej dotacji Miasto udzieliło dotacji mieszkańcom.

Przedmiotowe świadczenie stanowiło dotację w rozumieniu przepisów o finansach publicznych.

Uchwałą Rady Miasta (…) Nr (…) z dnia (…) 2015 r. został przyjęty Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta (…) do 2020 roku. Na jego podstawie Miasto przystąpiło do programu „(...)” ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w (…) w 2017 roku.

W celu realizacji programu Miasto zawarło Umowę Dotacji Nr (…) z WFOŚiGW, z której wynika możliwość przeniesienia własności, oddanie w posiadanie wymienionych pieców.

Pytanie

Czy wobec mieszkańców stających się właścicielami wymienionych pieców zachodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych, co rodziłoby dla Gminy/Miasta (…) obowiązek sporządzenia oraz przesłania podatnikom i urzędowi skarbowemu informacji PIT-8C na podstawie art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Gminy/Miasta (…) mieszkańcy stający się właścicielami pieców są zwolnieni z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 ze zm.) oraz Gmina/Miasto (…) nie ma obowiązku wystawiania dokumentów PIT-8C dla dotowanych. W związku z tym przepisem wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są dotacje w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania.

W myśl tej zasady, wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z treści powołanego przepisu wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę w katalogu zwolnień przedmiotowych ustawy, bądź od których zaniechano poboru podatku, w drodze rozporządzenia.

Źródła przychodów

W myśl art. 11 ust. 1 cytowanej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności podmiotów, których skutkiem jest przysporzenie majątku innej osoby, mające konkretny wymiar finansowy.

Przepis art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera katalog źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:

Źródłami przychodów są również inne źródła.

Stosownie do treści art. 20 ust. 1 ww. ustawy:

Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

Sformułowanie „w szczególności” dowodzi, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy. O przychodzie podatkowym z innych źródeł należy mówić w każdym przypadku, kiedy u podatnika wystąpią realne korzyści majątkowe.

Obowiązki płatnika

Zgodnie z treścią art. 42a ust. 1 tejże ustawy:

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.

Stosownie zaś do art. 42g ust. 1 ww. ustawy:

Płatnicy oraz podmioty, o których mowa w art. 42a, przesyłają roczne obliczenie podatku, o którym mowa w art. 34 ust. 7, oraz informacje, o których mowa w art. 34 ust. 8, art. 35 ust. 10, art. 39 ust. 1 i 3, art. 42 ust. 2 pkt 1, art. 42a ust. 1 oraz art. 42e ust. 6:

1.  urzędowi skarbowemu – w terminie do końca stycznia roku następującemu po roku podatkowym,

2.  podatnikowi – w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Zgodnie ze wzorem informacji PIT-8C, dotyczy ona wyłącznie niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych. Natomiast w przypadku podlegających opodatkowaniu należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, właściwym jest ich ujęcie w informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11.

Z informacji przedstawionych przez Państwa wynika, że:

1.zawarli Państwo umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę dotyczącą otrzymania dotacji na dofinansowanie modernizacji kotłowni na terenie Miasta (…);

2.podpisali Państwo 40 trójstronnych umów z mieszkańcami-inwestorami i sprzedawcą pieców;

3.otrzymana dotacja została przeznaczona na dofinansowanie wymiany niskosprawnych i nieekologicznych kotłów i pieców węglowych;

4.po okresie trwania projektu, tj. po 5-ciu latach właścicielami wymienionych pieców stali się mieszkańcy-inwestorzy.

Powzięli Państwo wątpliwość, czy na Państwu jako płatniku ciążą obowiązki informacyjne w związku z udzieleniem osobom fizycznym dofinansowania na realizację inwestycji związanej z wymianą pieców.

Zwolnienie dotacji z opodatkowania

W pierwszej kolejności należy wskazać, że stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wolne od podatku dochodowego są: dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 36.

Zgodnie z ust. 36 ww. artykułu omawianej ustawy:

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 129, nie ma zastosowania do tej części dotacji otrzymanej na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, która została przeznaczona, na podstawie odrębnych przepisów, na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej tą działalność.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia podatkowego uzależnione jest od źródła finansowania oraz od tego czy przyznawane świadczenie jest w istocie dotacją w rozumieniu przepisów o finansach publicznych.

W myśl ust. 36 omawianego artykułu, dotacja nie może zostać przeznaczona na wynagrodzenie osoby fizycznej prowadzącej pozarolnicza działalność gospodarczą.

Zatem aby wypłacone świadczenie (dotacja) korzystało ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych winno być uzyskane:

  • z budżetu państwa lub
  • z budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Otrzymane z powyższych źródeł świadczenie musi ponadto stanowić dotację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1270 ze zm.).

