P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US33/NG/423/468/EC/05

shutterstock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.11.2005, sygn. US33/NG/423/468/EC/05, Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.216 w związku z art.14a § 4 i art.15 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami /, w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 21.06.2005r. /wpływ do Urzędu 27.06.2005r / uzupełnionym 4.10.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów

p o s t a n a w i a

uznać , stanowisko Strony przedstawione we wniosku za słuszne.

U Z A S A D N I E N I E

Z opisanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wydawaniu bezpłatnego miesięcznika " Mamy przedszkolaka" , przeznaczonego dla przedszkolaków i ich mam. Podatnik osiąga dochody dzięki reklamom zamieszczanym przez różne podmioty w w/w miesięczniku. Spółka aktualnie poszerza swoją działalność o usługę reklamową , polegającą na rozprowadzaniu np. poprzez załączanie do poszczególnych numerów miesięcznika na zlecenie innych podmiotów bezpłatnych próbek , podarunków ich towarów. / np. będą to kosmetyki/ Jak wynika z pisma , fundatorem upominków, próbek będzie zlecający usługę a podatnik nie osiągnie przychodu z tytułu fizycznego otrzymania tych towarów ani kosztu z ich dalszego przekazania. Ostateczny odbiór tych towarów zostanie pokwitowany przez pracownika przedszkola. Spółka informuje, iż będzie pełniła rolę pośrednika i uzyska jedynie wynagrodzenie za wykonanie usługi reklamowej.

Niniejsze postanowienie odnosi się do pytania dotyczącego wątpliwości Spółki w sprawie zakwalifikowania pod kątem podatku dochodowego operacji z tytułu otrzymania próbek , podarunków, ufundowanych przez podmiot zewnętrzny a następnie ich rozprowadzanie / np. wśród czytelników pisma/

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę , postanawia udzielić następującej interpretacji , co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zasady, na jakich odbywać się będzie usługa powinny wynikać z umów miedzy stronami. Jeśli z umowy wynika , że próbki, podarunki / ufundowane przez inne podmioty/ będą doręczane nieodpłatnie, to poza prawidłową ewidencja właściwą dla celów rachunkowości - nieodpłatne przyjęcie i przekazanie próbek, podarunków ufundowanych przez inne podmioty o tej samej wartości - będzie neutralne podatkowo.

Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych / Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zmianami/ , podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami , w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu ( straty) , podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Dla określenia dochodu lub starty podatkowej konieczne jest m.in. prawidłowe dokumentowanie uzyskanych przez podatnika przychodów , którymi w myśl art.12 ust.1 i 2 w/w ustawy , są również darowizny otrzymane w formie pieniężnej oraz w formie przychodów w naturze. Sposób prowadzenia przez podatników ewidencji księgowej, a tym samym sposób dokumentowania uzyskiwanych przez nich przychodów i kosztów regulują przepisy ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości /Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz.694 ze zmianami / nakładające na podatników obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Reasumując należy stwierdzić , że przychodem stanowiącym podstawę do obliczenia dochodu podlegającego opodatkowaniu będzie należne za wykonaną usługę reklamową - wynagrodzenie.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w momencie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art.14b § 1 - Ordynacja podatkowa interpretacja Naczelnika Urzędu Skarbowego co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta.Zgodnie z art.14b § 2 - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji zgodnie z przepisami ustawy Ordynacji Podatkowej.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art.14 a § 4 - Ordynacja podatkowa służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów w terminie siedmiu dni od daty doręczenia postanowienia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów