W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 106 z 1993 r. poz. 482 ze zm.) kosztami uzyskania p... - Interpretacja - PD III 423/114/04

ShutterStock

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.05.2004, sygn. PD III 423/114/04, Izba Skarbowa we Wrocławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 106 z 1993 r. poz. 482 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
Z pisma Podatnika wynika, że faktury za dostarczone towary są wystawiane przez dostawcę w EURO. W roku 2003 dostawca i odbiorca ustalili, że zapłaty za faktury będą realizowane w złotych polskich według kursu historycznego z dnia powstania zobowiązania wobec dostawcy.
Z powyższego wynika, że Spółka stosując w dniu zapłaty kurs historyczny waluty z dnia powstania zobowiązania, zna w dacie otrzymania faktury koszt, mimo tego że jest on wyrażony w walucie obcej. Zatem między dniem zarachowania kosztu a dniem zapłaty nie występują różne kursy walut, skoro Podatnik w dniu zapłaty stosuje kurs z dnia zarachowania kosztu. W związku z powyższym przepisy art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące różnic kursowych nie mają zastosowania. Zatem do obliczenia rzeczywistego kosztu poniesionego przez Spółkę w związku z zapłatą zobowiązania wobec dostawcy wyrażonego w walucie obcej będą miały zastosowanie ogólne zasady z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynikające z art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy.
Tak przyjętego sposobu rozliczeń, jaki przyjęła Spółka nie można traktować jako częściową zapłatę za fakturę. Nie powstanie zatem przychód podatkowy w momencie zapłaty w złotych polskich za faktury wystawione w EURO w wysokości ustalonej na dzień powstania zobowiązania.

Izba Skarbowa we Wrocławiu