Oba warunki wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych muszą zostać spełnione łącznie.

Zgodnie z treścią art. 126 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych:

Dotacje są to podlegające szczególnym zasadom rozliczania środki z budżetu państwa, budżetu jednostek samorządu terytorialnego oraz z państwowych funduszy celowych przeznaczone na podstawie niniejszej ustawy, odrębnych ustaw lub umów międzynarodowych, na finansowanie lub dofinansowanie realizacji zadań publicznych.

Stosownie do art. 127 ust. 1 ww. ustawy:

Dotacje celowe są to środki przeznaczone na:

1)    finansowanie lub dofinansowanie:

a)    zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami,

b)    ustawowo określonych zadań, w tym zadań z zakresu mecenatu państwa nad kulturą, realizowanych przez jednostki inne niż jednostki samorządu terytorialnego,

c)    bieżących zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego,

d)    zadań agencji wykonawczych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. b,

e)    zadań zleconych do realizacji organizacjom pozarządowym,

f)     kosztów realizacji inwestycji;

2)    dopłaty do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

Na podstawie art. 127 ust. 2 tej ustawy:

Dotacjami celowymi są także środki przeznaczone na:

1)    realizację programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 pkt 6, wydatkowane przez podmioty realizujące te programy, inne niż państwowe jednostki budżetowe;

2)    realizację projektów pomocy technicznej finansowanych z udziałem środków europejskich i środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5 lit. a i b;

3)    finansowanie lub dofinansowanie zadań realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty, ze środków przekazywanych przez jednostki, o których mowa w art. 9 pkt 5, 7 i 14;

4)    realizację programów finansowanych z udziałem środków, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 5;

5)    współfinansowanie realizacji programów finansowanych z udziałem środków europejskich;

6)    wyprzedzające finansowanie Wspólnej Polityki Rolnej, o którym mowa w odrębnych przepisach, w części podlegającej refundacji ze środków Unii Europejskiej.

W myśl art. 221 ust. 4 cytowanej ustawy:

Tryb postępowania o udzielenie dotacji na inne zadania niż określone w ustawie, o której mowa w ust. 2, sposób jej rozliczania oraz sposób kontroli wykonywania zleconego zadania określa, w drodze uchwały, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, mając na uwadze zapewnienie jawności postępowania o udzielenie dotacji i jej rozliczenia.

Zgodnie zaś z art. 403 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2556 ze zm.):

Do zadań własnych gmin należy finansowanie ochrony środowiska w zakresie określonym w art. 400a ust. 1 pkt 2, 5, 8, 9, 15, 16, 21-25, 29, 31, 32 i 38-42 w wysokości nie mniejszej niż kwota wpływów z tytułu opłat i kar, o których mowa w art. 402 ust. 4, 5 i 6, stanowiących dochody budżetów gmin, pomniejszona o nadwyżkę z tytułu tych dochodów przekazywaną do wojewódzkich funduszy.

W myśl art. 403 ust. 3 ww. ustawy:

Finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, odbywa się w trybie określonym w przepisach odrębnych, z zastrzeżeniem ust. 4-6.

Stosownie do treści art. 403 ust. 4 tej ustawy:

Finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych z budżetu gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji:

1) podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w szczególności:

a) osób fizycznych,

b) wspólnot mieszkaniowych,

c) osób prawnych,

d) przedsiębiorców;

2) jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Art. 403 ust. 4 pkt 1 lit. a przytoczonej ustawy stanowi, że:

Finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych z budżetu gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w szczególności osób fizycznych.

Stosownie do art. 403 ust. 5 tej ustawy :

Zasady udzielania dotacji celowej, o której mowa w ust. 4, obejmujące w szczególności kryteria wyboru inwestycji do finansowania lub dofinansowania oraz tryb postępowania w sprawie udzielania dotacji i sposób jej rozliczania określa odpowiednio rada gminy albo rada powiatu w drodze uchwały.

Państwa obowiązki jako płatnika

Mając na uwadze przedstawiony przez Państwa opis oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że udzielona przez Państwa dotacja na realizację inwestycji związanej z wymianą pieców stanowić będzie dla mieszkańców-inwestorów przychód z innych źródeł, określony w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednakże - skoro udzielone dofinansowanie jest dotacją w rozumieniu przepisów o finansach publicznych - to przychód ten korzystać będzie ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, nie będzie ciążył na Państwu obowiązek sporządzenia i przekazania dla mieszkańców gminy, którzy korzystają z przedmiotowej dotacji informacji, o której mowa w art. 42a ww. ustawy (PIT – 11).

Nie mają Państwo również obowiązku sporządzenia i przekazania informacji PIT – 8C, która jak już wcześniej wspomniano dotyczy niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji o ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).