Czy w przypadku wycofania się Spółki ze Spółki Osobowej i otrzymania zwrotu wartości wkładu wniesionego przez Spółkę do Spółki Osobowej w pieniądzu, b... - Interpretacja - IBPBI/2/423-957/10/AK

Shutterstock

Interpretacja indywidualna z dnia 26.07.2010, sygn. IBPBI/2/423-957/10/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Czy w przypadku wycofania się Spółki ze Spółki Osobowej i otrzymania zwrotu wartości wkładu wniesionego przez Spółkę do Spółki Osobowej w pieniądzu, bądź pozostania w Spółce Osobowej, ale dokonania obniżenia wartości tego wkładu i wypłaty w pieniądzu, środki pieniężne wypłacone Spółce z tego tytułu nie będą podlegać opodatkowaniu PDOP do wysokości kwoty odpowiadającej wartości tego wkładu (określonej w umowie Spółki Osobowej na dzień wniesienia wkładu)? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 9)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 26 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy środki pieniężne wypłacone Spółce w przypadku wycofania się Wnioskodawcy ze spółki osobowej i otrzymania zwrotu wartości wkładu w pieniądzu, bądź pozostania w spółce osobowej, ale dokonania obniżenia wartości tego wkładu i wypłaty w pieniądzu, będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 9) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia, czy środki pieniężne wypłacone Spółce w przypadku wycofania się Wnioskodawcy ze spółki osobowej i otrzymania zwrotu wartości wkładu w pieniądzu, bądź pozostania w spółce osobowej, ale dokonania obniżenia wartości tego wkładu i wypłaty w pieniądzu, będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 9).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkami i budowlami (dalej jako: Nieruchomość). Spółka planuje przystąpić do spółki osobowej prawa handlowego (dalej: Spółka Osobowa) w zamian za wkład niepieniężny w postaci powyższej Nieruchomości oraz wkład gotówkowy. Nieruchomość, która będzie przedmiotem wkładu niepieniężnego, nie będzie stanowić przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki, w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1038 z póżn. zm.), wartość wkładu niepieniężnego (Nieruchomości, czyli zarówno gruntu jak i znajdujących się na nim budynków i budowli) zostanie określona w umowie Spółki Osobowej i będzie równa wartości rynkowej aportu na dzień jego wniesienia. Wartość rynkowa Nieruchomości zostanie ustalona na podstawie zewnętrznej wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę. Wycena ta odpowiadać będzie wymogom wyceny środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wynikających z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z póżn. zm.), wobec tego nie będzie uwzględniać podatku VAT.

W wyniku planowanej transakcji wniesienia aportu, Spółka Osobowa stanie się właścicielem Nieruchomości.

Zdaniem Spółki, wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci Nieruchomości do Spółki Osobowej będzie stanowiło dostawę towarów podlegającą VAT, a w konsekwencji wniesienie Nieruchomości aportem do Spółki Osobowej będzie opodatkowane podatkiem VAT według właściwej stawki. W konsekwencji, Spółka będzie zobowiązana do wykazania VAT należnego na przedmiotowej transakcji, a jednocześnie po stronie Spółki powstanie wierzytelność pieniężna o zapłatę przez Spółkę Osobową kwoty, równej podatkowi VAT należnemu. Następnie, Spółka Osobowa wystąpi o zwrot podatku naliczonego na tej transakcji.

Rozwiązanie A:

Wierzytelność Spółki do Spółki Osobowej z tytułu VAT należnego zostanie uregulowana na rzecz Spółki w gotówce.

Rozwiązanie B:

Wierzytelność Spółki do Spółki Osobowej z tytułu podatku VAT należnego w związku z transakcją wniesienia Nieruchomości zostanie potrącona z częścią wierzytelności Spółki Osobowej z tytułu wniesienia wkładu pieniężnego. Efektywnie zatem, Spółka przeleje na konto Spółki Osobowej środki pieniężne w wysokości pomniejszonej o kwotę podatku VAT należnego z tytułu aportu, tym niemniej wartość wkładu gotówkowego będzie równa wartości określonej w umowie Spółki Osobowej.

Zasadniczo, Nieruchomość będzie stanowić dla Spółki Osobowej środek trwały, w związku z czym zostanie wprowadzona do ewidencji środków trwałych Spółki Osobowej. Niemniej jednak może wystąpić również sytuacja, w której Nieruchomość zostanie przez Spółkę Osobową przeznaczona do sprzedaży. Jeśli takie przeznaczenie Nieruchomości będzie znane już na etapie wnoszenia aportu, Nieruchomość zostanie ujęta w księgach Spółki Osobowej jako zapas rzeczowych składników aktywów obrotowych (dalej środki obrotowe").

