Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. N... - Interpretacja - ŁUS-II-2-423/139/05/AG

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.01.2006, sygn. ŁUS-II-2-423/139/05/AG, Łódzki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie ustalenia wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).uznajeza prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Pismem z dnia 26.10.2005 r. (data wpływu 31.10.2005 r.) Sp. z o.o. zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej uznania wartości zlikwidowanych magazynów oraz kosztów ewentualnej ich rozbiórki za nakłady inwestycyjne na budowę nowego środka trwałego na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym Spółka jest producentem naczep, przyczep, nadwozi pojazdów mechanicznych. W 2004 r. nabyła do celów prowadzonej działalności gospodarczej działkę wraz z naniesieniami, na które składały się m.in. dwa magazyny oraz plac utwardzony. Nieruchomości te przyjęte zostały jako środki trwałe w budowie celem ponoszenia dalszych nakładów. W związku z projektowanym zagospodarowaniem działki podjęto decyzję o zlikwidowaniu magazynów. Przyczyną rozbiórki jest planowane powiększenie, w miejscu likwidowanych obiektów, placu manewrowego. Powiększony plac zostanie utwardzony i pokryty kostką brukową. Materiały uzyskane z rozbiórki magazynów Spółka chce wykorzystać jako podbudowę pod utwardzenie placu. Likwidacja ww. obiektów nie jest związana z zaniechaniem działalności.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że w myśl art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16.Na podstawie art. 16a ust. 1 pkt 1 ww. ustawy za środki trwałe podlegające amortyzacji uznaje się stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.

Odpisy amortyzacyjne dokonywane są - zgodnie z art. 16f ust. 1 ww. ustawy od wartości początkowej środków trwałych.Stosownie do treści art. 16 g ust. 1 pkt 2 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych uważa się m.in.: w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w związku z projektowanym zagospodarowaniem działki podjęto decyzję o zlikwidowaniu magazynów w celu powiększenia i utwardzenia placu manewrowego. Zatem plac manewrowy będzie środkiem trwałym wytworzonym we własnym zakresie, a jego wartość należy ustalić na podstawie art. 16g ust. 4 i 5 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem za koszt wytworzenia uważa się wartość w cenie nabycia zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztów wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. W koszcie wytworzenia uwzględnia się również różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.
W przedstawionym stanie faktycznym do wartości początkowej nowego środka trwałego należy zaliczyć również sumę kosztów bezpośrednio związanych z budową, a więc cenę nabycia likwidowanych magazynów, powiększoną o koszty poniesione na ich likwidację oraz pomniejszoną o wartość odzysków z likwidacji. Wszystkie poniesione wydatki będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w postaci dokonywanych odpisów amortyzacyjnych stosownie do ww. przepisów.
W świetle powyższego, tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Łódzki Urząd Skarbowy