Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. - Interpretacja - 0112-KDIL2-2.4011.547.2023.1.IM

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.547.2023.1.IM

Temat interpretacji

Uproszczone zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 25 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 25 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan działalność gospodarczą pod firmą x (zwany dalej Przedsiębiorcą) od 12 sierpnia 2019 r.

Przedsiębiorca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium RP w myśl art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej Ustawą o PIT). Przedsiębiorca korzysta z formy opodatkowania podatku liniowego. Przedsiębiorca klasyfikuje swoją działalność gospodarczą w zakresie tworzenia i rozwijania Oprogramowania w ramach klasy 62.01.Z (Działalność związana z Oprogramowaniem), zgodnie z treścią Załącznika Polska Klasyfikacja Działalności (PKD).

Część II – Schemat klasyfikacji (dalej: „Załącznik Schemat klasyfikacji”) do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) z dnia 24 grudnia 2007 r. (dalej: „Rozporządzenie PKD 2007”). Przedsiębiorca opłaca miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej: „zaliczki na PIT”).

Po zakończeniu roku podatkowego w ustawowym terminie Przedsiębiorca składa do naczelnika właściwego urzędu skarbowego „Zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych PIT-36L (dalej: „zeznanie podatkowe PIT-36L”).

W zeznaniu podatkowym PIT-36L składanym po zakończeniu roku podatkowego Przedsiębiorca dokonuje m.in. odliczenia przekazanych darowizn, wpłat na IKZE, a także korzysta z ulgi IP Box, opodatkowując część uzyskiwanych przez niego dochodów 5% stawką podatku PIT zgodnie z uzyskaną interpretacją indywidualną z dnia 12 marca 2021 r.

Przedsiębiorca rozważa obecnie możliwość skorzystania od nowego roku podatkowego z uproszczonych zaliczek na PIT. Takie rozwiązanie pozwoliłoby Przedsiębiorcy uprościć proces kalkulacji zaliczek na podatek dochodowy PIT oraz przede wszystkim ułatwiłoby planowanie finansowe, w tym kolejne inwestycje.

W związku z tym, że w zeznaniach podatkowych PIT-36L złożonych zarówno w 2023 r., jak i w 2022 r. (a więc dotyczących odpowiednio rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2022 i 2021) Przedsiębiorca zadeklarował należny podatek obliczony wg stawki 19% PIT oraz wg stawki 5% PIT (w ramach preferencji IP Box), Przedsiębiorca posiada wątpliwości odnośnie tego, w jaki sposób powinien obliczyć uproszczone zaliczki na podatek dochodowy PIT, w szczególności jaką wartość powinien przyjąć jako podstawę do ich wyliczenia.

Pytanie

Czy celem obliczania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych Przedsiębiorca jako „kwotę obliczoną”, o którym mowa w art. 44 ust. 6b Ustawy o PIT, powinien przyjąć sumę podatku obliczonego wg stawki 19% PIT oraz wg stawki 5% PIT (obliczonego w ramach preferencji IP Box) wynikającą z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym zaliczki uproszczone mają być stosowane?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie – „kwota obliczona (...) w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2”, o której mowa w art. 44 ust. 6b Ustawy o PIT, a więc podstawą obliczania uproszczonych zaliczek na PIT będzie suma:

a)podatku należnego obliczonego wg stawki 19% PIT, oraz

b)podatku należnego obliczonego wg stawki 5% PIT w ramach preferencji IP Box (zgodnie z załącznikiem PIT-IP)

– obliczonych i wykazanych w zeznaniu podatkowym PIT-36L złożonym w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym zaliczki uproszczone mają być stosowane.

Zgodnie z art. 44 ust. 6b Ustawy o PIT podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej od dochodu wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 kwoty obliczonej od dochodu wykazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie spełnili powyższego warunku, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Co wymaga podkreślenia, powyższy przepis nie wprowadza żadnych innych przesłanek, które miałyby warunkować możliwość skorzystania z uproszczonych zaliczek na PIT. W szczególności, taka możliwość nie została uzależniona od rodzajów (struktury) dochodów podlegających opodatkowaniu, statusu podatnika czy też faktu korzystania przez podatnika z konkretnych preferencji podatkowych.

