P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PD/423-2/AK/07

ShutterStock

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.04.2007, sygn. PD/423-2/AK/07, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki dotyczące stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych opisane w piśmie z dnia 12 stycznia 2007r. jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 12 stycznia 2007r. (data wpływu do tut. urzędu 16.01.2007r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest następujący:

Spółka zamierza nabyć usługi w zakresie świadczenie usług medycznych dla pracowników firmy w postaci usług abonamentowych i ubezpieczeniowych, obejmujących w zależności od przyjętej opcji różny zakres usług medycznych, świadczonych przez lekarzy różnych specjalności. Możliwe jest także zawarcie umowy na zakup usług rehabilitacyjnych w trybie sanatoryjnym dziennym. Zakup usług finansowany byłby ze środków obrotowych Spółki.Zdaniem Spółki w świetle przedstawionego stanu faktycznego, wszystkie wydatki na rzecz świadczeń o charakterze medycznym poniesione na rzecz pracowników, jeżeli zachodzi związek pomiędzy ich poniesieniem a osiągnięciem przychodów lub zabezpieczeniem czy zachowaniem źródeł przychodów, niezależnie od tego, czy są wykonywane w kraju czy za granicą, stanowią koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawia następujące stanowisko:

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. zwanej dalej ustawą), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Zatem generalnie należy przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów, należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz możliwość osiągnięcia przychodu. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości. W takim ujęciu kosztami będą zarówno koszty bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, jak i koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami.Z dniem 1 stycznia 2007r. uchylono art. 16 ust.1 pkt 65 ustawy, który stanowił, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz inne ustawy (badania wstępne, okresowe, kontrolne pracowników). Oznacza to, że od 2007r. wydatki na rzecz pracowników polegające na sfinansowaniu badań lekarskich, podlegają ocenie do celów podatkowych jedynie w oparciu o przepisy art. 15 ust. 1 ustawy.Jeżeli zatem Spółka będzie finansowała wydatki na rzecz świadczeń o charakterze medycznym dla pracowników, to wydatki te będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości, bez względu na to czy przedmiotowe świadczenia będą wykonywane w kraju czy też za granica. Jedynym warunkiem uznania takich wydatków za koszty uzyskania przychodów jest ich związek z osiągnięciem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.Zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej poniższa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółki, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Spółki do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.Stosownie do postanowień art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 i art. 223 § 1, w związkuz art. 239 Ordynacji podatkowej, na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Opolski Urząd Skarbowy