P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/423-45/AK/07

www.shutterstock.com

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.01.2007, sygn. PD/423-45/AK/07, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm. zwana dalej ustawą.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opisane w piśmie z dnia 27 października 2006r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 27 października 2006r. (wpływ do tut. Urzędu 30.11.2006r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i stosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Spółka A z siedzibą w miejscowości X, prowadzi wyłącznie działalność handlową w branży energetycznej oraz chemicznej. Dodatkowo jest właścicielem następujących instalacji: CDN, CDS I i II, preparacji smół i paków, stokażu smoły i produktów smołowych z LOS-em, zlokalizowanych na działkach w miejscowości Y, które stanowią własność osoby trzeciej. Spółka A wynajmuje powyższe instalacje na rzecz Spółki B. Spółka A dodatkowo posiada jeszcze inne niż wynajmowane Spółce B produkcyjne środki trwałe, które są wynajmowane na rzecz Spółki C. Spółka A nie prowadzi działalności produkcyjnej we własnym zakresie, gdyż majątek związany z produkcją jest wynajmowany Spółce B oraz innej Spółce C. Za najem powyższych instalacji oraz za wykonywanie obsługi technologicznej i operacyjnej instalacji (obsługa następuje przez zatrudnianie, a następnie udostępnianie wykwalifikowanych pracowników), Spółka A otrzymuje miesięczny czynsz od Spółki B, jak również od Spółki C Spółka B zobowiązana jest natomiast do utrzymywania wynajmowanych instalacji w należytym stanie technicznym, korzysta z wynajmowanych obiektów w celu prowadzenia własnej działalności produkcyjnej i handlowej. Spółka B prowadzi działalność na własny koszt i ryzyko oraz ponosi za nią pełną odpowiedzialność prawną. Ponadto Spółka B prowadzi na rzecz Spółki A usługi w zakresie prowadzenia spraw kadrowych i płacowych dla pracowników Spółki A zatrudnionych przy przedmiotowych instalacjach, za co Spółka B otrzymuje od Spółki A zryczałtowane wynagrodzenie miesięczne. Spółka A zamierza dokonać restrukturyzacji poprzez wydzielenie wynajmowanych Spółce B środków trwałych związanych z działalnością produkcyjną oraz przeniesienie ich do istniejącej spółki Spółki B. Powyższa restrukturyzacja ma zostać przeprowadzona w formie podziału przez wydzielenie majątku do już istniejącego podmiotu na podstawie art. 529 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. nr 94, poz.1037 ze zm.). Dotychczasowa działalność Spółki A w zakresie handlu będzie kontynuowana przy wykorzystaniu aktywów, pasywów i posiadanych pracowników. Spółka A będzie też kontynuować działalność w zakresie wynajmu pozostałego majątku produkcyjnego na rzecz Spółki C. Natomiast Spółka B będzie kontynuować dotychczasową działalność produkcyjną.

Zdaniem Spółki w świetle przedstawionego stanu faktycznego, a w świetle art. 93c Ordynacji podatkowej, wstępuje ona we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki dzielonej, pozostające w związku z przydzielonym jej majątkiem w planie podziału składników majątku. Tylko w zakresie ewentualnych zaległości podatkowych powstałych przed dniem wydzielenia w związku z przejętym majątkiem spółka przejmująca będzie odpowiedzialna solidarnie. Nie spowoduje to konieczności uwzględnienia przez Spółkę B w ewidencjach i deklaracjach podatkowych jakichkolwiek rozliczeń podatkowych powstałych przed dniem podziału i zadeklarowanych przez Spółkę A.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Zgodnie z art. 93c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U z 2005. Nr 8, poz. 60 ze zm.), osoby prawne przejmujące lub osoby prawne powstałe w wyniku podziału wstępują, z dniem podziału lub z dniem wydzielenia, we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki osoby prawnej dzielonej pozostające w związku z przydzielonymi w planie podziału, składnikami majątku. Przepisy art. 93c § 1 stosuje się, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek osoby prawnej dzielonej, stanowi zorganizowana część przedsiębiorstwa.Powyższe przepisy ustawy określają następstwo prawne powstałe w wyniku podziału spółki kapitałowej przez wydzielenie. Mają one zastosowanie w przypadku, jeżeli majątek dzielonej osoby prawnej przejmowany w wyniku podziału stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W wyniku wydania postanowienia co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, tutejszy organ podatkowy potwierdził stanowisko w/w Spółki, że majątek podlegający wydzieleniu przez spółkę, jak i majątek pozostający w spółce dzielonej spełniają definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Art. 93c ustawy łączy następstwo prawne jedynie z tymi składnikami majątku, które osobom prawnym przydzielono w planie podziału. Nie jest to pełna sukcesja uniwersalna, a raczej sukcesja uniwersalna częściowa. Plan podziału jest pisemnym uzgodnieniem miedzy spółką zieloną a spółką przejmującą. Nie jest on czynnością prawną, ma raczej charakter czynności faktycznej. Plan podziału powinien zawierać w szczególności dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz być zgłoszony do sądu rejestrowego spółki dzielonej lub spółki przejmującej.

Zgodnie z art. 534 § 1 pkt 7 i 8 ustaw z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r Nr 94, poz. 1037 ze zm.), plan podziału powinien zawierać m.in. dokładny opis i podział składników majątku (aktywów i pasywów) oraz zezwoleń, koncesji lub ulg przypadającym spółkom przejmującym. W konsekwencji ustawa wprowadza w odniesieniu do spółek przejmujących w związku z podziałem zasadę częściowej sukcesji uniwersalnej spółki te wstępują z dniem wydzielenia wprawa i obowiązki spółki dzielonej z zakresie określonym w planie podziału (art. 531 § 1 K.s.h.). Plan podziału należy poddać badaniu biegłego z zakresie poprawności i rzetelności (art. 537 § 1 K.s.h.).

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w czasie zaistnienia opisanej sytuacji.Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej poniższa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.Stosownie do postanowień art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 i art. 223 § 1, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opolski Urząd Skarbowy