Spółka jest podatnikiem podatku VAT. Po objęciu aportu, Spółka Osobowa zamierza co do zasady - prowadzić działalność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Czy w przypadku wycofania się Spółki ze Spółki Osobowej i otrzymania zwrotu wartości wkładu wniesionego przez Spółkę do Spółki Osobowej w pieniądzu, bądź pozostania w Spółce Osobowej, ale dokonania obniżenia wartości tego wkładu i wypłaty w pieniądzu, środki pieniężne wypłacone Spółce z tego tytułu nie będą podlegać opodatkowaniu PDOP do wysokości kwoty odpowiadającej wartości tego wkładu (określonej w umowie Spółki Osobowej na dzień wniesienia wkładu)... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 9)

W ocenie Spółki, w przypadku wycofania się Spółki ze Spółki Osobowej i otrzymania zwrotu wartości wkładu wniesionego przez Spółkę do Spółki Osobowej w pieniądzu, bądź pozostania w Spółce Osobowej, ale dokonania obniżenia wartości tego wkładu i wypłaty w pieniądzu, środki pieniężne wypłacone Spółce z tego tytułu nie będą podlegać opodatkowaniu PDOP do wysokości kwoty odpowiadającej wartości tego wkładu (określonej w umowie Spółki Osobowej na dzień wniesienia wkładu).

Na gruncie przepisów o podatkach dochodowych, spółki osobowe są podmiotami transparentnymi podatkowo, tzn. nie są podatnikami podatku dochodowego, a osiągane przez te spółki przychody opodatkowane są jako przychody każdego ze wspólników proporcjonalnie do posiadanego przez niego udziału w zyskach spółki (analogiczne zasady obowiązują w odniesieniu do rozliczania kosztów uzyskania przychodów).

Powyższa zasada powoduje, iż majątek tej spółki powiązany jest na gruncie prawa podatkowego bezpośrednio z jej wspólnikami, a zatem, wypłata równowartości wkładu wspólnika (bądź jego części w przypadku obniżenia wartości wkładu) polega jedynie na przesunięciu w ramach majątku tego samego wspólnika. Tego typu przesunięcie, mieszczące się w zakresie wartości wniesionego wkładu (czyli wartości określonej w umowie Spółki) nie powinno zatem powodować żadnych konsekwencji na gruncie PDOP.

Spółka zwraca uwagę, że skoro zainwestowanie określonych środków w źródło przychodu jakim jest spółka osobowa nie powoduje skutków podatkowych, zaś przychody i koszty generowane przez tą spółkę osobową są rozpoznawane na bieżąco przez jej wspólników, to wycofanie tych środków (do wysokości pierwotnie wniesionej) z samej istoty transparencji podatkowej nie powinno być opodatkowane. Spółka podkreśla, że z punktu widzenia ekonomicznego, w opisanej sytuacji Spółka nie uzyska w rzeczywistości żadnego przysporzenia - z chwilą otrzymania środków pieniężnych równych części lub całości wartości wniesionego wkładu odzyska bowiem jedynie wydatki poniesione na dokapitalizowanie Spółki Osobowej. Poprzez zwrot wniesionych wkładów Spółki nie wygeneruje więc żadnego dochodu, który mógłby podlegać opodatkowaniu.

Skoro wniesienie wkładu do Spółki Osobowej nie powoduje powstania kosztów podatkowych po stronie Spółki (Spółka nie rozpoznaje jako kosztu wydatków poniesionych na nabycie przedmiotu wkładu w dacie jego wniesienia do Spółki Osobowej), to zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 12 ust 4 pkt 6a) zwrócenie tych wydatków (czy to w naturze czy w pieniądzu) nie stanowi przychodu podatkowego.

Spółka zauważa ponadto, iż ustawa o PDOP nie zawiera przepisów sugerujących, by tego typu operacja mogła podlegać opodatkowaniu podatkiem chodowym. Niemniej jednak, Spółka zaznacza, że w ustawie o PDOF w art. 21 ust. 1 pkt 50 przewidziane jest zwolnienie dla przychodów z tytułu zwrotu wkładu wspólnika w spółce osobowej do wysokości wniesionego wkładu, a zatem, wartość wkładu zwrócona wspólnikowi nie podlega opodatkowaniu. Powyższa regulacja dotyczy osób fizycznych będących wspólnikami spółek osobowych. Niemniej jednak, zdaniem Spółki, w braku odpowiednich przepisów w ustawie o PDOP, można posłużyć się tym przepisem posiłkowo w celu ustalenia intencji ustawodawcy w zakresie kwalifikacji podatkowej zwrotu wniesionych na dokapitalizowanie spółki osobowej środków pieniężnych. Zdaniem Spółki bowiem, zasady opodatkowania działalności gospodarczej w spółce osobowej nie powinny być uzależnione od formy prawnej jej wspólnika (czy jest on osobą prawną czy osobą fizyczną). Dochód, z ekonomicznego punktu widzenia, jest osiągany w spółce osobowej i tym samym, to cechy charakterystyczne dla działalności samej spółki osobowej powinny decydować o zasadach opodatkowania tego dochodu. W związku z tym, wydaje się bezzasadne, aby zasady opodatkowania zwrotu wspólnikowi wartości wkładu były inne dla osoby prawnej i dla osoby fizycznej, zwłaszcza, że w ustawie o PDOP nie ma przepisu, który mógłby stanowić podstawę takiego nierównego traktowania wspólników.