W opinii Przedsiębiorcy należy zatem przyjąć, że uprawnionym do skorzystania z uproszczonych zaliczek na PIT będzie również taki podatnik, który w swoim zeznaniu podatkowym PIT-36L deklaruje zarówno podatek obliczony wg podstawowej stawki 19% PIT, jak i wg stawki 5% PIT w ramach ulgi IP Box.

Zdaniem Przedsiębiorcy w takim przypadku należy uznać, że „kwota obliczona”, o której mowa w art. 44 ust. 6b ustawy o PIT, będzie wartość podatku wykazana w zeznaniu podatkowym PIT-36L skalkulowana przez podatnika, stanowiąca sumę podatku obliczonego wg stawki 19% PIT oraz wg stawki 5% PIT w ramach preferencji IP Box. Oprócz literalnego brzmienia przepisu art. 44 ust. 6b Ustawy o PIT, za takim stanowiskiem przemawiają również względy techniczne, takie jak chociażby budowa/układ poszczególnych pól zeznania podatkowego PIT-36L za 2022 r. w wersji numer 19 składanego przez podatników w 2023 r. (i analogicznie zeznania podatkowego PIT-36L za 2021 r. w wersji numer 18).

Mianowicie ww. zeznanie podatkowe PIT-36L sumuje wartości wykazane w polu H pozycja 74 (podatek obliczony przy zastosowaniu podstawowej stawki 19% PIT) oraz wartości wykazane w polu L pozycja 143 (podatek obliczony przy zastosowaniu stawki 5% PIT – przeniesiony z załącznika PIT-IP służącego rozliczeniu preferencji IP Box). Dopiero tak ustalona wartość podatku podlega następnie porównaniu z wartością rzeczywiście wpłaconych przez podatnika w trakcie roku zaliczek na PIT i w konsekwencji stanowi podstawę do ustalenia kwoty podatku do zapłaty (dopłaty) przez podatnika do urzędu skarbowego bądź ubiegania się przez podatnika o zwrot nadpłaty z urzędu skarbowego. Innymi słowy, jest to ostateczna kwota należnego podatku PIT za dany rok podatkowy. Ewentualne odmienne stanowisko, zgodnie z którym podatnik wyłącznie dla potrzeb obliczania uproszczonych zaliczek na podatek PIT miałby przyjmować „hipotetyczną” wartość podatku należnego, jaka wynikałaby z zeznania podatkowego PIT-36L przy założeniu opodatkowania wyłącznie wg podstawowej stawki 19% PIT (a więc bez uwzględnienia faktu zastosowania ulgi IP Box i opodatkowania części dochodu przy zastosowaniu 5% stawki podatku PIT), nie spełniałoby warunku, o którym mowa w art. 44 ust. 6b Ustawy o PIT. Taka „hipotetyczna” wartość nie byłaby bowiem kwotą rzeczywiście wynikającą ze złożonego zeznania podatkowego PIT-36L. Wobec tego byłoby to niezgodne z literalnym brzmieniem ww. przepisu oraz skutkowałaby tym, że wartość uproszczonych zaliczek na PIT nie korespondowałaby z wartością podatku należnego wykazanego w zeznaniu podatkowym PIT-36L za poprzedni rok.

Podsumowując powyższe, celem kalkulacji uproszczonych zaliczek na PIT, zdaniem Przedsiębiorcy, jako podstawę do ich wyliczenia, o którym mowa w art. 44 ust. 6b Ustawy o PIT, powinien on przyjąć sumę podatku obliczonego wg podstawowej 19% stawki PIT oraz podatku obliczonego wg ulgi IP Box, tj. 5% stawki PIT, po uwzględnieniu ewentualnych przysługujących mu ulg i odliczeń, czyli kwotę podatku, którą faktycznie wykazał w zeznaniu podatkowym PIT-36L złożonym w roku poprzedzającym rok, w którym rozpoczyna stosowanie uproszczonych zaliczek.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednym ze źródeł przychodów jest wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Stosownie do art. 44 ust. 3f ww. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, opodatkowani na zasadach określonych w art. 30c, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy między podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonym zgodnie z art. 30c, a sumą należnych zaliczek za poprzednie miesiące.

Na podstawie z art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, z wyłączeniem przedsiębiorstw w spadku, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 kwoty obliczonej, z zastrzeżeniem ust. 6h, przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym określonej w art. 27 ust. 1, od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), o którym mowa w art. 45 ust. 1, lub w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 2, złożonym:

1) w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo

2) w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1; jeżeli również w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej iloraz kwoty zmniejszającej podatek oraz najniższej stawki podatku, określonych w pierwszym przedziale skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

Stosownie do art. 44 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W świetle art. 44 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

O wyborze formy wpłacania zaliczek według zasad, o których mowa w ust. 6b, podatnicy informują w zeznaniu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 lub ust. 1a pkt 2, składanym za rok podatkowy, w którym wpłacali zaliczki w uproszczonej formie.

W myśl art. 44 ust. 6h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy opodatkowani w danym roku podatkowym na zasadach określonych w art. 30c, którzy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek, kwotę zaliczek obliczają od dochodu, o którym mowa w ust. 6b, przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19%.

Podstawą obliczenia wysokości zaliczki miesięcznej odprowadzanej przez podatnika uzyskującego przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, który wybrał uproszczoną formę wpłacania zaliczek, jest jego dochód z zeznania złożonego w poprzednim roku podatkowym albo złożonego w roku poprzedzającym poprzedni rok podatkowy. Miesięczna zaliczka na podatek jest określana w wysokości 1/12 zobowiązania podatkowego obliczonego od tak ustalonego dochodu.

Dochód został zdefiniowany – w odniesieniu do każdego źródła – w art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem:

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Zarówno dochody opodatkowane wg stawki 19%, jak i kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej opodatkowane preferencyjną stawką 5% (tzw. ulga IP Box) podlegają wykazaniu w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto te dochody (poniesiono stratę).

Zatem podstawą do obliczenia zaliczki uproszczonej będzie wykazany w zeznaniu rocznym dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej obejmujący również dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Zgodnie art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według podanego w przepisie wzoru.

Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP BOX (akapit 104) wynika:

Należy zauważyć, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych IP. W sytuacji zatem, gdy podatnik uzyskuje dochód z patentu oraz dochód z prawa ochronnego na wzór użytkowy, ma obowiązek obliczyć wskaźnik nexus odrębnie dla tych dwóch dochodów (będą więc dwa odrębne wskaźniki nexus). Następnie podatnik w załączniku do zeznania podatkowego wykaże łączną kwotę dochodu podlegającą opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%. Natomiast pozostała część dochodu, która nie będzie podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką, zostanie wykazana w zeznaniu podatkowym i opodatkowana łącznie z pozostałymi dochodami z działalności gospodarczej.

Na podstawie powyższego zwracam uwagę, że w informacji PIT-IP wykazywany jest kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej obliczony zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy podlegający opodatkowaniu stawką 5%.

Przy obliczaniu zaliczki uproszczonej powinien Pan wziąć pod uwagę dochody wykazane w zeznaniu PIT-36L (przeniesione z załącznika PIT-B) oraz dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnych wykazany w załączniku PIT-IP.

Tym samym – podstawę do obliczenia zaliczek uproszczonych w roku 2023 r. będzie stanowić suma podatku należnego wynikającego z zeznania PIT-36L złożonego za rok 2021 oraz podatku wykazanego w załączniku PIT/IP do tego zeznania. Natomiast w roku 2024 podstawą będą dane wynikające z zeznania rocznego za rok 2022.

Reasumując – celem obliczania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych jako „kwotę obliczoną”, o którym mowa w art. 44 ust. 6b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinien Pan przyjąć sumę podatku obliczonego wg stawki 19% oraz wg stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych oraz wg stawki (obliczonego w ramach preferencji IP Box) wynikającą z zeznania podatkowego PIT-36L złożonego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym zaliczki uproszczone mają być stosowane.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).