POSTANOWIENIE - Interpretacja - PD/423-29/05/31209

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 01.06.2005, sygn. PD/423-29/05/31209, Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8; poz. 60), Naczelnik Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, że stanowisko .................. Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 07.03.2005 r. (wpływ do tut. organu podatkowego 08.03.2005 r.) o udzielnie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie samochodów osobowych używanych przez Spółkę przez okres krótszy niż rok jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.03.2005 r. do Naczelnika Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o udzielnie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego; naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie

Ze stanu faktycznego przedstawionego w pisemnym zapytaniu wynika, iż przedmiotem działalności Spółki jest m.in. sprzedaż fabrycznie nowych samochodów osobowych. Samochody te stanowią w głównej mierze towary handlowe. Część z tych samochodów rejestrowana jest na potrzeby odbycia jazd testowych z klientem, co nie zmienia faktu że pozostają w dalszym ciągu towarem handlowym przeznaczonym do sprzedaży. Spółka zamierza podjąć decyzję o przekazaniu niektórych z tych samochodów na potrzeby firmy. Niektóre z nich zostaną przyjęte więc do ewidencji środków trwałych (samochody służbowe) gdyż będą używane powyżej jednego roku. Niektóre zaś z przekazanych samochodów będą używane przez Spółkę do jej bieżących potrzeb przez okres krótszy niż rok.

Wątpliwości Spółki budzi fakt, czy wydatki na nabycie samochodów które będą używane przez okres krótszy niż rok, może zaliczyć je w koszty uzyskania przychodów w momencie przekazania do używania.W związku z brzmieniem art. 16e pkt 1 Spółka stoi na stanowisku, iż w momencie przekazania do używania samochodów, których przewidywany przez Spółkę okres użytkowania jest krótszy niż rok przysługuje im możliwość zaliczenia ich w pełnej wysokości w koszty uzyskania przychodów w momencie przekazania.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego tut. Organ podatkowy stwierdza, że stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 za zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Zgodnie z art. 16a ust. 1 ww. ustawy o pdop amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1) budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2) maszyny, urządzenia i środki transportu,
3) inne przedmioty
o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Jak wynika z przywołanego wyżej przepisu, amortyzacji podlegają środki trwałe spełniające łącznie wszystkie wymienione w nim warunki. Jednym z tych warunków jest, aby przewidywany okres używania środka trwałego był dłuższy niż rok. Warunek ten nie dotyczy generalnie przewidywanego okres eksploatacji określonego środka trwałego, ale okres jego używania przez danego podatnika.
Jeżeli więc przewidywany przez Spółkę okres używania samochodów osobowych będzie wynosił mniej niż rok nie ma ona obowiązku wprowadzenia ich do ewidencji środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych od takich środków transportu.
Wydatek poniesiony na ich zakup pomniejszony o podatek VAT, Spółka może w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z chwilą faktycznego poniesienia. Gdy zaś przed upływem roku samochody osobowe zostaną zbyte przez podatnika, cała kwota uzyskana ze sprzedaży, z wyłączeniem VAT należnego, będzie dla podatnika stanowiła przychód podatkowy.
Gdyby jednak faktyczny okres używania samochodu osobowego przekroczył 12 miesięcy - zastosowanie znajdzie przepis art. 16 e ustawy o pdop, zgodnie, z którym w pierwszym miesiącu, w którym upłynął wyżej wymieniony okres używania samochodu, podatnik będzie zobowiązany do zaliczenia samochodów do środków trwałych, przyjęcia ich do ewidencji w cenie nabycia, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o różnice miedzy ceną nabycia a kwotą odpisów amortyzacyjnych przypadającą na okres ich dotychczasowego używania, stosowania stawki amortyzacyjnej z wykazu stawek przez cały okres amortyzacji, wpłaceniu do 20 dnia tego miesiąca do urzędu skarbowego kwoty odsetek w wysokości 0,1% za każdy dzień i wykazania jej w deklaracji zgodnie z art. 16 e ust. 1 pkt. 4 ustawy o pdop.

Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej