POSTANOWIENIE - Interpretacja - DP5/423-2/06/22683

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.03.2006, sygn. DP5/423-2/06/22683, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, na wniosek Strony z dnia 2.01.2006 r. (data wpływu 4.01.2006 r.) dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie drugiego pytania stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Podatnik zwrócił się z zapytaniem, jak należy prawidłowo zakwalifikować poniesione przez Spółkę wydatki na wykonanie przyłączy kanalizacyjno - wodociągowych, które to przyłącza są następnie sprzedawane do przedsiębiorstwa wodociągowego według ceny podanej przez przedsiębiorstwo. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka buduje pawilon handlowy, który zostanie zaliczony do środków trwałych i będzie wynajmowany pod działalność handlową. W trakcie budowy ponoszone są koszty związane z wykonaniem przyłączy wodno - kanalizacyjnych. Przyłącza te następnie są sprzedawane odpowiednim przedsiębiorstwom. Według Pytającego koszty poniesione na budowę przyłącza pierwotnie powinny być aktywowane w księgach jako koszty rozliczane w czasie i potem bezpośrednio księgowane w koszty w momencie sprzedaży przyłączy.
Naczelnik tut. Urzędu w odpowiedzi na zapytanie stwierdza co następuje:
Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne zgodnie z obowiązującymi od 14 grudnia 2001 r. przepisami ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. Nr 72 poz. 747 ze zm.) są obowiązane zapewnić realizację budowy oraz rozbudowy urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, w tym także sieci. Jednakże realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci (art. 15 ust. 1 i 2 ustawy). Warunki przyłączania do sieci (zgodnie z art. 19 ustawy) określa uchwalony przez radę gminy regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, od dnia wejścia w życie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę, mogą te urządzenia przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, na warunkach uzgodnionych w umowie (art. 31 ust. 1 ustawy). Rozliczenie pomiędzy przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a podmiotem, który przekazał infrastrukturę techniczną, powinno być dokonane na podstawie umowy, uwzględniającej zasady ekwiwalentności wzajemnych świadczeń.
Ponoszone przez podmioty opłaty za przyłączenie powinny być zaliczane w całej wysokości, w momencie poniesienia, do kosztów uzyskania przychodów, co wynika z ogólnej reguły art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. z 2000 r. Dz.U. nr 54 poz 654 ze zm.)

Wobec powyższego, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
? dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
? nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dniu wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie wniosku.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Małopolski Urząd Skarbowy