Pogląd, iż zwrot wspólnikowi wartości całości bądź części wkładu w przypadku wycofania się ze spółki osobowej lub obniżenia wartości udziałów nie stanowi dla niego przychodu podatkowego znajduje poparcie w wypowiedziach organów podatkowych. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 6 października 2009 r. (Znak IPPB3/423-431/09-3/MS) potwierdził prawidłowość stanowiska, iż wypłacenie wspólnikowi (Spółce) kwot z tytułu wycofania wkładu nie będzie podlegać opodatkowaniu do wysokości odpowiadającej wartości wniesionego przez Spółkę wkładu do spółki osobowej, określonej na dzień wniesienia wkładu przez Spółkę w umowie spółki osobowej." Identyczny pogląd zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 19 marca 2009 r. (Znak IPPB3/423-1702/08-4/MS) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 14 października 2008 r. (Znak ITPB3/423-371/08/DK).

W świetle powyższego, Spółka jest zdania, że w przypadku wycofania się Spółki ze Spółki Osobowej i otrzymania zwrotu wartości wkładu wniesionego przez Spółkę do Spółki Osobowej w pieniądzu, bądź pozostania w Spółce Osobowej, ale dokonania obniżenia wartości tego wkładu i wypłaty w pieniądzu, środki pieniężne wypłacone Spółce z tego tytułu nie będą podlegać opodatkowaniu PDOP do wysokości kwoty odpowiadającej wartości tego wkładu (określonej w umowie Spółki Osobowej na dzień wniesienia wkładu).

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, dochodzi do wycofania się Spółki ze spółki osobowej i otrzymania zwrotu wartości wkładu wniesionego przez Spółkę do spółki osobowej w pieniądzu, bądź pozostania w spółce osobowej, ale dokonania obniżenia wartości tego wkładu i wypłaty w pieniądzu. W konsekwencji, Wnioskodawca otrzyma środki pieniężne, odpowiadające wartości tego wycofania lub obniżenia. W związku z powyższym ma wątpliwości odnośnie skutków podatkowych opisanego zdarzenia, a mianowicie odnośnie sposobu ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Należy zatem wskazać, że ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., określanej w dalszej części skrótem updop) nie zawiera szczególnych uregulowań dotyczących ustalania dochodu (straty) podatnika z tytułu obniżenia wartości jego wkładu w spółce osobowej. Wobec powyższego, skutki podatkowe tej czynności powinny zostać ustalone na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 updop, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Na mocy art. 7 ust. 2 updop, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. W sytuacji, gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. W celu ustalenia dochodu (straty) wspólnika będącego osobą prawną z tytułu obniżenia lub wycofania wkładów wniesionych przez niego do spółki osobowej konieczne jest zatem ustalenie, czy zgodnie z unormowaniami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaistnienie tego zdarzenia skutkuje powstaniem przychodów oraz związanego z tym przychodem prawa potrącenia kosztu uzyskania przychodów.

Należy przy tym wyjaśnić, że omawiana ustawa nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii. Zgodnie z ww. przepisem, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń (art. 12 ust. 1 pkt 1 2 updop). Na podstawie powołanego art. 12 ust. 1 można stwierdzić, że co do zasady przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, mająca definitywny charakter, którą może on rozporządzać jak własną.

W analizowanym przypadku, w związku z obniżeniem wartości lub wycofaniem wkładu wniesionego przez Wnioskodawcę do spółki osobowej, otrzyma on określoną kwotę pieniężną. Co do zasady, środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę stanowią jego przychód podatkowy, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 updop.

W ocenie tut. Organu, w przypadku otrzymania przez Spółkę przychodów z tyt. obniżenia wartości lub wycofania wkładów brak jest jednak podstaw do ustalania kosztów uzyskania przychodów.

Tym samym otrzymane przez Wnioskodawcę środki pieniężne stanowią dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Spółki w zakresie pytania oznaczonego we wniosku Nr 9 jest zatem nieprawidłowe.

Jednocześnie, mając na uwadze, że stroną wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego jest wspólnik spółki osobowej, zaznacza się, iż interpretacja nie ma mocy wiążącej dla pozostałych wspólników tej spółki.

W związku z powyższym informuje się, że uzyskanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia, czy środki pieniężne wypłacone Spółce w przypadku wycofania się Wnioskodawcy ze spółki osobowej i otrzymania zwrotu wartości wkładu w pieniądzu, bądź pozostania w spółce osobowej, ale dokonania obniżenia wartości tego wkładu i wypłaty w pieniądzu, będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, możliwe jest poprzez złożenie przez te podmioty wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wraz ze spełnieniem wszystkich warunków określonych w art. 14b i art. 14f ustawy Ordynacja podatkowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Odnosząc się do powoływanych we wniosku interpretacji organów podatkowych stwierdzić należy, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego interpretację.

Nadmienić należy, iż w sprawach będących przedmiotem pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-8 i 10 wydano odrębne interpretacje.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach