Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporzą... - Interpretacja - IBPB3/423-140/08/PP (KAN-1709/08)

ShutterStock

Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2008, sygn. IBPB3/423-140/08/PP (KAN-1709/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08 lutego 2008r. (data wpływu do tut. Biura 19 lutego 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikowania przychodów i kosztów uzyskania przychodów przez spółkę dostarczającą wodę jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2008r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikowania przychodów i kosztów uzyskania przychodów przez spółkę dostarczającą wodę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka świadczy usługi dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie miasta. Jest właścicielem sieci wodociągowej i kanalizacyjnej jak również oczyszczalni ścieków. Jako właściciel ponosi koszty związane z poborem i dostarczeniem wody ze źródeł do odbiorców oraz koszty utrzymania całej sieci wodociągowej. Uzdatniona woda jest dostarczana do odbiorców indywidualnych i komercyjnych i z tego tytułu Spółka uzyskuje przychody podlegające opodatkowaniu. Tą samą siecią wodociągową woda jest dostarczana na oczyszczalnię ścieków na potrzeby własne do procesu technologicznego oczyszczalni ścieków. Woda ta jest opomiarowana, w związku z tym łatwo wyliczyć jej koszt.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Spółka ma na celu dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków od odbiorców indywidualnych jak i komercyjnych. Jako właściciel ponosi koszty dostarczenia wody należytej jakości, jak i koszty utrzymania całej sieci. Woda zużyta na potrzeby Spółki jest taka sama jak woda dostarczana mieszkańcom miasta. Nie jest towarem zakupionym lecz pochodzi z własnej sieci wodociągowej. Zdaniem Spółki, dostarczając wodę na własne potrzeby nie uzyskuje przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z drugiej strony zużytej wody w procesie technologicznym oczyszczalni ścieków nie można traktować jako kosztu uzyskania przychodu.

Na tle przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Przepis art. 12 ust. 1-3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dokonuje przykładowego wyliczenia przychodów, na co wskazuje użycie sformułowania w szczególności. Natomiast art. 12 ust. 4 w/w ustawy zawiera katalog przysporzeń których nie zalicza się do przychodów. Pomimo, iż katalog zawarty w art. 12 ust. 1-3 ma charakter otwarty, nie oznacza to, że każde przysporzenie nie wymienione w art. 12 ust. 4 będzie przychodem podatkowym. Byłoby to sprzeczne z fundamentalną zasadą prawa podatkowego stanowiącą, że zakres przedmiotu opodatkowania musi być precyzyjnie określony w ustawie podatkowej, a interpretacja jej przepisów nie może być rozszerzająca. Określenia tego co jest przychodem powinno się zatem dokonywać na podstawie art. 12 ust. 1-3 w/w ustawy.

Mając powyższe na uwadze, wśród przychodów podatkowych można wyodrębnić:

  1. pieniądze i wartości pieniężne,
  2. świadczenia rzeczowe (otrzymane nieodpłatnie rzeczy lub prawa),
  3. inne otrzymane nieodpłatnie (bądź częściowo odpłatnie) świadczenia,
  4. przychody niemające charakteru przysporzenia majątkowego.

W przedmiotowej sprawie, działanie Spółki polegające na dostarczaniu wody na potrzeby własne nie wyczerpuje dyspozycji żadnej z sytuacji opisanych powyżej. Oznacza to, że nie może ono stanowić przychodu podatkowego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1 (...). W przedstawionym stanie faktycznym Spółka winna zaewidencjonować zużytą w procesie technologicznym wodę po stronie kosztów uzyskania przychodów o wartości równej iloczynowi zużytej wody i ceny jednostkowej. Za takim rozwiązaniem przemawia dyspozycja art. 15 ust. 3 w/w ustawy. Przepis ten jest adresowany co prawda do innej grupy podatników ale potwierdza zasadę, że ewidencjonowanie kosztów dotyczy także te jednostki, które dla celów gospodarczych zużywają wytworzone przez siebie surowce i towary. Woda zużyta na własne potrzeby w oczyszczalni ścieków będzie miała związek z przychodami ze sprzedaży usług dostarczania wody i odprowadzania ścieków, a zatem stanowi koszt uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach